Wywiad z Maciejem Baranowskim, EA Polska

Chcielibyśmy dzisiaj przedstawić wam wywiad jaki udało mi się przeprowadzić z Maciejem Baranowskim z polskiego oddziału EA. Na początku dziękujemy że pomimo licznych obowiązków znalazłeś dla nas chwilę czasu.
 
1. Mógłbyś przybliżyć naszym czytelnikom swoją osobę oraz co konkretnie robisz?

Jestem szeroko rozumianym community managerem EA Sports w Polsce. W skrócie: robię wszystko, by o grach tego studia wszyscy wiedzieli wszystko. Dbam o nasze strony www, odpowiadam na pytania mediów itd.

2. Jak dostałeś się na stanowisko menedżera społeczności EA Sport w Polsce?

Kiedyś pracowałem jako dziennikarz sportowy, ale dostałem tzw. ofertę nie do odrzucenia i trafiłem do EA Polska.

3. Serwis FIFAM.info oraz EA Polska współpracują ze sobą od samego początku strony. Jakbyś ocenił naszą kooperacje na przełomie tych dwóch lat?

Z mojej strony mogę mówić o Was tylko w superlatywach. Wasza strona jest zrobiona full pro, a newsy ze świata EA publikowane są natychmiastowo. Mam nadzieję, że macie podobne zdanie o nas.

4. Jak wygląda Twój dzień w pracy?

Nie mam jakiejś specjalnej dziennej rutyny, poza „must do”, takimi jak przedarcie się przez czasem nawet 140 e-maili (tak było dziś…), uaktulenieniem stron i innymi tzw. bieżączkami.

5. Mógłbyś nam zdradzić jak w porównaniu z innymi krajami wypada sprzedaż serii FIFA i FIFA Manager w Polsce?

Bez zdradzania szczegółów – ze wzrostu jaki co roku zalicza seria FIFA jesteśmy dumni. Gdyby takie nakłady osiągała płyta jakiegoś muzyka, byłaby super-mega-hitem. Jednak ta liczba na tle Anglii czy Francji wciąż nie robi wrażenia. Oczywiście trzeba pamiętać, że to zupełnie inny rynek.

6. Jak oceniasz polską scenę graczy?

Nie chiałbym wyjść na lizusa – ale w zdecydowanej większości osoby, które miałem okazję poznać, to maniacy w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Ludzie zakręceni na punkcie danej gry. Dla nas to skarb.

7. W finale FIWC w tym roku, podobnie jak w poprzednich latach, Polakowi nie udało się dojść do finału. Myślisz że jest to dla nas zadanie niewykonalne?

Ależ skąd. Wciąż jednak nie mamy takich graczy, którzy grze mogliby poswięcić więcej czasu, kosztem np. pracy. Kogoś, kto utrzymałby się z samego grania i na granie poświecał kilka godzin dzieniie. Nie ma jednak mowy o przepaści między Polską a resztą świata, co widać np. w rankingach FIFA Earth.

8. W niemieckim oddziale EA organizowane są turnieje w FIFA czy u was również tak jest?

U naszych zachodnich sąsiadów pracuje zdecydowanie więcej ludzi i najwyraźniej mają na to czas 🙂 Nam starcza go tylko na nieregularne towarzyskie potyczki. Za to pełne emocji i pięknych goli.

9. Z jakimi problemami lub prośbami zwracają się do ciebie administratorzy innych stron fanowskich?

To temat na oddzielny wywiad… Głównie: informacje o nowej odsłonie serii (newsy, screeny etc.) oraz prośby o wsparcie (nagrody na konkursy etc.)

10. Masz jakieś ulubione gry?

To żadna bajerka – zagrywam się w serię FIFA. Poza tym regularnie tłukę w Fight Night Round 4 i śmigam w NHL. Na dobre wciągnęły mnie też nasze Army of Two, oraz konkurencyjne Resident Evil i… DJ Hero. Z sentymentem wspominam też pecetowe gry: SWOS czy mojego faworyta GTA San Andreas.

11. Grałeś kiedyś w FIFA Manager czy nie jesteś zainteresowany byciem menedżerem?

Grałem i w FIFA Mangera jak i Football Managera, a wczesniej Championship Managera. Co tu dużo mówić – niemal dekadę temu uczyłem się do matury grając w CM. Miałem tak słabego kompa, że dane ładowały się cholernie długo, a w tym czasie ja się uczyłem. Maturę zdałem z niezłym skutkiem, a prowadzona przez mnie Olympique Marsylia z drugoligowego klubu wróciła na fotel lidera Ligue 1. Dziś nawet nie dotykam menedżerów – boję się, a nawet jestem pewien, że moja dziewczyna mogłaby nie znieść kolejnego zjadacza czasu.

12. Jak według Ciebie powinna wyglądać idealna gra?

Jakbym to wiedział byłbym, już bogatym człowiekiem.

13. Czy tegoroczna FIFA na PC będzie dopracowana jak wersja 10 na konsole?

Na to pytanie z chęcią odpowiem, ale dopiero w lipcu.

14. Na koniec chcielibyśmy zapytać o nasza stronę. Czy uważasz, że jest dobra? Czy powinniśmy nad czymś popracować?

Zawsze jest nad czym pracować, ale skoro tyle się z Wami nagadałem, to chyba jasne, że strona mi się podoba? 🙂

Jeszcze raz dziękuje za poświęcony czas. Mam nadzieje że współpraca pomiędzy naszymi serwisami a EA Polska nadal będzie się tak dobrze układać.