Nowy system poziomów w FIFA MANAGER 11 w praktyce

Edytor

EdytorZ dnia na dzień poznajemy nowe szczegóły odnośnie produkcji i elementów, jakie uległy zmianie w najnowszej edycji FIFA Manager 11. Dzisiaj chciałbym przedstawić wam opis systemu poziomów wraz z przykładami, które bardziej zobrazują wam, jaki będzie miało to wpływ na samą grę. Dodam tylko, że ten tekst powstał na informacjach udostępnionych przez studio Bright Future, producenta FIFAM.

Przez kilka lat studio miało ten sam problem, jeśli chodzi o niepełne wykorzystanie systemu poziomów 0-99 dostępnego w FIFA MANAGER. Jeśli chcieliśmy, aby zawodnicy światowej klasy, jak np. Lionel Messi czy Cristiano Ronaldo osiągnęli poziom powyżej 90, prawie wszystkie atrybuty musiały być znacznie zwiększone, gdyż ulepszenie tylko niektórych z tych atrybutów nie było wystarczające, by dotrzeć do pożądanego poziomu. Jednak nawet najlepsi gracze światowej klasy mają słabe punkty. Messi, na przykład ma raczej przeciętne umiejętności gry głową (nie wyłączając ważnych bramek), głównie ze względu na jego wysokość (ma tylko 171 cm). W związku z chęcią wykorzystania w pełni systemu poziomów i dalszej poprawy gry w FIFA MANAGER 11 postanowiono zmienić istniejący system. W przeszłości, tylko suma wszystkich zdolności decydowała o poziomie zawodnika. Od teraz, trzy decydujące czynniki wchodzą w grę:

Poziomy pozycji
Poziom umiejętności
Doświadczenie

Te trzy elementy są wykorzystywane do tworzenia nowego ogólnego poziomu, który nadal jest przedstawiany w skali 0-99. Każdy zawodnik otrzymuje podstawową ocenę dla każdej pozycji. Opracowano kompleksową matrycę, która łączy wszystkie pozycje. Od teraz na pozycji środkowego obrońcy otrzymasz np. 85% jego siły, kiedy gra jako defensywny pomocnik. Stosunek poziomu pozycji i poziomu umiejętności wynosi 3 do 1. Oznacza to, że poziom pozycji liczy 70% ogólnego poziomu, poziom umiejętności liczy natomiast 30%. Gdy tylko zostanie obliczona pierwsza suma do wyniku dodaje się lub odejmuje bonus doświadczenia lub handicap.

 

Po obejrzeniu wielu zrzutów ekranu z menu zespołu w ciągu ostatnich kilku lat, studio doszło do wniosku, że większość menedżerów koncentruje się głównie na młodych graczach, a taktyka taka raczej nie sprawdza się w rzeczywistości. Trudno sobie wyobrazić zespół, w którym są zawodnicy poniżej 20 roku życia, mogący cieszyć się sukcesami w całym sezonie. Dlatego też postanowiono, że doświadczenie zawodnika podobnie jak w rzeczywistości ma bezpośredni wpływ na jego poziom. Obecny poziom doświadczenia w grze kadry narodowej i międzynarodowego doświadczenia został połączony w nowy jeden ogólny poziom doświadczenia. Ta wartość składa się z 7 poziomów i 3 podpoziomów dla każdej z nich.

Oto te poziomy:

Nazwa                                                                                    Bonus/Kara

Niedoświadczony (Początkowy/Średni/Końcowy)                          -4
Trochę doświadczony (Początkowy/Średni/Końcowy)                    -2
Średnio (Początkowy/Średni/Końcowy)                                          -1
Solidnie (Początkowy/Średni/Końcowy)                                           0
Doświadczony (Początkowy/Średni/Końcowy)                               +1
Bardzo doświadczony (Początkowy/Średni/Końcowy)                   +2
Weteran (Początkowy/Średni/Końcowy)                                       +3

Z tym nowym systemem, gracz może zdecydować, czy skoncentruje się na starszych, ale bardziej doświadczonych zawodnikach czy skupi się na młodzieży, stając wobec możliwych tymczasowych niepowodzeń. Dalszy podział pojedynczych poziomów umożliwia przedstawienie tempa zdobywania doświadczenia dla pojedynczego zawodnika, który można wyjaśnić w poniższym przykładzie.

Przykład:
Weźmy dwóch obrońców Gerard Piqué i Gabriel Milito.
Milito rozegrał 123 gier w pierwszej lidze Argentyny i gra w Primera Division od 2003 roku. Łącznie wystąpił w ponad 260 spotkaniach, grał także 32 razy w reprezentacji Argentyny. Obecnie ma 29 lat. W nowym systemie Milito jest oceniany, jako doświadczony (końcowy) i otrzymuje +1 do jego poziomu.

Gerard Piqué ma 23 lata i rozpoczął karierę w 2003 roku w Hiszpanii (Barcelona B), udał się do Man Utd. i przez cztery lata zagrał tylko 12 razy, ale wrócił do Saragossy w 2006 r. gdzie rozegrał już 22 spotkania. W 2008 roku powrócił do Barcelony i zagrał w niej ponad 59 meczy. Pojawił się także w 15 spotkaniach w hiszpańskim pucharze. Jest w kategorii średni (końcowy), co powoduje karę -1 do poziomu. Jeśli grasz w FIFA MANAGER 11 regularnie, Piqué zdobędzie więcej doświadczenia i szybko wzrośnie mu poziom, zwłaszcza że gra w krajowych rozgrywkach, meczach pucharowych i spotkaniach międzynarodowych itd.

 

Ten nowy system doświadczenia oferuje wiele nowych opcji dla zawodników i poważnie podnosi poziom realizmu w grze FIFA Manager 11.

Kolejna zmiana ma wpływ na preferowane ustawienie nóg w FIFA MANAGER 11.
Nadal jest pięć poziomów dla każdej z nóg, ale nie mają już one bezpośredniego wpływ na ogólny poziom zawodnika. 

Zmiana ta jest zasługą rozwoju współczesnej piłki nożnej. Możemy zauważyć, że zawodnicy grają na “złej” stronie z “złą” nogą. Obecnie widzimy, że nie tylko Philipp Lahm czy Arjen Robben mogą grać po obu stronach boiska, stało się to po prostu teraz powszechną praktykę w wielu klubach. Jeśli gracz ma 5 poziom swojej prawej nogi i poziom 2 lewej nogi, otrzyma karę w wysokości 15% po zmianie pozycji na lewą stronę boiska. Preferowana noga nadal ma duży wpływ podczas tworzenia zawodnika lub konwersji bazy danych z FIFA MANAGER 10 do bazy danych FIFA MANAGER 11 (stara baza danych jest w pełni zgodne z nową bazą danych, zostanie ona przekonwertowana na nowy format podczas pierwszego uruchomienia).

Ponadto dostosowaliśmy również wagę pojedynczych umiejętności. Obrońcy z wysoką zdolnością wykończenia lub bramkarze z dobrą zdolnością podań będą mieć wyższy ogólny poziom.

System poziomów jest obecnie wykorzystany w pełni możliwości, nagromadzenie zawodników z poziomami w przedziale 70-80 zmniejszyło się, dzięki czemu zakres został rozszerzony, co prowadzi do jeszcze bardziej realistycznych wyników.

Jako specjalny smakołyk dla was, poniżej zamieszczamy zdjęcia z edytora przedstawiające nowy system poziomów dla najlepszych zawodników z najważniejszych ligi w Europie:

 

 

 

07

Poziomy oraz rankingi aktualne na dzień 2 czerwca 2010.

Na podstawie materiałow udostępnionych przez studio Bright Future © 2010 Electronic Arts GmbH | Tłumaczenie: Lukasvista | www.FIFAM.info | Wszystkie prawa zastrzeżone