Wywiad z Geraldem oraz Adrianem o FIFAM 11

brightfuture

Jubileuszowe wydanie FIFA Manager już od kilku tygodni gości na monitorach wielu z nas. W związku z tym spytaliśmy Adrian Wahla oraz Geralda Kohla o najnowsze dzieło Bright Future. Mimo natłoku prac odpowiedzieli oni specjalnie dla FIFAM.info na 24 pytania.

Wywiad ten został przeprowadzony tuż przed premierą gry, jednak możemy opublikować go dopiero dzisiaj.

 

 

1. Gerald dla Ciebie jest to 10 edycja, nad którą pracujesz. Czy tworząc koncepcje FIFA Manager 11 kierowałeś się emocjami związanymi z jubileuszem?

Gerald: Tak, oczywiście. Dla naszego niemieckiego wydania jubileuszowego napisaliśmy związku z tym książkę, która opisuje historię gry w najdrobniejszych szczegółach. Szczególnie patrząc na stare zdjęcia wzrastają emocje. Wielu z nas ma już siwe włosy!

2. Na łamach forum prosiliście społeczność o 3 życzenia oraz wybór strategii, którą macie się kierować. Ilu około procent gry to życzenia, które udało wam się dodać oraz czy większościowa strategia została zrealizowana?

Gerald: To zależy. W niektórych latach wykorzystaliśmy dokładnie to co zostało zaproponowane, w innych latach mogliśmy wykorzystać tylko niektóre pomysły. Czasem nie jest to również bardzo dokładnie sprecyzowane, spójrz na tryb online. Był zawsze na szczycie listy, ale ludzie nie zawsze mają takie same pomysły na to jak tryb online ma wyglądać. Zatem jeśli tworzysz kategorie, procent wykorzystania sugestii fanów w każdej z nich jest niski, a to z kolei oznacza iż gracz mógłby nigdy nie otrzymać trybu online.

3. Czy uważasz, że nowe elementy taktyczne w najnowszej edycji zbliżają grę do bardziej realistycznej?

gerald_11
Gerald podczas pracy.
Gerald: Oczywiście że tak. Teraz jest to mieszanka starego systemu 5×5 i systemu uproszczonego. Mam nadzieję, że wszyscy polubią to.

4. Po kilkurocznej przerwie wraca fussbal fusion znany teraz jako Team control. Do dodania tej opcji skłoniły was prośby fanów?

Gerald: Ta funkcja jest tak naprawdę wprowadzona przez samych fanów, którzy chcieli tego powrotu od lat. Jestem naprawdę zadowolony że właścicieli FIFA nic to nie kosztuje.

5. W tym roku postanowiliście zmniejszyć liczbę betasterów. Czy nie uważasz że może to niekorzystnie wpłynąć na ostateczną jakość gry?

Gerald: Nie, tak naprawdę to wzrasta. Problem z beta testerami jest taki , że wielu ludzi chce zostać testerem, a tuż po wybraniu nigdy nie usłyszysz od nich słowa. W takim wypadku stwarzają jedynie nam więcej pracy. Musisz wykonać kilka zleconych prac z każdym z nich, trzeba zrobić statystyki ilości błędów jakie znajdą, musisz próbować ich również zmotywować, wysyłać aktualizacje itp. W końcu około 70% testerów nie obchodzi to, a w niektórych grach może zejść to nawet do 5%. Dlatego koncentracja testów wokół zaufanych ludzi jest najlepszym co można zrobić. Proces selekcji korzysta po prostu z matematyki i nie ma w nich elementu osobistego. Oznacza to, że ludzie, którzy potrafią ładnie pisać nie mają przewagi.

6. Błędy w grze to w dzisiejszych czasach pewien standard. W tym roku również możemy już na początku spodziewać się aktualizacji gry?

Gerald: Nie natychmiast ale będą uaktualnienia jak zwykle. W ubiegłym roku w tej kwestii poszło nam bardzo dobrze. Nie tylko z powodu bardzo niewielkiej liczby problemów w porównaniu z przeszłością – wydaliśmy również update 5 zawierający wszystko co wydaliśmy w roku oraz kilka nowych cech – mam na myśli uaktualnienie Pucharu Świata. Ogólnie przemysł poprawił się jeśli chodzi o błędy, każdy wie jak ważna jest jakość.

7. Skąd czerpiecie pomysły na nowe opcje?

Gerald: Na początku są “bardzo duże” funkcje określone przez naszą ogólną strategię (np. “tryb Online”). Następnie są duże funkcje, wybrane głównie przez użytkowników z listy w ankietach (np. “Edytor stałych fragmentów gry “). Ta lista prawie nigdy nie poszerza się o nowe pozycje. Wszystkie te cechy są dobrze znane i czekają aż ktoś je po prostu doda, a trwa to kilka miesięcy.

Następnie są średniej wielkości, funkcje, niektóre z nich pochodzą z zespołu projektowego, niektóre z forum. Kolejnym etapem są dodatki do istniejących już funkcji. Źródłem tutaj są nasi projektanci gry, dział zapewnienia jakości oraz forum. Innym elementem jest nasza paczka talentów czyli menedżerowie na pudełku. Wszyscy oni grają w grę, a potem dyskutujemy co możemy poprawić.

Kolejnym źródłem pomysłów jest test koncentracji. Około 5-10% pomysłów pochodzi właśnie z tego.

Wreszcie istnieją drobne usprawnienia i pochodzą one zewsząd. Od zespołu projektantów, inżynierów, działu kontroli jakości, for, poczty, kontaktów osobistych z graczami itp.

8. Rok temu zawitała do nas opcja Online. Jakie dochodzą do was komentarze odnośnie tego trybu gry oraz czy mógłbyś przybliżyć nam kilka statystyk tej rozgrywki, jeśli takowe prowadzicie?

Gerald: Mieliśmy w sumie ponad 75.000 graczy. W tym roku chcielibyśmy osiągnąć 100.000. Nie byliśmy całkowicie zadowoleni z ubiegłorocznego wyniku, biorąc pod uwagę, że tryb ten był całkowicie bezpłatny. Więc jeśli tylko niecałe 25% naszych użytkowników uruchomiło ten tryb co najmniej raz na spróbowanie, pokazuje nam to że naszym celem powinien być znowu tryb offline . W FIFA Manager 11 niemniej jednak kontynuowaliśmy ulepszanie trybu tak jako to zaplanowaliśmy i jesteśmy przekonani że dzięki temu zobaczymy większe liczby użytkowników. Ponadto uważamy, że tryb zapewnia świetną zabawę – za każdym razem gdy gramy jest całkiem fajnie doświadczyć współzawodnictwa.

9. Planując integracje nowej opcji dajecie sobie też czas na jego realizację. Co w przypadku gdy ten czas nie wystarcza? Rezygnujecie czy zmieniacie plan (np. wydanie jej w update)?

Gerald: W trakcie rozwoju często aktualizujemy plan. W dowolnym momencie staramy się zmaksymalizować wpływ nowych cech do gry. Czasami funkcja jest zastępowana, czasem funkcja zostanie dodana, czasem też wycięta. Zazwyczaj cięcie nie jest takie złe, bo wszystkie bardzo ważne funkcje są realizowane na początku. Lepiej zresztą poprawiać błędy, niż wciskać funkcję do harmonogramu.

10. Studia takie jak wasze z roku na rok powiększają swoja kadrę z powodu natłoku prac czy wy również?

team_11
Zespół Bright Future

Gerald: Średnio zespół co roku powiększa się o jedną osobę. W tym roku był to Sebastian który odpowiedzialny jest za skrypty i Sezon Live.

Największym wyzwaniem jest ustawienie tak wielu zadań na właściwym kursie. Dane muszą być uaktualniane, grafika, systemy ligowe, koszulki i logo itp. Dużo pracy po prostu idzie na utrzymanie gry aktualnej. Pogarsza się to wraz z powiększaniem się gry i na forum nikt nie powie: “O, świetnie, że ZNÓW wykonałeś całą tą pracę .”.

Po pozytywnej stronie stoi sprzedaż FIFA MANAGER, która jest bardzo stabilna. Możemy usprawiedliwiać wzrost zespołu, kiedy sprzedaż rośnie, a to leży akurat w rękach graczy.

11. Za nami już 10 lat serii czy możesz zapewnić nas że nie zabraknie Ci pomysłów na nowe wydania oraz czy możesz nam powiedzieć jak może wyglądać ta gra za kilka kolejnych lat?

Gerald: Oczywiście że tak. Nie mam żadnego braku pomysłów. Właściwie już przygotowaliśmy trzyletni plan, który zawiera pomysły na następne lata. Ale oczywiście, gdy tylko lepszy pomysł się pojawi, plan będzie dostosowany. Niemniej jednak taki plan jest ważny, by nadać grze ogólny kierunek.

W tej chwili nie mogę rozmawiać o zawartości planu, ale to powinno być zrozumiałe.

12. Czy przebudowanie sekcji taktycznej przyczyni się wreszcie do wiernego odwzorowania poleceń taktycznych w trybie 3D? Czy zawodnicy wreszcie będą słuchali naszych poleceń i poruszali się po boisku tak jak im nakażemy?

Gerald: Taki jest plan. Nowa sekcja taktyki jest łatwiejsza do zrozumienia i daje Ci więcej kontroli nad zawodnikiem na boisku.

13. Czy silnik wykorzystujący technologie next-gen zostanie wprowadzony do gry FIFA Manager? Jeśli tak to kiedy? A może ujrzymy next-gen już w FIFA Manager 12?

Gerald: W tej chwili nie mogę rozmawiać o następnej edycji 😉

together_22
Adrian z Geraldem
14. Dla Ciebie, osoby zajmującej się bazą danych, nadchodzące wydanie nie jest jubileuszowe. Jednak wierze, że podobnie jak Gerald podchodzisz do tej wersji inaczej niż do FIFA Manager 10.

Adrian: Masz rację to był wyjątkowy rok. Spróbowałem wpłynąć na Geralda w trakcie projektowaniu nowego rynku transferowego, podsuwając mu przez cały czas opinie. Moim dzieckiem w FIFA Manager 11 jest nowy system oceniania.


15. Adrian w tegorocznej edycji zaszły duże zmiany w systemie poziomów. Dzięki temu możemy się spodziewać naprawdę dużej różnicy między ocenami zawodników we wszystkich licencjonowanych krajach?

Adrian: Tak oczywiście, spędziliśmy wiele tygodni ponownie oceniając wszystkich graczy. Warto zanotować że jest to zdecydowanie najbardziej realistyczny system oceny w historii FIFA Manager. Messi jest najlepszym piłkarzem na świecie ale nie jest on już maszyną jak to było w poprzednich latach, na przykład jego umiejętność główkowania, jest po prostu normalna (62).

16. W FIFA Manager 11 oprócz aktualizacji stałych lig dodaliście tylko 6 lig. Co skłoniło was do niezakupienia kolejnych licencji na ligi?

Adrian: Otrzymujemy licencje przez grę FIFA, co oznacza, że jeśli zakupią nową ligę (na przykład w zeszłym roku Rosja) wolno nam dodać tą ligę. Jeśli nie zakupią nowych lig my również nie będziemy ich mieć.

17. W wersji specjalnej FIFAM 11 została zawarta opcja Sezon Live. Do regularnej aktualizacji lig będzie korzystać z resercherów czy w BF powstał specjalny zespół?

Adrian: Utworzyliśmy nowy zespół w Bright Futre, który prowadzony jest przez Sebastiana Raetz, jest on również odpowiedziany za udoskonalenie skryptów w FIFA Manager 11.

18. Spytałem Gerlada spytam również Ciebie jak widzisz bazę danych w FIFA Manager za kilka lat?

Adrian: Chcielibyśmy zwiększyć ilość zawodników, ale musimy poczekać co zrobi FIFA. Głównym celem jest podniesienie jakości bazy danych. Aktualnie wdrażamy narzędzia do problemów bazy danych, które sprawdzają każdy atrybut i pomagają nam podnieść jakość bazy danych z roku na rok.

19. W dziesiątej edycji jest opcja, która służy do zgłaszania błędów w bazie danych. Czy dużo osób za pomocą właśnie tej opcji wam pomaga?

Adrian: Nie znam liczby e-mail jakie otrzymaliśmy. Wiele z tych wiadomości e-mail były tylko puste, ale było kilka innych, które rzeczywiście przyczyniły się do poprawy poziomu jakości. Niektórzy użytkownicy, którzy często wysyłają dobre opinie są teraz częścią zespołu bazy danych.

20. Nowa wersja edytora wprowadza dużo nowych opcji w tym konwersje bazy danych z FIFAM 10. Czy mimo tego uważasz ze jeszcze czegoś w nim brakuje?

Adrian: Nasz edytor jest niewątpliwie najlepszym narzędziem edycyjnym w tym gatunku gier. Niemniej jednak wciąż nie jest to edytor doskonały. Mamy kilka pomysłów na najbliższe lata w celu poprawy edytora oraz bazy danych.

adrian_11
Adrian i jego stanowisko pracy.
21. Gdy baza danych FIFA Manager 11 jest już gotowa, koncentrujesz z Oliverem swoje prace na eliminowaniu nieznalezionych błędów w bazie danych czy grze?

Adrian: FIFA Manager 11 została wydana i jest to bardzo ciekawy okres dla zespołu bazy danych. Otrzymaliśmy bardzo dobre opinie na temat jakości naszej bazy danych. Od tej chwili skupiamy się na naszym forum i sprawdzamy konkretne opinie. Na niemieckim forum opinie w wyznaczonym wątku mają już 8 stron.

22. Adrian jesteś fanem FIFA 11 jak oceniasz tegoroczne wydanie, które przez recenzentów zostało okrzyknięte najlepszą edycją.

Adrian: FIFA 11 jest naprawdę genialna! To zdecydowanie najlepsza gra w historii FIFA. Często gram w wolnym czasie w FIFA z kolegami z Bright Future, ale jak zwykle przegrywam grając przeciwko Sörenowi 😉

23. Jak myślisz, czy wprowadzenie silnika next-genowego do FIFA Manager przyczyniło by się do lepszego odzwierciedlenia poleceń taktycznych i umiejętności zawodników na tryb 3D?

Adrian: Nowy silnik FIFA 11 jest inny od tego, którego używamy. Oczywiście byłoby świetnie mieć najnowszy silnik, ale spędziliśmy wiele godzin tuningując nasz “stary” . Czas pokaże co będzie w przyszłości.

24. Wiemy że dzięki nowej osobie w Waszej drużynie poczyniono ulepszenia w skryptach dla rozgrywek Niemieckich, Wiemy również że zreorganizowano również skrypty dla 15 innych krajów. Możesz ujawnić jakie to kraje i jakie zmiany zostały poczynione?

Adrian: Poprawiliśmy i odświeżyliśmy wiele ustawień lig oraz liczbę drużyn, które mogą spaść lub awansować według zasad, ponieważ każdego roku w różnych krajach następują różnorakie zmiany. Wdrożyliśmy też kilka Superpucharów, aktualizacje krajowych pucharów i dodawanie nowych zasad promocji w hiszpański ligach.

 

Na zakończenie chcielibyśmy podziękować za poświęcony czas Gerldowi, Adrianowi oraz Sorenowi, który wszystko koordynował.

Wywiad przeprowadził Łukasz Tomczyk wraz z Kilym.

© FIFAM.info Wszystkie prawa zastrzeżone.