Zdjęcia rodzinne (PS) – poradnik FIFA Manager 13

zdjecia_rodzinne

zdjecia_rodzinneJak większość wie w FIFIE Manager oprócz wcielania się w rolę menadżera drużyny, możemy także zatroszczyć się o prowadzenie wirtualnego związku. Jest to jeden z dodatków, które mimo, że iż nie mają nic wspólnego z grą menadżerską, pozwalają odreagować “stres” związany z prowadzeniem zespołu. W poniższym poradniku przedstawię wam, w jaki sposób możecie dodać nowe zdjęcia rodziny do naszego “drzewa genealogicznego”. Tak więc zaczynajmy.

 

przybory

1. Oczywiście potrzebny będzie nam program graficzny. Stąd pobieramy Adobe Photoshop 7.0 dostępny w wersji trial przez 30 dni. Na naszym serwisie znajduję się również poradnik dla osób używających programu GIMP. Znajdziecie go pod tym linkiem.
2. Następnie potrzebujemy zdjęcie do obróbki. Jako, że na forum przeważa płeć brzydka, zajmiemy się więc edycją fotografii jakiejś pani. Ja posłużę się przykładem Marii Szarapowej.
2a. Wiele osób w celu poszukiwania zdjęć pierwsze co robi kieruję się na stronę Google grafika. Nie jest to zły sposób, jednak często znajdują się tam zdjęcia sprzed kilku lat, a i nie zawsze wszystkie odwiedzanie strony gwarantują bezpieczeństwo przed atakiem jakiegoś niespodziewanego gościa (czyt. wirusy, robaki itd.). Sam osobiście polecam serwis http://www.zimbio.com/ w którym znajdziemy praktycznie każdą znaną postać. Co ciekawe w większości przypadków będą to najaktualniejsze zdjęcia jakie mogą być.

tworzenie_zdjecia_partnerki

1. Po znalezieniu odpowiedniego zdjęcia możemy w końcu przejść do jego edycji. Sprawa jest prosta i bardzo szybka. Otwieramy naszą fotkę w Photoshopie wybierając z zakładek Plik->Otwórz….

1

2. Po otworzeniu zdjęcia musimy zmienić jego rozmiar do wymaganych 160×160 jakie narzuca gra. Tak więc wybieramy z zakładek Obrazek->Wielkość obrazka…. Pojawi nam się okno w którym musimy zmniejszyć tak zdjęcie, by prezentowało się jak najlepiej. W przypadku mojej fotografii wysokość posiada więcej pikseli niż szerokość. Wystarczy więc, że zmniejszę tą drugą miarę fizyczną, wpisując powiedzmy 180 pikseli:

2

Klikam OK i zaznaczam całe zmniejszone zdjęcie (ctrl+A). Kopiuje je klikając ctrl+C. Następnie z paska zakładek wybieram Plik->Nowy po czym ukazuje mi się okno z ustawieniami nowego dokumentu. Tutaj zmieniam sugerowane ustawienia na:

3

Znów klikam OK i wklejam moje zdjęcie (ctrl+V):

4

Teraz wybieram z narzędzi Przesunięcie (W) i koryguje ustawienie fotki tak by twarz znalazła się na środku.

5

Dla osób, które są bardziej wymagające można jeszcze zaproponować wymazanie tła. Jednak nie polecam tego z dwóch prostych powód:

– Zdjęcie i tak jest widoczne tylko w “drzewie genealogicznym”.
– W przypadku kobiet osoba mniej obeznana z programem graficznym “zje zęby” na wymazaniu tła z włosów tych pań.

3. Mamy już zdjęcie przeskalowane do odpowiednich rozmiarów. Teraz musimy je zapisać w taki sposób, byśmy mogli się nim cieszyć w grze. W tym przypadku możemy to zrobić na dwa różne sposoby, oczywiście w zależności czego chcemy. Czy tego by zdjęcie po jakimś czasie się zmieniało na inne (tutaj musimy przygotować więcej zdjęć niż jedno), czy może jednak zadowoli nas jedna fotografia.

3a. Jeżeli chcemy się zastosować do pierwszego sposobu musimy przygotować 10 zdjęć! Nazwa każdego z nich powinna zawierać PłećKontynentGrupawiekowa_x.tga (np. FemaleEurope00_0). Pierwsze zdjęcie będzie miało oczywiście oznaczenie 00_0. Drugie zdjęcie musi mieć już oznaczenie 01_0, trzecie 02_0, itd. Aż do 9. Każda fotka będzie się zmieniać po osiągnięciu przez partnerkę następującego wieku:

Wiek 1-2 / oznaczenie 00_0
Wiek 3-5 / oznaczenie 01_0
Wiek 6-9 / oznaczenie 02_0
Wiek 10-13 / oznaczenie 03_0
Wiek 14-18 / oznaczenie 04_0
Wiek 19-28 / oznaczenie 05_0
Wiek 29-38 / oznaczenie 06_0
Wiek 39-48 / oznaczenie 07_0
Wiek 49-58 / oznaczenie 08_0
powyżej 59 lat / oznaczenie 09_0

Każde zdjęcie zapisujemy w formacie targa (*tga)! Do folderu Moje dokumenty\FIFA MANAGER 13\Graphics\Portraits\Family\160×160. I to wszystko. Podczas ustawiania partnerki powinniśmy wraz ze zmianą wieku widzieć inne jej zdjęcia.

3b. Drugi sposób jest zdecydowanie łatwiejszy i mniej czasochłonny. Wystarczy zapisać zdjęcie pod dowolną nazwą np. Maria Szarapowa. Fotka powinna znajdować się jak powyżej w folderze Moje dokumenty\FIFA MANAGER 13\Graphics\Portraits\Family\160×160 i być także w formacie targa (*tga).

tworzenie_zdjecia_dziecka

1. W FIFIE Manager możemy dodać także zdjęcia dzieci. Mało osób się na to decyduję i woli wygenerowane postacie z gry, ale są też takie, które chcą umieścić w rozgrywce własne pociechy ze świata realnego. Dodanie dziecka do rozgrywki nie jest trudnym zadaniem wręcz identycznym jak w przypadku dodania partnerki/partnera.

1a. Wykonujemy identyczne ruchy jak w przypadku podanym powyżej. Na koniec podobnie jak przy tworzeniu partnerki mamy dwa sposoby zapisu. Czyli ze zmiennym zdjęciem wraz z wiekiem, bądź jedno zdjęcie na stałe. Decydujemy się jeden z nich i zapisujemy fotkę w folderze Moje dokumenty\FIFA MANAGER 13\Graphics\Portraits\Family\160×160. Oczywiście formatem targa (*tga). To wszystko.