Wywiad z Liberem, naczelnym patchmakerem FIFAM.info.

Witam. Cieszę się, że znalazłeś czas.
Cześć, nie ma problemu

Liber mógłbyś na początek powiedzieć kilka słów o sobie?
Mam na imię Robert. Pochodzę z Katowic na Górnym Śląsku Interesuję się głównie sportem (piłka nożna i tenis) oraz informatyką.

Od jak dawna interesujesz się tematyką FIFA Managera?
Od wydania, pierwszy manager z EA w jakiego grałem to Total Club Manager 2004 🙂

Pamiętasz swoje początki na fifam.info? Nie miałeś łatwo na starcie.
Swoją przygodę z polską sceną FIFAM zaczynałem jeszcze na nie istniejącym już forum fifamanager.eu. Tam tak naprawdę zacząłem “integrować” w życie sceny tworząc dodatki do gry. Były to dni bardziej i mniej udane o czym zapewne wiesz xD.

No tak, pamiętam wojny z “robi9” (pod takim Nickiem działał wcześniej Liber). Cofnijmy się o 2 lata. Pojawiają się pierwsze informacje o nowym forum i stronie. Pamiętasz co wtedy myślałeś?
Byłem pewien, że jednak zostanę “po stronie” forum Jochena i to głównie na jego stronie chciałem funkcjonować tworząc dodatki. Sprawy potoczyły się jednak w takim kierunku, że forum zostało zamknięte i praktycznie wszyscy przenieśli się na FIFAM.Info w tym ja. I nie żałuje.

No tak, ale już na dzień dobry zostałeś z tego nowego forum wyrzucony. Nie ukrywajmy. Byłeś wrogiem publicznym nr 1. Nie chciałeś wtedy zrezygnować z udzielania się na scenie fifam?
Z udzielania się raczej nie. Postanowiłem jednak poprawić zachowanie i spróbować jeszcze raz.

Właśnie. Twoja przemiana przez te dwa lata zaskoczyła wszystkich. Od forumowego nabijacza postów stałeś się jedną z najważniejszych osób na scenie. Jak to Ty zrobiłeś?
Chyba tworzenie dodatków oraz wiek mi w tym pomógł. Także wiedziałem, że długo z takim zachowaniem nie pociągnę. Duży wpływ na taką zmianę miały również osoby ze sceny.

To skoro wspomniałeś o osobach ze sceny. Co sądzisz o trójce założycielskiej fifam.info?
Bart6qx – “Łeb” pełen pomysłów. Rzadko spotyka się teraz takich ludzi. Pracę jaką wykonuję dla FIFAM.Info, ale także ŚP(swiatowapilka.pl) oraz zapewne już niedługo FIFASeries pokazuję, że ma on wielką ambicje. Takich ludzi się ceni. Do tego to super gość. 

Lukasvista – Uważam go za prawą rękę Bartka. Pewny w tym co robi i zawsze można na niego liczyć. Podobnie jak Bart prawdziwy przyjaciel.

Piterson – Między nami bywało różnie szczególnie na początku. Ale stare “rany” się zagoiły. Praca wkładana w redagowanie Światowej Piłki pokazuję pełny obraz człowieka ambitnego oraz pracującego dla dobra sceny.

Robert nie tak dawno dołączyłeś do zarządu fifam.info. Jaka panuje atmosfera “za kulisami”?
Jeżeli chodzi o atmosferę to oceniam ją na bardzo dobrą. Zresztą z osobami, które należą do zarządu nie ma tak naprawdę o co się kłócić. Ze wszystkimi idzie sie dogadać. Wiadomo, że najważniejsze jest dobro sceny.

Jak byś ocenił te 2 lata fifam.info? Wielki sukces, czy przed nami ciągle dużo pracy?
Obecną pozycję FIFAM.Info można uznać za sukces. Przez dwa lata funkcjonowania pokazaliśmy, że jesteśmy w stanie “rywalizować” z takimi fansitami jak np. FMCorner, ale tak naprawdę przed nami jeszcze wiele ciężkiej pracy. Nie należy spoczywać na laurach.

Robert teraz chciałbym zapytać Cię o dwa flagowe projekty. PGP oraz debiutujący WGP. Jak wielkie to jest osiągnięcie?
Mimo, że jesteśmy na “rynku” już dwa lata nasza ekipa liczy zaledwie kilka osób. Inne strony fanowskie mają rąk do pracy zdecydowanie więcej niż my, ale mimo to pokazujemy wydając takie dodatki, że jesteśmy wstanie zrobić rzeczy niemożliwe. Zarówno PGP jak i WGP to dwa wielkie projekty, które potrzebowały i dalej potrzebują wielkiego poświecenia. Zresztą widać to po graczach FIFA Manager, że oba patche cieszą się dużą popularnością. Zarówno w Polsce jak i na świecie. A to o czymś świadczy.

Robert jesteś głównym patchmakerem. Co czujesz gdy ze wszystkich stron, również zza granicy płyną pochwały?
Na pewno jest to miłe. Można powiedzieć, że jeszcze bardziej mobilizuje do dalszej pracy.  

Jak wiele godzin dziennie poświęcasz na pracę przy dodatkach? Oczywiście chodzi o średni czas
Zależy co robię, ale średnio 5-6 godzin.

Mógłbyś przybliżyć czytelnikom proces powstawania takiego dodatku? Np PGP. Co trzeba zrobić, na jakie etapy to dzielicie itp
Najpierw trzeba zebrać odpowiednią liczbę ludzi. Niestety w naszym przypadku jest to cholernie ciężkie więc tak naprawdę patch, który powinien być tworzony w minimum 10-15 osób robi max. 5 To oczywiście stwarza nam trochę problemów jak np. z datą wydania. Później każde zadanie zostaje przydzielone dla odpowiednich osób. Ja np. biorę bazę danych, zdjęcia, Yower odpowiedzialny jest za napisanie skryptów, Bartek tworzy stroje i elementy graficzne, a Łukasz z Jarkiem poprawiają i rozbudowują bazę plików lokalizacyjnych. Kiedy w końcu to wszystko uda sie skończyć składamy to w całość i wystawiamy. Może się to wydawać wszystko łatwe i szybkie, ale w rzeczywistości jest to ciężki kawałek chleba.

Jak myślisz, dlaczego tak mała osób angażuje się w ten projekt?
Nie mam pojęcia. Przecież w zamian za kilka godzin takiej pracy można dostać kody do pobrania darmowej gry czy inne tego typu rzeczy, a także “głosy” uznania innych użytkowników, chętnych mimo tego brak. Nie chce mi się też wierzyć, że to przez brak umiejętność obsługi programów graficznych czy coś w tym stylu. W naszym serwisie jest tyle poradników opisanych w najprostszy sposób. Nie mam bladego pojęcia dlaczego nie ma osób, którzy chciały by stworzyć czy pomóc przy dodatkach. Może lenistwo?

A może problemem jest struktura wiekowa sceny. Nie ukrywajmy jest tam dużo osób w wieku dość młodym, albo właśnie starszych mających już prace i rodzinę?
Raczej nie. Problemem może być obecna moda, która króluje u obecnej młodzieży. Wystarczy spojrzeć co wyprawia teraz “gówniarzernia”. 15, 16-latkowie lądują na izbach albo w najgorszych przypadkach w więzieniach. Sam jak chodzę na mecze to widzę łebków po 10 czy 12 lat, którzy przed takim spotkaniem walną sobie kilka browarów. Po prostu zdemoralizowana młodzież. I co gorsza coraz więcej takich osób przybywa w środowisku.  

Coś w tym jest, wróćmy do pracy fifam.info. Jak już wspominaliśmy, dołączyłeś do ostatnio do zarządu, co wiąże się też z pracą moderatora. Regulamin fifam.info nie należy do najłagodniejszych. To nie odstrasza potencjalnych czytelników i userów?
Regulamin jest co prawda ostry, ale czy odstrasza? Chyba jednak nie. Jak ktoś szuka rozwiązania problemu to nie wiem jak by był ostry taki regulamin napisze. A to czy dalej będzie ingerował w życie forum to zależy tylko i wyłącznie od jego samego. Sam prowadzę forum i wiem jacy są ludzie.

A jak reagujesz na fakt, że wiele osób ma problemy z instalacją PGP, które tak na prawdę wynikają z nieczytania instrukcji?
Żyjemy w takim kraju, gdzie większość uważa, że należy im się wszystko. Bardzo mnie wkurzają takie osoby, które zadają po “kilkaset” razy to samo pytanie mimo, że mają bardzo wyraźnie napisaną odpowiedź. Jeżeli komuś tak naprawdę zależy by jak tu dałeś przykład PGP pograć na tym dodatku to poświeci kilka minut na zapoznanie się z instrukcja. Inni są zbyt leniwi by przeczytać jedną linijkę tekstu. Takim osobom staram sie pomagać jak najmniej.  

To kończąc tą tematykę, ostatnia kwestia. Wiele osób ma też problemy z naszymi dodatkami przez pirackie wersje gry. Jednak gdy są konkursy, w których można wygrać oryginał zainteresowanie jest znikome. Jak myślisz dlaczego?
Nie wiem. Nie rozumiem takich osób. Bez zbędnego wysiłku można w legalny sposób wygrać oryginalną grę. Oni wolą jednak “płakać” na forum jak to nie stać ich na grę i muszą grywać na piratach. Rozumiem taką sytuację, ale jak jest okazja z korzystać z takiego konkursu i to za darmo to jak najbardziej mimo to jak mówisz, olewają to.

Fifam.info od dłuższego czasu ma już wersję angielską, lecz od jakiegoś czasu mówi się o kolejnych wersjach językowych, w tym przede wszystkim by podbić rynek niemiecki – najważniejszy jeżeli chodzi o FIFAM. Myślisz, że jest to możliwe? Czy fifam.info ma szansę stać się numerem 1 na świecie?
Oczywiście, że ma. Taki jest nasz cel. By przeciągnąć jak najwięcej maniaków FIFAM na nasz serwis. By tak się stało FIFAM.Info musi wydawać jak najwięcej dodatków jak najlepszej jakości. A kolejne wersje językowe tego serwisu na pewno pomogą.

Zdobycie rynku niemieckiego będzie kluczowe?
Chyba tak. Głównie z powodu, że to właśnie gracze z tego kraju mogą sie szczycić największą liczebnością pod względem grania w FIFAM. Trzeba też pamiętać, że głównymi producentami gry są nie kto inny jak Niemcy.

8 czerwca start nowych portali Bweb Group. Przede wszystkim FIFASeries.pl Czy albo raczej jak szybko FIFASeries będzie nr 1 w Polsce wg Ciebie?
Jeżeli będzie wykonywana tam praca tak jak na FIFAM to po kilku miesiącach większość graczy powinna o nas usłyszeć.

Będziesz również odpowiedzialny za dodatki?
Z tym pytaniem to do Bartka proszę.

A gdy będziesz o to poproszony, jesteś gotowy?
Jak najbardziej.

Znajdziesz czas? Pracę nad PGP 4.0, WGP 2.0 do tego zaczynasz co raz bardziej udzielać się w tygodniku swiatowapilka.pl
Jakoś będę musiał. Damy radę.

Robert, obok FIFASeries.pl rusza gold-club, w którym za pewne usługi będzie trzeba płacić. Myślisz, że to dobre rozwiązanie?
Czy dobre? Przekonamy się po pierwszych miesiącach. Znam serwisy na których funkcjonują podobne usługi i jakoś sobie radzą. Patrząc na liczniki pobrań choćby PGP można być pewnym, że na tym się tylko zyska. A ile? Czas pokaże.

A czy nie straci?
Raczej nie. Jeżeli chodzi o FIFA Manager jesteśmy w Polsce jedynym serwisem. Dodatkowo tworzymy do tej gry mnóstwo dobrych dodatków. Zresztą będą one dostępne bezpłatnie również. Usługa o której mówisz tak naprawdę będzie skierowana do osób, które te dodatki będzie chciała pobrać szybciej.

Bweb Group to także swiatowapilka.pl oraz od niedawna fwsn.net – rośnie małe imperium internetowe?
Chyba tak. Widać, że ktoś tu chce zawładnąć polskim Internetem xD

W czym tkwi tajemnica sukcesu Bweb Group, bo jak na dwa lata istnienia, można o takim sukcesie mówić
Zapewne w zgranej ekipie ludzi którym zależy na tym co robią.

Wróćmy na zakończenie jeszcze do Twojej “działalności”. Prowadzisz forum internetowe. Możesz coś więcej o tym powiedzieć?
Forum to zostało założone przy pomocy Bartka (wszechstronny człowiek xD), który zrobił mi skrypt i ogólnie postawił je na nogi. Główną tematyką jest tenis ziemny pań, którym interesuję się od 2004 roku. Jak na razie chyba dobrze się rozwija. Tym bardziej, że w Polsce mało tego typu for występuję.

Skąd Twoja “miłość” do tenisa? Jak duży wpływ miała uroda pań zmagających się na kortach?
Ogólnie “miłość” do tenisa podobnie jak do piłki nożnej przyszła znikąd. Obejrzałem jeden mecz i mnie wciągnęło aż do dzisiaj. Jeżeli chodzi o urodę to chyba najmniej na to zwracam uwagę. Owszem nie powiem, że lepiej się ogląda mecz kiedy grają dwie ładne tenisistki, ale to wszystko. Bardziej się skupiam na tym jak wygląda gra. Bo co z tego, że zawodniczka ładna jak grać nie potrafi?

No ale Twojej ulubionej tenisistce nie można odmówić zarówno umiejętności jak i urody. Oczywiście mówię o Marii S. 😉
Podobnie jak w piłce nożnej kibicuje Arsenalowi, Valencii czy GieKSie tak samo traktuję Sharapovą w tenisie. Agresywna gra na korcie i dobry beckhend to najlepsze co dla mnie może być tenisie, a Rosjanka wywiązuję się z tej roli znakomicie. Do tego w wieku 17 lat wygrany Wimbledon pokazuje, że talent ma nie przeciętny. Co do jej urody to zależy oczywiście od gustów. Ja wolę brunetki tak więc nie mój typ. 

Robert a co z polskimi zawodniczkami? Bo poza jedną Agnieszką Radwańską najlepiej nie jest? Czy jest szansa na poprawę tej sytuacji?
Na razie marnie to widać. Marta Domachowska, która do niedawna przecież była najlepszą polską tenisistką teraz tak naprawdę tylko już pikuje w dół. Młodsza siostra Agnieszki Radwańskiej także z powodu ciężkiej kontuzji nie rozwija swojego talentu jak należy. A następczyń wciąż nie widać.

Jesteś kibicem Valencii. Jak wygląda tam sytuacja. Wydawało się, że powoli wychodzą na prostą. Ustabilizowali sytuację sportową, zajmując dobre 3 miejsce. Rok temu zatrzymali wszystkie gwiazdy co wskazywało na stabilną sytuację finansową, a tu nagle sprzedać Villi. Jest źle?
Źle już jest od kilku lat. Drużyna Valencii ma gigantyczne długi szacowane w graniach 400-600 mln euro. To, że udało się zatrzymać rok temu najlepszych zawodników to tylko ze względu na ich przynależność klubową. Zarówno Villa, Silva czy Marchena nie odeszli z klubu tylko z powodu, że byli związani z drużyną. W tym roku Villa również mógł zostać na Mestalla, ale klub musi spłacić cześć zaciągniętej pożyczki od prywatnego biznesmena, który pożyczył w zeszłym roku 50 mln by zespół Nietoperzy był wypłacalny. A 40 mln, które dawała Barca na ziemi nie leży tak więc zarówno zawodnik jak i prezydent klubu podjęli decyzję o transferze. Długi te tak naprawdę wzięły się z budowy nowego obiektu oraz przez kryzys gospodarczy jaki dopadł świat. Plan był by stare parcele stadionu kiedy drużyna by przeniosła sie na nowy stadion (a miało to nastąpić w tym sezonie jednak przez te problemy stadion zostanie ukończony dopiero w 2012 roku) sprzedać prywatnym osobom. Nic na razie z tego nie wychodzi. Może teraz coś drgnie bowiem VCF zakwalifikowała się do Ligi Mistrzów gdzie pieniądze małe nie są.

I na koniec już. Kto wygra MŚ i dlaczego?
Jeszcze kilka tygodni temu typowałem Argentynę. Jednak po niedawnych powołaniach wątpię by doszli do 1/8. Teraz wskazuję na Holandie (chociaż całym sercem jestem za Francją) tym bardziej kiedy swoją formę podtrzymają Robben i Sneijder. Ci dwaj zawodnicy naprawdę wiele mogą zdziałać. Zresztą uważam, że teraz mają największe szanse na triumf. Drugiej takiej może już nie być.

A Hiszpanie?
Myślę, że nie wygrają. Ciężko jakiejkolwiek drużynie będzie powtórzyć wyczyn Francuzów z 1998 i 2000 roku.

Ok, bardzo dziękuje za wywiad 🙂
Ja również.