FSB przepytuje Geralda Köhlera

Gerald_Interview

Gerald_InterviewZapraszamy do zapoznania się z najnowszym wywiadem, jakiego główny projektant gry, Gerald Köhler udzielił serwisowi FIFASoccerBlog. Gerald opowiedział w nim o doświadczeniach związanych z wdrożeniem nowej funkcji „Live Season” oraz określił różnice pomiędzy grą ze stajni EA Sports, a tytułami konkurencyjnymi. Odniósł się także do inicjatywy „Twoja Funkcja w grze FIFA Manager 12”, a także do problematyki realizmu w grach managerskich. O tych kwestiach i nie tylko przeczytacie w poniższym wywiadzie:

FSB: Jesteśmy bardzo zadowoleni z czasu jaki spędziliśmy nad grą FIFA Manager 11 czego dowodzi nasza recenzja. Jak myślisz czy FIFA Manager 11 osiągnęła sukces zeszłego roku?

Jestem bardzo dumny z faktu, iż udało nam się wystartować z opcją “Live Season”, która jest jedną z najlepszych nowych funkcji, aczkolwiek była trudna do wdrożenia. Wiele się w tej kwestii nauczyliśmy, jak również wiele w tej dziedzinie poprawimy w przyszłym roku. Uważam również, że wielkim osiągnięciem dla nas był fakt, iż poczyniliśmy solidne postępy zarówno w trybie Online jak i Offline. Aczkolwiek musimy przyznać, że tryb Online zabrał dużo czasu i zasobów ludzkich kosztem trybu Offline, jednak sytuacja ta zostanie zmieniona w tym roku. Jeśli chodzi o FIFA Managera 12 to nasza koncentracja skupiona będzie całkowicie na tradycyjnym sposobie rozgrywki (czytaj trybie Offline).

FSB: Na których obszarach gry studio ma się głównie skupić w celu ich ulepszenia jeśli chodzi o kolejną edycję FIFA Managera?

Główne obszary to mecz w trybie 3D (zespół odpowiedzialny za ten element gry został podwojony), finanse oraz sektor sponsorów, trening, tryb tekstowy,  zarząd oraz budynki klubowe. Będziemy się również koncentrować na funkcjach, które wysyłają nam fani gry oraz na funkcjach, które zwyciężą w naszych ankietach.

FSB: Jak znajdujecie wyzwania na rynkach, które zostały zdominowane przez gry Football Manager oraz Championship Manager?

Rzeczywiście stanowi to wyzwanie. W ostatnich 30 latach rozwinęły się ogromne różnice kulturowe w graniu. Ludzie w niektórych krajach przywykli do koncentracji na opcjach taktycznych, podczas gdy w innych krajach takich jak Niemcy, czy Hiszpania koncentracja skupia się bardziej wokół rozbudowy klubu oraz finansów. Ponieważ „nauka” gry w rozgrywkę opartą na zarządzaniu zabiera dużo czasu, ludzie zwykle pozostają ze „swoimi” grami na długi czas. Zmieniają ją tylko wtedy, gdy są naprawdę niezadowoleni –  wtedy tęsknią za starymi funkcjami i mogą jeszcze powrócić.

FSB: Jak myślisz czym FIFA Manager odróżnia się od tych gier?

Główne różnice to mecz 3D, licencje, podejście całościowe do klubu z dużą koncentracją na zarządzaniu i finansach oraz również fakt, iż nasza gra jest zaprojektowana pod kątem naprawdę długoterminowej rozgrywki. Generalnie rzecz biorąc nasi managerowie chcą budować zespół przez długi okres, może 20 lat, np. w trybie Stwórz Klub. Dlatego też nie oferujemy opcji taktycznych, którymi musisz się zająć przez dwie godziny przed meczem. Football Manager oraz Championship Manager są ponadto tylko niewielką częścią konkurencji, istnieje również np. dużo gier przeglądarkowych. Niektóre z nich cieszą się naprawdę ogromną liczbą graczy. Mamy wiele szacunku szczególnie dla Football Managera. Wykonują wspaniałą robotę, aczkolwiek to jest zdecydowanie inna gra.

FSB: Inicjatywa “Twoja Funkcja w FIFA Manager 12” jest czymś, co wywarło na nas ogromne wrażenie. Jak według Ciebie ta inicjatywa rozwija się do tej pory?

Od momentu pierwszej ankiety liczba głosujących podwoiła się i obecnie już ponad 1000 osób uczestniczyło w tej inicjatywie. Mamy nadzieję, że będziemy w stanie zwiększyć tą liczbę w nadchodzących tygodniach do około 5000, wtedy będziemy mogli mówić o  sukcesie. Aczkolwiek już teraz ogromne wrażenie wywiera na nas wsparcie wielu ludzi na forum. Dostajemy tak wiele pomysłów, że już teraz moglibyśmy stworzyć ankiety aż do zakończenia projektu – ale mamy nadzieję, że jeszcze lepsze pomysły trafią do nas do tego czasu. Wdrożymy również zdecydowanie kilka sugestii, które miałyby ograniczone szanse w głosowaniach, a są istotne dla niektórych osób – tak jak w przypadku problemu z prestiżem w długoterminowej rozgrywce w mniejszych krajach.

FSB: Jeśli ta inicjatywa się powiedzie, to czy jest szansa na to, aby na stałe zagościła w cyklu rozwojowym serii FIFA Manager?

Tak, zdecydowanie. Bardzo nam się to podoba. I co najlepsze – dyskusja nad ukończonymi funkcjami – ma zamiar dopiero się rozpocząć. Najlepiej byłoby, gdybyśmy mieli w przyszłości jednego lub dwóch programistów pracujących tylko nad tymi funkcjami. Osobiście wyobrażałbym sobie robienie całej gry w ten sposób – z wyjątkiem kilku strategicznych oraz niespodziewanych funkcji. Jednak w długim okresie wiązałoby się to z pewnym ryzykiem – gra mogłaby się bardzo rozrosnąć bez konkretnego kierunku rozwoju. Tak więc ostrożna preselekcja funkcji jest nadal ważna.

FSB: Baza danych zawodników w grze FIFA Manager jest ogromna. Jak trudne jest zarządzanie atrybutami tych wszystkich zawodników, aby utrzymać grę zbalansowaną, a gracze byli zadowoleni?

Byłoby to niemożliwe bez naszych researcherów pochodzących z całego świata. Mamy do czynienia z wieloma milionami pojedynczych statystyk – i dla naszego zespołu odpowiedzialnego za bazę danych niemożliwym byłoby choćby ich przeczytanie. Edytowanie tych wszystkich statystyk przez np. zespół składający się z 5 osób zajęło by wiele lat, po czym wiele z nich byłoby już nieaktualnych. Wraz z  wydaniem Update 3 (dla edycji FIFA Manager 11 – przyp. red.) przekroczyliśmy granicę 41 000 zawodników – tak więc wielkie podziękowania kierujemy do wszystkich tych, którzy przyczynili się do tego projektu. Nie możemy również zapomnieć o wszystkich osobach, które pracowały nad zdjęciami zawodników, stadionów itd., mamy ich aktualnie mniej więcej 15 000, stworzenie ich również zajmuje mnóstwo czasu.

FSB: W którym miejscu studio wyznaczyło w grze FIFA Manager granicę pomiędzy czystą symulacją, a zabawą i co jest bardziej istotne?

Zawsze staramy się tworzyć realistyczne funkcje, jednak w niektórych przypadkach nie ma to sensu. Typowym przykładem jest dzień meczowy. Zdajemy sobie sprawę, że nierealistyczne jest rozgrywanie wszystkich spotkań jednocześnie ( z wyłączeniem ostatniej kolejki w sezonie). Jednak jest to znacznie lepsze dla gry. W grze FIFA Manager 12 będziemy mieli funkcje „dla zabawy”, szczególnie te związane z nowymi budynkami klubowymi oraz zarządem – ale również bardzo szczegółowe i realistyczne funkcje związane z taktyką, finansami oraz treningiem. Dla selekcji ważne jest również zawsze pytanie jak wiele osób będzie np. naprawdę korzystało z nowej funkcji  lub choćby ją zauważy. Czasami jest tak, że wkładamy wiele wysiłku w wdrożenie danej funkcji po to, aby gra była bardziej realistyczna i kompletna, a tylko niewiele osób z takiej funkcji korzysta.

FSB: Jakie są Twoje przemyślenia odnośnie integracji mediów społecznych? Czy macie w planach wykorzystanie tego w grze FIFA Manager?

Dysponujemy szybko rozwijającą się społecznością na Facebooku, która obecnie stanowi ponad 20 000 osób. Nasza społeczność jest ciągle dla nas ważna. Jednak obecnie nie chcemy robić zbyt wiele tego typu rzeczy związanych z mediami społecznościowymi w grze. Wielu naszych użytkowników chce i gra w trybie gry jednoosobowej. Nie jestem pewien czy publikowanie wypowiedzi typu „Gerald wygrał Bundesligę po raz trzeci i osiągnął trzeci poziom managera” zainteresowałyby wielu z moich znajomych.

FSB: Czy przewidujesz, że FIFA Manager oraz konsolowa wersja gry FIFA zostaną kiedyś połączone, posiadając być może wspólne dane zawodników oraz funkcje?

Obecnie obie gry zbyt bardzo się różnią np. bazy danych używają kompletnie innych atrybutów. Aczkolwiek w długim okresie nie wykluczam takiej integracji.

Żródło: FIFASoccerBlog
Tłumaczenie: Kily