Sprawozdanie z zakończonego właśnie Copa America 2019

14 czerwca 2019 rozpoczął się kolejny, 46. już turniej Copa América. W wydarzeniu, które potrwało do 7 lipca, udział wzięło 12 zespołów, a zwycięzcą została drużyna Brazylii. Ta edycja mistrzostw przyniosła wiele zmian. Oto krótka relacja z zakończonej niedawno imprezy piłkarskiej.

Choć w Copa America, z racji charakteru wydarzenia, udziału nie biorą drużyny z Europy, to jednak mistrzostwa te cieszyły się u nas dużym zainteresowaniem. Widać było także duże zainteresowanie obstawianiem zwycięskiej drużyny, a na stronach dla fanów bukmacherki – jak kody-promocyjne-bonusowe.pl – pojawiało się wiele ciekawych ofert bonusowych z tej okazji. Powiedzmy od razu: ci, którzy typowali wygraną Brazylii, nie pomylili się i za swoje typy zgarnęli słuszną nagrodę.

Kto wziął udział w mistrzostwach?

W 46. edycji piłkarskiego Copa América, organizowanego przez organizację CONMEBOL, udział wzięło 12 drużyn. Były to: Argentyna, Boliwia, Brazylia, Ekwador, Kolumbia, Paragwaj, Peru, Urugwaj, Wenezuela, a także zaproszone drużyny Japonii i Kataru oraz Chile w roli obrońcy tytułu mistrza. Już po raz piąty gospodarzem była Brazylia. Jednocześnie pierwszy raz od 36 lat w turnieju udziału nie wzięły kraje CONCACAF, zrzeszającej kraje Ameryki Północnej i Środkowej oraz Karaibów.

Mecze rozgrywały się na sześciu stadionach: Maracanã w Rio de Janeiro, Estádio Mineirão w Belo Horizonte, Arena do Grêmio w Porto Alegre, Itaipava Arena Fonte Nova w Salvadorze oraz Estádio do Morumbi i Arena Corinthians w São Paulo.

Faza grupowa i faza pucharowa

Drużyny zostały na trzy grupy, z których do fazy pucharowej przeszło osiem zespołów. W półfinałach spotkały się Brazylia, grająca z Argentyną, oraz Chile w spotkaniu przeciw Peru. W meczu o trzecie miejsce zwyciężyła Argentyna, a w finale Brazylia pokonała broniące tytułu Chile, zdobywając tym samym tytuł już po raz dziewiąty. Co ciekawe, główna nagroda nie była jedynym trofeum Brazylijczyków. Zgarnęli oni dodatkowo wszystkie możliwe nagrody: Złotą Piłkę, Złoty But, Złotą Rękawicę i Nagrodę Fair Play.

Wielka kopanina?

W Copa America 2019 udział brało kilka naprawdę świetnych drużyn, a część rozegranych spotkań była dla fanów interesująca. Mimo to południowoamerykańskie mistrzostwa zebrały bardzo wiele negatywnych komentarzy. Niektórzy z ironią określają turniej “wielką kopaniną”.

Nie obeszło się bez skandali. Na przykład Brazylijczyk Gabriel Jesus po otrzymaniu czerwonej kartki w finale z Peru uderzył pięścią w stojące za linią boczną urządzenie do obsługi VAR. Wcześniej, po meczu o trzecie miejsce, Lionel Messi nie przyjął brązowego medalu, komentując, że robi to, bo nie chce uczestniczyć w korupcji i braku szacunku”. Po meczu półfinałowym Argentyńczycy obrazili na sędziów, że pojawiły się plotki o niechęci do dalszej ich współpracy z CONMEBOL. Krążyły pogłoski, że Argentyńczycy zaczną grać w… europejskiej Lidze Narodów. Wszystko to zaszło tak daleko, że stanowisko w tej sprawie musiała zająć UEFA, która zdementowała tego typu sensacje.

Niesmak pozostał

Choć fani footballu komentują, że Brazylia ze wszystkich drużyn faktycznie wypadła najlepiej (choć i tak formą nie błyszczała) – i co do tego nikt chyba nie ma wątpliwości – to jednak wiele osób nie kryje swoich sceptycznych opinii. Jak przekonuje Messi, Brazylijczycy wygrali dzięki przekupstwu. Oczywiście dowodów na taki stan rzeczy brak. Nie brakuje natomiast opinii, że Argentyna w tych mistrzostwach wyglądała naprawdę miernie. Icj pierwsze mecze omal nie doprowadziły ich do kompromitacji. 

Ale chodzi o inne sędziowskie kontrowersje, a także o przyznanie nagrody Fair Play, którą po tak licznych faulach we wszystkich drużynach wypadało po prostu sobie odpuścić. Wisienką na torcie są zaproszenia do gry w Copa America dla coraz bardziej egzotycznych drużyn. I przyznać trzeba, że udział Japonii w turnieju Południowej Ameryki może być czymś zaskakującym.