Zmiany na rynku transferowym

fifam13

fifam13Bruno Hertlein, jeden z członków ekipy Bright Future, opisał w swoim blogu zmiany, jakie nastąpiły w obrębie rynku transferowego w grze FIFA Manager 13. Jak stwierdził, największe zastrzeżenia płynące ze strony fanów gry dotyczyły starzenia się składów drużyn sterowanych przez komputer, widoczne szczególnie w perspektywie gry pięcioletniej. W związku z powyższym postanowiono dokonać istotnych zmian w logice transferów dokonywanych przez sztuczną inteligencję. Bruno wymienia 6 ulepszeń, które jego zdaniem przyczynią się do optymalizacji decyzji transferowych dokonywanych przez AI:
   
– W przypadku chęci dokonania transferu, komputer bierze pod uwagę prawdopodobny rozwój zawodnika w nadchodzących sezonach. Dla przykładu, jeśli klub poszukuje środkowego obrońcę z poziomem 75 lub wyższym, wybrany może być młodszy zawodnik z poziomem 72, natomiast z perspektywą szybkiego rozwoju do poziomu 75. Odrzucony natomiast zostanie transfer starszego zawodnika z poziomem 77, który naturalnie nie będzie się już tak rozwijał jak zawodnik młodszy.

– Starsi zawodnicy rozwijać się będą teraz wolniej i wcześniej będą kończyć swoje kariery.

– Kluby sterowane przez AI będą częściej stosować rotację w składzie w mniej ważnych meczach, dzięki czemu młodzi zawodnicy będą mogli liczyć na częstsze występy w pierwszym składzie.

– Logika przesunięć zawodników pomiędzy pierwszym składem a rezerwami została całkowicie zmieniona. Zawodnicy, którzy w danym momencie nie mają żadnych szans na występy w pierwszej jedenastce, będą przenoszeni do rezerw w celu nabycia praktyki meczowej. Im bardziej dany zawodnik pasuje na daną pozycję i im mniejszy jest skład pierwszej drużyny, tym większe jego szanse na to, że zostanie do niej przeniesiony. Aby zagwarantować najlepszy i najbardziej zoptymalizowany rozwój drużyn sterowanych przez AI, zalecane jest granie z ligami rezerw, przynajmniej dla najważniejszych krajów.

– Młodzi zawodnicy, którym zostaje ostatni rok grania jako juniorzy, częściej będą otrzymywać oferty kontraktowe. Dzięki temu drużyny sterowane przez AI nie będą już traciły swoich młodych talentów. Z kolei jeśli młodzi zawodnicy będą podstawowymi zawodnikami rezerw lub nawet pierwszych drużyn, będą szybciej się rozwijać.

– Zawodnicy są wypożyczani do klubów, w których będą mieli szansę na grę.

Kolejną sprawą jest świadomość zarządzania ekonomicznego przez sztuczną inteligencję. Spośród zawodników o podobnej jakości będą preferowani ci tańsi. Na rynku transferowym będzie panowała zaciekła rywalizacja o zawodników bez kontraktów, zawodników którym kończą się kontrakty, czy też o zawodników z niższych lig. Pieniądze będą również miały wpływ na wielkość oferowanej kwoty transferu. Kluby z większymi budżetami będą mogły zaoferować większe sumy za tego samego zawodnika, zwiększając tym samym swoje szanse na dokonanie danego transferu.

Kolejne dwie sprawy dotyczą edytora gry. Z jednej strony dla każdego klubu mogą być ustawione dwie kwestie stanowiące podstawę formacji oraz planów transferowych. Sprawi to, iż kluby sterowane przez AI będą mogły realizować długoterminowe strategie bez konieczności ciągłego zmieniania systemu. Z drugiej strony okno transferowe będzie teraz mogło być wpisane do edytora. Za przykład posłużyć może Neymar, który wiązany był z przenosinami do Barcelony lub Realu. Specjalna opcja w edytorze sprawi, że transfer taki stanie się bardziej prawdopodobny w rozgrywce, aczkolwiek nie jest powiedziane, że ostatecznie nastąpi. Jeśli w międzyczasie zawodnik przejdzie do innego klubu lub pozostanie w obecnym przez kilka następnych okienek transferowych, plotki łączące go z Barceloną oraz Realem ucichną. W tym momencie 17 takich pogłosek transferowych zostało wprowadzonych do edytora.

Producenci gry poświęcili również wiele czasu na kwestię oceny klubów przez zawodników. Każdy zawodnik dokonuje oceny klubu na podstawie max 70 kryteriów, po to aby sprawdzić czy dany transfer będzie dla niego korzystny. Każde kryteria mają swoje wagi, jeśli efekt końcowy będzie taki, że przeważą pozytywy, zawodnik zgodzi się na transfer. Jeśli końcowy wynik będzie natomiast nieco negatywny, zawodnik da się namówić na transfer pod warunkiem że zaoferujemy mu wyższe wynagrodzenie. Bardzo ważnym kryterium są przykładowo prestiż, siła drużyny, rywalizacja o pozycję, rola w drużynie, pensja, lojalność klubu. Mniej ważnymi kryteriami (aczkolwiek czasami potrafiącymi przechylić szalę) są na przykład presja medialna, odległość do nowego klubu (przeprowadzka), nastroje w drużynie, wiek drużyny, czy też jeżyk jakim trzeba posługiwać się w nowym klubie. Większość kryteriów jest kalkulowanych w powyższym procesie dla obu klubów po czym są one porównywane. Zawodnik siedzący głównie na ławce w większym klubie będzie mógł być wytransferowany do klubu mniejszego, pod warunkiem że przyjmie kompletnie inną rolę w nowej drużynie. W przypadku wypożyczeń kryteria będą miały inną hierarchię, najbardziej decydującymi czynnikami będą rola w drużynie oraz rywalizacja o pozycję.

Kolejną kwestią jest fakt, iż kluby z tej samej ligi nie będą już stosowały tego samego mnożnika wynagrodzeń. Bogatsze kluby wydają więcej niż te biedniejsze, co oznacza że zwiększają swoje szanse na dokonanie transferu. Kluby takie jak Wolfsburg czy Bayern zapłacą wyższą pensję temu samemu zawodnikowi niż Freiburg czy Fürth. Mnożnik wynagrodzeń jest dynamiczny i zależy od sytuacji finansowej klubów.

Ostatnią kwestią poruszoną przez Bruno są dwie nowe opcje na rynku transferowym, które zostały wdrożone do tegorocznej edycji gry:

1. Opcja odkupienia zawodnika.
Sprzedając własnego piłkarza możemy zawszeć w umowie opcję jego odkupienia za z góry określoną kwotę. W efekcie dostaniemy za takiego piłkarza nieco mniej pieniędzy, jednak w sytuacji gdy rozwinie się on błyskawicznie w nowej drużynie, zagwarantujemy sobie prawo do odkupienia go za wcześniej ustaloną sumę. Opcja ta działa również w drugą stronę, gdy to my kupujemy zawodnika, możemy zawrzeć taką opcję, dzięki temu obniżymy nieco kwotę transferową, jednak trzeba mieć na względzie fakt, że kluby sterowane przez AI działają teraz ekonomicznie i jeśli zauważą że zawodnik osiągnie wartość wyższą niż kwota odkupienia ustalona w umowie, to z pewnością takiego piłkarza od nas odkupią. Opcja okupienia może być rzecz jasna ustawiona w edytorze.

2. Opcja bezpośredniego wypożyczenia.
Po zakupie danego piłkarza możemy go teraz od razu wypożyczyć z powrotem do jego poprzedniego klubu. Dzięki temu odpowiednio wcześnie zapewniamy sobie transfer, jednocześnie nie wyrywamy zawodnika od razu z dotychczasowego otoczenia, dając mu czas na rozwój. Używając tej opcji możemy nieco obniżyć kwotę transferu.