Kończymy pierwszy dzień w klubie (FIFAM.info Pro Licence)

1

Mamy już sponsorów, wiemy kto będzie grał w naszych barwach i kogo musimy sprzedać. Czas zająć się poszukiwaniem wzmocnień i zaplanowaniem treningu dla naszych piłkarzy. Zanim jednak przejdziemy do ważnych zajęć polecam zajrzeć do szkoły języków obcych i zapisać się na kurs jakiegoś nowego. W tym celu wchodzimy w Zakładkę kariera – Moja kariera i wybieramy ikonkę ucz się języków. Wbrew pozorom znajomość języków obcych nie jest tylko bezsensownym gadżetem, pozwala nam bez problemu dogadywać się z zawodnikami, których kupujemy z różnych zakątków świata. Będzie miało również przełożenie na atrakcyjność naszej osoby w oczach przyszłych pracodawców. Jakie języki warto poznać? Polecam: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki i włoski.

Dobra, trzeba się zabrać za trenowanie naszych pociech, w tym celu przy pomocy głównego menu przechodzimy doza zakładki Drużyna – Trening. Naszym oczom ukazuje się ekran, który przeraża wielu wirtualnym menadżerów. Wbrew pozorom trenowanie zespołu jest bardzo ciekawym doświadczeniem i polecam spróbowanie się z tym tematem. Zaczynamy od opcji dostępnych na ekranie.

Do wyboru mamy cztery zakładki:
1)    Trening drużyny
2)    Zawodnicy
3)    Grupy treningowe
4)    Trening w długim okresie czasu’

1
Widok na ogólny rozkład ćwiczeń

2
Widok na ekran rozwoju indywidualnych cech zawodników

3
Widok na ekran przydziału do grup treningowych

4
Widok na ekran planowania długoterminowego

Trening drużyny

W tym miejscu przydzielmy zadania treningowe dla poszczególnych grup zawodników. Do wyboru mam poszczególne rodzaje ćwiczeń:
– Taktyka
– Umiejętności boiskowe
 – Umiejętności fizyczne
– Zdolności mentalne
– Sprawność
– Regeneracja
– Bez treningu

W pierwszych czterech opcjach zawodnicy mogą trenować wszystkie umiejętności lub wybrana przez nas z listy. Możemy również ustawiać procentowe rozłożenie ćwiczeń w danym okresie treningowym.
Dodatkowe opcje tego ekranu to decyzja o zatrudnieniu psychologa, trenera sprawnościowego, ćwiczenie rzutów karnych oraz połączenia treningu pierwszej i drugiej drużyny.

Psycholog – Kidy warto zatrudnić psychologa? Polecam to robić w momentach kryzysowych, kiedy gra nam się nie układa, a zespół ma problemy we wzajemnych relacjach. Specjalista będzie prowadził przez cztery tygodnie sesje z naszymi piłkarzami, z jego pomocy można skorzystać tylko raz na sezon.

Trener sprawnościowy – podobnie jak w przypadku psychologa można wynająć go na raz do roku na okres czterech tygodni. Jego pomoc na pewno przyda się w okresie przygotowawczym.

Ćwiczenie rzutów karnych –  sesja jedenastek nie zaszkodzi w przypadku, gdy czeka nas mecz gdzie może nas spotkać konkurs rzutów karnych. 

Połączenie treningu rezerw z pierwszą drużyną – w przypadku tego rozwiązania sami musimy sprawdzić jak będzie zachowywał się nasz zespół przy wspólnych ćwiczeniach. Zalety wspólnego treningu to możliwość lepszego trenowania rezerwowych, zwłaszcza pod kontem umiejętności dla danej formacji. Wada, wolniejszy przyrost umiejętności zawodników trenujących w większych grupach. Jeżeli mam skromne zaplecze zawodników w rezerwach to czasem warto dołączyć ich do pierwszego zespołu, bo rezerwowi nie mogą być dzieleni na mniejsze grupy.

Trening zawodnicy

Na tym ekranie przydzielamy indywidualne ćwiczenia dla poszczególnych piłkarzy, tak aby pracowali oni nad poprawą swoich mankamentów.  Ustawianie zakresu, jest opcja w której decydujemy w jakim stopniu mają być obniżone ćwiczenia gdy piłkarz jest zmęczony.

Grupy treningowe

Tutaj przydzielamy piłkarzy do poszczególnych grup, dla których zakres ćwiczeń ustalamy na pierwszym omawianym ekranie. W zależności od ilości pracowników możemy posiadać od dwóch do czterech grup treningowych, z tego jedna grupa to bramkarze, jedną prowadzimy osobiście, a dwie pozostałe będą pod opieką naszych asystentów. Oczywiście jeżeli sami prowadzimy trening, to pomocnicy będą tylko i wyłącznie odpowiedzialni za wykonanie naszych założeń.

Dwie dodatkowe grupy to kontuzjowani i rehabilitanci – pierwsi nie mogą trenować, natomiast drudzy wracają po urazach i ich trening musi być inny niż zdrowych piłkarzy.

Przenoszenie pomiędzy grupami odbywa się poprzez przeciągnięcie zawodnika z jednej grupy do drugiej. 

Trening na długi okres

W tym oknie możemy zaplanować trening w okresie całego sezonu, w okresach zajęć tygodniowych. Aby wybrać zakres treningu na dany tydzień klikamy najpierw w dany okres, a później w rodzaj zajęć.

Jak trenować

Na razie to wszystko z teorii, czas zastanowić się nad budową i zasadami działania planów treningowych. Obecnie mamy okres przygotowawczy, więc zanim skompletujemy brakujących zawodników wszyscy mogą trenować wspólnie, niemniej w późniejszym czasie rozdzielenie piłkarzy na mniejsze grupy  jest działaniem wskazanym. Jak dzielić zawodników? Szkół jest mnóstwo, a o wyższości jednej nad drugą będą decydowały wyniki osiągane przez nasz zespół. Ja stosuje głównie podział pozycyjny, to znaczy dzielę zawodników pomiędzy formacje w jakich występują, dzięki  temu mam cztery podstawowe grupy treningowe: Bramkarze, Obrońcy, Pomocnicy oraz Napastnicy. Zaletą takiego układu są wspólne zajęcie zawodników, których grupowy rozwój umiejętności jest ściśle powiązany z potrzebami wynikającymi z zadań boiskowych. Inaczej mówiąc napastnik skupia się nad rozwojem umiejętności potrzebnych do zdobywania bramek i w mniejszym stopniu poświęca się zadaniom mającym na celu poprawę krycia rywala. Zaznaczę jednak, że czasami stosuje odstępstwa od tej reguły wprowadzając podział na konkretny zakres umiejętności, czyli łącze w grupy bocznych obrońców z bocznymi pomocnikami i ofensywnymi skrzydłowymi (np. w celu rozwoju umiejętności dośrodkowań). 

Bez względu na wybrany system, pamiętać o:
1)    Zmniejszaniu obciążeń wraz z postępującym zmęczeniem w czasie trwania sezonu.
2)    Stopniowym polepszaniu umiejętności ofensywnych u obrońców i defensywnych u napastników.
3)    Wprowadzaniu raz na jakiś czas nawet niewielkich modyfikacji w naszym planie treningowym i oberwaniu ich rezultatów, bo nawet najlepszy trening może być jeszcze doskonalszy.

Oczywiście mamy tutaj pełną dowolność i w naszej kwestii pozostaje to, jak będą trenować nasi piłkarze, bo możemy również pracować z pierwszą jedenastką, a pozostałych ustalić na osobny trening. Najlepsze rozwiązania przyjdą do nas same, jeżeli będziemy bacznie obserwować naszych zawodników  i reagować na wyniki jakie ćwiczenia przynoszą. Trening w praktyce, będziecie mogli obserwować wraz z postępem mojego sezonu sezonu.

Plan na przygotowania do sezonu

Bez względu na to czy podzieliliśmy już piłkarzy, czy też tak jak ja czekamy z tym do końca okresu przygotowawczego, musimy zająć się rozkładem ćwiczeń na najbliższe tygodnie. Pierwszym działaniem, jakie musimy wykonać, jest zapoznanie się z kalendarzem rozgrywek. Do pierwszej kolejki mam 5 tygodni, w tym terminie chciałbym rozegrać 5-6 spotkań towarzyskich i mieć tydzień regeneracji przed pierwszą kolejką. W pierwszych tygodniach sezonu, moim głównym celem jest przygotowanie zawodników pod względem wytrzymałości oraz sprawności. Pod tym kątem będziemy organizować obóz treningowy dla naszego zespołu. W tym celu przechodzimy do kalendarza i klikamy prawym przyciskiem myszy w dzień, który ma być pierwszym dniem naszego zgrupowania. W przypadku mojego zespołu, zdecydowałem się na pozostanie w kraju. Oczywiście, w zależności od posiadanych środków finansowych możecie wybrać się w dowolne miejsce na świecie.  Przy wybieraniu obozów treningowych musimy kierować się aktualnymi potrzebami naszej drużyny, każde miejsce ma za pomocą gwiazdek określony wpływ na rozwijanie danej grupy umiejętności.

5
Okno wyboru miejsca, do którego udamy się na zgrupowanie

Teraz ustalamy daty spotkań w ramach naszego zgrupowania. W celu zaplanowania meczu towarzyskiego również klikamy prawym guzikiem myszy w datę, w której chcemy zorganizować spotkanie. Pytanie jeszcze jak dobierać rywali? Jest to bardzo dobre pytanie i wielu z nas lekceważy spotkania przed sezonem, dobierając przeciwników zbyt słabych. Ja dlatego chciałem zagrać sześć spotkań ponieważ będę mógł wtedy sprawdzić moje ustawienia obronne, ofensywne oraz zweryfikować wszystko w dwóch spotkaniach z rywalami o zbliżonym do mojego potencjale.

Uważam, że sparingpartnerów powinno dobierać się tak, aby nasze potyczki miały później odzwierciedlenie w sezonie. Zaiste przyjemnością jest dostać lanie od reprezentanta najwyższej klasy rozgrywek, tylko jaki obraz naszej drużyny takie spotkanie nam przedstawi? Identycznie wygląda gra z drużyną sklasyfikowaną dużo niżej od naszej, chociaż polepszą nam się nastroje to jakiś kluczowych wniosków z tego meczu nie uzyskami.

6
Widok na plan meczów kontrolnych

Ja już spotkania przedsezonowe zaplanowałem, czas więc ustalić natężenie treningu w okresie przygotowawczym. Pamiętajmy, że można i nawet trzeba od zawodników wymagać znacznie więcej niż podczas trwania sezonu. Obciążenie może powinno być zwiększone  i nakierowane na przygotowanie fizyczne i sprawnościowe. Trzeba pamiętać jednak, żeby nie przeciągnąć struny i nie zamęczyć naszych piłkarzy jeszcze przed rozpoczęciem sezonu. Planując mecze i trening należy bezwzględnie pamiętać o odpoczynku i regeneracji. Nie warto grać 6 meczy sparingowych jeżeli nie będziemy mieli kogo w nich wystawić. Jeżeli mamy nikłe zasoby ludzkie, to zagrajmy 3 lub 4 spotkania z dłuższą przerwą między nimi, a jeżeli widzimy spore zmęczenie w kadrze to zmniejszamy intensywność zajęć. Niby to proste i logiczne, a jednak spora grupa graczy podchodzi do tego w myśl reguły „ustawić, zapisać, zapomnieć”. Każde zmiany w treningu musimy obserwować i analizować ich wpływ na wzrost umiejętności, ale również na spadek sił i pamiętać, że każdy zawodnik ma inne statystyki wytrzymałości i sprawności, a co za tym idzie inaczej odbiera nasz zestaw ćwiczeń. 

Na zakończenie pierwszego dnia rzućmy jeszcze okiem na kalendarz i zaplanujmy w zależności od zasobów finansowych specjalne dni poświęcone: kibicom, sponsorom, juniorom oraz zwiedzaniu klubu. Ja w okresie przedsezonowym planuje zawsze dzień otwarty i dzień kibica, natomiast sponsorów i juniorów pozostawiam sobie na termin przedwakacyjny. Nie wiem czy ma to jakieś znaczenie, bo nigdy nie testowałem tego pod tym kątem, ale z logicznego punktu widzenia większe profity powinny przynieść takie imprezy po udanym sezonie, oczywiście problem leży w fakcie, że sezon niekoniecznie musi być udany, niemniej pesymistyczne podejście do życia nie jest dobrą wizytówką menadżera.

Gdy już zakończyliśmy wszystkie zadania, możemy swobodnie przejść do następnego dnia, klikając zielony przycisk w prawym dolnym rogu ekranu. Oczywiście do treningu, wrócimy jeszcze kilka razy wraz z upływem sezonu. Zanim jednak klikniemy dalej, dobrze jest jeszcze ustawić sobie poszczególne opcje naszej gry i tak w zakładce OPCJE – Opcje, możemy wybrać ustawienia ekranu, wyłączyć automatyczny zapis gry, a także zmienić poziom trudności, natomiast w zakładce OPCJE – Preferencje , zmienić ustawienia ekranów jakie będą nam wyświetlane w czasie grania.

na koniec dnia, nasi zawodnicy zapytają nas o plany związane z obecnym sezonem i tutaj również lepiej powiedzieć mniej niż zostać uznanego za kłamcę, ale to już wasza słowo będzie się liczyć pod koniec sezonu…