Katar 2022: co już wiemy o przyszłorocznych Mistrzostwach Świata w piłce nożnej?

Mistrzostwa Świata w piłce nożnej mężczyzn zbliżają się wielkimi krokami, choć z powodu pandemii koronawirusa ich organizacja napotkała sporo trudności. M.in. przesunięcie meczów kwalifikacyjnych a Ameryce Południowej. Mimo to przygotowania do Mistrzostw trwają, a piłkarscy fani już zacierają ręce, nie mogąc się doczekać wielkich futbolowych zmagań. Jak zwykle dodatkowych emocji dostarczać też będą bukmacherzy, oferujący zakłady na wszystkie mecze MŚ – na przykład Betclic Kod promocyjny, jaki znajdą użytkownicy serwisu, z pewnością jeszcze bardziej podkręci piłkarską zabawę. Co już wiemy o Mistrzostwach Świata w piłce nożnej w Katarze w 2022 roku?

Losowanie par barażowych i baraże

Najbliższym wydarzeniem, jakie odbywać się będzie w związku z MŚ, jest losowanie par barażowych. Już od dawna wiadomo, odbędzie się on w Zurychu pod koniec listopada 2021 dokładnie 26.11. O godzinie 17. Wydarzenie to jak zwykle można będzie oglądać na wielu kanałach sportowych.

W barażach grać będą te drużyny, które w swoich grupach eliminacyjnych zajęły drugie miejsca oraz dwa zespoły z Ligi Narodów UEFA – i to będzie dla nich ostatnia szansa na to, by móc jeszcze awansować do udziału w Mistrzostwach.

Tradycyjnie te drużyny, które w grupach zajmują pierwsze miejsce, automatycznie awansują do udziału w turnieju, ale te zespoły, które zajęły drugą pozycję, mogą sobie ten udział jeszcze wywalczyć – i właśnie temu służą baraże.

Finaliści

Wiadomo już dokładnie, ile drużyn weźmie udział w Mistrzostwach. Zagrają: Katar (jako gospodarz), 13 drużyn europejskich (z których awans do MŚ już wywalczyły Niemcy oraz Dania), 5 drużyn z Afryki, 5 zespołów z Azji (jeden wejdzie w barażach), podobnie z Ameryki Południowej, 4 drużyny z Ameryki Środkowej i Karaibów oraz jedna drużyna z Oceanii (kwalifikacja z baraży).

Jakie szanse ma Polska?

Reprezentacja Polski zajmuje w swojej grupie drugą pozycję z siedemnastoma punktami po ośmiu rozegranych spotkaniach. Na pierwszym miejscu jest Anglia, która również rozegrała osiem meczów, i choć strzeliła o jednego gola mniej, niż biało-czerwoni, to jednak ma lepszy bilans straconych bramek: tylko trzy, a nie osiem, tak, jak Polacy.

Póki co reprezentacja Polski ma szanse na awans do Mistrzostw Świata, ale wszystko zależy od tego, jak wypadnie w barażach. 

Mistrzostwa Świata w Katarze 2022

Katar jest dotąd najmniejszym krajem, jakiemu przyznano prawa do organizacji Mistrzostw Świata. Decyzja wywołała sporo kontrowersji, a dziennikarze zarzucali organizatorom sprzedaż Mistrzostwa. Szejkowie mieli kupić prawa  zamian za wsparcie klubu Paris Saint-Germain. Doniesienia te nie zostały potwierdzone, jednak kontrowersji było więcej – m.in. związanych z wysokimi temperaturami w kraju i obawą o zapewnienie kibicom bezpieczeństwa podczas 50-stopniowych upałów. Rozwiązaniem jest organizacja wydarzenia zimą.

Mecze 1/8 finału odbywać się będą w dniach 3-6 grudnia, ćwierćfinały 9 i 10 grudnia, półfinały 13 i 14 grudnia, a wielki finał 18 grudnia. Fazę pucharową poprzedzi faza grupowa, trwająca od 21 listopada do 2 grudnia.

Mistrzostwa Świata rozgrywać się będą na ośmiu stadionach w pięciu miastach. Największy z obiektów, nadal będący w budowie Lusail Stadium, na którym rozegrane zostaną 1/8 finału, ćwierćfinał, półfinał oraz finał, pomieści 80 tysięcy osób. Drugi pod względem wielkości jest Al Bayt Stadium – zmieści się tam 60 tysięcy kibiców, a rozegrane na nim zostaną 1/8 finału, ćwierćfinał oraz półfinał.