Pierwsze spojrzenie na New Star Soccer 5

NSS5

NSS511 sierpień 2011 r. to data, na którą czekali z utęsknieniem wszyscy fani serii New Star Soccer. Tego dnia bowiem premierę miała piąta odsłona owej produkcji. Kolejna dobra wiadomość dla wszystkich sympatyków gry, tofakt, iż silnik meczowy powraca do technologii 2D. Wszyscy zapewne dobrze pamiętają niesamowitą grywalność trzeciej odsłony NSS-a, nie będę ukrywał, że również i ja zacierałem ręce czytając zapowiedzi nowego wydania gry produkowanej przez zdolnego programistę Simona Read’a. Seria New Star Soccer ma wielu fanów na całym świecie, niemniej niektórzy z Was zapewne dopiero teraz dowiadują się o jej istnieniu. Czym właściwie jest New Star Soccer? Przede wszystkim to produkcja niezależna należąca do gatunku tzw. Indie Games (gry niezależne). Tego typu gry tworzone są przez osoby, które z pełną dbałością o każdy szczegół rozwijają swoje dzieła. Nie będąc pod żadną presją planu wydawniczego mogą dopracować swoje gry pod każdym względem, zanim wypuszczą je na rynek. Granie w tego typu produkcje sprawia niesamowitą frajdę, gry niezależne zazwyczaj nie kładą dużego nacisku na oprawę graficzną, mają za to jedną bardzo ważną zaletę – oferują niesamowitą grywalność. Owa grywalność rekompensuje brak wodotrysków graficznych, które w tego typu grach są w ogóle niepotrzebne. New Star Soccer 5 jak sama nazwa wskazuje to ciekawa propozycja skierowana do wszystkich fanów futbolu. Rozpoczynając rozgrywkę gracz wciela się w postać piłkarza, a jego celem jest rozwój umiejętności i rzecz jasna jak najlepsza gra w klubie oraz reprezentacji narodowej. Nie jest to jednak zwykła „kopanka”, w trakcie rozwoju kariery zawodniczej możemy zakosztować „życia piłkarskiego”, poza treningami i rozgrywanymi spotkaniami możemy spędzać wolny czas w sposób jaki tylko chcemy. Bo przecież nie samym futbolem człowiek żyje, czasami trzeba odreagować sportowe emocje korzystając z uciech życia. Pieniądze zarobione na zielonej murawie możemy wydawać na różnego rodzaju kosztowności, samochody, czy też nieruchomości. Wolny czas możemy spędzać z przyjaciółmi w kasynie, czy też na wyścigach konnych. Po rozegranym meczu możemy spędzić nieco wolnego czasu z kolegami z drużyny, co pozytywnie wpłynie na relacje między graczem a resztą ekipy. NSS 5 to symulacja życia piłkarskiego obejmująca nie tylko aspekty życia sportowego, ale również prywatnego.

   
Game menu

Przejdźmy jednak do wnętrza gry, przybliżmy nieco funkcje dostępne w produkcji Simona Reada. Zacznijmy jednak od samego początku. Po dopaleniu gry naszym oczom ukazuje się kompletnie przebudowane menu oraz interfejs. Od razu widać integrację gry z Internetem. Klikając na odpowiednie ikonki możemy błyskawicznie przenieść się na stronę główną, czy też forum gry, a także na społecznościowe profile produktu na facebooku oraz twitterze. Wszystko po to, aby gracz był na bieżąco ze wszystkimi informacjami na temat gry bez konieczności biegania po Internecie w poszukiwaniu odpowiednich linków.

poczatek


Rejestracja konta

Zanim rozpoczniemy przygodę w grze NSS 5 musimy dokonać rejestracji na stronie http://newstarsoccer.newstargames.com/register.php. W czasie rejestracji zostaniemy poproszeni o podanie nazwy zawodnika, której będziemy używać w grze. Rejestracja jest darmowa, a dzięki niej zyskujemy specjalny profil internetowy, który będzie na bieżąco uploadował statystyki rozwijanego piłkarza na oficjalną stronę gry.
poczatek


Rozpoczynanie kariery

Najpierw musimy spersonalizować własnego kopacza nadając mu pożądany wygląd oraz przynależność narodową. Nazwę zawodnika podajemy taką samą jak w procesie rejestracji konta na stronie gry. Pierwszą poważną decyzją na tym etapie jest wybór klubu w którym rozpoczniemy swoją karierę oraz pozycji na której będziemy występować. Z własnego doświadczenia wiem, że warto startować z jak najniższej ligi i starać się dostać z samego dołu na sam szczyt. Taka rozgrywka bowiem daje wiele satysfakcji.

poczatek

Zanim dostaniemy angaż w wybranym przez siebie klubie, musimy zaprezentować własne umiejętności na specjalnej sesji treningowej. Tylko od nas zależy czy dostaniemy ofertę kontraktu, warto zatem postarać się i pokazać z jak najlepszej strony.

poczatek

Jeśli zaprezentowane umiejętności zostaną pozytywnie ocenione przez menadżera, dostaniemy do podpisania ofertę pierwszego profesjonalnego kontraktu. Mając dokument w garści nic już nie stoi na przeszkodzie, aby rozpocząć rozwijanie własnej kariery piłkarskiej.

poczatek


Ekrany pomocy

W grze zaimplementowano system pomocy, który ułatwi życie w szczególności nowym graczom, którzy nigdy wcześniej nie mieli do czynienia z NSS-em. Każda funkcja, każdy ekran w grze został precyzyjnie wyjaśniony, dzięki systemowi porad szybko zaznajomicie się z zasadami panującymi w grze. Wystarczy wejść do danej sekcji oraz kliknąć na zielony pytajnik usytuowany w prawym górnym rogu menu.

poczatek


Statystyki gracza

W trakcie rozwoju kariery zawodnikowi będą przyrastały umiejętności, a także inne statystyki decydujące o wartości piłkarza. Dzięki zintegrowaniu gry z Internetem poprzez rejestrowanie konta zyskujemy możliwość porównywania własnych statystyk z innymi graczami z całego świata A jest się z kim porównywać, w chwili obecnej zarejestrowało się już ponad 8000 osób!  Do wyboru mamy cztery grupy statystyk: status(statystyki prezentowane na profilu internetowym), statystyki sezonowe, statystyki kariery oraz statystyki reprezentacyjne.

poczatek

Każda grupa statystyk może być odpowiednio przez nas filtrowana. Możemy zatem ustawić widok na czołową szesnastkę najlepszych zawodników lub pokazać własną pozycję. Możemy też porównywać się tylko z zawodnikami w tym samym wieku lub ze wszystkimi piłkarzami bez względu na metrykę. Kolejne kryterium pozwala zawęzić porównanie statystyk do piłkarzy grających w naszym klubie. Ostatnie kryterium pozwala natomiast dokonywać porównania w zależności od wybranej narodowości. Klikając w „My Stats” naszym oczom ukazuje się takie oto okno:

poczatek

Ekran ten dostarcza nam kolejną porcję szczegółowych statystyk meczowych. Dzięki niemu dowiemy się np. jaka jest nasza średnia ocena, liczba goli, asyst, hat tricków, żółtych i czerwonych kartek, przebiegnięty podczas spotkań dystans oraz wiele innych danych prezentujących nasze dokonania.

Finanse zawodnika

Zarobione pieniądze trzeba gdzieś wydawać. Ważne jest jednak prawidłowe zarządzanie finansami tak, aby nie zbankrutować. W tym miejscu z pomocą przychodzi nam okno „My Finances”.  Znajdziemy w nim uproszczoną książkę przychodów i rozchodów, która skonfrontuje wszystkie nasze przychody (gaża kontraktowa, bonusy/premie, wpływy od sponsorów oraz ze sprzedaży koszulek) z naszymi wydatkami (koszty wynajmu, pojazdów itp). Dzięki temu będziemy wiedzieć ile kasy zostaje nam w kieszeni każdego tygodnia, a co za tym idzie będziemy mogli racjonalnie wydawać gotówkę.

poczatek


Negocjowanie kontraktu

W NSS5 zmieniono całkowicie system negocjowania kontraktu. Jeżeli uznamy w pewnym momencie, że zasługujemy na lepsze warunki finansowe, możemy zaproponować władzom klubu podpisanie nowego kontraktu na nowych warunkach. Naszym oczom ukaże się propozycja ze strony klubu:

poczatek

Jeśli zaproponowane warunki nie spełniają naszych oczekiwań możemy rozpocząć fazę negocjacji. Aby w trakcie negocjacji uzyskać podwyżkę płacy należy odgadnąć czy kolejna koszulka będzie miała wyższy czy niższy numer. Im więcej trafień tym większą podwyżkę wynegocjujemy. Należy jednak pamiętać, iż złe wytypowanie oznacza, że nie dostaniemy żadnej podwyżki. Warto zatem w odpowiednim momencie wycofać się i zachować to co już „ugraliśmy”.

poczatek poczatek

Na screenie poniżej widać jak wynegocjowana 20 – procentowa podwyżka przekłada się na ostateczny kształt negocjowanego kontraktu:

poczatek


Osiągnięcia

Sekcja osiągnięć to zbiór wszystkich zadań jakie czekają na zawodnika w trakcie rozwoju jego kariery. Spełnienie ich wszystkich zajmie nieco czasu, bowiem jest ich w sumie aż 100. Wygraj mecz pucharowy, zdobądź gola dla swojego klubu, ciesz się ze zdobytego gola przed kamerami lub fanami, wykonaj 10 udanych wślizgów w trakcie spotkania, rozegraj 100 spotkań międzynarodowych – to tylko niektóre wyzwania jakie stoją przed zawodnikiem w trakcie jego kariery. Zapewne urozmaicą one rozgrywkę, tylko najlepsi będą w stanie wypełnić wszystkie zadania.

poczatek


Trening

To bardzo ważny element rozgrywki. Trening to podstawa rozwoju zawodnika, jeśli chcemy cokolwiek osiągnąć pod względem sportowym, musimy przykładać się na treningach. Tylko w ten sposób możemy rozwijać umiejętności piłkarskie, dzięki którym łatwiej nam będzie osiągać dobre wyniki na boisku. Rozwijać możemy 7 podstawowych umiejętności: szybkość, podkręcenie, wślizgi, drybling, podania, strzały oraz główkowanie.

poczatek

Sam trening został przedstawiony w bardzo ciekawy sposób. Aby podnieść daną umiejętność czasami trzeba się nieźle nagimnastykować. Wytrenowanie własnego zawodnika do granic możliwości daje wiele satysfakcji, a przede wszystkim przekłada się na poziom i skuteczności gry na boisku. Treningi są bardzo zróżnicowane i na wyższych poziomach wymagają wysokiej zręczności.

poczatek poczatek poczatek poczatek poczatek poczatek poczatek

Życie prywatne

Tylko pozornie jest to błahy element rozgrywki. Mianowicie warto utrzymywać dobre stosunki ze wszystkimi, w przeciwnym razie będzie to negatywnie odbijać się na Twoich występach. Spędzanie wolnego czasu z przyjaciółmi, kolegami z drużyny, dziewczyną, spotkania z fanami, menadżerem oraz sponsorami kosztować Cię będą nieco energii, niemniej warto żyć w zgodzie ze wszystkimi.

poczatek

Zarobione pieniądze trzeba gdzieś wydać, można je na przykład zainwestować w kilka „drobiazgów” poprawiających poziom życia. Nowy samochód,  sprzęt elektroniczny, jacht, własna posiadłość? Wszystko to możesz mieć jeśli dysponujesz odpowiednimi środkami na koncie.

poczatek poczatek poczatek

Przegląd rozgrywek

Naturalnie w każdej chwili możesz sprawdzić jak kształtują się rozgrywki dostępne w grze. A jest co sprawdzać, do dyspozycji jest mnóstwo rozgrywek z całego świata, zarówno ligowych jak i pucharowych. Nie można nie wspomnieć o rozgrywkach na szczeblu reprezentacyjnym, to wszystko możecie sprawdzić w sekcji „Competitions”.

poczatek poczatek poczatek poczatek poczatek

Przygotowania przedmeczowe

Zanim rozpoczniemy zmagania meczowe możemy wykonać kilka przydatnych akcji. Katorżnicze treningi, spotkania z przyjaciółmi, a także długa i męcząca  podróż mogą negatywnie wpłynąć na energię zawodnika. Efekt zmęczenia podróżą można zmniejszyć zaopatrując się uprzednio w sklepie w różnego rodzaju gadżety umilające podróż takie jak gry komputerowe, filmy, czy też płyty z muzyką.

poczatek

Warto również przed meczem uzupełnić braki w tym zakresie, kupując napoje energetyczne zwiększające poziom energii zawodnika. Pamiętać należy jednak, iż przed każdym meczem można wykupić maksymalnie dwa takie napoje. 

poczatek

Wydając pieniądze na określone „wspomagacze” można poprawić niektóre umiejętności na pewien czas. Aby poprawić szybkość można kupić środki dopingujące, aczkolwiek ryzykujemy, że kontrola antydopingowa wykryje obecność niedozwolonych środków w naszym organizmie co będzie skutkowało rzecz jasna zawieszeniem. Podkręcenie można poprawić udając się przed meczem na kilka piwek, niemniej podczas rozgrywanego meczu możemy mieć od czasu do czasu problemy z utrzymaniem równowagi. Umiejętność wślizgu polepszy się po wykupieniu odpowiednich ochraniaczy, natomiast drybling, podania oraz strzały zwiększą się po zaopatrzeniu się w wysokiej jakości obuwie piłkarskie.

poczatek


Mecz

Wszystkie nasze decyzje w zakresie treningu, życia prywatnego, czy też wspomagania przedmeczowego zostaną zweryfikowane na boisku. Jeśli chcemy osiągnąć cokolwiek w karierze musimy prezentować odpowiedni poziom podczas rozgrywanych spotkań. Sam silnik meczowy oparty jest na technologii dwuwymiarowej. Brak wodotrysków graficznych rekompensowany jest wysokim poziomem grywalności. Zresztą w tego typu grach nie liczy się piękna grafika, a właśnie wysoka grywalności. NSS5 nie jest wyjątkiem na tym polu, sterowanie zawodnikiem podczas rozgrywanych spotkań daje wiele zabawy. Klawiszologia została podzielona na prostą i zaawansowaną. Ta pierwsza dedykowana jest początkującym graczom, którzy jednym klawiszem mogą wykonywać wszystkie podstawowe akcje. Klawiszologia zaawansowana z kolei daje większe pole manewru – strzały, podania oraz wślizgi można tutaj wykonywać osobnymi klawiszami.

poczatek poczatek

Po zdobyciu bramki można cieszyć się przed kamerami, fanami lub menadżerem. Takie postępowanie będzie miało wpływ na wzrost kolejno poziomu Twojej sławy, relacji z fanami lub menadżerem. Warto zatem po strzelonym golu manifestować swoją radość.

poczatek

Po zakończonym spotkaniu wystarczy wziąć do ręki gazetę aby dowiedzieć się jaką notę przyznano nam za występ w ostatnim spotkaniu.

poczatek

Przed kolejnym meczem z kolei, dostaniesz informację od menadżera, który poinformuje Cię o własnej ocenie dotyczącej ostatniego spotkania, przedstawi on także własne oczekiwania dotyczące Twojej postawy w nadchodzącym pojedynku.

poczatek

Dowiesz się także jak Twój ostatni występ wpłynął na notowania u bossa, fanów, kolegów z drużyny, sponsorów, a także na poziom Twojej sławy.

Podsumowanie

New Star Soccer 5 to obowiązkowa pozycja dla fanów serii, ale nie tylko. To gra warta polecenia wszystkim tym, którzy ponad piękną oprawę graficzną cenią sobie wysoką grywalność. Rozgrywka w NSS5 daje wiele satysfakcji, uzależnia z każdym kolejnym rozegranym meczem. Gra w ciekawy sposób przedstawia symulację kariery piłkarza wraz z całą otoczką pozasportową przekładającą się w pewnym stopniu na wyniki sportowe. Co ważne grę możecie wypróbować w zupełności za darmo, co prawda są ograniczenia odnośnie rozgrywanych spotkań, niemniej wszystkie funkcje dostępne w grze są do dyspozycji również w wersji darmowej. Limit rozegranych spotkań na dobę to trzy mecze, przy czym na starcie liczba ta wzrasta do pięciu. Jeśli zdecydujecie się na wykupienie wersji płatnej, powyższe limity rzecz jasna zostaną zdjęte. Koszt takiego zabiegu to 20 dolarów, do dyspozycji jest wiele metod płatności. Poniżej zamieszczamy kilka przydatnych linków:

Oficjalna strona gry

Link do pobrania gry (wersja PC oraz Mac)

Rejestracja konta
   
Na koniec zapraszamy do obejrzenia trailera promującego piątą odsłonę  New Star Soccer: