Sören Stöß specjalnie dla FIFAM.info

Chcielibyśmy dzisiaj przedstawić wam wywiad jaki redakcji fifam.info udało się przeprowadzić z Sörenem Stößem. Na początku dziękujemy że pomimo licznych obowiązków znalazłeś dla nas chwilę czasu. Zanim przejdziemy do pytań bardziej szczegółowych chcielibyśmy się czegoś dowiedzieć o Tobie, stąd pierwsze pytanie.

 

1. Mógłbyś przybliżyć naszym czytelnikom swoją osobę?

Sören: Więc znasz już moje imię i co robię w Bright Future, ale dam ci kilka dodatkowych informacji. Mam 27 lat, kocham futbol i wszystko co z nim związane (również gram w FIFA/FIFA Manager). Oprócz pracy lubię również biegać (przyda się, bo właśnie zyskałem kilka funtów wagi przez zimę).

2. Co skłoniło cię do ubiegania się o stanowisko menedżera społeczności międzynarodowej?

Sören: Natknąłem się na formularz, kiedy surfowałem po eafootballworld.com w czerwcu ubiegłego roku. Strona ta jest głównie dla graczy FIFA 10 oferuje statystyki i gry w trybie live-season, twarze do niej i wiele więcej. Kiedy przeglądałem różne artykuły na stronie, zobaczyłem również tą ofertę pracy, która naprawdę przykuła moją uwagę. Zadzwoniłem do GeraIda kilka dni później, wysłałem mu moje podanie i po bardzo miłej rozmowie kwalifikacyjnej zacząłem pracować od lipca w BF. Jednym z głównych powodów mojego zainteresowania tą pracą była/jest mieszanina następujących aspektów: Międzynarodowość – Futbol – Gry -Społeczność. Kocham swoją pracę i bardzo doceniam kontakt z fanami i stronami fanowskimi z całego świata, ale jest w tym również dużo stresu, szczególnie w niedługiej fazie przed wydaniem gry lub aktualizacji.

3. Współpracowałeś wcześniej ze studiem czy Twoja przygoda zaczęła się dopiero pod koniec lipca?

Sören: Moja “przygoda” zaczęła się w ubiegłym roku. Nie pracowałem przedtem w przemyśle gier; byłem tylko klientem, który zawsze marzył o byciu częścią tego przemysłu.

4. Jak wygląda Twój dzień w pracy?

Sören podczas pracy.
Sören: Przede wszystkim, odwiedzam naszą stronę internetową, sprawdzając czy wszystko jest i działa. Następnie udaje się na nasze forum, czytam wątki, myślę o nowych tematach i ankietach, które mógłbym zacząć. Sprawdzam również nasz profil na facebooku na którym otrzymuje najczęściej wspaniałe opinie. Próbujemy dostarczać informacje i wiadomości na wszystkie platformy, tak żeby jak największa ilość fanów mogła dowiedzieć się o nich najszybciej jak to tylko możliwe. Oprócz tej codziennej rutyny piszę wiadomości, pracuje nad artykułami na stronę internetową. Odpowiadam na maile od wielu stron fanowskich co też zajmuje trochę czasu. Są również trwające projekty jak workbench (przypis. zestaw poradników) do FIFA Manager lub planowanie następnej edycji.

5. Czy w zakresie swoich obowiązków masz również odwiedzanie stron fanowskich i zapoznawanie się z informacjami na niej zawartymi?

Sören: Odwiedzam strony fanowskie od czasu do czasu. Oczywiście nie mogę sprawdzać wszystkich artykułów na wszystkich stronach fanowskich codziennie, ale bardzo ważne dla nas jest, aby wiedzieć co nasze strony piszą i nad czym pracują. Poznałem również właściciela francuskiego serwisu o FIFA Manager w zeszłym roku, kiedy odwiedzałem moją dziewczynę we Francji. Niektórzy członkowie greckiej społeczności również odwiedzili nasze studio w Kolonii w 2009r . Dla mnie zawsze miło jest poznać ludzi z którymi się porozumiewasz.

6. Wiemy że praca która wykonujesz czasami nie jest miła, kiedy trzeba uspokajać duża część społeczności na facebooku (sytuacja z update 4). Jak próbujesz załagodzić narastające oburzenie?

Sören: Jest to również część pracy, ale ponieważ byłem “po drugiej stronie” w przeważającej części mojego życia, rozumiem życzenia, problemy i prośby naszych użytkowników. Gdy czekam na aktualizację gry i gram w wolnym czasie, to również nie jestem zadowolony z tego opóźnienia. Sytuacja o której mówisz na pewno nie była planowana i rozumiemy również tą frustrację. Jak napisał już Gerald na swoim blogu, przepraszamy za opóźnienie i dołożymy wszelkich starań aby uniknąć sytuacji takiej jak ta w przyszłości. Z update 4 okoliczności były wyjątkowe i nie miały nic wspólnego z rozwojem gry. Mieliśmy kilka dodatkowych treści, wymagających potwierdzenia aspektów prawnych, których i tak w końcu nie dostaliśmy. Ważne jest także aby wiedzieć, że po ostatniej zmianie kodu, zawsze(!) jest pięć dni testowania. Nie możemy dokonać zmian i wydać, ryzyko byłoby zbyt wysokie, że coś pójdzie naprawdę źle.

7. Z jakimi problemami lub prośbami zwracają się do ciebie administratorzy innych stron fanowskich?

Sören:

Sören pod swoją opieką ma aktualnie 50 stron fanowskich.
Strony fanowskie kontaktują się ze mną z różnymi problemami, pytaniami lub życzeniami. Otrzymaliśmy też wiele pytań dotyczących workbencha. Nasze strony kontaktują się również ze mną z wszelkimi rodzajami pytań związanych z grą. Nie jestem w stanie bezpośrednio odpowiedzieć na niektóre z nich bo nie jestem programistą, więc może minąć kilka dni, zanim wyśle maila zawierającego wszystkie oczekiwane informacje.

8. Czy planujecie również w tym roku zjazd fansitów?

Sören: Po raz kolejny będziemy mieć spotykanie z fansitami w tym roku, ale nie mamy jeszcze żadnej oficjalnej daty. Byłem obecny na zeszłorocznym i na prawdę podobał mi się. To było wspaniałe gdy widzisz na tym zjeździe międzynarodowe strony fanowskie, ponieważ zawsze wielka przyjemnością dla nas jest poznanie naszych najbardziej oddanych fanów.

9. Tłumaczysz newsy na blogu oraz workbencha, czy zajmujesz się również tłumaczeniem lokalizacji gry?

Sören: Przetłumaczyłem kilka rzeczy do strony internetowej, poza tym nie tłumaczyłem zawartości gry.

10.Czy zacząłeś już tłumaczenie aktualizacji workbencha?

Sören: Jak już powiedziałem wcześniej w tym wywiadzie, workbench jest ciągle aktualizowany i zmieniany/ulepszany. Nie chcemy wydawać zaktualizowanej wersji co dwa tygodnie. Na tą chwile zawarliśmy opinie z forum i stron fanowskich, zmieniliśmy również kilka instrukcji.

11. Kiedy zaczęła się Twoja historia z grą FIFAM i czy trwa ona do dziś?

Sören: Gram w FIFA od wielu lat. Na początku grałem tylko w standardowe tryby, ale w ciągu lat menedżerskie elementy stały się lepsze i wzbudziły moją uwagę. W 2008 r. po raz pierwszy zagrałem w FIFA MANAGER i od tego czasu gram w nią dość regularnie.

12. Mógłbyś nam powiedzieć jakie elementy w FIFA Manager 10 według Ciebie powinny być lepiej dopracowane?

Sören: Bardzo podoba mi się obecna FIFA MANAGER. Lubię obszar życia prywatnego i cały rozwój młodych zawodników. Dla mnie osobiście, gra jest dobra taka jaka jest. Na pewno jest kilka aspektów, które można zmienić lub poprawić, ale jestem przekonany, że BF uda się tego dokonać. Również bardzo podoba mi się kierunek rozwoju gry.

13. Które cechy gry FIFA Manager w największym stopniu przyciągnęły Ciebie do tego tytułu?

Sören: Jak powiedziałem wcześniej, menedżerska część futbolu. 🙂

14. Niektóre osoby nadal grają w TCM 2004 ponieważ uważają to wydanie za najlepszą wersję. Która edycja według Ciebie była najbardziej udana z wyłączeniem 10?

Sören: Przez najbardziej udaną masz na myśli najlepszą wersję moim zdaniem? Wybrałbym zatem wydanie 2009. Szczerze mówiąc, w 99% jestem zadowolony z najnowszej wersji gry EA Sport. To samo odnosi się do FIFA. Moim zdaniem zarówno FIFA i FIFA MANAGER były stale ulepszane w ciągu ostatnich lat i zawsze jestem podekscytowany dowiadując się o nowych funkcjach. A teraz mam informacje dotyczące FIFA MANAGER z pierwszej ręki.

15. Czy bierzesz również udział w spotkaniach na których omawiane są kwestie następnych edycji gry?

Sören: Mamy wiele spotkań w związku z planowaniem i projektowaniem FIFA MANAGER, ale nie jestem częścią spotkań do którego się odnosisz. Jednak otrzymuję niezbędne informacje na temat rozwoju gry dosyć wcześnie. Ma to również istotne znaczenie w projektowania oraz planowaniu zawartości naszej strony internetowej.

16. Dla czwórki osób ze studia w tym Geralda będzie to już 10 wydanie. Czy czuć większą presję przy pracach nad tą bądź co bądź ale „jubileuszową” edycją?

Sören: Każda rocznica jest czymś szczególnym. W naszym przypadku jest to dziesiąta rocznica, o której można powiedzieć że jest nie lada osiągnięciem. Ponieważ jestem częścią tej branży krócej niż rok nie mogę powiedzieć, czy ciśnienie jest znacznie wyższe, ale dowiem się tego bardzo szybko. Jestem jednak przekonany że przedstawimy grę, która będzie zasługiwać na miano jubileuszowej wersji FIFA MANAGER. Mamy kilka nowych ciekawych funkcji i koncentrują się one na podstawowych cechach gry, tyle mogę Ci powiedzieć…

17. Jako że prace nad FIFA Manager 11 już trwają czy możesz na dzień dzisiejszy z informacji jakie posiadasz powiedzieć że ta wersja będzie przełomowa?

Sören: Pytanie jest podobne do poprzedniego, ale dodam że, każda wersja, każda gra, którą publikujemy jest kluczowa. Jeżeli wydalibyśmy grę, której nikt nie lubiłby z jakichkolwiek przyczyny, przyszłość mogłaby się stać bardzo trudna. Chciałbym powiedzieć że to rocznicowe wydanie jest najważniejszym wydarzeniem, ponieważ zamyka ono pierwszą dekadę historii FIFA Manager i równocześnie reprezentuje początek następnej dekady.

18. Masz swoją ulubione grę do której zawsze z miła chęcią zasiadasz?

Sören: Nie gram już tak dużo, ponieważ moja dziewczyna nie jest prawdziwym fanem gier 😉 Jednak kiedy uruchomię moją konsolę, najprawdopodobniej będzie w niej FIFA. Poza tym gram we wszelkiego rodzaju gry, tak długo jak są dobre. Dante’s Inferno czy Need for Speed Shift były ostatnimi w jakie grałem.

19. Adrian wspomniał o zaciętej rywalizacji jaką prowadźcie miedzy sobą w FIFE 10. Jeszcze z kimś z zespołu rywalizujesz czy występują tylko pojedynki szef bazy danych kontra menedżer społeczności międzynarodowej?

Sören:

Łączenie przyjemnności z pracą = sukces
Czasami gram przeciwko niektórym współpracownikom z EA, ze zmiennymi sukcesami. Wewnętrzny turniej FIFA, który ma miejsce od czasu do czasu, jest również wielką zabawą. W pierwszym turnieju byłem trzeci; rezultat kolejnego nie był już taki dobry.

20. Na koniec chcielibyśmy zapytać się o nasza stronę. Czy uważasz że jest dobra czy powinniśmy nad czymś popracować?

Sören: Zawsze jestem mile zaskoczony jakością naszych stron fanowskich. FIFAM.info nie jest w tym względzie wyjątkiem. Podoba mi się przejrzysty układ i fakt że uruchomiliście angielską wersję strony. Mam nadzieję że ty i twój zespół będziecie kontynuować tą pracę.

Bonusowe pytanie: Wiemy, że jest polski programista w BF. Czy znasz jakieś polskie słowa? 🙂

Sören: Jedynie polskie “wyrażenie”, którego nauczyłem się od byłej przyjaciólki, ”Kocham Cię”. Czy jest coś więcej co powinienem wiedzieć 😉

Jeszcze raz chcielibyśmy podziękować za poświecony czas. Pozostaje nam życzyć w dalszym ciągu tak owocnej współpracy jaka ma miejsce do tej pory.

Wywiad przeprowadził Łukasz Tomczyk wraz z Kilym.

 

© FIFAM.info Wszystkie prawa zastrzeżone.