KupimyKlub.pl – Razem to jest możliwe!

12

Wreszcie w naszym kraju pojawiła się niespotykana dotąd możliwość posiadania własnego klubu. Dzięki nowemu projektowi pod nazwą KupimyKlub.pl każdy z nas może mieć wpływ na najważniejsze decyzje związane z rozwojem klubu piłkarskiego.

Projekt jest w Polsce całkowitą innowacją i został zainspirowany powodzeniem brytyjskiego projektu myfootballclub.co.uk. Pierwowzór powstał w 2007 roku dzięki pomysłowi brytyjskiego dziennikarza sportowego Willa Brooksa. Angielscy członkowie projektu w przeciągu dwunastu miesięcy zdołali dzięki swoim składkom uzbierać kwotę pozwalającą na zakup zespołu z najniżej angielskiej klasy rozgrywkowej. Powstała drużyna nosi nazwę Ebbsfleet United i już odniosła swój pierwszy sukces zdobywając F.A Trophy. W finałowym meczu, który odbył się na stadionie Wembley w obecności ponad 40 tysięcy kibiców Ebbsfleet United pokonało drużynę Torquay United 1:0. Identyczne projekty są również rozwijane w Niemczech oraz Włoszech z czego Włosi realizują obecnie drugi etap, czyli wybór i kupno odpowiedniego klubu.

Polski projekt KupimyKlub.pl powstał dzięki współpracy szerokiego grona osób, których łączy pasja do piłki nożnej. Stworzyli oni wstępny opis projektu, jego założeń. Jednak jak wspominają autorzy projektu, jest on otwarty dla wszystkich kibiców piłkarskich, którzy chcą się przyłączyć, wyrazić swoje zdanie, pomysły, dyskutować na forum, tak by przyczynić się do rozwoju projektu, do jego końcowej wersji i w efekcie stworzenia klubu piłkarskiego. To właśnie wszyscy uczestnicy mają decydować o kształcie przyszłego klubu. Oficjalny start projektu odbył się 15 lipca 2008 roku, a całość została podzielona na trzy etapy.

Pierwszy etap: polega na zgromadzeniu minimalnej liczby 50 tysięcy użytkowników, którzy poprzez darmową rejestrację wyrażą wstępnie chęć poparcia inicjatywy. Pierwszy etap trwać będzie przez dwanaście miesięcy czyli do lipca 2009 roku, następnie wszyscy zarejestrowani użytkownicy zostaną poproszeni o zdeklarowanie członkostwa. Potwierdzenie deklaracji nie jest obowiązkowe i można z dalszego uczestnictwa w projekcie zrezygnować.

Etap drugi: to czas wpłat składek członkowskich w kwocie 20 złotych rocznie. Wówczas opublikowana zostanie liczba potencjalnych członków oraz oszacowana kwota, jaką będzie dysponować stowarzyszenie oraz klub. Na tej podstawie przeprowadzona zostanie analiza możliwych inwestycji. Pod uwagę będzie brany zakup drużyny z niższej klasy rozgrywek lub budowa drużyny od podstaw. Równolegle etap drugi zakłada poszukiwanie potencjalnego sponsora dla projektu oraz przyszłego klubu. Zakończenie oraz weryfikacja etapu drugiego zaplanowana jest na grudzień 2009.

Na obecną chwilę bardziej prawdopodobne jest przejęcie już istniejącego klubu, ponieważ będzie to tańsza forma uzyskania „Naszego klubu”. Budowa klubu od podstaw to przedsięwzięcie na lata i bardzo kosztowne. Argumentem za takim rozwiązaniem będzie większa radość, ponieważ „Nasz klub” będzie w takim przypadku naprawdę Nasz. Najpoważniejszym argumentem przeciw takiemu rozwiązaniu może świadczyć długi proces tworzenia, który może zniechęcić wielu przyszłych współwłaścicieli klubu.

Równolegle etap drugi zakłada poszukiwanie potencjalnego sponsora dla projektu oraz przyszłego klubu. Zakończenie oraz weryfikacja etapu drugiego zaplanowana jest na grudzień 2009.

Etap trzeci zarazem ostatni zakłada już finalizację założeń projektu:
1. Rejestracja klubu oraz stowarzyszenia, uchwalenie statusu i wybór władz klubu.
2. Wybór oraz zakup działającego klubu lub odpowiedniego zaplecza sportowego do rozwoju klubu i budowa klubu od podstaw. Decyzja o wyborze lokalizacji klubu zostanie podjęta m.in. na podstawie propozycji przedstawionych przez samych uczestników.
3. Rozpoczęcie statutowej działalności klubu.
4. Zakończenie oraz weryfikacja etapu trzeciego zaplanowana jest na grudzień 2010 roku, czyli start w rozgrywkach planujemy na sezon 2011/2012.

Projekt jest otwarty dla każdego kibica piłki nożnej i bardzo gorąco zachęcamy do wzięcia w nim udziału, jest to jedna niepowtarzalna szansa spełnienia marzeń, przecież każdy prawdziwy kibic marzy o swoim własnym klubie. Więcej szczegółów dostępnych jest na stronie projektu www.kupimyklub.pl