Wywiad z Bartkiem po latach – część 3

bart6qx

bart6qx
Bart6qx na FIWC 2010 z Lukasvistą (z lew.)
Witam po raz trzeci.
Również witam.

Bartek czy w dniu w którym wymyśliłeś fifam.info od razu planowałeś start kolejnych serwisów?
Nie, trochę czasu upłynęło, nie pamiętam teraz ile, ale nie było to od razu chyba 🙂

Jako drugi projekt powstał wortal piłkarski swiatowapilka.pl, to był Twój pierwszy pomysł, czy pierwszy możliwy do wykonania?
Pierwszy możliwy, jest kilka wcześniejszych pomysłów rozgrzebanych, które z czasem będą dokańczane 🙂

Internetowe Centrum Futbolu – pamiętasz pierwszy projekt o tej nazwie? Bo drugim było forum, ale to nie wypaliło.
Tak start projektu planowany był 2012 roku i dalej jest to aktualne 🙂

Bartek czy startowanie z wortalem informacyjnym to była strata czasu?
Nie zdecydowanie nie, to był początek ewolucji i efekty jak na razie po 12 miesiącach są zadowalające 🙂

Czy dziś postąpiłbyś inaczej z sp.pl? Nie ruszał z tygodnikiem lub zostawił wortal?
Zdecydowanie nie, obecna forma światowej piłki jest czymś mało spotykanym, a co za tym idzie rośnie jej popularność. We wrześniu planuje kilka modyfikacji technicznych co jeszcze bardziej powinno podnieść popularność projektu  

Jakbyś ocenił pracę redakcji?
Jestem bardzo zadowolony z jakości i postępów czynionych przez zespół redakcyjny. Mam nadzieję, że działa to w dwie strony 🙂

A jakie byś wymienił mocne i słabe strony redakcji?
Nie chciałbym robić tutaj publicznych osądów, bo zawsze takie sprawy powinny wiedzieć osoby zainteresowane. Szersza publiczność powinna otrzymać jedynie gotowy świetny tygodnik.

Rozumiem. Bartek wiele osób domaga się zmian w upublicznianiu tygodnika. Będzie możliwa forma czytania online bez pobierania?
Będzie, jednak na pewno nie całości, bo nie widzę sensu robienia z tygodnika serwisu publicystycznego.

Pojawił się też zarzut słabej kolorystyki tygodnika, będziesz próbował coś z tym robić?
Nie bardzo rozumiem co to jest słaba kolorystyka 🙂

Chodzi głównie o dużą ilość białego tła.
Wyborcza ma go więcej i jest bardziej popularna

Bartek czy tygodnik ma szansę stać się naprawdę zauważalnym magazynem piłkarskim?
Tygodnik docelowo ma się ukazywać również w formie drukowanej, oczywiście to jeszcze kawałek czasu, ale szanse są zawsze. Kwestia odpowiedniego poprowadzenia tego w dobrą stronę.

Zapowiedziałeś zmiany po wakacjach, mógłbyś powiedzieć na ten temat więcej?
Miedzy innymi zmienimy wygląd, zmodyfikujemy stronę internetową tygodnika właśnie pod bardziej zaawansowane przeglądanie treści online.

Dość nieoczekiwanie kilka tygodni temu Bweb Group powiększyła swoje zasoby o fwsn.net – skąd decyzja o zakupie tego serwisu?
Zostawię to dla siebie 🙂

Bartek fwsn.net jest w sieci od ponad 2 lat, czy pojawienie się nowych osób w zbudowanej już społeczności to trudne zadanie?
Wszystko zależy od punktu widzenia, z mojego nie, ale według użytkowników fwsn już tak. Zresztą społeczność skupiona wokół tego serwisu to temat rzeka 🙂

To chętnie w tą rzekę wejdziemy. Na fifam.info wyrobiliśmy sobie pewne standardy, które i tak w mniejszej i uproszczonej formie próbujemy wprowadzić na fwsn – czy będzie możliwa zmiana bez utraty obecnych czytelników?
Społeczność fwsn.net to w większości ludzie młodzi, którzy w zdecydowanej większości maja dziwnie ustosunkowane podejście do życia, o podwyższonym poziome samooceny nie wspomnę. Nie chce tutaj zbytnio wchodzić w szczegóły, żeby nikogo nie urazić, ale moja obecność w Internecie jest w wielu przypadkach znacznie dłuższa niż żywot sporej liczby odwiedzających serwis. Czytając niektóre wypowiedzi omnibusów z dorobkiem 40 projektów graficznych, lub prowadzących serwis o średniej dziennej oglądalności na poziomie 500 userów jest naprawdę w wielu momentach powalających. Ale właśnie dlatego skierowaliśmy się na ten teren. Uważam, że w tych młodych ludziach tkwi ogromny potencjał tylko czasem nie ma ich kto poprowadzić w dobrym kierunku.  Przykładem jest zbierająca złote żniwa infekcja w serwisach generatorów skryptów. Większość z tych osób uważa swój serwis za profesjonalny, bo zakupiło prosty system zarządzania treścią, szatę graficzną i kodowanie, no i oczywiście płatną domenę. Zasady bezpieczeństwa – to już wyznacznikiem profesjonalizmu nie są 🙂

Bartek teraz pytanie z serii niewygodnych. Powierzyłeś kierowanie fwsn osobie przeprowadzającej z Tobą ten wywiad. Nie boisz się, że z racji swojego trudnego charakteru popadnie w konflikty z czytelnikami (co już miało miejsce) oraz z racji prowadzenia tygodnika po prostu nie poradzi sobie z dwoma na raz?
Jeżeli chodzi o pierwszy człon pytania to absolutnie nie boje się rezultatów konfliktów. Natomiast jeżeli chodzi o człon drugi – uważam że jest to osoba na tyle odpowiedzialna, że da mi wcześniej znać o ewentualnych obawach związanych z brakiem czasu na nadzorowanie dwóch projektów.

Czytałeś na pewno cele jakie sobie postawiłem jako naczelny, a Ty jakie cele stawiasz przed sobą w związku z fwsn?
Rozwój i edukacja właścicieli serwisów internetowych o tematyce piłkarskiej i mam nadzieje zmianę ich nastawienia do innych ludzi. Tak jak napisałem długo można się wypowiadać o społeczności, mam nadzieję, iż rozwiniemy ich światopogląd na obejmujący zdecydowanie większy horyzont, a może pokazujący zupełnie inne 🙂    

W wakacje czeka Cię sporo pracy nad fwsn. Zmiany techniczne, graficzne i pewnie inne. Mógłbyś na ten temat coś więcej powiedzieć? Jak teraz od tej strony wygląda strona i co byś chciał osiągnąć?
Pomysły wdrożone na fwsn są naprawdę ciekawe, niestety ograniczenia spowodowane ubogim systemem zarządzania treścią są bardzo mocno uciążliwe i dlatego pierwszym etapem prac będzie zmiana silnika strony no i oczywiście jej wyglądu, bo niestety obecny nie spełnia narzuconych nam przez partnerów marketingowych standardów.  Naszym planem jest stworzenie silnej społeczności i danie jej odpowiednich narzędzi do funkcjonowania i rozwoju.

Bartek już za parę dni wielka premiera FIFASeries, od jak dawna nad tym pracujesz?
Pytasz o plany czy o same wdrożenie serwisu? Jeżeli o pierwsze to nawet nie pamiętam, a jeżeli o drugie to miesiąc czasu

Wszystko robisz sam czy pomagają Ci inne osoby? Pytam o kwestie czysto techniczne.
Mam kilku dobrych duszków 🙂

A mógłbyś ich przedstawić?
Ze względu na ustawę o ochronie danych osobowych bez zgody nie mogę, a o zgodę nie pytałem 🙂

Bartek na scenie FIFA Manager w Polsce nie było konkurencji, o FIFA jest kilka stron. Czeka nas ostra walka o nr 1?
Mam nadzieję, o to chodzi w tej zabawie. Im większa konkurencja tym lepszy poziom własnych umiejętności. Mam nadzieję, że będzie to jednak zdrowa rywalizacja i czasami wspólne działanie dla dobra naszej sceny.

Skład odpowiedzialny za fifam.info i za fifaseries jest ten sam czy pojawią się nowe twarze?
Tak jest kilka nowych twarzy, jednak tak naprawdę wszystko wyklaruje się w ciągu pierwszego miesiąca

Bartek fifam.info zasłynęło z PGP. Teraz wychodzi WGP czy można spodziewać się podobnych dodatków dla FIFY?
Oczywiście, ze względu na spore podobieństwo obu tytułów nie będzie problemem wykorzystanie podwalin PGP w serii FIFA

Bartek jak EA zareagowała na plany powstania FIFASeries? Czy w ogóle zareagowało.
Wszelkie rozmowy z EA do ich zakończenia pozostaną tajemnicą.

Czy na czytelników FIFASeries czekają jakieś niespodzianki już na starcie?
Oczywiście 🙂

Szczegółów pewnie nie wyciągnę, ale mógłbyś chociaż powiedzieć jakiego typu to mogą być niespodzianki?
Na przykład będzie można zobaczyć jak wyglądam

A coś co zachęci czytelników? 😀
Nie no żart, zasada niespodzianek jest taka że to niespodzianki 🙂

Bartek przed kilkoma dniami na fifam.info pojawił się fragment wywiadu z Robertem Lewandowskim, zaczerpnięty z fifarev.com Czy to jednorazowe zapożyczenie czy początek stałej współpracy?
Po rozmowie z właścicielem serwisu mam nadzieję, że będzie to początek naszej współpracy. W planach jest wspólne wydanie odpowiednika PGP do FIFA.

Bartek 8 czerwca poza fifaserwis startuje gold-club. Poruszaliśmy już ten temat, ale chciałbym do niego wrócić. Jakie będą główne korzyści posiadania konta premium?
Niepublikowane nigdzie indziej dodatki, newsy, artykuły, pomoc techniczna, pobieranie z szybkich serwerów i bez żadnych limitów i kilka innych przywilejów.

Skupmy się chwilę na tych serwerach. Mniej więcej jak będzie różnica w pobieraniu bez i z kontem premium?
Hmm pobierałeś kiedyś 1 GB z maksymalna prędkością Twojego łącza i za pomocą starych modemów – jeżeli tak to mniej więcej będzie to samo?

Bartek na grafice promującej widnieje kwota 30zł na rok, to nie dużo – a czy to jedyna wersja abonamentu czy są też krótsze?
2,5 złotych za miesiąc nie jest kwotą dużą według mnie, zwłaszcza, że każdy użytkownik otrzyma profesjonalną 2GB skrzynkę email :)Co do długości to uważam, że dostęp na jedno wydane gry jest optymalny 🙂

Bartek a czy przewidujesz jakieś “dni otwarte” albo “okres próbny” By każdy na własne oczy mógł się przekonać jak to wygląda?
Niestety nie ma takiej możliwości – będzie demo, natomiast zawartość serwisu będzie dostępna wyłącznie dla członków. Oczywiście o nowościach w zasobach będziemy informować na łamach pozostałych naszych serwisów

Bartek rozmawialiśmy o Twoim największym dziele, fifam.info, dziś o pozostałych projektach, które już działają oraz które zadebiutują, a teraz chciałbym poruszyć tematy serwisów, które miały być, ale…No właśnie miał być serwis o bukmacherze – widziałem go już nawet. Co się właściwie stało?
Hehehe zmieńmy proszę temat, bo mi ciśnienie podskoczy i nocka będzie z głowy 🙂

To kolejny projekt – forum piłkarskie razem z adminami małych stron piłkarskich – co tam nie wyszło?
Doszedłem do wniosku, że liczba potencjalnie zainteresowanych przystąpieniem do projektu serwisów jest zbyt mała aby sprawnie funkcjonować.  Usłyszałem po ogłoszeniu tej decyzji sporo cierpkich słów od społeczności fwsn.net, powstało nawet takie forum spojenie.pl – jak widać teraz po chyba dwóch miesiącach moja decyzja była słuszna, zerknąłem teraz na gości serwisu i dzisiaj odwiedziło go 11 osób w tym 10 adminów lub modów.  

Bartek przez te dwa lata pojawiały się też inne pomysły: forum piłkarskie, sklep internetowy z naszymi gadżetami, manager online – brakło czasu, możliwości technicznych, finansowych czy zainteresowania?
Sklep w wersji beta rusza w fifaseries, menadżer online jest już w 80% ukończony (dzięki dobrym duszkom) – ale forum piłkarskie to nie bardzo kojarzę?  

Było takie na sp.pl 🙂 Po wyłączeniu tematu piłki z fifam.info
Już pamiętam, co do forum to brakło zainteresowania ze strony użytkowników portalu i tak naprawdę wcale się nie dziwie, jest straszny przepych w tej dziedzinie.

Bartek a czego się można spodziewać w najbliższym roku? Bo znając Ciebie Bweb Group będzie się stale powiększać?
Chciałbym skupić się na rozwoju obecnych projektów, może dojdzie jeden nowy, jednak przez najbliższe 12 miesięcy chciałbym skupić się na rozbudowie tego co posiadamy.

Bartek jesteś w stanie koordynować te kilka projektów jednocześnie?
Mam lekki bajzelek ale rade daje 🙂

No właśnie. Nie zaczynasz się momentami gubić co i gdzie masz zrobić?
Co i gdzie jeszcze nie, ale kiedy to już malutki problem 🙂

Bartek czy Bweb Group może stać się takim małym internetowym imperium?
Nie mamy planów imperialistycznych 🙂

Bartek temat piłki po stronie EA po starcie fifaseries będzie wyczerpany, jest ogólno piłkarski tygodnik, jest fwsn o stronach piłkarskich. Czy w perspektywie ICF jest tematyka PESa i FMa oraz innych gier piłkarskich?
Owszem, jednak na ten rynek będziemy wchodzić bardzo powolutku  🙂

Bartek czego się można spodziewać po Bweb Group w następnym roku?
Pijackiej objazdówki po kraju 🙂 A poważnie to czas pokaże na pewno pragniemy się jeszcze intensywniej rozwinąć 🙂

Bartek na zakończenie, co chciałbyś powiedzieć do czytelników na te 2 urodziny?
Dziękuje, że jesteście z nami i z każdym kolejnym dniem Was przybywa. Zaczynając prace nad fifam.info nie sądziłem, że spotka się on z tak dużym zainteresowaniem i tak bardzo zmieni moją codzienność. Dzięki Wam powstaje coś wyjątkowego i mam nadzieję, iż wspomożecie nas w pracach przez kolejne lata. Dziękuje raz jeszcze i życzę Wam aby nasze wszystkie projekty spełniały Wasze oczekiwania i były codziennym źródłem informacji oraz rozrywki.  

Bardzo dziękuje za kilka godzin spędzonych przy tym wywiadzie 🙂
Ja również za ten wywiad i za wspieranie mnie przez ostatnie dwa lata, bez Ciebie i reszty redakcji osiągnięcie tego wszystkiego nie byłoby możliwe. Przesyłam Wam ogromne wyrazy wdzięczności przyjaciele.