Budujemy własny stadion

W historii każdego rozwijającego się klubu przychodzi okres w którym należy rozbudować swój stadion lub zbudować go od podstaw w celu umożliwienia swoim kibicom uczestnictwo w największych klubowych sukcesach. Oczywiście najwięcej przyjemności przynosi własnoręczne zaprojektowanie naszej areny, dlatego w niniejszym poradniku spróbuje odrobinę przybliżyć początkującym menadżerom obsługę wbudowanego w grę edytora stadionów. Najważniejszy w całym procesie budowy jest projekt, dlatego najpierw należy zastanowić się jak nasza budowla ma wyglądać. Ja w tym poradniku najpierw opiszę poszczególne opcję, a następnie krok po kroku przeprowadzę Was przez budowę stadionu.

 

ETAP I: Wybieramy kształt

W pierwszej kolejności z trzech dostępnych w edytorze opcji wybieramy kształt stadionu. Ma to ogromne znaczenia na jego końcowy wygląd, gdyż każdy kształt ma pewne opcje niedostępne dla pozostałych.

Kwadratowe rogi – pozwala na instalację większości opcji, prócz bieżni lekkoatletycznej

Zaokrąglone rogi – jak powyżej, ale w tym przypadku nie zainstalujemy na rogach reflektorów

Owal – Pozwala na zbudowanie bieżni, dla trybun głównej oraz płyty boiska można zainstalować większość opcji, jednak pozostałe sektory mają bardzo ograniczone możliwości budowy poszczególnych elementów. W wypadku gdy budujemy stadion z zaokrąglonymi rogami, budowę zaczynamy od narożników lub dajemy stadion kwadratowy, a dopiero po zbudowaniu trybun bocznych oraz tych za bramkami zmieniamy kształt na zaokrąglone rogi i montujemy trybuny w rogach. W innym przypadku na pozostałych trybunach nie zobaczymy żadnych opcji do wyboru.

 

ETAP II – Otoczenie oraz elementy stadionu

Klikając w murawę naszego stadionu i wybierając ikonę różne elementy możemy wybrać otoczenia jakie będzie znajdować się wokół stadionu, rodzaj band reklamowych na stadionie, a także takie dodatki jak strażników, miejsca dla prasy, siatki za bramkami do wyłapywania niecelnych strzałów, a nawet śmieci i konfetti. W tej opcji również w przypadku budowy stadionu owalnego wybieramy rodzaje bieżni, możemy wybudować tartan prosty oraz luksusowy na którym znajdziemy miejsce do skoku wzwyż oraz pchnięcia kulą.

 

 

ETAP III – Trybuny

Przy budowie trybun mamy do wyboru trzy opcję, tzn.: bez schodów oraz z jednym i dwoma rzędami schodów. Polecenie trybuny zawiera najwięcej opcji ze wszystkich opcji w edytorze, jednak niektóre z nich dostępne są na początku budowy poziomów natomiast inne dopiero po budowie pierwszych dziesięciu rzędów. Kolejność pojawiania się każdej opcji zostanie omówiona w ostatnim dziale poradnika, przy budowie stadionu krok po kroku.

Ogólnie w zakładkach trybuny mamy w zależności od ich poziomu oraz rodzaju następujące opcję:

Sektory dla prasy (trybuna bez schodów) – podstawowy niezadaszony i zadaszony, a także powiększony zadaszony i niezadaszony. Różnica miedzy opcja zadaszoną i niezadaszoną polega na tym, że pierwszy z nich działa na zasadzie ścian i murów natomiast drugi jak normalne rzędy z krzesełkami.

Zwykła podłoga (trybuna bez schodów po 10 rzędach) – powoduje oddalenia następnego budowanego elementu. Podwieszenie (trybuna bez schodów po 10 rzędach) – powoduje przybliżenie następnego elementu do murawy

Wejścia dla zawodników – do wyboru mam opcja specjalne i standardowe różna się tylko wyglądem jednak działają tak samo jak opcja „10 rzędów”

Zaokrąglenia – opcje sprawiające że nasze trybuny zakończone będą jak stadion Olympique Marsylia.

2, 6, 10 rzędów – powoduje budowę określonej ilości rzędów z krzesełkami, należy jednak pamiętać, że kilka funkcji będzie dostępnych do wyboru dopiero po skorzystaniu z funkcji 10 rzędów.

rzedy

Wejścia proste, rozbudowane (zadaszone i niezadaszone) – opcja powoduje dodanie 10 rzędów krzesełek wraz z wejściami na trybunę, opcja niezadaszone to inaczej wejście bez drzwi z widokiem na otoczenie stadionu.

Miejsca stojące – 10 rzędów przeznaczonych do oglądania meczów na stojąco

Trybuna z wejściem – 10 rzędów przeznaczonych do oglądania meczów na stojąco + wejście na trybunę.

 

ETAP IV – Budowa murów i obszarów dla VIP-ów

W tej zakładce mamy do wyboru opcje budowy obszarów dla vipów oraz murów okalających, które powodują podniesienie naszych trybun pionowo do góry.

Element betonowy oraz wieża (narożniki) – powoduje zabudowę narożnika, możemy dzięki temu uzyskać efekt trybuny wbudowanej w budynek (efekt w dziale krok po kroku).

Mur okalający bez koloru, małego rozmiaru, mur D bez koloru, obszar neutralny dla Vipów oraz  Vipowska D z dużym wejściem – Podnoszą nasze trybuny pionowo do góry, obszary dla vipów dodają dodatkowo 100 miejsc do pojemności naszego stadionu.

Pozostałe mury i obszary dla vipów oraz mur z elementami szklanymi – działają podobnie jak ich zwykłe odpowiedniki z ta różnicą, że otrzymujemy w nich schody prowadzące na powyższe poziomy.

Filary – działają podobnie jak mury, jednak nie zakrywają całości i możemy zobaczyć przy ich zastosowaniu otoczenie stadionu.

Wieża – element ozdobny powoduje wybudowanie wieży (sektor środkowy na środku, sektory boczne wieże z prawej lub lewej strony).

Przezroczysta ściana – działa identycznie jak inne mury jednak w przeciwieństwie do nich jest niewidoczna.

 

ETAP IV – pozostałe elementy

Poręcze – elementy ozdobne stadionu nie powodujące przesunięcia lub podwyższenie trybun.

Dachy – Zadaszenie trybun, szczegółowe użycie przedstawione będzie w dziale krok po kroku.

dachy

Telebimy – nazwa opcji mówi sama za siebie dostępne są różne wielkości w zależności od rodzaju trybuny (inne pojawiają się w narożnikach, a inne przy pozostałych trybunach)

telebimy

Jupitery – oświetlenie trybun, szczegółowe użycie przedstawione będzie w dziale krok po kroku.

jupitery

Ławki rezerwowych – dostępne tylko przy centralnych sektorach trybun, znaczenie wyłącznie estetyczne.

lawkirezerwowoych

Różne elementy – w tej zakładce możemy wybrać dodatkowe ozdobne elementy naszej trybuny (tunel dla piłkarzy, miejsca na flagi dla kibiców oraz bandy dla sponsorów). Szczegóły w dziale krok po kroku.

elementy_rozne1

 

Budowa stadionu krok po kroku:

Kształt i otoczenie wybraliśmy na początku dlatego teraz przechodzimy do budowy środkowego sektora na głównej trybunie. W pierwszej kolejności wybieramy opcję „ trybuna bez schodów” i zaczynamy ustawienie opcji podłoża. Do wyboru mamy trzy opcje: trawiaste, betonowe, a także w wypadku budowy stadiony owalnego „podłoże z tartanu”. Podłoże powoduje odsunięcie trybun od murawy, ale musimy przy ustawianiu podłoża pamiętać, że w narożnikach maksymalnie możemy ustawić jeden pasek, tak więc jeżeli przy trybunie bocznej damy dwa to rzędy nie będą się pokrywać z tymi w narożnikach.

Ja wybiorę podłoże betonowe, teraz czas tunel prowadzący do wejścia dla zawodników, który wybieramy z opcji „Różne elementy” (wybierzmy jakiś długi bez koloru) następnie budujemy samo wejście dla piłkarzy i w tym celu znowu z opcji trybuna bez schodów wybieramy wejście specjalne bez koloru. Gdy już mamy wejście wybieramy ławki rezerwowych z odpowiedniej opcji (ustawiamy wedle uznania).

Oczywiście wejście jest dosyć wysokie i ze względów bezpieczeństwa trzeba zainstalować jakieś poręcze. W tym celu wchodzimy w opcję o takiej nazwie i wybieramy betonowy płot, a następnie opcji różne elementy płot reklamowy dla gospodarzy, dzięki temu nasi kibice będą mogli powiesić w tym miejscu swoje klubowe transparenty. Nadszedł czas na krzesełka, a więc z zakładki trybuna z dwoma ciągami schodów wybieramy 10 rzędów, a następnie dwa proste wejścia zadaszone i znowu 10 rzędów.  Teraz czas na zakończenie pierwszego poziomu trybuny, do tego celu wejdziemy w zakładkę poręcze, gdzie wybierzemy „betonowy płot  dwa wejścia” dalej wejdziemy w trybuny bez schodów i klikniemy w „zwykła podłoga” co spowoduje oddalenie następnego elementu od betonowego płotu. Pierwszy rząd zakończymy obszarem dla vipów, a więc wchodzimy w zakładkę mury i wybieramy „Vipowska D z dużym wejściem”. Tak wgląda nasza pierwsza część trybuny głównej:

001

Czas na kolejny poziom trybun, które w naszym przypadku będą zawieszone nad tymi poniżej. W tym celu wchodzimy w zakładkę trybuna bez chodów i 8 razy klikamy w podwieszenie. Teraz trzeba zabezpieczyć widzów przed wypadnięciem, dlatego kolejny raz z zakładki poręcze wybieramy „betonowy płot”. Pora na miejsca dla dziennikarzy, dlatego ponownie z zakładki „trybuna bez schodów” wybieramy podstawowy sektor dla mediów niezadaszony, a dalej budujemy kolejne rzędy krzesełek z dwoma cięgami schodów w kolejności: 10 rzędów, dwa podstawowe wejścia zadaszone, 10 rzędów. Drugi poziom jak zwykle zakończymy przez zwykłą podłogę (polecenie trybuna bez schodów) oraz „Mur z elementami szklanymi” (polecenie w ściany/Vip). Efekt końcowy:

002

W ten sposób przygotowaną trybunę możemy spokojnie zadaszać, a do tej operacji służy zakładka „Dachy”. Przeglądając tą funkcję widzimy  pokrycia dachowe,  łączniki, które efektownie zakończą nasze zadaszenia, filary podtrzymujące dach, a także różne elementy ozdobne. My do naszego projektu weźmiemy pokrycie dachowe „płaski A” (klikamy 6 razy) i dalej zakończymy nasz dach przez użycie opcji „element łączący płaski E”. Teraz nasza zadaszona trybuna prezentuje się w taki sposób:

003

 

Ze względu na fakt, że nasz stadion będzie miał zaokrąglone narożniki, musimy zamontować na wszystkich sektorach trybun oświetlenie. Oświetlenie instalujemy przez użycie zakładki „Jupitery”. Rodzaj oświetlenia ma znaczenie wyłącznie estetyczne, my wybieramy „mały dach z zaokrąglonymi rogami” i w ten sposób zakończyliśmy pierwszy sektor naszej głównej trybuny:

004

Teraz trzeba wybudować kolejne sektory trybuny głównej, dlatego klikamy w sektor obok i powtarzamy nasze operację z sektora głównego, jednak nie budujemy tutaj wejścia dla zawodników, tunelu, ławek oraz sektora dla mediów, użyjmy następujących opcji:

1 – Betonowe podłoże (trybuny bez schodów)
2 – Ogrodzenie z dwoma wyjściami bezpieczeństwa (poręcze)
3 – 10 rzędów (trybuna z dwoma ciągami schodów)
4 – 10 rzędów (trybuna z dwoma ciągami schodów)
5 – Dwa podstawowe wejścia zadaszone (trybuna z dwoma ciągami schodów)
6 – 10 rzędów (trybuna z dwoma ciągami schodów)
7 – Betonowy płot, dwa wejścia (poręcze)
8 – Zwykła podłoga (trybuny bez schodów)
9 – Obszar E dla Vipów, neutralny (ściany/vip)
10 – Podwieszenie (trybuny bez schodów)
11 – Podwieszenie (trybuny bez schodów)
12 – Podwieszenie (trybuny bez schodów)
13 – Podwieszenie (trybuny bez schodów)
14 – Podwieszenie (trybuny bez schodów)
15 – Podwieszenie (trybuny bez schodów)
16 – Podwieszenie (trybuny bez schodów)
17 – Podwieszenie (trybuny bez schodów)
18 – Betonowy płot (poręcze)
19 – Dwa podstawowe wejścia zadaszone (trybuna z dwoma ciągami schodów)
20 – Oszklone barierki między sektorami (poręcze)
21 – 10 rzędów (trybuna z dwoma ciągami schodów)
22 – Oszklone barierki między sektorami (poręcze)
23 – Dwa podstawowe wejścia zadaszone (trybuna z dwoma ciągami schodów)
24 – Oszklone barierki między sektorami (poręcze)
25 – 10 rzędów (trybuna z dwoma ciągami schodów)
26 – Oszklone barierki między sektorami (poręcze)
27 – Zwykła podłoga (trybuny bez schodów)
28 – Mur z elementami szklanymi  (ściany/vip)
29 – Płaski A (dachy)
30 – Płaski A (dachy)
31 – Płaski A (dachy)
32 – Płaski A (dachy)
33 – Płaski A (dachy)
34 – Płaski A (dachy)
35 – Element łączący płaski E (dachy)
36 – Mały dach z zaokrąglonymi rogami (dachy)

W ten sposób zbudowaliśmy sąsiedni sektor:

Teraz, żeby nie powtarzać operacji skopiujemy drugi z wybudowanych sektorów w ostatnie wolne miejsce na trybunie głównej.

W tym celu wciskamy lewy przycisk myszy na wybudowanym sektorze i przeciągamy go w miejsce w którym chcemy skopiować jego zawartość. W ten sposób otrzymaliśmy całą główną trybunę stadionu.

 

Czas na budowę trybuny przeciwległej, którą budujemy w następujący sposób:

Dwa sektory boczne:

1 – Betonowe podłoże (trybuny bez schodów)
2 – Ogrodzenie z dwoma wyjściami bezpieczeństwa (poręcze)
3 – 10 rzędów (trybuna z dwoma ciągami schodów)
4 – 10 rzędów (trybuna z dwoma ciągami schodów)
5 – Dwa podstawowe wejścia zadaszone (trybuna z dwoma ciągami schodów)
6 – 10 rzędów (trybuna z dwoma ciągami schodów)
7 – Zakończenie półkoliste B  (trybuna z dwoma ciągami schodów)

Sektor środkowy:

1 – Betonowe podłoże (trybuny bez schodów)
2 – Ogrodzenie z dwoma wyjściami bezpieczeństwa (poręcze)
3 – 10 rzędów (trybuna z dwoma ciągami schodów)
4 – 10 rzędów (trybuna z dwoma ciągami schodów)
5 – Dwa podstawowe wejścia zadaszone (trybuna z dwoma ciągami schodów)
6 – 10 rzędów (trybuna z dwoma ciągami schodów)
7 – 10 rzędów (trybuna z dwoma ciągami schodów)

 

Identycznie jak sektory boczne budujemy sektor za bramkami

1 – Betonowe podłoże (trybuny bez schodów)
2 – Ogrodzenie z dwoma wyjściami bezpieczeństwa (poręcze)
3 – 10 rzędów (trybuna z dwoma ciągami schodów)
4 – 10 rzędów (trybuna z dwoma ciągami schodów)
5 – Dwa podstawowe wejścia zadaszone (trybuna z dwoma ciągami schodów)
6 – 10 rzędów (trybuna z dwoma ciągami schodów)
7 – Zakończenie półkoliste B  (trybuna z dwoma ciągami schodów)

 

Teraz nasz stadion wygląda następująco:

Czas na budowę narożników, dlatego zmieńmy kształt stadionu na zaokrąglone rogi i kliknijmy w narożnik po prawej stronie głównej trybuny. Teraz nadchodzi czas na budowę podłoża, standardowo wybieramy betonowe (trybuny bez schodów) dalej wybierzemy sobie bramę wjazdową na stadion, czyli „Podstawowe wejście H” (trybuny bez schodów), następnie wybieramy zakładkę trybuny z jednym ciągiem schodów i montujemy krzesełka: 10 rzędów, wejście podstawowe zadaszone, 10 rzędów, a następnie betonowy płot z zakładki poręcze. Gdy już skończymy kopiujemy ten sektor na przeciwległą część trybuny głównej i otrzymujemy następujący widok:

Narożniki po drugiej stronie robimy tak samo, ale na początku wybieramy „betonowe wyjście bezpieczeństwa (poręcze)”  i dalej zamiast wejść dajemy 10 rzędów krzesełek z jednym ciągiem schodów i pomijamy na końcu betonowy płot. Kopiujemy narożnik na przeciwległą stronę i powstaje:

Teraz gdy nie zrobiliśmy tego na początku możemy z polecenia różne elementy dodać, strażników i prasę (zakładka różne elementy po kliknięciu w murawę) oraz ustawić kolor stadionu i krzesełek.

W celu ustawienia kolorów klikamy w przycisk szczegóły i wybieramy kolor (u nas czerwone krzesełka i niebieski stadion), aby pokolorować dany element musimy kliknąć ikonę przekreślonego pióra obok jego nazwy.

Nasz pierwszy stadion został ukończony, możemy teraz oglądnąć poszczególne trybuny poruszając się po stadionie za pomocą klawiszy W, S, A, D, R i D.

Na zakończenie zerknijmy jeszcze na szczegóły nowego obiektu w tym jego nowa pojemność oraz koszty budowy. Gdy akceptujemywszystko pozostaje nam wciśnięcie zielonego przycisku potwierdzającego budowę i cieszenie się nową areną naszych najwieszych sukcesów.