Dynamika Drużyny – opis nowej funkcji

fifam13

fifam13Sebastian Goebel, jeden z członków studia Bright Future, zamieścił ostatnio na oficjalnej stronie gry FIFA Manager wpis, w którym wyjaśnia główne założenia nowej funkcji, jaką jest Dynamika Drużyny. Owa funkcją będzie rzecz jasna wdrożona po raz pierwszy w nadchodzącym wydaniu gry oznaczonym numerkiem „13”. Jeśli chcecie poznać szczegóły nowej opcji, przeczytajcie obszerny wpis Sebastiana:
   
Odnosząca sukces drużyna piłkarska to taka, która stanowi coś więcej niż tylko sumę indywidualnych poziomów wszystkich swoich piłkarzy. Atmosfera w drużynie, zależności pomiędzy piłkarzami, menadżerem oraz klubem mają mocny wpływ na wyniki drużyny.

Aby zwiększyć wpływ powyższych czynników w grze FIFA Manager, opracowaliśmy zestaw nowych funkcji nazwanych Dynamiką Drużyny. Dzięki temu kompletnie nowemu obszarowi gry, skonstruowanemu z kilku nowych funkcji, rozgrywka stanie się bardziej realistyczna, a także będzie uwzględniać wszystko to, co dzieje się poza boiskiem. Gra równocześnie zyska głębi taktycznej. Aby stać się odnoszącym sukcesy menadżerem, gracz musi teraz dbać o morale drużyny oraz traktować poważnie wszystkie problemy i troski swoich zawodników.

Czynnikiem decydującym o występie drużyny jest tzw. Wynik Dynamiki Drużyny, wartość która wskaże Ci bezpośrednio, jak sobie daje radę Twoja drużyna. Jeśli uda Ci się tutaj osiągnąć wysoki poziom (co będzie oznaczać dobrą atmosferę w drużynie, a także wysoki poziom zadowolenia Twoich piłkarzy), szanse na to, aby drużyna była skuteczna w nadchodzących meczach wzrosną. Aby obliczyć ten wskaźnik użyliśmy wielu czynników takich jak relacje między zawodnikami, poziom ich zadowolenia, czy też poziom czasu jaki poświęcasz na rozmowy oraz interakcje ze swoimi piłkarzami. Zatem jeśli w Twojej drużynie jest wiele przyjaźni, wskaźnik wzrośnie. Jeśli natomiast nigdy lub rzadko rozmawiasz z zawodnikami, poczują się oni zaniedbani, a wskaźnik najprawdopodobniej spadnie.

Ogromny wpływ na poziom satysfakcji w drużynie mają cele nowych zawodników. Każdy zawodnik może mieć maksymalnie 3 cele, które chce osiągnąć. Piłkarz może marzyć np. o grze dla swojego kraju, zwyciężeniu konkretnych rozgrywek, czy też po prostu będzie oczekiwał od Ciebie częstszych rozmów. Jeśli wszystkie jego życzenia się spełnią, poczuje się lepiej, bardziej zmotywowany i w ten sposób wpłynie na Wynik Dynamiki Drużyny w sposób pozytywny. Poza tym na plus zadziała sytuacja, w której inni piłkarze mają podobne cele. Dzięki temu mogą oni współpracować razem, aby powyższe cele osiągnąć, polepszając tym samym atmosferę w drużynie.

Stworzyliśmy zestaw narzędzi pomagających Ci w wykrywaniu problemów istniejących w Twojej drużynie, a także ich rozwiązywaniu.

Ekran Analizy Drużyny jest Twoim miejscem dowodzenia. Możesz tutaj analizować oraz rozwiązywać wszystkie kłótnie oraz inne problemy. Dzięki kilku kliknięciom możesz dowiedzieć się, którzy zawodnicy pozostają w konflikcie, ale również którzy darzą się sympatią. Ekran ten pokaże Ci, którzy piłkarze są spokrewnieni (bracia, kuzyni), którzy z nich są wrogami, kto się z kim nie lubi ze względu na podejście do pewnych spraw, jakie cele mają Twoi piłkarze, a także wiele innych rzeczy.

Co więcej zobaczysz w tym miejscu jaki jest wynik ogólny oraz jak się on zmienił  w porównaniu do poprzedniego tygodnia. Asystent wyjaśni Ci, w jaki sposób wynik ten jest skonstruowany, oraz za jakie aktywności zyskałeś lub straciłeś punkty w tym zakresie.

W niedalekiej przyszłości zostanie stworzonych więcej funkcji do wykorzystania w opcji Dynamiki Drużyny. Będziesz w stanie np. pocieszyć zawodników, którzy nie osiągają swoich celów lub są w kryzysie.

Razem z możliwością rozmawiania z zawodnikami bezpośrednio w obszarze Dynamiki Drużyny, staraliśmy się sprawić, aby łatwiejsze i wygodniejsze było szybkie reagowanie na problemy w drużynie, co również przekłada się na większe znaczenie rozmów z piłkarzami.

Ekran Macierzy Drużyny również może być użyty w przypadku rozmów z zawodnikami. Ekran ten pokazuje najważniejsze powiązania pomiędzy zawodnikami w drużynie. Ze specjalnej listy możesz wybrać zawodnika, którego relacje chcesz przeanalizować. Następnie zawodnik ten będzie przedstawiony jako centralna postać ekranu, a wokół niego będą skupieni zawodnicy odznaczający się najmocniejszymi powiązaniami z tymże piłkarzem. Na ekranie tym widoczne są różne relacje, które nie są częścią ekranu Dynamiki Drużyny, np. zawodnicy doceniający się wzajemnie lub znający się z innego klubu.

Ekran Hierarchii Drużyny pokazuje aktualną strukturę zespołu. Dowiesz się tutaj kto jest liderem drużyny, a także którzy piłkarze są jedynie perspektywiczni. W graficznej formie piramidy, Twoja drużyna została podzielona na następujące kategorie: Lider Drużyny, Czołowi Piłkarze, Wpływowi Piłkarze oraz Perspektywiczni. Każda kategoria ma ograniczoną liczbę miejsc, może być np. tylko jeden lider. Co więcej piłkarz taki odznacza się wyższym prestiżem niż inni zawodnicy. Kolejną ważną kwestią jest akceptacja ze strony drużyny. Lider może być akceptowany przez całą drużynę lub może być on postrzegany raczej kontrowersyjnie. Twoim celem powinno być obsadzenie jak największej ilości zawodników akceptowanych przez drużynę w trzech najwyższych kategoriach. Dzięki temu zwiększysz szanse na ich pozytywny wpływ podczas trudnych spotkań. Twój asystent będzie na bieżąco analizował sytuację oraz Cię informował. Możesz również wpływać na piramidę poprzez wykluczanie zawodników i odsuwanie ich od gry.

Poza powyżej opisanymi większymi funkcjami stworzyliśmy też wiele mniejszych, wpływających na Dynamikę Drużyny, np. okno statystyk prezentujące pokrewieństwa oraz specjalne wydarzenia, które mogą wystąpić w sytuacji, gdy bracia lub kuzyni grają w tej samej drużynie. Twój asystent będzie również pomocny we wskazaniu piłkarzy, którym powinieneś pozwolić odejść, aby poprawić atmosferę. Co więcej możesz również uzyskać profile psychologiczne nowych nabytków.