Poradnik Taktyczny FIFA Manager 12 (dla trybu 3D)

poradnik_taktyczny

poradnik_taktycznyW poniższym poradniku znajdziecie opis wszystkich umiejętności graczy z pola oraz bramkarzy, a także ich wpływ na grę. Zapoznacie się również z wyjaśnieniami wszelkich poleceń indywidualnych oraz drużynowych, a także ze sposobmi ich wykorzystania w starciach z rywalami. Poradnik Taktyczny to bardzo pomocny dokument dla wszystkich nowicjuszy, ale również – jak podkreślają producenci – doświadczeni gracze znajdą w tym dokumencie wiele ciekawych informacji. Zapraszamy do lektury.

 

 

Podstawy

W grze FFIA Manager 12 istnieje mnóstwo możliwych przyczyn decydujących o tym, dlaczego twoja drużyna czasami gra dobrze, a innym razem już nie. Tak jak w realnym futbolu, doza szczęścia i szansy – możesz to określić jak tylko chcesz – jest również częścią równania.

Niemalże każdy trener doświadczył tego, iż po wielkich wzlotach i sukcesach często następuje niedola oraz rozpacz, mimo że sposób pracy z drużyną, taktyczna orientacja czy też duch zespołu nie uległy żadnej zmianie.

Nie zawsze będziesz w stanie zmienić ową tendencję, niemniej masz do dyspozycji szereg opcji oraz trików, które pozwolą Ci zminimalizować ryzyko porażki.

Koncepcja

Dobra koncepcja taktyczna zawsze skupia się na zawodnikach, jakich masz do dyspozycji. Bywało wielu trenerów starających się wpasować zawodników w ramy taktyczne, do których ci piłkarze kompletnie nie pasowali. Zawodnik spełni wymagania danej koncepcji tylko i wyłącznie wtedy, gdy do niej pasuje. Korytarze biegu, czy też sposób rozgrywania piłki mogą wyglądać fascynująco na papierze, niemniej zawodnicy muszą umieć wypełniać owe założenia na boisku. Rudi Voeller stwierdził, że nie można wymagać od przeciętnych piłkarzy, aby grali brazylijski futbol. Jest to fakt, który powinien być również brany pod uwagę w grze FIFA Manager, zatem pierwsze pytanie powinno brzmieć:

Kim jesteś i jakie są Twoje silne punkty?

Dobry trener zna swoją drużynę na pamięć. Kto jest szybki, a kto raczej wolny, ale oferuje dobrą grę pozycyjną? Która noga jest słabsza, kto jest kreatywny, kto ma dobry przegląd pola, czy moi skrzydłowi mogą być wykorzystywani również w zadaniach defensywnych, czy też ich umiejętności defensywne są po prostu na to zbyt słabe? Czy mój środkowy pomocnik jest zdolny do tego, aby być główną postacią na boisku? Są to kwestie, którym trener musi się regularnie przyglądać. Zanim jednak wdamy się w szczegóły, spróbujemy stworzyć ogólny zarys formacji, a także zmierzyć się z notorycznymi pytaniami dotyczącymi tego zagadnienia.

Formacja

Przyjrzyj się dobrze zawodnikom, których masz do dyspozycji, o ile nie planujesz (lub nie masz na to środków) wymiany całego składu. Przyjrzyj się każdemu zawodnikowi, dowiedz się jakie są ich silne strony, zdolności i stwórz formację, która do nich pasuje. Zauważ, że zawodnicy będą w stanie odpowiednio wykonywać założenia, jeśli opanowali grę na pozycji, na której mają grać. Musisz dokładnie wziąć pod uwagę ilu zawodników chcesz nauczyć gry na nowej pozycji, może się bowiem okazać, że bardziej praktyczne i obiecujące będzie niepodejmowanie takich kroków, kosztem przesunięcia pozycji o odrobinę, tak aby pasowała do umiejętności zawodnika. Przyjrzyj się również ławce rezerwowych i upewnij się, że masz wystarczającą ilość zmienników na wszystkie pozycje. Czy jest sens umieszczania na ławce trzech środkowych napastników tylko dlatego, że masz ich w składzie, czy nie staniesz się wtedy bardziej podatny na ataki rywala z powodu zbyt małej ilości obrońców? Ogólnym celem jest stworzenie jednorodnej formacji, każda jej część (obrona/pomoc/atak) powinna być budowana wokół jednej głównej postaci, która jest ściśle połączona z innymi głównymi postaciami. To wokół nich reszta drużyny powinna być dobrana zgodnie z ich umiejętnościami. Młody skrzydłowy będący wschodzącą gwiazdą, nie posiadający jednak solidnych umiejętności defensywnych, będzie lepiej wykorzystywany na boisku, jeśli umieścisz za nim silnego obrońcę lub zabezpieczysz go solidnym środkowym pomocnikiem. Jako przykład posłużyć może Bayern Monachium. Robben oraz Ribery nie są znani z defensywnych umiejętności. Jednak dzięki silnym defensywnym pomocnikom (np. Schweinsteiger oraz Tymoshchuck) oraz bocznym obrońcom (np. Lahm oraz Boateng) ich defensywne słabości mogą być często pomyślnie rekompensowane. Im bardziej zbalansowana jest Twoja wyjściowa jedenastka, tym mniej słabych stron będzie przez Twoją drużynę prezentowanych podczas sezonu.

Niemniej w trakcie sezonu warto mieć w zanadrzu plan B jeśli chodzi o ustawienie formacji, na wypadek kontuzji kluczowych zawodników, meczów międzynarodowych, na które chcesz się ustawić bardziej defensywniej, czy też z okazji krajowych meczów pucharowych, w których przeciwko słabszym drużynom będziesz chciał zaprezentować bardziej ofensywne ustawienie. Nie wahaj się wykorzystać okresu przygotowawczego na przećwiczenie różnych ustawień formacji, wtedy zawsze jest okazja na ewentualne poprawki.

Filozofia

Załóżmy, że Twój wybór padł na bardzo popularną ostatnio formację 4-2-3-1. Musisz teraz wymyślić role dla swoich skrajnych pomocników; czy mają ciągle kierować dośrodkowania do wysokiego napastnika (dobre umiejętności główkowania napastnika mogą się tu przydać), czy może powinni jednak iść prosto na bramkę i starać się strzelać gole? Ich zestaw umiejętności gra najważniejszą rolę w momencie gdy chcesz dowiedzieć się, którą z tych ról będą najprawdopodobniej w stanie ci skrajni pomocnicy odegrać, aczkolwiek pozostali koledzy z drużyny są również ważni, gdyż praca zespołowa jest nawet ważniejsza. Bezsensownym jest wystawianie do składu małego i szybkiego lewego pomocnika o wysokich umiejętnościach, jeśli środkowy pomocnik charakteryzuje się słabymi umiejętnościami podania, przez co nie jest w stanie zagrać odpowiedniej piłki na skrzydło. Główna zasada jest taka, że powinieneś wymagać od swoich zawodników takich akcji, które korespondują z ich aktualnymi umiejętnościami.

Umiejętności oraz ich bezpośrednie efekty (zawodnicy z pola)

Siła strzału

Wpływa na siłę strzału.

Strzały z dystansu

Określa dokładność strzału zawodnika z odległości ponad 20 metrów.

Drybling

Określa zarówno repertuar umiejętności poruszania się po boisku jak i szanse na ich skuteczną realizację.

Technika

Jako drugorzędna wartość wpływa na wszystkie umiejętności zawodnika, jakie potrzebne są przy operowaniu piłką.

Dośrodkowania

Wpływa na timing (koordynacja w czasie), silę, ostrość oraz dokładność dośrodkowania jak również na prawdopodobieństwo skutecznego dośrodkowania. Określa również czy zawodnik jest w stanie podkręcić dośrodkowanie wokół obrońcy, czy też obrońca je zablokuje.

Kreatywność

Wpływa na prawdopodobieństwo bezpośrednich podań, lobów oraz podań prostopadłych, a także na wskaźnik ich skuteczności.

Wykończenie

Używane jako drugorzędna wartość dla główkowania w polu karnym oraz jako podstawowa wartość dla strzałów z pola karnego. Wpływa na możliwość tego czy zawodnik jest wstanie pokonać bramkarza strzałem czy też nie.

Rzuty wolne

Wpływa na dokładność rzutów wolnych.

Rzuty rożne

Wpływa na wszystkie aspekty przy rzutach rożnych związane z dośrodkowaniami (timing (koordynacja w czasie), siła, ostrość oraz dokładność dośrodkowania jak również na prawdopodobieństwo skutecznego dośrodkowania. Określa również czy zawodnik jest w stanie podkręcić dośrodkowanie wokół obrońcy, czy też obrońca zablokuje je).

Rzuty karne

Wpływa na dokładność wykonywania rzutów karnych.

Podania

Wpływa na wskaźnik skuteczności krótkich podań jak również selekcji potencjalnych odbiorców podania. Im wyższy ten wskaźnik, tym większe prawdopodobieństwo ryzykownych podań, przy czym wskaźnik skuteczności ryzykownego podania również wzrasta.

Długie podania

To samo co w przypadku podań, tylko w odniesieniu do długich.

Spryt

Wpływa na ogólne prawdopodobieństwo wykonania przez zawodnika akcji „specjalnej”. Akcją taką może być drybling, podanie lobem, czy też podanie prostopadłe. To czy do takiego specjalnego zagrania dojdzie zależy też od poziomu odpowiedniej umiejętności. Szansa na wykonanie specjalnego dryblingu zmniejsza się gdy poziom umiejętności dryblingu oraz techniki są raczej niskie.

Odbiór

Wpływa na prawdopodobieństwo skutecznego odbioru piłki po wykonaniu wślizgu bez faulowania. Wpływa również na skuteczność przeszkadzania oraz blokowania rywala znajdującego się aktualnie przy piłce.

Krycie

Określa jak szybko oraz dokładnie obrońca uzyska doskonałą pozycję, aby odciąć rywala od gry.

Główkowanie

To samo co przy sile strzału, z tym że dla główkowania.

Przyjęcie piłki

Określa jak szybko zawodnik jest w stanie przyjąć piłkę (np. po podaniu), a później jak szybko jest w stanie wykonać drybling, podanie prostopadłe itp.
   

Wyjście na pozycję

Im większa wartość tej umiejętności, tym większe prawdopodobieństwo, że zawodnik opuści swoją pozycję, aby pójść do przodu (do ofensywy), żeby na przykład otrzymać podanie.

Przyspieszenie

Określa czas jaki jest potrzebny, aby zawodnik osiągnął swoją szybkość maksymalną.

Szybkość

Określa poziom maksymalnej szybkości z jaką zawodnik jest wstanie biegać po boisku.

Pracowitość

Wpływa na chęć zmęczonego zawodnika do wykonania sprintu.

Siła

Wpływa na rezultat wślizgów oraz przepychanek, a także środków defensywnych danego zawodnika (podczas gdy zawodnik kontroluje piłkę).

Zwinność

Wpływa na drybling jako drugorzędna wartość, ma również wpływ na szybkość zmiany kierunku.

Skoczność

Określa wysokość na jaką zawodnik może wyskoczyć w górę.

Wytrzymałość

Określa szybkość z jaką zawodnik traci energię.

Przewidywanie

Im większa wartość tej umiejętności, tym szybciej zawodnik będzie zdolny określić swoją pozycję na boisku w różnych zagraniach i lepiej będzie przekuwał to w czyn.

Agresja

Wpływa na odbiór jako drugorzędna wartość. Wyższy poziom oznacza większe prawdopodobieństwo ryzykownych wślizgów.

Opanowanie

Drugorzędna wartość wpływająca na różne umiejętności takie jak np. odbiór.

Koncentracja

Drugorzędna wartość dla różnych umiejętności takich jak rzuty karne, czy też prawdopodobieństwo złapania przez bramkarza w ręce łatwej piłki.

Zdecydowanie

Drugorzędna wartość dla różnych umiejętności takich jak odbiór, czy też długie podania.

Determinacja

Drugorzędna wartość dla takich umiejętności jak strzały, główkowanie, czy też odbiór.

Współpraca

Drugorzędna wartość dla umiejętności przewidywania.

Konsekwencja

Wpływa na prawdopodobieństwo tego jak często zawodnik wykonuje akcje będące zgodne z jego ogólnym poziomem zdolności (poziom pozycji, umiejętności).

Zastraszanie

Drugorzędna wartość dla bramkarzy przy rzutach karnych, jak również dla wszystkich akcji powiązanych z sytuacjami jeden na jeden.

Przywództwo

Umiejętność niezbędna przy wyborze kapitana drużyny. Najwyższy wskaźnik = kapitan zespołu, drugi w kolejności najwyższy wskaźnik = numer dwa. Umiejętność ta nie ma bezpośredniego wpływu na mecz 3D.

Umiejętności oraz ich bezpośrednie efekty (bramkarze)

Dośrodkowania

Wskaźnik skuteczności przechwycenia lub wyłapania dośrodkowania.

Chwytanie

Decydująca umiejętności dla bramkarzy, która często określa czy bramkarz jest wstanie poradzić sobie z dośrodkowaniem poprzez wypiąstkowanie piłki, czy też złapanie jej.

Wznowienie od bramki

Wpływa na precyzję oraz odległość kopnięć bramkarza. Wykopy są z drugiej strony częścią składową umiejętności długich podań.

Jeden na jeden

Określa sytuację, w której bramkarz pędzi w kierunku zawodnika atakującego przeciwnej drużyny. Im wyższy poziom tej umiejętności, tym większe prawdopodobieństwo, że bramkarz odbierze piłkę bez popełnienia faulu.

Ustawianie się

Określa szybkość z jaką bramkarz jest w stanie zająć doskonałą pozycję na boisku.

Piąstkowanie

Określa siłę z jaką bramkarz wybija piłkę poprzez piąstkowanie.

Obrona strzałów

Wpływa na szybkość reakcji bramkarza. Im wyższa wartość tej umiejętności, tym lepiej i szybciej bramkarz jest w stanie ocenić tor lotu piłki oraz odpowiednio skoordynować w czasie swój wyskok.

Wyrzuty ręką

Określa odległość oraz dokładność wyrzutów piłki.

Jak widzicie więcej niż jedna umiejętność jest używana aby obliczyć wynik różnych akcji. Dla przykładu, jeśli macie szybkiego dryblera, który zawsze przegrywa pojedynki z obrońcą, może być to spowodowane brakami kondycyjnymi lub niskim poziomem energii. Być może jego pozostałe umiejętności takie jak przyjęcie piłki lub drybling nie są wystarczające, aby skutecznie przejąć piłkę i przejść obrońcę. W tej sytuacji tylko ściśle określona sesja treningowa  będzie pomocna, aby przezwyciężyć ten problem. Do tego czasu musisz ograniczyć swoje oczekiwania lub zmienić formację albo orientację taktyczną (być może nawet zmienić zawodnika). Jeśli natomiast umiejętności są wystarczające, a zawodnik nadal nie prezentuje się na boisku tak jak byś tego oczekiwał, istnieją także inne czynniki wpływające na zawodnika. Jest to zatem moment, w którym kolejna kwestia wchodzi w grę:

Forma dnia

Każdy zawodnik ma swój własny wskaźnik formy, który jest wynikiem jego występów w poprzednich spotkaniach, jego wysiłku treningowego, ale również jego morale itp. Im niższy wskaźnik formy, tym wyższe prawdopodobieństwo, że zawodnik zagra poniżej jego umiejętności. Środkami zaradczymi na odzyskanie  utraconej formy są zarówno sesje treningowe jak i występy na boisku. Możemy mieć również do czynienia ze zjawiskiem przeciwnym, kiedy to zawodnik może prezentować się zarówno dobrze jak i poniżej swojego normalnego poziomu, mimo że forma jest odpowiednio wysoka. Dlatego właśnie ważne jest, aby przyjrzeć się dokładnie zdolnościom zawodnika przed podjęciem pochopnych decyzji. Tak jak w rzeczywistości, potrzebujesz co najmniej kilka spotkań przeciwko różnym rywalom, aby móc określić jakimi umiejętnościami zawodnik dysponuje. Nawet czołowi zawodnicy mogą doświadczyć kilku słabszych spotkań i nic im nie będzie wychodzić. Kontuzje, spadek morale oraz inne czynniki poza trybem 3D mogą przyczynić się do takich sytuacji.

Taktyka drużyny

Taktyka drużynowa może być skuteczna w akcji tylko wtedy, gdy formacja na to pozwoli. Jeśli bronię się każdym zawodnikiem na boisku i wszyscy zawodnicy znajdują się na mojej połowie czy też w polu karnym, pułapki ofsajdowe nie będą w tej sytuacji funkcjonować, z prostej przyczyny jaką jest brak przestrzeni. W jaki sposób mój zespół ma agresywnie odbierać piłkę, jeśli ustawię niskie zaangażowanie? W jaki sposób mają funkcjonować skuteczne krótkie podania, jeśli odległości między zawodnikami są  zbyt duże? Najwyższe umiejętności podania nie pomogą, jeśli zawodnicy znajdują się zbyt daleko od siebie. Z uwagi na szczegółowe opcje taktyczne, polecana jest metoda prób i błędów. Nie poddawaj się zbyt wcześnie i nie trzymaj się jednej wersji taktycznej tylko dlatego, że raz się sprawdziła. Musisz dokonać obserwacji kilku spotkań, aby znaleźć opcje wpasowujące się w Twój zespół.

Dośrodkowania

Możecie tutaj określić zarówno pozycję (z linii bocznej / mieszane / z głębi pola) z której zawodnicy powinni wykonywać dośrodkowania, jak i również styl dośrodkowań (zawsze nisko / mieszane / zawsze wysoko). Aczkolwiek miej na uwadze, że to zawodnik w końcu zdecyduje co zrobić w oparciu o swoje umiejętności i sytuację w grze. Zawodnik najprawdopodobniej nie wykona niskiego dośrodkowania, jeśli uzna, że obrońca je przetnie. Co więcej zawodnik nie wykona szybkiego dośrodkowania ze środka pola, jeśli w ataku nie będzie napastnika, który mógłby je odebrać lub jeśli poziom jego umiejętności dośrodkowania jest zbyt niski, aby zapewnić powodzenie takiego dośrodkowania. Powyższe opcje powinny zatem pasować zarówno do zawodników jak i systemu.

Podania

Tutaj również dwie zmienne mogą być dostosowywane, długość podań (krótkie / przeważnie krótkie /mieszane / przeważnie długie / długie) oraz rodzaje podań (ostrożne / cierpliwe / normalne / bezpośrednie / ryzykowne). Oba ustawienia wpływają na decyzję jaką podejmuje zawodnik kiedy musi podać do kolegi z drużyny (którego kolegę wybierze) oraz na sposób w jaki wykona podanie. Dlatego styl podań powinieneś wybierać tylko wtedy, gdy Twoi zawodnicy posiadają odpowiednio wystarczające umiejętności podania, ponieważ gracz z niskim poziomem tej umiejętności zawsze zawaha się przed wykonaniem szybkiego podania między dwóch obrońców, jeśli będzie wiedział, że piłka najprawdopodobniej nie dotrze do odbiorcy.

Kierunek gry

Za każdym razem, gdy nowy atak jest konstruowany (poprzez wykopy itd.), opcja ta ma zastosowanie i decyduje o tym jak ułoży się atak z kierunkowego punktu widzenia. Dlatego masz do dyspozycji kilka ustawień (wszędzie / lewo / środek / prawo / lewo-środek / prawo-środek / skrzydła) aby zdecydować w jaki sposób rozpocząć konstruowanie akcji. Ponownie pamiętaj, że zależy to również od sytuacji oraz zawodników, którymi grasz. Nie każda akcja będzie konstruowana zgodnie z tym ustawieniem, aczkolwiek drużyna będzie się często starała wypełniać to polecenie. Opcja ta powiązana jest również z innymi ustawieniami takimi jak „rozgrywający”, dlatego upewnij się że się do siebie pasują, w przeciwnym razie przeważyć może chaos. Przyjrzyj się również poziomom zawodników grających po stronie, którą preferujesz.

Linia obrony

Linia obrony (bardzo głęboko / głęboko / normalnie / wysoko / bardzo wysoko) nadaje ton całego zespołu. Jeśli linia obrony jest bardzo głęboko cofnięta, wtedy pomoc i atak będą głębiej ustawione na boisku niż zwykle, po to aby uniknąć dużych luk pomiędzy formacjami. Powszechnym błędem jest niedopasowanie linii obrony z korytarzami biegów pozostałej części drużyny. Jeśli ustawisz bardzo ofensywne korytarze biegów dla pomocników oraz napastników, co prowadzi do bardzo ofensywnych pozycji na boisku obu tych formacji, luka pomiędzy nimi a obroną będzie ogromna. Takie ustawienia stworzą ogromną lukę przed obroną, do której łatwo przedostaną się napastnicy rywala, szczególnie jeśli rywal gra trzema napastnikami, którzy będą mieli wiele możliwości na wykończenie akcji ofensywnej. Kolejnym powszechnym błędem jest ustawianie linii defensywnej bardzo głęboko cofniętej w domowych spotkaniach przeciwko rywalom grającym ofensywnie, po to aby odnieść skromne zwycięstwo lub utrzymać remis. Taka sytuacja zachęca rywala do wywierania ciągłej presji na Twoich obrońcach. Im dłużej będziesz stosować taką taktykę, tym więcej okazji strzeleckich wykreuje drużyna rywala, co może zakończyć się utratą gola. O wiele bardziej skuteczniejsze jest aktywowanie pułapek ofsajdowych lub wybór bardziej ofensywnej orientacji drużyny – rywal nie strzeli Ci gola kiedy jesteś przy piłce 🙂

Pressing (gra przy przeciwniku)

Opcja ta pozwala zadecydować, w którym momencie drużyna zacznie aktywnie atakować zawodników rywala (1/3 boiska / własna połowa / całe boisko). Twoi zawodnicy będą w stanie przebiec dodatkowe metry tylko wtedy, gdy ich energia i kondycja są nieskazitelne, a poświęcenie jest ustawione na odpowiednim poziomie.

Poświęcenie

Poświęcenie określa gotowość Twojego składu do biegania na maksymalnym poziomie (niskie / średnie / wysokie) oraz do przebiegnięcia dodatkowego dystansu. Nie jest zalecana gra z wysokim poświęceniem przez cały mecz, gdyż wyczerpani zawodnicy są bardziej podatni na kontuzje, co więcej wyczerpany zespół nie będzie w stanie grać imponująco w ostatnim fragmencie spotkania przeciwko sprawnemu fizycznie rywalowi.

Gra na czas

Jeśli ta opcja jest włączona (nigdy / ostatnie minuty gdy prowadzisz / zawsze gdy prowadzisz) zawodnicy będący przy piłce będą ignorowali wszystkie instrukcje, wykonując za każdym razem tylko bezpieczne podania. Opcja przydatna, gdy chcesz oszczędzać siły na kolejny mecz. Z drugiej zaś strony Twoja drużyna może wpaść w tarapaty, gdyż może zostać zepchnięta do defensywy.

Snajper

Snajper ma tendencję do częstszego wychodzenia na pozycję, w sytuacji gdy drużyna jest przy piłce. Opcja ta jest przydatna, kiedy operujesz wysokimi i długimi piłkami oraz dośrodkowaniami ze skrzydła. Jeśli grasz dwoma napastnikami w jednej linii, jak np. w klasycznej formacji 4-4-2, powinieneś aktywować napastnikowi również polecenie „wolna rola” (polecenie indywidualne). W ten sposób napastnik nie jest przywiązany do rywala i może czyhać na piłkę.

Rozgrywający

Rozgrywający jest uprzywilejowany przez kolegów z drużyny jako gracz odbierający podania. Powinien być wyposażony oczywiście w odpowiednie umiejętności podania, aby odpowiednio prezentować się na tej pozycji, wymagającej częstego podawania oraz dobrego przeglądu pola. Jeśli masz dobrze zbalansowaną formację pomocy, wybór rozgrywającego nie ma większego sensu, lepiej rozdzielić obowiązek kreowania gry pomiędzy więcej niż jednego zawodnika.

Krycie

Jak tylko Twoja drużyna straci piłkę, każdy z Twoich zawodników wybiera sobie jednego logicznego rywala, którym będzie się „opiekował” w momencie, kiedy zespół znajdzie się w pozycji defensywnej. Zależy to również od ustawienia pressingu (gry przy przeciwniku). Jeśli nie jest to dla Ciebie wystarczające i chcesz mieć pewnych zawodników „pod specjalną opieką”, możesz skorzystać z opcji krycia, aby tego dokonać. Musisz jednak pamiętać o tym, że skorzystanie z tej opcji może spowodować dziury w Twojej formacji, kiedy np. zawodnik kryjący będzie musiał zmienić stronę boiska. Dla przykładu jeśli grasz czterema obrońcami przeciwko jednemu napastnikowi, zalecane jest przypisanie jednemu ze środkowych obrońców roli kryjącego. Możliwe dziury w formacji mogą być wtedy zrekompensowane przez defensywnego pomocnika, który będzie się odpowiednio cofał.

Cel krycia

Instrukcja ta funkcjonuje podobnie jak opcja krycia (opisana powyżej), różnica jednak polega na tym, że nie wyznaczamy konkretnego własnego zawodnika do krycia konkretnego piłkarza z drużyny przeciwnej, decydujemy się natomiast na opcję, w której rywal zostanie przykryty przez jednego z naszych zawodników, który w danej sytuacji na boisku znajduje się najbliżej niego, przy czym jest to wybór logiczny. Opcja ta jest bardzo skuteczna przeciwko silnym skrzydłowym lub efektywnym rozgrywającym.

Wznowienia od bramki

Opcja ta odpowiada za długość wykopów bramkarza (krótkie / mieszane / dalekie). Miej na uwadze, że w zależności od ustawienia jakie preferujesz, musisz mieć zawodnika ustawionego na odpowiedniej pozycji zapewniającej skuteczny odbiór i poradzenie sobie z zagrywaną piłką.

Rzuty rożne

Ta sama procedura jak powyżej.

Pułapki ofsajdowe

Dobrze zorganizowana i wytrenowana linia obrony jest w stanie, z pomocą pułapek ofsajdowych,  zirytować nawet silnego rywala. Aby sprawić, żeby pułapki ofsajdowe pracowały poprawnie, musisz wziąć pod uwagę kilka czynników. Aby tego dokonać musisz się przyjrzeć współpracy, umiejętnościom taktycznym w zakresie pułapek ofsajdowych, ale również umiejętnościom ustawiania się na boisku poszczególnych zawodników. Jeśli dysponujesz raczej wolnymi środkowymi obrońcami, którzy przegrywają pojedynki biegowe, aktywowanie pułapek ofsajdowych jest zalecane. Linia defensywna musi być natomiast odpowiednio ustawiona, gdyż bardzo głębokie ustawienie linii obronnej spowoduje, że nie będzie możliwe utrzymywanie rywala w ryzach – pułapka ofsajdowa wtedy nie zadziała.

Jak widzicie, pojedyncze ustawienie czy też opcja nie jest tak skuteczna jak mogłoby się wydawać. Aby uzyskać dobrą strategię drużyny, musisz użyć kombinacji odpowiednich ustawień. Skuteczny pressing na całym boisku wymaga wysokiego poświęcenia; wysokie dośrodkowania są skuteczne tylko wtedy, gdy Twój napastnik dysponuje wysoko rozwiniętymi umiejętnościami główkowania, szybka gra krótkimi podaniami wymaga od zawodników posiadania wysoko rozwiniętych umiejętności podań. Zawsze musisz patrzeć na obraz całości pamiętając o szczegółach.

Korytarze biegów

Aby zacząć, musimy założyć, że każdy zawodnik ma na boisku ustaloną pozycję. W uzupełnieniu do tego możemy dodać korytarze biegów, które ustalają ofensywną i defensywną pozycję każdego zawodnika. Upewnij się, że korytarze biegów nie są zbyt długie, a ich dystans w stosunku do pozycji wyjściowej jest identyczny w ofensywie i defensywie. Jeśli Twój lewy pomocnik zbiega do środka pola, aby z tego miejsca oddać strzał na bramkę, a jednocześnie ma nakazane aby czyścić grę jako defensywny pomocnika, być może powinieneś pomyśleć nad zmianą jego pozycji na środkowego pomocnika. W ten sposób jego korytarze biegów będą krótsze i przez to skuteczniejsze. Jeśli z kolei nakażesz swoim skrajnym obrońcom (LO i PO) przechodzić do ofensywy za każdym razem, nie zdziw się kiedy będą wyczerpani po krótkiej chwili. W tej sytuacji bardziej sensownym wydaje się ustawienie ich jako cofnięci skrajni skrzydłowi (CLS i CPS) lub pozwolić im jedynie od czasu do czasu na ofensywne zapędy. Kolejną możliwością jest ustawienie korytarzy biegów tylko do linii oznaczającej środek boiska, a następnie ustawienie zawodnikowi opcji „wyjście na pozycję” na „czasami” lub „często”. Często się też zdarza, że ofensywne korytarze są długie, a defensywne dużo krótsze. Unikaj tego poprzez wybranie bardziej ofensywnej formacji ogólnej oraz ofensywniejszego ustawienia zawodników. W idealnej sytuacji zawodnik widnieje jako punkt środkowy pomiędzy oboma korytarzami. To gwarantuje, że ustalone korytarze są w jego zasięgu, w przeciwnym razie zawodnik będzie dodatkowo potrzebował wyższego poświęcenia, a co za tym idzie lepszej kondycji i energii.

Polecenia indywidualne

W uzupełnieniu do powyżej opisanych opcji taktycznych drużyny, formacji oraz korytarzy biegów, możesz dodatkowo przydzielać każdemu zawodnikowi specjalne polecenia indywidualne w celu podkreślenia ich zalet oraz ukrycia ich słabości. Zarówno typ zawodnika, jaki i jego umiejętności decydują o tym, które polecenia indywidualne będą dla niego użyteczne i które będą wdrożone w życie.

Przywiązanie do pozycji

Wskaźnik ten określa poziom przywiązania danego zawodnika do jego pozycji (ścisłe / normalne / kreatywne). Sugeruje się, aby zezwolić ofensywnym zawodnikom na bardziej kreatywne podejście do własnych pozycji, po to, aby mogli zaprezentować pełnię własnych umiejętności.

Odbiór

Ustawienie to określa w jaki sposób dokonywane są odbiory piłki (ostrożnie / odważnie / agresywnie). Opcja agresywnych odbiorów nie skutkuje ciągłą grą na faul, określa raczej gotowość do ryzykownych wślizgów w celu wybicia piłki. Tylko obrońcy o wysokich umiejętnościach będą w stanie odpowiednio stosować agresywny odbiór.

Wyjście na pozycję

Opcja ta może być ustawiona jako: nigdy/czasami/często i określa częstotliwość angażowania się danego piłkarza w akcje ofensywne. Zamiast określania skrajnemu obrońcy korytarzy biegów przez całe boisko, lepiej skorzystać z  tej opcji, aby kontrolować jego nastawienie ofensywne. Dzięki temu nie będzie on się zapędzał automatycznie do akcji ofensywnych za każdym razem gdy drużyna jest przy piłce, dzięki czemu zaoszczędzi na własnej energii. Co więcej nie będzie pozostawiał po sobie dziur w obronie za każdym razem kiedy zapędzi się do ataku. Kolejną korzyścią tej opcji jest to, że możesz jeszcze bardziej wykorzystywać swoją silniejszą stronę. Jeśli Twój preferowany kierunek podań to prawa strona boiska, to odpowiedni zawodnicy również powinni mieć swobodę w podłączaniu się do akcji ofensywnych.

Częstotliwość podań

Opcja ta może być ustawiona jako: rzadko/normalnie/zawsze. Generalnie aby w ogóle wykonać dośrodkowanie, droga musi być czysta, a adresat podania musi być na miejscu. Jeśli te czynniki są spełnione, możesz kontrolować częstotliwość dośrodkowań używając powyższej opcji. Jeśli mierzysz raczej w kontrolowanie gry, ustawienie „normalnie” jest wystarczające. Jeśli z kolei gonisz wynik i potrzebujesz przełamania, ustaw częstotliwość na „zawsze”, a Twoi skrzydłowi będą wstrzeliwać dośrodkowanie za dośrodkowaniem. Jeśli masz a składzie słabo wyszkolonego skrzydłowego, możesz odwieść go od wykonywania ryzykownych dryblingów skutkujących stratą piłki, i zamiast tego zmusić go do wykonywania dośrodkowań.

Korytarze biegów

Opcja ta jest szczególnie polecana w sytuacji, gdy atakujesz obrońców rywala mniejszą liczbą napastników i jeden z nich (lub więcej) ma zdecydowaną przewagę szybkości. Wadą jest to, że prawdopodobieństwo wpadnięcia w pułapkę ofsajdową jest naturalnie większe niż normalnie, w szczególności gdy rywal takie pułapek stosuje.

Przytrzymywanie piłki

Jeśli Twoja ogólna formacja jest raczej defensywna i dysponujesz snajperem, który jest zdany sam na siebie w ofensywie, możesz użyć tej opcji, aby zyskać nieco na czasie zanim koledzy z drużyny ruszą do przodu. W powiązaniu z pomocnikami będącymi dobrymi strzelcami, opcja ta może być bardzo skuteczna, w momencie gdy napastnik przytrzyma piłkę tuż przy polu karnym, a następnie odegra ją do któregoś z pomocników. Stosowanie tej opcji wymaga oczywiście od napastnika posiadania odpowiednich umiejętności siły oraz innych umiejętności przydatnych przy operowaniu piłką.

Drybling

Opcja ta zachęca danego zawodnika do wykonywania dryblingów i pojedynkowania się w ten sposób z obrońcami rywala. Mimo że wielu zawodników jest już nastawiona na ofensywne wejścia oraz dryblingi ze względu na ich zestaw umiejętności i zdolności, aktywacja tej opcji nie jest konieczna za każdym razem. Zagranie podania tutaj czy tam, też może się okazać słuszną decyzją.

Wolna rola (wolny elektron)

To polecenie zezwala Twojemu zawodnikowi na poruszanie się w defensywie wedle własnego uznania. Może się ustawiać w taki sposób jaki preferuje, po to aby jak najlepiej wykorzystać swoją pozycję, nie musi przy tym być ściśle „przywiązany” do konkretnego rywala. Ma to sens kiedy Twój napastnik jest skutecznie kryty przez obrońców rywala lub też gdy nie chcesz, aby Twój pomocnik pracował zbyt bardzo w obronie. Pamiętaj jednak, że oznacza to osłabienie Twoich sił obronnych.

Naprzód przy stałych fragmentach

Jeśli w Twojej drużynie są obrońcy z wysoko rozwiniętymi umiejętnościami główkowania, możesz im nakazać uczestniczyć w ofensywnych stałych fragmentach takich jak rzuty rożne, czy też pośrednie rzuty wolne. Po rozegraniu stałego fragmentu gry, kiedy obrońca musi wrócić na swoją pozycję, co czasem może potrwać dłużej niż zakładałeś, będziesz narażony na możliwe kontrataki w wykonaniu szybkich napastników rywala. Uważaj zatem na to, ilu i jakich obrońców chcesz mieć w polu karnym rywala podczas stałych fragmentów gry.

Strzały z dystansu

Ta opcja ma podobny wpływ na zawodników jak opcja dryblingu. Jeśli zawodnik ma wysoko rozwinięte umiejętności strzału z dystansu, będzie się starał oddawać strzały z dalszej odległości częściej niż inni piłkarze. Jeśli dodatkowo aktywujesz mu powyższą opcję, może się okazać, że będzie on oddawał strzał za każdym razem, gdy tylko będzie miał na to okazję, zamiast wykonać podanie lub dośrodkowanie.

Zastosowałem się do wskazówek poradnika, co teraz?

Powyższe wskazówki nie są dla Ciebie wystarczające i nadal przegrywasz mecze? Sztuczna inteligencja komputera (AI) nigdy się nie poddaje i będzie stawiać opór tak długo jak to możliwe. AI ma do dyspozycji te same opcje i ustawienia taktyczne co Ty. Wiele osób twierdzi, że zdarza im się przegrać w ostatnich minutach mecz, który wydawał się wygrany.

AI nigdy nie śpi, nawet w ostatniej minucie spotkania!

Komputer ciągle dostosowuje swoją taktykę w oparciu o aktualne wydarzenia na boisku. Jeśli zmienisz zawodnika, komputer przyjrzy się Twoim zmianom i poweźmie odpowiednie środki zaradcze. Jeśli komputer stanie w obliczu możliwej porażki, a będzie mu zależało na wygranej, będzie się starał skorzystać z bardziej ryzykownych formacji wymagających wyższego poświęcenia. Dlatego też powinieneś uważnie śledzić grę przez cały czas oraz analizować poczynania komputera, aby w razie potrzeby mieć czas na reakcję. To również oznacza, że lepiej zmienić ulubionego piłkarza jeśli prezentuje się poniżej oczekiwań i w ten sposób stanowi slaby punkt zespołu. Co więcej trzeba podkreślić, że nie ma dwóch takich samych drużyn. Niektóre zespoły zostaną zmiażdżone przez Twój system taktyczny i nie będą mieć żadnych szans w pojedynku z Twoją drużyną, inne zaś drużyny mogą zmusić Cię do zmiany ustawienia taktycznego i wypróbowania innego.

Ale ja chcę tylko grać!

Nie ma problemu, z tego powodu masz do dyspozycji asystenta, który może się zająć wszystkimi ustawieniami i opcjami taktycznymi. Jego praca przebiega w ten sam sposób jak praca sztucznej inteligencji komputera. Dzięki delegowaniu decyzji taktycznych możecie więcej czasu spędzić na odkrywaniu innych obszarów gry FFIA Manager 12, oczywiście nadal będziecie mogli oglądać mecz 3D, w którym to Wasz asystent będzie podejmował za Was wszystkie decyzje taktyczne.

Życzymy wszystkim dużo szczęścia i samych sukcesów podczas rozwijania Waszych wirtualnych karier menadżerskich w grze FIFA Manager 12.

Tłumaczenie na podstawie oryginalnego dokumentu opublikowanego na stronie www.fifa-manager.com