Piterson – Założyciel i czołowy felietonista FIFAM Team-u

piterson
pitersonPiterson, człowiek od dawna związany z polska sceną FIFA Manager, chociaż już od dwóch lat niezwiązany z samą grą. Członek “starej ekipy” i najsłynniejszy stróż regulaminu. Dla wielu zło konieczne, jednak dla zespołu i dla mnie, to solidny i rzeczowy przyjaciel, na którego zawsze można liczyć, dzięki czemu współpraca z nim to czysta przyjemność. Charakteryzuje się silną wolą i własnym zdaniem, które zawsze potrafi solidnie i wyczerpująco uzasadnić.
Bart6qx: Na wstępie napisz kilka słów o sobie, jak się nazywasz ile masz lat i skąd pochodzisz?
Piterson: Nazywam się Piotr Sobolewski. Nie dawno skończyłem 19lat (rocznik 89). Urodziłem się i wychowałem w Staszowie. Jest to małe miasto w województwie świętokrzyskim.
B: Ostatnio miałeś remont pewnego pokoju, a przy okazji wyszło że do najbliższego sąsiada masz kawałek drogi, powiedz gdzie mieszkasz ??
Mieszkam w bloku sąsiadów mam blisko, lecz mało się z nimi znam
B: Dlaczego?? jesteś typem samotnika ??
nie do końca, choć nie nawiązuje jakoś łatwo kontaktów. Problemem był fakt, że przeprowadziłem się do tego bloku nie dawno. A pod blokiem też nie lubię siedzieć. Czas spędzałem albo w domu, albo z przyjaciółmi
B: Masz jakieś zainteresowania poza fifam i piłą nożną?
ciężko nazwać fifam moim zainteresowaniem
B: Zmień to na FM
Ostatni raz grałem w FifaM 2006, teraz z tą grą łączy mnie tylko strona i forum, a co do zainteresowań to spotkania z przyjaciółmi, z rodzinką oraz przede wszystkim z moją dziewczyną. Mają trzecią miłością po dziewczynie i piłce nożnej jest fantasy.
B: Zacznijmy od rodzinki masz rodzeństwo?
tak Dwie starsze, dużo starsze siostry. Kasia jest 12 lat starsza i obecnie mieszka w Kielcach oraz Agnieszka 10 lat starsza i mieszka w Krakowie. Mam z nimi naprawdę świetny kontakt
B: Hehe, oczko w głowie rodzinki co?
nie wiem o czym mówisz :Lol:
B: Ostatnio walczyłeś na maturze, jak wyniki?
Z matury jestem zadowolony. Ustna to pomyłka polskiej edukacji, żadna uczelnia nie bierze ich pod uwagę Co do pisemnych to z polskiego zdobyłem 54% – do niczego mi to nie było potrzebne. Angielski podstawowy to 86% a matematyka rozszerzona 74% – to zawaliłem, liczyłem na trochę więcej, ale ogólnie jestem dobrej myśli przed rekrutacją na studia
B: Co planujesz dalej robić?
Wybieram sie na studia Oczywiście moim celem jest Kraków. Staram się o dostanie zarówno na AGH jak i Uniwersytet Ekonomiczny. Na obu uczelniach na kierunek “Informatyka i ekonometria”. Mam nadzieje, że mi się uda i od października będę studentem AGH
B: Jaki jest Twój sposób na odreagowanie codziennego stresu?
Jeżeli jest to możliwe to spotkanie lub rozmowa z dziewczyną, a jak nie to spotkania z przyjaciółmi, dobra muzyka. Wiele zależy od sytuacji
B: Jaka jest Twoja ulubiona rozrywka?
Hmm…, a zapomniałem o tym, książki fantasy oraz oczywiście piłka.
B: Ulubiony tytuł i autor
Autor to oczywiście król fantasy czyli J.R.R. Tolkien. Władce Pierścieni czytałem 3 razy i zawsze chętnie do niej wrócę. Również Hobbit, ale też każda inna pozycja tego autora. Lubię też Sapkowskiego. Właśnie jestem w trakcie ponownego czytania Sagi o Wiedźminie
B: Hehe ponownie , a jak znajdujesz na to czas?
Nie wiem ale zawsze znajdzie się czas na trochę przyjemności
B: Co z filmem? Lubisz czasem coś oglądnąć, a jeżeli tak to jaki gatunek?
Filmy też bardzo chętnie. Oczywiście mój ulubiony to Władca Pierścieni, wszystkie części (nie trylogia!!), lubię też dobre komedie.
B: Wyjaśnij mi co znaczy „nie trylogia”
Władca Pierścieni to nie jest trylogia, to że została wydana w 3 tomach to skutek czynników historyczno-gospodarczych.
B: Dobra nie dyskutuje z fachowcem
zainteresowanym mogę to wyjaśnić na PW
B: Masz jakiegoś pupila (zwierzątko domowe)?
Niestety nie. Nie mam warunków na trzymanie psa. Choć bardzo bym chciał.
B: Wcale to takie miłe nie jest, zwłaszcza jak piszczy o szóstej rano, a ty dopiero się spać położyłeś
Zgadzam się, m.in. dlatego nie posiadam psa. Jest to ogromny obowiązek
B: Wiemy że kochasz Kraków, dlaczego i czy jest jakieś inne miasto gdzie chciałbyś zamieszkać?
Kraków to piękne miasto, o ciekawej historii i wspaniałych zabytkach. Spacer wzdłuż Wisły, obok Wawelu to coś wspaniałego czy wypicie piwka na starym rynku. To miasto posiada duszę. Czy jest inne miasto? Tak to Zakopane. Widok na góry jest bezcenny.
B: Miasto na świecie?
Gdybym miał wybierać to prawdopodobnie Madryt. Powód jest bardzo prosty. Od bardzo dawna jestem kibicem Realu. Pięknie jest również w Pradze. Inne miasta znam tylko z TV czy neta więc nie sposób je oceniać.
B: Znamy Twoją silna wolę, powiedz kto jest Twoim autorytetem, kimś kogo stawiasz sobie jako wzór godny naśladowania?
Właśnie nie mam jakiegoś wzoru do naśladowania czy autorytetu. Chciałbym czerpać z każdego to co najlepsze choć nie zawsze mi się to udaje.

B: Dobra przeskakujemy na temat najbardziej interesujący czytelników czyli FIFAM.info. Powiedz jak sie dowiedziałeś o planach powstania nowej strony i jak na to zareagowałeś?
Na początku byłem lekko zaskoczony. Potem przyszedł dylemat, gdyż nie chciałem się ponownie wiązać ze sceną fifam. Prosiłem Lukasa o kilka dni do namysłu, ale on także jest uparty i w końcu mnie przekonał.

B: Co było decydującym argumentem?
Pełna współpraca, sposób decydowania o wszystkim oraz cześć piłkarska mocno rozwijana
B: Powiedz, jak porównasz swoją pracę jako moderatora na stronie Jochena z obowiązkami które wykonujesz teraz na fifam.info?
Jeżeli chodzi o obowiązki to mam podobne, tylko że uprawnienia większe. Na fifam.info dodatkowo zajmuje się częścią piłkarską. Jestem też autorem regulaminu.
B: Możesz powiedzieć coś więcej o tych uprawnieniach?
Na forum Jochena mogłem dawać tylko ostrzeżenia. Mogłem też usuwać czy edytować posty oraz przenosić tematy. Tutaj mam pełne prawa administratora. Skupiając się na uprawnieniach moderatorskich. Mogę banować i usuwać użytkowników
B: Jak czujesz się jako „piszący Administrator”? Wolisz rolę Administratora dbającego o stronę i forum, pilnującego porządku i przestrzegania regulaminu, czy lepiej czujesz się jako Redaktor pisząc felietony?
Rola redaktora jest dla mnie zupełnie nowa. Z resztą jak pokazały moje wyniki matur, język polski nie należał do moich ulubionych przedmiotów. Pisanie felietonów czy robienie wywiadów to dla mnie nowe doświadczenie ale musze przyznać, że sprawia mi to wielką frajdę. Przestrzeganie porządku też jest dla mnie bardzo ważne. Nie po to stworzyłem regulamin, żeby teraz pozwolić łamać jego punkty.
B: Wiele osób poznało Ciebie jako srogiego strażnika dbającego o przestrzeganie postanowień zawartych w regulaminie. Czy nadal będziesz tak konsekwentnie dbał o porządek na forum i nie pozwolisz na jakieś odstępstwa?
Zdecydowanie będę pilnował porządku. Na różne odstępstwa zawsze znajdzie się miejsce, ale tylko w szczególnych sytuacjach. Prawda jest taka, że wystarczy raz czy dwa odpuścić żeby cały porządek szlag trafił
B: Jakie cechy Użytkowników najbardziej Ciebie irytują?
Brak kultury osobistej, nadużywanie wulgaryzmów, brak chęci do poprawy i współpracy. Wygórowane zdanie o sobie też jest denerwujące.
B: Czy możesz wymienić użytkownika łamiącego zasady który najbardziej Ci zapadł w pamięć?
Nie zapamiętuje nazw takich userów. Głowa nie śmietnik. Było takich kilku, ale ich przygoda z forum nie była zbyt długa.
B: A teraz jego przeciwieństwo, osoba która godna naśladowania, która zawsze przestrzegała regulaminu?
m_staszek, Bart6qx (mówię to głownie o starym forum) oraz Kily , ale takich osób jest sporo, wymieniłem tych bardziej aktywnych
B: Jakie masz marzenia związane z rozwojem strony?
Kilka tysięcy mądrze aktywnych userów.
B: Tylko tyle?
Teraz nie wiem czy bym 20 wymienił takich. Jak będzie kilka tysięcy będę marzył o większej ilości.
B: Miałem na myśli czy tylko o liczbę userów chodzi?
Jeżeli będzie duża ilość aktywnych userów to będzie znaczyło że nasza praca została wykonana dobrze. Że potrafimy przyciągnąć i zachęcić do dyskusji dużo osób. Czego można chcieć więcej.
B: A jaką widzisz przyszłość dla polskiej sceny fifam? Na co liczysz w najbliższym czasie?
Pytania o polską scenę fifam są dla mnie trudne. Uważam, że jest od bardzo słaba i jeszcze dużo czasu i mnóstwo pracy potrzeba, żeby zmienić ten stan.
B: To Jak według Ciebie strona fifam.info będzie wyglądała za rok?
Nie mam pojęcia. To wszystko się tak szybko i często zmienia, że trudno powiedzieć co będzie za rok.
B: To może inaczej, czego Tobie na niej jeszcze brakuje?
Strona rozwija się bardzo szybko. Na dzień dzisiejszy wg mnie wszystko jest bardzo dobrze. Co do forum to brakuje kilku modyfikacji, ale wiem, że będzie to załatwione w trakcie pierwszej przerwy technicznej.
B: Czym możesz porównać Twoje oczekiwania co do FIFAM.info przed rozpoczęciem nad nim prac i w obecnym czasie. Czego spodziewałeś się i czy zostało to zrealizowane?
Spodziewałem się wysokiego poziomu dyskusji i jest to realizowane. Forum i www od strony technicznej bardzo szybko się rozwijają i wierze że szybkość zmian zostanie zachowana. Naszym zadaniem jest zachowanie lub nawet podwyższanie tego poziomu od każdej strony
B: Czyli jesteś zadowolony z prac FIFAM.info Teamu?
Tak
B: Co według Ciebie stanowi o sile ekipy?
Zgranie, świetna współpraca i bardzo dobry kontakt.
B: Możesz scharakteryzować pozostałych członków Administracji?
Bartek – uparty pracoholik . Osoba piekielnie ambitna. Nie ma dla niego rzeczy niemożliwych. Bardzo szybko się uczy. Dąży do perfekcji. Współpraca z nim to czysta przyjemność.
Lukas – ambitny i pracowity. Świetnie wykonuje swoje zadania. To dzieki niemu naszym partnerem jest EA. Również jestem zadowolony ze współpracy z nim
B: Hmm, zapomniałeś chyba o najważniejszych cechach
Jakich?
B: Naszych wadach
Wady jeżeli jakieś dostrzegam zachowam dla siebie
B: Dlaczego?
Zarówno Ty jak i Lukas macie świadomość swoich wad Nie mnie ich oceniać
B: Perfekcyjnie wymijająca odpowiedź
Kiedyś chciałem być politykiem
B: Byłeś moderatorem na starym forum, dlaczego odszedłeś i czy nie boisz się że na tym forum też będziesz musiał odejść?
Powodów odejścia było wiele. Prawda jest taka, że jeżeli ja będę “musiał” odejść to będzie oznaczała, że cały FifaM.info Team doznał porażki.
B: Rozpoczynasz studia i pracę to będzie dla Ciebie trudny okres, myślisz że dasz radę dalej się angażować się w rozwój strony i forum?
Postaram się. Trudno mi powiedzieć co będzie dalej. Jeżeli uznam, że nie będę mógł w pełni wykonywać swoich obowiązków to powiem o tym reszcie zespołu i jakoś temu zaradzimy.
B: Właśnie, czy zamierzacie powiększyć zespół o moderatorów ??
Wszystko zależy od czasu naszej trójki oraz ilości aktywnych userów. Trwają już pewne rozmowy na ten temat. Mamy też swoich cichych kandydatów, ale nie podam ich nicków ponieważ nawet oni nie wiedzą, że są brani pod uwagę
B: Czy to oznacza ze zaczynacie mieć problemy z prowadzeniem forum?
Obecnie nie mamy żadnych problemów. Patrzymy jednak w przyszłość. Lepiej zapobiegać powstaniu problemów niż potem walczyć z problemami.
B: Przechodzimy do tematu zakończonych mistrzostw Europy, jak ocenisz występ biało-czerwonych?
Fatalny!
B: Co miało wpływ na taki występ?
Ciężko mi powiedzieć. Wydaje mi się, że czynników było wiele. Słabe wyszkolenie naszych zawodników, brak formy, złe przygotowanie fizyczne, brak regularnej gry w lidze, czy błędy w powołaniach.
B: Rozwiń ostatnie słowa czyli błędy w powołaniach.
Myślę, że zawodnicy którzy regularnie grają w dobrych klubach lepiej by się zaprezentowali od wiecznie rezerwowych. Brak mi szczególnie Artura Wichniarka czy gwiazd Wisły Kraków. Jest też kilku innych zawodników. Seweryn Gancarczyk jest jednym z najlepszych lewych obrońców ligi ukraińskiej.
B: Podaj mi swoją 11 która powinna zagrać na EURO?
Mówisz o reprezentacji Polski?
B: Tak!
Boruc – bo jest najlepszy!
Obrona od prawej: Wasilewski – bo walczy jak nikt inny, Żewłak – najlepszy środkowy obrońca w Polsce , Głowacki, Gancarczyk/Piotr Brożek – najlepsi lewi obrońcy. Piterson
Środek pomocy od prawej: Błaszczyk – jeżeli zdrowy, jeżeli nie to Ebi, Garguła, Lewandowki na lewej Krzynówek/Zieńczuk, potem Roger, a przed nim Wichniarek.
B: Opisz pokrótce taktykę jaką powinna grać nasza reprezentacja?
Taktyka 4-4-1-1 z jednym defensywnym pomocnikiem, jednym typowym oraz jednym ofensywnym środkowym.
B: Czyli dość defensywne ustawienie?
Obecne jest jeszcze bardziej defensywne! Leo w swojej taktyce zamiast kreatywnych zawodników w środku pola stawiał na dwóch defensywnych.
B: Którzy piłkarze naszej kadry najbardziej zawiedli na Euro?
Najbardziej zawiodły nasze “gwiazdy” Krzynówek i Ebi. Żuraw miał być w najlepszej formie od lat, a jak zagrał wiedzą wszyscy.
B: Najlepsi na Euro?
Z naszej repki to oczywiście Boruc. Przyzwoicie zagrali Żewłak oraz Roger
B: W jakim nowym klubie widziałbyś Boruca i Rogera?
Boruc powinien zagrać w silnym klubie. Arsenal, Tottenham czy Milan ktore się nim interesują są dla niego dobrą drogą. Problemem będzie kwota, jaką chcą działacze z Glasgow. Co do Rogera to ciężko mi powiedzieć, Powinien on wybrać taki klub, w którym będzie mógł grać w pierwszym składzie.
B: Kogo widziałbyś w roli selekcjonera reprezentacji Polski w sytuacji gdyby kontrakt z Leo Beenhakkerem został rozwiązany po ME 2008 i uzasadnij wybór?
Mam nadzieje, ze do tego nie dojdzie. Ale dla mnie jest tylko jeden kandydat. Henryk Kasperczak – ogromne doświadczenie w pracach z różnymi reprezentacjami, sporo sukcesów. Kandydat idealny!
B: Wymień trzy zespoły prezentujące najładniejszy dla oka futbol na Euro 2008?
Hiszpania, Rosja i Holandia dodałbym jeszcze Turcja za dramaturgię
B: Co spowodowało że Turcy i Rosjanie odnieśli taki sukces, natomiast faworyci Euro szybko odpadli?
Świetne przygotowanie kondycyjne. Należy też zauważyć, że kadry tych zespołów składały się głownie z zawodników z lig krajowych. Turcy pokazali ogromną ambicje i wole walki. Rosja to natomiast finezja i świetna gra. Możliwe jest też to, że zawodnicy rosyjscy są pełni sezonu. Ogromną role odegrali też trenerzy.
B: Co według Ciebie było główną przyczyną klęski Francuzów na Euro 2008?
Sporo się mówiło o konfliktach a nawet bójkach między zawodnikami. Jeżeli drużyna stanowi grupę 23 osób a nie jedność to nie może być mowy o sukcesie
B: Kto był Twoim faworytem przed mistrzostwami?
Niemcy, Włosi i Francuzi, a po fazie grupowej liczyłem na Holendrów.
B: Kończymy Euro i lecimy do ogólnego tematu piłki nożnej! Ulubiony klub i dlaczego to Real Madryt?
Nie wiem czemu. Zaczęło się kilka lat temu i tak zostało!
B: Dokładnie od jakiego czasu?
Hmm…, to już ponad 8 lat chyba
B: Kto według Ciebie jest najlepszym managerem na świecie i dlaczego?
Trudne pytanie
B: Czy ktoś mówił że będzie łatwo?
Hiddink pokazał się ze świetnej strony w kilku różnych środowiskach. Również Mourinho podczas pracy w Porto pokazał, że ma talent, zobaczymy co pokaże podczas pracy w Interze. Ta dwójka jest wg mnie najlepsza obecnie.
B: Jedenastka wszechczasów, uzasadnij wybór i wypowiedz czy mieli by szansę coś osiągnąć w obecnym futbolu?
Na to pytanie nie odpowiem z prostego powodu. Historia piłki nożnej jakoś nigdy mnie nie interesowała. Ciężko byłoby mi napisać prawdziwą najlepszą jedenastkę wszechczasów. Co do drugiej części pytania to wątpię czy Ci zawodnicy poradziliby sobie w obecnej piłce nożnej. Kiedyś bardzo duże znaczenie miała szybkość teraz stawie się na technikę i siłę fizyczną. Kiedyś taki Maradona przebiegał pół boiska dziś dostałby kosę po kilku metrach.
B: Wymień najlepszą według Ciebie „piątkę” bramkarzy na świecie?
1) Iker Casillas
2) Edvin van der Sar
3) Artur Boruc
4) Petr Cech
5) Gianluigi Buffon
B: Która liga jest wg Ciebie najsilniejsza i dlaczego?
Najsilniejsza jest liga angielska. Najlepsi piłkarza, największe pieniądze. Pokazały to też rozgrywki LM. Gdzie zespoły angielskie odpadały po rywalizacji z innymi angielskimi. Liga angielska jest też najbardziej wyrównana ligą.
B: Co możesz powiedzieć o lidze hiszpańskiej, jak ją oceniasz?
Hiszpańska liga jest bardzo silna, choć przeżywa kryzys. Problemem tej ligi jest fakt, że o mistrzostwo co roku walczy tylko dwie ekipy, a reszta ligi ma zupełnie inne cele. Real podobnie jak Barca nie pokazały w Europie w obecnym sezonie nic. Mam nadzieje, że za rok będzie zupełnie inaczej i dużo lepiej.
B: Czas na naszą rodzimą ligę, co o niej sądzisz i czego jej potrzeba żeby stała się silniejsza?
Zacznę od drugiej części pytania. nam wywalenia wszystkich członków PZPN, oraz zastąpienie ich nowymi młodymi ludźmi, którzy nie mają nic wspólnego z aferą korupcyjną. Polska liga wymaga ogromnych reform i jeszcze większych pieniędzy. Należy zainwestować w młodzież oraz ośrodki treningowe. Obecnie mówi się głownie o aferze korupcyjnej. Należy ukarać wszystkich ludzi i kluby związane z tym. Padł pomysł zmniejszenia ligi. Na krótką metę byłby to dobry pomysł. Należy jednak zwiększyć ilość spotkań. Piłkarze powinni rozegrać około 40 spotkań ligowych w sezonie, żeby nadrobić zaległości do europejskich kolegów., Polska liga jest słaba co pokazują występy naszych drużyn w pucharach
B: Wymień 5 najbardziej dramatycznych meczów w historii futbolu?
Znowu pytanie z historii…. Wymienię te z ostatnich kilku lat. Finał LM pomiędzy Liverpoolem a Milanem, znowu finał LM Bayern – ManU, finał Euro 2000 Włochy-Francja oraz mecz z tego Euro Czechy-Turcja. Jest cztery, ale więcej nie pamiętam.
B: Ok, teraz gry komputerowe: ulubione gatunki?
Jeżeli chodzi o gry to bardzo lubię strategie, ale od 2 lat pochłania mnie jedna gra.
B: Niech zgadnę, Football Manager?
Dokładnie! Najpierw 2007, a teraz 2008.
B: Co dokładnie w nim lubisz?
Wszystko zawartość managera w managerze Ma to coś czego nie ma w FIFAM
B: Podobno szykują w nim tryb 3D?
Tryb 3D to plotki, nikt z Si tego nie potwierdził. Owszem nawiązali współprace z twórcami PES-a oraz poszukiwali grafika 3D, ale ja osobiście mam nadzieje, że do tego nie dojdzie.
B: Jaski tytuły oprócz FM lubisz?
zdecydowanie Heroes 3
B: Rekord grania bez przerwy?
Oj, ciężko powiedzieć, nie pamiętam, ale na pewno kilka godzin.
Na zakończenie kilka luźnych pytań. Dokończ zdania
Jestem…

Intrygującym człowiekiem
Nigdy nie udało mi się…
Wygrać w Lotto
Największa moja wada, to…
Jestem Cholernie uparty
Największe moje marzenie, to…
Być szczęśliwym człowiekiem.
Najbardziej boje się…
Samotności.
Jeżeli jedzenie, to tylko…
Hmm…, mój specjał makaron z sosem
Mój bohater z dzieciństwa, to…
Nie pamiętam
Moje motto życiowe, to…
Jeśli walczymy możemy przegrać, jeśli tego nie robimy jesteśmy przegrani!
Ok! Dziękuję za wywiad
Ja też dziękuje

Z tego miejsca dziękuje osobom, które wysłały swoje pytania