Wywiad z Bartkiem po latach – część 2

bart6qx

bart6qx
Bart6qx na FIWC 2010 z Lukasvistą (z lew.)
Witam ponownie 🙂
Również witam

Bartek czym dla Ciebie jest fifam.info?
Hmm, to bardzo rozległe pytanie, zacznę może od tego, że jest moja pasją, moim życiem, moją odskocznią od normalności, moim sposobem na samoudoskonalanie, w sumie jest głównym elementem mojego życia, bez którego nie byłoby ono takie same

 

Bartek gdy dwa lata temu zaczynaliśmy, spodziewałeś się, że tak szybko to się rozwinie?
Oczywiście, że nie i można powiedzieć, że ogromna w tym zasługa Brusa, bez jego wsparcia technologicznie bylibyśmy ze dwa lata za murzynami. Oczywiście cała ekipa obecnych i byłych członków redakcji ma ogromy udział w tym sukcesie, także cieszę się ogromnie że udało mi się uzyskać pomoc takich ludzi jak Wy.

Do tematu Brusa jeszcze wrócimy, gdyż to bardzo ciekawy wątek.
Nie ma sprawy 🙂

Gdybyś miał jednym zdaniem podsumować te 2 lata – co byś powiedział?
Dziękuje  wszystkim związanym z projektem (redakcji i użytkownikom serwisu) za pomoc w osiągnięciu tego poziomu i mam nadzieję że będziemy jeszcze lepsi, kawał dobrej roboty przez te dwa lata został zrobiony :).

Bartek czy te dwa lata to sukces czy raczej milowy krok do niego?
Milowy krok 🙂 Jednak chociażby wycena, którą można poznać tutaj: http://bizinformation.org/us/www.fifam.info – pokazuje, jak wiele osiągnęliśmy.

Najtrudniejsze momenty podczas tych dwóch lat?
Było kilka trudnych momentów, ale najcięższa była chyba ostatnia awaria.

No właśnie, co się wtedy właściwie stało?
Mieliśmy awarie dysków twardych, przez co wiele danych zostało utraconych.

A czy można było się jakoś przed tym lepiej zabezpieczyć?
Zawsze można, część danych została odzyskana. Niestety forum zostało tylko w postaci skrawków z kopii bezpieczeństwa i trzeba było postawić nowe. W chwili obecnej kopie wykonywane są co 4 godziny.

To teraz ta przyjemniejsza część. Najlepsze momenty w ciągu tych 2 lat?
Na pewno spotkania na live, ale sukcesów naprawdę było wiele. Pierwszy serwer dedykowany, liczba pobrań PGP, rozwój angielskiej wersji serwisu (naprawdę rewelacyjna robota Jarka i Łukasza), start światowej piłki, no naprawdę mnóstwo rzeczy 🙂

No właśnie PGP – chyba największe osiągnięcie fifam.info. Jak trudne to było do wykonania? Gdzie były największe trudności oraz co można poprawić jeszcze przy kolejnych wersjach?
Największa trudność leży w małej ilości ludzi do pomocy i tu pokłony w stronę Libera, który ma największy udział w tym dziele

A co można poprawić?
Jest wiele rzeczy do poprawy ale brakuje źródeł, blokuje nas obecnie słaba jakość klubowych stron internetowych w naszym kraju, ale to się raczej szybko nie poprawi. Zdjęcia, bazy zawodników na stronach są czasami z kilku lat wstecz

Bartek możesz się podzielić z czytelnikami liczbą pobrać PGP 3.0?
Ze względu na problemy związane ze stabilnym pobieraniem tak dużych plików statystyki są z pewnością przekłamane, ale liczba pobrań PGP dobiega na dzień dzisiejszy do 50 000 pobrań. Ilu userów tak naprawdę pobrało dodatek nie wiadomo.

Bartek mamy za sobą premierę WGP, dodatek, który większym echem odbije się na scenie światowej. Możesz więcej powiedzieć o tym dodatku?
To pierwsza edycja więc czy odzew będzie większy niż przy PGP okaże się w praniu. Najgorsze jest to, że WGP wydany został tak późno gdy większość ludzi zaczyna czekać na nowe wydanie, bo w tegoroczną wersję już sie po prostu ograło. Szkoda, że brakuje rąk do pracy, bo faktycznie można by było wydać WGP na początku styczna, gdy na FIFAM 10 był największy apetyt.    

Ale chyba wydanie pierwszej wersji, znacznie przyśpieszy wydanie kolejnych?
hehe czas pokaże 🙂

Bartek mówiłeś o wersji angielskiej. Jak duże zainteresowanie jest na świecie naszą stroną?
Powolutku zaczyna przeganiać nasza krajową.

Wiem, że były plany „uderzenia” na innej kraje. Głównie chodziło o powstanie wersji niemieckiej. Jak zaawansowane są pracę nad tym?
Kwestia znalezienia odpowiednich ludzi do stałego prowadzenia serwisu, jeżeli się takie znajdą, to serwisy wystartują w przeciągu 2-3 tygodni

A czy pojawili się jacyś chętni?
Tak jest paru potencjalnych kandydatów, ale ich dyspozycyjność na razie odbiega znacznie od wymaganych.

Zadam Ci to samo pytanie co Liberowi. Czy podbicie rynku niemieckiego jest kluczem do stania się nr 1 na świecie?
Wersja językowa nie ma tutaj nic do rzeczy. W chwili obecnej należymy do ścisłej czołówki, (skromność nakazuje mi nie mówić, że jesteśmy liderem)

No tak, ale czy niemieccy fani jednak nie będą raczej zainteresowani ich narodową stroną?
Owszem, natomiast nasze serwisy maja spora liczbę odwiedzających z Niemiec, więc jeżeli weźmiemy za wskaźnik popularności ilość pobrań dodatków, to wersja języka nie ma tutaj nic do rzeczy.

Bartek krążymy koło popularności i krajów. Nie da się ukryć, że kluczem może się okazać dobra współpraca z twórcami gry. Mógłbyś zdradzić jak wyglądają stosunki na lini fifam.info – BF.
Jest znacznie lepiej niż było, ale wciąż nie tak dobrze jakbym sobie tego życzył. Mam nadzieję, że na przełomie najbliższego roku wszystko się zmieni na lepsze.

To czego brakuje do poprawy tych stosunków?
Hmmm, podobno czasu 🙂

Tzn?
Czekanie na odpowiedzi ze strony EA czy BF zawsze trochę trwa i to z powodu natłoku zadań jakie mają do wykonania  🙂

Bartek a jak wyglądają stosunki fifam.info z konkurencją?
Jaką konkurencją? To my mamy konkurencje?

Hehe, dobrze, to z zagranicznymi odpowiednikami fifam.info?
Bardzo dobrze, dlatego to nasi partnerzy nie konkurenci 🙂

Czy jest możliwe, by przy kolejnych wersjach WGP pracowała cała europejska społeczność?
Jasne, tylko to wymaga dobrego zaplecza do zarządzania, a to dopiero przyszłość.

Dokończ zdanie, wpisując odpowiedni rok. FifaM.info niekwestionowanym nr 1 na świecie w…
2012 roku 🙂

Ok wróćmy do naszej polskiej rzeczywistości. Uronię trochę rąbka tajemnicy, ze trwają dyskusje nad złagodzeniem regulaminu. Skąd taki krok?
Na razie to testy, chciałbym w perspektywie przyszłych portali sprawdzić jak surowość regulaminu wpływa na liczbę i jakość wypowiedzi.

Z tą jakością czasami bywa tragicznie…
Cóż skończymy testy będziemy wyciągać wnioski 😉

Bartek, gdy zaczynaliśmy naszą współpracę było nas w “zarządzie” trzech. Dziś jest nas (szczęśliwa) 7. Nie za dużo?
Patrząc na systematyczny rozwój, zgranie i zgodność w wizji na funkcjonowanie grupy, myślę, że to były dobre kroki.

Mógłbym prosić o krótką charakterystykę każdego z pozostałej „6”?
Lukas, pijok kaliski – niezmordowany kiper wszelkiej maści trunków podawanych w postaci zmrożonej, przez zastosowanie świeżego parkowego powietrza. Nie ma takiej gorzały której nie strawi i chyba takiej, której jeszcze nie trawił, prywatnie miłośnik białych, puchatych, perskich dywanów. Poważnie to jednak zawdzięczamy mu bardzo dobry kontakt z przedstawicielami EA i wiadomości z pierwszej reki.  

Piter – spokojny racjonalista z trzeźwym spojrzeniem na życie, miłośnik twardych zasad i ich rygorystycznego przestrzegania, dla mnie osoba, która zawsze potrafi wyhamować moje zapędy przez zimny i co najważniejsze prawdziwy pogląd na daną sprawę. Szanuje go również za pracowitość, bo w chwili obecnej odpowiada ze dwa nasze projekty, co nie jest rzeczą łatwą.

Kily – człowiek z cienia, bez którego nie byłoby angielskiej wersji serwisu na takim poziomie jak jest. Wspaniały skromny człowiek, któremu wszyscy sporo zawdzięczamy. 🙂

M_staszek – kolejny człowiek, który odwala solidną robotę nie rzucając się w oczy. Prywatnie lubie w nim to, że zawsze ma jakiś odmienny pogląd od mojego 🙂

Brus – tajemniczy dobry duch naszej społeczności, który pchnął ją w zupełnie nowym kierunku i któremu bardzo dużo zawdzięczamy. Prywatnie rewelacyjny facet z nieziemskim poczuciem humoru, z którym zawsze można się dogadać i który w najmniej spodziewanym momencie jednym zdaniem sprawi, że nie może opanować śmiechu. Naprawdę to niepojęta mieszanka profesjonalizmu, opanowania, poczucia humoru i chęci pomocy.

Liber – Członek zielonych beretów z jednostki katowickich komandosów, zna dwa języki czyli polski i swój prywatny, który stara się czasem przekazać na czacie. Poważnie to główna siła napędowa działu download, bez którego byłoby cholernie ciężko. Podobno chodzi za Gieksą.        

To wróćmy do wspomnianego wcześniej wątku czyli Brusa. Jak ważne było jego pojawienie się na stronie?
To chyba najważniejsze wydarzenie, pchnął nas na nowe kierunki rozwoju, bez niego nie dalibyśmy rady tak szybko się rozwinąć

A jak to się stało, że od strategicznego sponsora przemienił się we współwłaściciela?
Zrobił dla nas tyle, że naturalna rzeczą było wcielenie go do drużyny zwłaszcza, że jego pomoc wybiegała znacznie dalej od sponsoringu

Bartek wyróżniliśmy osoby pracujące i będące w zarządzie, ale czy są takie, które chciałbyś jeszcze wyróżnić?
Oczywiście, takich ludzi jest mnóstwo. Są ludzie, którzy tworzyli PGP, inne dodatki, pisali na stronie artykuły i blogi oraz ludzie którzy zaglądają do nas każdego dnia oraz dwójka, która pomagała nam na samym początku czyli jACÓR i RADZIO . Im wszystkim serdecznie dziękuje.

Jakie wymagania powinien spełnić kandydat do zespołu fifam.info?
Umiejętność modyfikowania gry, tworzenia dodatków graficznych lub zdolności pisarskie. Dodatkowo chęć do pracy i doskonalenia samego siebie 🙂

A co możesz powiedzieć o ludziach dla których robimy to wszystko, czyli jak byś scharakteryzował polską scenę fifam?
Hmm, to prawdziwa mieszanka wybuchowa. Nie da się tego  ubrać w jakieś ramy. Na pewno jest znacznie bardziej kulturalniej niż przy innych społecznościach skupionych wokół gier 🙂

Bartek czy uważasz podobnie jak ja, że fifam.info powinno dostać jakąś nagrodę od Ministerstwa Edukacji za wkład w wychowanie oraz naukę języka polskiego?
Uważam, że wszelkie ministerstwa powinny się od nas trzymać z daleka. Dbanie o język jest zachowaniem naturalnym za które nie powinny przysługiwać nagrody lecz kary za jego niszczenie.

Gdyby tak uważała chociaż połowa tego narodu…
O polskim społeczeństwie, nie powinniśmy rozmawiać 🙂

Bartek ostatnio doszliśmy do wniosku, że mam/mamy wypaczone spojrzenie na fora internetowe. Na fifam.info odnieśliśmy sukces. Jakich rad mógłbyś udzielić adminom innych for?
Wszystko zależy od poglądu na życie. Nie chciałbym nikomu prawić rad, bo to jego indywidualna sprawa jak podchodzi do prowadzenia swojego miejsca w sieci 🙂

Bartek podsumujmy powoli te 2 lata. Czy  gdybyś mógł zmieniłbyś coś w trakcie?
Raczej nie.

Gdybyś miał komuś zareklamować fifam.info w kilku zdaniach. Jakie cechy byś wymienił?
Solidność, rzetelność, pracowitość, bezinteresowność i profesjonalizm

Bartek w pierwszej części cytowałem inne osoby i również teraz to zrobię. “Nierozumiem was .. :/ fajna stronka , fajne forum wszystko spoko tylko .. admini …” – naprawdę jesteśmy tacy źli?
Wiele przez dwa lata było takich wypowiedzi. Wielu ludzi zapomina, że to właśnie Ci źli admini odpowiadają za ta fajną stronkę i forum, a więc taka wypowiedź to jedna wielka sprzeczność. Na pytanie czy jesteśmy źli, to wszystko zależy od punktu widzenia. Weź dla przykładu kogoś z elektoratu PO i kogoś z PIS i zapytaj obu, kto jest gorszy 🙂

Bartek to może skupmy sie na przyszłości. Informacją na którą czeka wielu czytelników jest odpowiedź na pytanie “Będzie zjazd czy nie”?
Nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie. Jeżeli mamy się spotkać w 10-15 osób to czemu nie? To nie będzie problem. Jeżeli mówimy o jakieś większej imprezie to plany są i możliwe, że w tym roku uda się zorganizować coś zauważalnego w mediach 🙂

Czy jest możliwość zebranie takiej grupy w jednym miejscu w Polsce, biorąc pod uwagę choćby ich wiek i brak mobilności?
Tak jak powiedziałem, jeżeli dogadam sie ze sponsorami to jest taka możliwość

Trwają takie rozmowy i jak na takie coś patrzy EA?
Tak, rozmowy może nie tyle trwają, co stanęły na pewnym etapie, o szczegółach będzie można pisać pod koniec czerwca. Jeżeli chodzi o EA, to takie imprezy nie są w ich planach promocyjnych

Bartek nie ma co ukrywać. EA tnie koszty. Czy to jakoś może odbić się na społecznościach?
Nie stanowi to zagrożenia jeżeli chodzi o społeczności, bo te wydatki są raczej bardzo skromne, przynajmniej w naszym kraju

Bartek jakie stawiasz cele sobie i swojemu zespołowi na 3 rok działalności fifam.info?
Cel jest jeden, rozwój głównego serwisu i ekspansja w kierunku nowych społeczności

A wracając do naszych flagowych projektów czyli do PGP i WGP. Rozwój tego drugiego jest czymś oczywistym, a czy ten pierwszy można jeszcze poprawić?
Oczywiście, zawsze jest coś do poprawy. Jednak wszystko zależy od nowych wydań gry i ich możliwości technicznych. Kto wie może za rok dojdziemy do rozgrywek okręgowych 🙂 Juz w tym roku yower sie napocił ze skryptami, po prostu zaczynają nas blokować sami producenci

Bartek przez 2 lata można było zauważyć częste zmiany wyglądu stronki, czasami wręcz radykalne. Czy można założyć, że już wyżyłeś się artystycznie i nie będziesz zmieniał nic chociaż przez rok?
Zmiany wyglądu to nie kwestia wyżycia artystycznego, a rozwój samego serwisu. Mogę powiedzieć, że niedługo przesiądziemy się na nowy silnik i to też będzie miało wpływ na delikatny lifting graficzny, ale myślę, że przez jakiś czas obecny wygląd zostanie. Zresztą czasu brakuje na wdrażanie nowego 🙂

A można gdzieś obejrzeć poprzednie wcielenia, w tym historyczną – pierwszą?
Pierwsza jest w stopce redakcyjnej na fifam.info 🙂

Bartek, kolejny rok to pewna rewolucja, gdyż pojawią się nowe płatne usługi, czy nie boisz się, że to może być bramka samobójcza?
Dlaczego? Płatne usługi będą usługami dodatkowymi. Serwis dalej zachowa obecny wygląd, lecz dojdą usługi dla tych, którzy oczekują jeszcze więcej.

Jak dużego odzewu się spodziewasz?
Wyjdzie w praniu, w tej chwili podawanie jakiś liczb, byłoby jak wróżenie z fusów.

Bartek a czy czekają nas jakieś niespodzianki w nadchodzącym roku?
Oczywiście, ale to niespodzianki, więc nie będę nic mówił :0

Może jednak?
Nic nie powiem, żeby uzyskać informacje należy śledzić newsy na stronie, niebawem będą pierwsze wzmianki  🙂

Dobrze. A kiedy można spodziewać się najbliższego konkursu?
Od 1 czerwca do 16 czerwca będą konkursy urodzinowe:)

Jakieś ciekawe nagrody?
Wszystko w swoim czasie

Ciężko coś z Ciebie wyciągnąć. Bartek czy jest możliwość, by w Polsce pojawiła się konkurencja dla fifam.info?
Możliwość, jest zawsze, jednak jeżeli obecna ekipa zostanie to myślę, że nic nam nie zagraża.

Bartek czego życzyłbyś sobie, jako dowodzącemu zespołowi fifam.info na 3 rok istnienia?
Zdrowia dla całego zespołu i 48 godzinnej doby dla mnie.

I tego Ci życzę 🙂
Dziękuje 🙂