Najlepsi piłkarze w 2021 r.

Piłka nożna cieszy się w naszym kraju bardzo dużym zainteresowaniem. Nie słabnie ono mimo niezbyt zadawalających osiągnięć naszej narodowej reprezentacji w ostatnich latach. Nic więc dziwnego, że wielu rodaków czekało na ogłoszenie listy najlepszych zawodników i trenerów UEFA Champions League, mając nadzieję, że znajdzie się wśród nich Robert Lewandowski, który zdobył zaszczytne 1. miejsce w ubiegłym sezonie. Tak się jednak nie stało.

Jorginho najlepszym piłkarzem sezonu 2020/2021

Najlepszym piłkarzem w sezonie 2020/21 został wybrany Jorginho (Jorge Luiz Frello Filho). To urodzony w Brazylii włoski piłkarz, aktualnie występujący w barwach Chelsea FC, który od wielu lat uczestniczy w prestiżowych rozgrywkach świata. Jednak dopiero rok 2021 okazał się przełomowy dla tego doświadczonego, prawie trzydziestoletniego piłkarza. Jego wysiłki przyniosły skutek w postaci wygranej w Lidze Mistrzów oraz EURO 2020. Karierę rozpoczynał w klubie Hellas Werona, dla którego rozegrał prawie 100 spotkań. Potem został liderem zespołu Napoli, skąd po 4 latach przeniósł się do Chelsea. W finałowej trójce znaleźli się także N’Golo Kante – pomocnik z Chelsea oraz Kevin De Bruyne – pomocnik z Manchesteru City. Tuż poza podium znaleźli się Robert Lewandowski oraz Leo Messi.

Vyacheslav Yevdokimov, CC BY-SA 3.0 GFDL, via Wikimedia Commons.

Erling Haaland najlepszym napastnikiem sezonu

Z kolei najlepszym napastnikiem okazał się Erling Haaland. Zawodnik ten – król strzelców ostatniej edycji Ligi Mistrzów – to urodzony w Wielkiej Brytanii norweski piłkarz, członek reprezentacyjnej drużyny Norwegii, obecnie grający na pozycji napastnika w niemieckim klubie Borussia Dortmund.

N’Golo Kante najlepszym pomocnikiem

Kolejny nagrodzony zawodnik angielskiego klubu Chelsea to N’Golo Kante – urodzony w Paryżu francuski piłkarz malijskiego pochodzenia, równolatek Jorginho, uznany za najlepszego pomocnika 2021 roku. W swojej piłkarskiej karierze grał w US Boulogne, SM Caen oraz Leicester City. Od 2016 roku występuje w reprezentacji Francji, przyczyniając się do jej sukcesów w Mistrzostwach Europy w 2016 roku oraz Mistrzostwach Świata 2018. Grający na pozycji pomocnika, często odbiera piłkę przeciwnikom, przez co zażegnuje niebezpieczne sytuacje.

Fars Media Corporation, CC BY 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by/4.0, via Wikimedia Commons

Edouardo Mendy najlepszym bramkarzem

Mendy to kolejny gracz klubu Chelsea, gdzie występuje na pozycji bramkarza. Jest Senegalczykiem i gra także w reprezentacji tego kraju. Karierę zaczynał w Le Havre AC, następnie grał w AS Cherbourg, Olympique Marsylia B, Stade de Reims i Stade Rennais.

Ruben Dias najlepszym obrońcą

Za najlepszego obrońcę został uznany portugalski piłkarz Ruben Dias. Na tej pozycji występuje w angielskim klubie Manchester City a także w reprezentacji swojego rodzimego kraju.

Ranking wg CIES

W opublikowanej w marcu przez CIES – Międzynarodowe Centrum Studiów Sportowych – liście najlepszych piłkarzy 2021 roku brano pod uwagę występy zawodników od 1 stycznia 2021 roku w pięciu największych ligach Europy – Premier League, Primera Division, Serie A, Ligue 1 oraz Bundeslidze. Pierwsze miejsce przypadło w niej Messiemu (92,5 pkt na 100 możliwych), a na drugim miejscu znalazł się nasz rodak Robert Lewandowski (89,5pkt). Taką samą liczbę punktów Jorginho. Kolejne pozycje zajęli Ruben Dias (89,4) oraz Christiano Ronaldo (89,3).