Lukasvista – Pierwszy tłumacz polskiej sceny FIFA Mnagaer

lukasvista

lukasvistaŁukasz Tomczyk, bardziej znany jako Lukasvista, dołączył do społeczności FifaM dość wcześnie. Należał do tzw. „grupy trzymającej władze, tzn. chciałem powiedzieć „Starej ekipy” Poznaliśmy go jako człowieka walczącego do końca z polską wersją gry. Wydał nawet wstępne spolszczenie, lecz z „pomocą” przyszli mu panowie z EA dając polski język do gry. Lukas, więc zajął się poprawą „spolszczenia”. Wydał kilka patchy związanych z tym. Charakteryzuje go świetna znajomość języka angielskiego, dzięki czemu zawdzięczamy mu wszelkie newsy z oficjalnej strony gry. Lukas dokonał czegoś, czego nikomu wcześniej się nie udało. To dzięki jego pracy dziś jesteśmy oficjalnym partnerem EA. Lukas to bardzo fajny facet, świetny kumpel. Współpraca z nim to czysta przyjemność.

Piterson: Skąd pochodzisz? Czy dalej mieszkasz w swoim rodzinnym mieście?
Lukasvista: Pochodzę z Kalisza i nadal jak do tej pory tutaj mieszkam.
P: A chciałbyś kiedyś wyjechać z tego miasta? Jeżeli tak to, gdzie byś zamieszkał?
L: hm myślę, że tutaj zostanę, miasto nie jest złe. Wiadomo nie jest to Warszawa ani Wrocław, ale czuję się tu dobrze, a to jest najważniejsze według mnie.
P: Zgadzam się Łukasz, co porabiasz na co dzień?
L: Na co dzień pracuje Później przegląd poczty, newsów, kontakt z ekipą FIFAM.team.
P: Bartek jak wiemy ma psa, a Ty posiadasz/posiadałeś jakiegoś zwierzaka?
L: Miałem okazje widzieć jego pieska na zdjęciach, swoją drogą fajny prezent dla żony Ja nie mam już od kilku lat żadnego zwierzątka. Kiedyś miałem psa, niestety jego zdrowie skłoniło mnie do uśpienia go.
P: Tylko współczuć. Sorki, że znów odwołam się do wywiadu z Bartkiem. On nałogowo pali, a Ty?
L: Nie pale i raczej nie będę, wole wypić zimne piwko Bartkowi tez tak radziłem, ale coś mały mam dar przekonywania
P: On jest bardzo uparty A jakieś inne nałogi?
L: Wiem prócz komputera i Internetu, nie znam żadnych
P: Masz jakieś hobby? (Oczywiście poza komputerem) Jak spędzasz swój wolny czas?
L: Lubię czytać książki, zajmuje się grafiką 3D. Oczywiście przyjaciele i wspólne wypady gdzie popadnie
P: Interesujące. Jaki rodzaj książek lubisz najbardziej? Jaką ostatnio przeczytałeś?
L: Najbardziej lubię sensacyjno-przygodowe, thrillery itp. Aktualnie kończę, więc można uznać za skończoną Tom Clancy “Dług Honorowy”
P: A książki fantasy? Czytałeś jakieś?
L: hm na prawdę czytam dużo książek, ale fantasy chyba jednak nie czytałem
P: Dlaczego? Nie interesuje Cię ten rodzaj książek?
L: Bo wole jednak bardziej polityczno- wojskowe książki. Grałeś pewnie w gry Toma Clancego, więc wiesz, o co chodzi
P: Więc jaki jest twój ulubiony tytuł oraz autor?
L: Tytułu ci nie podam bo jest ich na prawdę wiele Co do autora to jest nim na pewno Tom Clancy, ale również Forsyth, Ludlum i jeszcze paru bym na pewno wymienił.
P: Mówiłeś o wypadach z przyjaciółmi. Są to jakieś wypady do najbliższej okolicy, czy raczej wyjazdy gdzieś w Polskę lub nawet za granicę?
L: Nie, są to wypady w okolicach naszego miasta. Mamy taki sztuczny zalew na krańcu miasta, nad którym robimy grilla, kąpiemy się itd. A tak to park i miasto.
P: Gdybyś miał wybór, gdzie chciałbyś zamieszkać na świecie i dlaczego?
L: Myślę, że w Stanach Zjednoczonych, wszystko jest tam zupełnie inne niż u nas. Podobnie jak podejście do wielu aspektów życia, ale to już temat na osobną rozmowę.
P: Wiemy już, że lubisz czytać. A co z filmami? Oglądasz? Jeżeli tak to, jakie?
L: Oglądam jak mam czas, a tego coraz mniej niestety. Ale jeśli już oglądam to z tematyką podobna do książek, plus horrory i serial 24 godziny.
P: Przeprowadzając wywiad z Bartkiem dowiedziałem się, że nie ma prawa jazdy, co dla mnie było lekkim szokiem w dzisiejszych czasach. A jak jest z Tobą w tej kwestii?
L: To tutaj tez Cię zaskoczę, bo ja również nie posiadam
P: A planujesz w przyszłości zrobić, czy odpowiada Ci taki stan?
L: Na razie mi odpowiada, ale z biegiem czasu może zrobię.
P: Zakończmy tematy osobiste, przejdźmy do tego, co nas userów najbardziej interesuje, czyli tematu strony.
L: ok
P: Jakiś czas temu, gdy o pomyśle Bartka nie było mowy, rozmawialiśmy we dwóch i mówiliśmy o małej rewolucji na forum Jochena. Potem przyszedł Bartek i jego strona, która była dla nas jakby zbawieniem. Jak Ty to widzisz? Jak wspominasz te pierwsze plany dokonania zmian?
L: Pamiętam nasze wspólne rozmowy, ale to była część planu, który pomału zaczął się urzeczywistniać. I tak odezwał się Bartek w sprawie patcha z murawami, a dalej wyszło jak widać. Ponad miesiąc wspólnych prac i o to narodziła się FIFAM.info
P: Jak dotychczas oceniasz funkcjonowanie strony i forum zarówno pod względem technicznym jak i merytorycznym?
L: Jak na razie wszystko idzie dobrze, wiadomo ze mamy małe niedociągnięcia, ale na starcie zawsze są. Kwestia czasu jak je wszystkie wyeliminujemy i będziemy na najwyższym poziomie.
P: Ile czasu dziennie spędzasz poświęcając się stronie?
L: Nie powiem ci dokładnie, ale trochę tego jest. Więcej czasu zajmuje mi zdobywanie informacji i kontakty z EA. Ale strona jest dla mnie bardzo ważna.
P: Poruszyłeś bardzo ważny temat. Udało Ci się coś, czego od Jochena oczekiwano od początku. Powiedz coś więcej na temat tej współpracy. W jaki sposób z technicznego punktu widzenia wygląda Twoja współpraca z EA Polska i jak oceniasz kontakty z ich przedstawicielami?
L: Oczywiście nie jest to takie łatwe jak się niektórym wydaje. Nie wystarczy napisać żeby od razu zostać partnerem. Na to potrzeba kilku rozmów. Aktualnie nasze kontakty są bardzo dobre, z każdym przedstawicielem jestem „na Ty”. Wspólnie ustalamy różne sprawy mające wpływ na polską społeczność FIFA Manager
P: Mówiłeś, że nie jest to łatwe, więc jak Ci się to udało? Możesz opisać przebieg rozmów?
L: Moje rozmowy toczyły się ponad tydzień. Tyle czasu zajęło mi dotarcie do Wojtka, a później do Tomka, z którym aktualnie współpracuje. Oczywiście po skontaktowaniu się z nimi pokazałem wstępny projekt strony. To wystarczyło żeby nawiązać współprace partnerską, a jak potoczy się ona dalej, sami zobaczycie
P: Jakie były pierwsze reakcje naszych nowych partnerów?
L: Jeśli chodzi o stronę bardzo się im spodobała (choć była ona inna niż ta teraz). Do tego nasze felietony, pomysły na konkursy i promocje np.: poprzez filmik, stworzyło naprawdę dobre wrażenie na nich.
P: Lukas czego się spodziewasz po tej współpracy? Co może ona dać zwykłym userom, co patchmakerom a co EA? Jakie masz cele, co do najbliższej współpracy?
L: Oczywiście współpraca z wydawcą gry jakim jest EA przynosi wiele korzyści, od dostępu do materiałów, które mało kto zna, po narzędzia do edycji, czy umieszczanie naszych linków w poradnikach do gry itd. Dla zwykłego usera na pewno ciekawe będą konkursy, które będziemy wspólnie organizować. Dla patchmakerów jak wspomniałem możliwość nawiązania współpracy przy różnych wspólnych dodatkach i zdobycie narzędzi, które wymagają umowy (mam już taką podpisaną w sprawie tłumaczeń). Ja spodziewam się owocnej wspólpracy, która już pomału zaczyna rozwijać się tak jak tego cały nasz zespół oczekuje.
P: Lukas nie dawno ruszyliście z nową stroną i forum. Nie boisz się, że skończy tak samo jak forum Jochena?
L: Nie, tego na pewno się nie obawiam z kilku prostych powodów. Po pierwsze nasza strona jest cały czas aktualizowana. Dwa to nasze forum, gdzie za główny cel postawiliśmy sobie porządek i kulturę. Do tego doliczyć trzeba oczywiście nas jako zgrany zespół, bo co trzy głowy to nie jedna
P: Poruszyłeś tutaj dwie ważne kwestie. Co wg Ciebie było powodem klęski forum Jochena? Moim zdaniem polska scena Fifa Manager jest jeszcze bardzo słaba. Czy to mogło mieć swój wpływ na ten upadek?
L: Do tego przyczyniło się wiele elementów. Na pierwszy plan wysuwa się zerowa aktualizacja strony, następnie kultura na forum, która tragicznie się obniżyła (np.: SB) i niestety administrator, który sam nie mógł ze wszystkim sobie poradzić, a jednak nie chciał żadnej pomocy. Co do twojego zdania, jeśli uważasz ze polska scena FIFAM jest słaba, proponuje poczekać jeszcze trochę czasu, wiesz dobrze ze to zmienimy.
P: Mam taką nadzieje. Skoro jesteśmy przy Jochenie. Gdy zaczynaliście to mieliście być alternatywą/konkurencją dla forum Jochena. Jednak w czasie prac straciliście konkurencje, a Jochen przyszedł do was. Jak widzisz tą współprace?
L: No cóż nie przewidywaliśmy tak rychłego upadku FifaManager.eu, o czym sam dobrze wiesz. Jednak wszystko chyliło się ku temu, więc to była tylko kwestia czasu. Co do współpracy oczywiście cieszę się z niej, może ona nam przynieść jak najbardziej pozytywne efekty.
P: Jak duży wg Ciebie jest wkład Jochena i jego forum w historie polskiej sceny FifaM?
L: Wkład jest na pewno bardzo duży. To u Jochena się “wychowałem’, poznałem dużo osób, z którymi współpracuje przy patchach i tworze teraz tę stronę i forum.
P: Co by było gdyby nie pomysł na nową stronę FifaM…?
L: No cóż byłbym nadal moderatorem, na którego zostałem mianowany, u schyłku mojej kariery u Jochena. A co by było dalej? Trudno powiedzieć, może by jeszcze trochę funkcjonowało, a później zamknięcie, teraz mogę tylko gdybać
P: Wróćmy do naszej nowej strony. Lukas na forum jest 3 adminów, a niema modów.- to zasadnicza różnica odnośnie forum Jochena. Jakie widzisz wady i zalety takiego systemu władzy?
L: Zaletą jest na pewno wspólne podejmowanie decyzji na temat rozwoju strony i forum. Podobnie jest z karaniem użytkowników, które też konsultujemy, a wszystko po to żeby być jak najbardziej obiektywnym. Wadą na pewno są nieraz, róznice zdań doprowadzające do sporu, ale zgrany zespól i z tym sobie radzi.
P: Lukas Podaj wady i zalety pozostałych administratorów
L: A myślałem, że ta przyjemność mnie ominie
P: Jak mógłbym Ci to odebrać?
L: Bartek super chłopak, bardzo ambitny i zawsze dążący do celu. Poświęca bardzo dużo czasu stronie i forum, zawsze tez można porozmawiać z nim na prywatne sprawy. Wad jak dla mnie nie ma, no może te papierosy, stanowczo za dużo pali

Piotrek również super chłopak, posiada bardzo dużą wiedze o świecie piłkarskim, a charakteryzuje go na pewno indywidualne zdanie w niektórych kwestiach. Bardzo skory do pomocy w wielu sytuacjach i rozmowny Wada no cóż, jeśli mogę wymienić taką małą to może upartość. Ale w wielu sytuacjach wady przekładają się na zalety. Nie obrażaj się

P: Nie mam powodu. Jestem cholernie uparty Przejdźmy może dalej. Jakie cechy cenisz u userów, a jakich nie tolerujesz?
L: Nie lubię jak ktoś piszę posty nie na temat, lecz tylko po to żeby licznik podbić sobie o jeden punkt. Również stylistyki i błędów ortograficznych. Cenie natomiast własne zdanie i indywidualne cechy usera, które z czasem się poznaje.
P: Jak Ci się układa współpraca z Bartkiem i Pitersonem?
L: Oczywiście współpraca układa nam się bardzo dobrze. W każdej kwestii dochodzimy do wspólnego zdania, indywidualne pomysły, które później razem realizujemy i zgranie tworzą z nas naprawdę silny zespół FIFAM.info
P: Lukas poznaliśmy Cię jako twórcę dodatków. Szczególnie zajmowałeś się spolszczaniem gry i walką z błędami obecnego spolszczenia. Co planujesz na kolejne wersje? Zajmujesz się jakimś dodatkiem teraz?
L: Aktualnie trwają nadal prace nad Media Polish Patchem, dodawane jest cały czas tłumaczenie niemieckie które mam zamiar wykorzystać w wersji 09. Do tego prawdopodobnie dojdzie poprawa aktualnej wersji gry
P: Od jakiego czasu jesteś związany z FifaM, jak Twoja przygoda się rozpoczęła?
L: W grę gram od wersji 2004. Jednak swoją przygodę z patchami i czynnym udzielaniem się na forum rozpocząłem w grudniu 2006 roku. I tak trwam w tym do dziś>
P: Grałeś w inne managery wcześniej?
L: Nie TCM był moim pierwszym i jedynym managerem. Chyba tak już zostanie
P: Jakimi grami interesujesz się poza FifaM?
L: Bardzo lubię strategie i fps.
P: Jakieś ulubione tytuły?
L: C&C cała seria, Rainbow 6 seria prócz Las Vegas do tego GTA i parę mniejszych pozycji
P: W jakiej lidze najczęściej grasz w FifaM i dlaczego?
L: Gram w lidze Włoskiej, ponieważ ma ona charakterystyczny styl gry, który sam preferuje.
P: W niej tylko Milan? Czy grasz czasami innymi drużynami?
L: Lubię Milan i gram przeważnie tylko nim
P: Milan to Twój ulubiony klub?
L: Tak od dłuższego czasu
P: A w Polsce?
L: Nie interesuje mnie Polska liga. Jak dla mnie jej poziom jest za niski, do tego doliczyć trzeba korupcje i niezatapialny skład PZPN, co daje łącznie żałosny obraz piłki nożnej w Polsce.
P: Która liga jest wg Ciebie najsilniejsza i dlaczego?
L: Niestety nie Włoska, więc tylko Angielska. Jest tam wielu uzdolnionych zawodników, duże pieniądze i dobre kluby.
P: W oparciu o rzeczywisty futbol podaj swoją “jedenastkę marzeń” (według własnej taktyki), skomentuj wybór.
L: Myślę, że jest on jak bardzo podobny do składu podanego przez Bartka, wiec nie będę powielał. Zauważ ze 5 zawodników jest z Milanu
P: Mecz piłki nożnej który szczególnie zapadł Ci w pamięci?
L: Wygrana Milanu z Barcelona w Lidze Mistrzów. To był mecz
P: Czy uważasz, że strona i forum będą ewoluowały bardziej w stronę tematów niezwiązanych bezpośrednio z grą FIFA Manager? Co myślisz o takim kierunku strony i forum?
L: Gra FIFA MANAGER jest symulatorem menedżerskim, wiec każde tematy związane z ligami i klubami są jak najbardziej związane z grą. Jak widać po naszym forum tematy o grze i o piłce mogą się wzajemnie uzupełniać
P: Dziękuje bardzo za wywiad
L: Ja również dziękuje

Z tego miejsca ponownie dziękuje osobom, które wysłały swoje pytania. W szczególności Kily i m_staszek 🙂