Gazprom zgromadził setki dzieci z różnych krajów podczas II Forum „FOOTBALL FOR FRIENDSHIP – Piłka nożna dla przyjaźni”

Gazprom zgromadził setki dzieci z różnych krajów podczas II Forum „FOOTBALL FOR FRIENDSHIP – Piłka nożna dla przyjaźni”

Gazprom zgromadził setki dzieci z różnych krajów podczas II Forum „FOOTBALL FOR FRIENDSHIP – Piłka nożna dla przyjaźni”Między 23 a 25 maja 2014 roku w Lizbonie odbyło się II Międzynarodowe Forum Dzieci, organizowane w ramach światowego programu społecznego firmy Gazprom „FOOTBALL FOR FRIENDSHIP – Piłka nożna dla przyjaźni”. W wydarzeniu wzięło udział ponad 450 dzieci i nastolatków z szesnastu krajów europejskich: Białorusi, Bułgarii, Chorwacji, Francji, Niemiec, Węgier, Włoch, Holandii, Polski, Portugalii, Rosji, Serbii, Słowenii, Turcji, Ukrainy i z Wielkiej Brytanii. 

FOOTBALL FOR FRIENDSHIP – Piłka Nożna Dla Przyjaźni >>

Podczas ceremonii otwarcia uczestnicy spotkania zostali przywitani przez legendarnego piłkarza i jednocześnie oficjalnego Ambasadora projektu, Franza Beckenbauera. Wśród gości znalazły się takie osobistości, jak Vitor Baia, ambasador UEFA czy Anatoly Timoschuk (Ukraina) i Luis Neto (Portugalia), zawodnicy drużyny FC Zenit. Wspierali oni młodych sportowców w szerzeniu wartości promowanych w projekcie „FOOTBALL FOR FRIENDSHIP – Piłka nożna dla przyjaźni”. Do tej pory w 2014 roku w akcje stanowiące część projektu  zaangażowało się ponad 50 000 dzieci oraz dorosłych. 

W tym roku akcję wsparli Dick Advocaat, Didier Drogba, Vitalij Rodionov, a także inne gwiazdy światowej piłki nożnej oraz europejskie federacje piłkarskie i przedstawiciele rządowi z różnych krajów. Projekt wspierały także media o międzynarodowym zasięgu.

Młody Łodzianin laureatem międzynarodowego konkursu dla dziennikarzy sportowych!

Podczas Forum młodzi sportowcy, którzy reprezentowali główne europejskie kluby piłkarskie oraz szkoły sportowe, mogli wziąć udział w międzynarodowym turnieju ulicznej piłki nożnej, a także obejrzeć największe piłkarskie wydarzenie sezonu, czyli Finał Ligi Mistrzów UEFA 2014 na stadionie Estádio do Sport Lisboa e Benfica w Lizbonie. Polskę podczas rozgrywek reprezentowała dwunastka zawodników z drużyny UKS Varsovia. Nasz zespół znalazł się w ćwierćfinale zawodów – pokonał ją tylko wicemistrz turnieju, Serbia. Młodzi sportowcy wygrali  jednak rozgrywkę z reprezentacją Francji. UKS Varsovia to znany, warszawski klub sportowy założony w 1959 roku, którego najsłynniejszym wychowankiem jest Robert Lewandowski.

Wydarzenia organizowane w ramach Forum były relacjonowane przez grupę młodych dziennikarzy z szesnastu krajów uczestniczących w projekcie. W Lizbonie dołączyli oni do 150 profesjonalistów – przedstawicieli głównych mediów europejskich. Polskę reprezentował Łodzianin – Dawid Przygodzki.

Jednym z ważniejszych punktów programu Forum okazały się wybory przewodniczącego ruchu „FOOTBALL FOR FRIENDSHIP – Piłka nożna dla przyjaźni”. Młodzi delegaci postawili na Felipe Soaresa z Portugalii, który będzie sprawował swoją funkcję i propagował idee projektu przez najbliższy rok. 

“Forum staje się coraz większym i bardziej dynamicznym przedsięwzięciem. Widzę jak bardzo dzieci angażują się w niego. «FOOTBALL FOR FRIENDSHIP – Piłka nożna dla przyjaźni» otrzymał wsparcie wpływowych osób publicznych, sportowców i organizacji sportowych z różnych krajów. W moim przekonaniu, główną osią projektu jest dawanie współczesnym nastolatkom wskazówek, które będą mogli wykorzystać nie tylko w sporcie, ale i w życiu codziennym”, powiedział  Franz Beckenbauer. 

Znajdź nas na: FacebookTwitterInstagramYoutube