Podpowiedzi i sztuczki – FIFA Manager 10

Twórcy gry FIFA Manager 10 postanowili opublikować listę wskazówek, mających na celu ułatwienie nieco życia wirtualnym managerom. Niektóre z porad zapewne są Wam od dłuższego czasu znane, jednak warto przeczytać poniższe wskazówki, być może niektóre okażą się pomocne. Listę podpowiedzi dedykujemy szczególnie nowicjuszom, osobom które stykają się ze światem FIFA Manager po raz pierwszy. Zapraszam do lektury:

 

Tryb Online: Zaleca się kontrolowanie piłki w środku pola, dzięki czemu rywal nie będzie w stanie wejść w grę. Ustawienie 4-5-1 będzie zazwyczaj bardziej skuteczne od ustawienia 4-3-3.

Tryb Online: Zawodnicy z cechą „Zdolności mentalne” rekompensują przewagę własnego boiska rywali ze względu na ich doświadczenie. Jeśli posiadasz kilku piłkarzy z tą zdolnością, jesteś w stanie wyrównać przypuszczalną przewagę.

Tryb Online: Zawodnicy z cechą „Przywództwo” dadzą Ci premię jeśli są częścią drużyny. Aczkolwiek unikaj sytuacji w której będziesz mieć zbyt dużo liderów w zespole, zaleca się aby nie więcej niż jeden przypadał na każdą część drużyny.

Tryb Online: Powinieneś trenować umiejętności indywidualne pojedynczych zawodników bardzo szczegółowo, ponieważ poprawianie tylko jednego atrybutu spowoduje, że szansa na zmniejszenie ogólnego potencjału wzrośnie.

Tryb Online: Jeśli grasz mniejszymi klubami, powinieneś wykorzystać czas w pierwszym tygodniu na dostosowanie wszystkich ustawień. W ten sposób możesz otrzymać premię wyścigową w kolejnych tygodniach, a co za tym idzie zyskać dodatkowy budżet.

Trening: Zmniejsz zakres szkolenia indywidualnego zawodników grających regularnie, szczególnie jeśli grają oni dodatkowo w kadrach narodowych. W ten sposób mniej się rozwiną, ale pozostaną zdrowi i sprawni, a prawdopodobieństwo kontuzji się zmniejszy. Kontuzja jest w stanie pogorszyć karierę zawodnika bardziej niż mniejszy zakres treningu.

Infrastruktura: Jeśli ostrożnie planujesz Jedzenie, Transport Publiczny oraz Obszary dla VIPów osiągniesz mniejsze zyski. Jest to zwłaszcza interesujące dla mniejszych klubów z ograniczonymi budżetami.

Praktyka meczowa: Aby zapewnić zawodnikowi czas gry, który nie jest mu dawany w pierwszej drużynie ze względu na jego słabą formę, zaleca się umieszczenie go w drugiej drużynie na kilka tygodni. Zawodnik nie będzie tym zbyt podekscytowany, ale poprzez dobre występy w rezerwach jego forma wzrośnie, dzięki czemu stanie się on ponownie prawdziwą alternatywą dla podstawowych zawodników.

Rozmowy z zawodnikami: Poprzez rozmowy z zawodnikami możesz wydawać swoim piłkarzom konkretne polecenia, nakazując im w ten sposób poprawienie konkretnych atrybutów. Zwiększa to szansę na to, że zawodnik poprawi odpowiednią umiejętność o trochę punktów po kilku tygodniach, np. dośrodkowania, siłę fizyczną czy też słabszą nogę. Ponadto regularne rozmowy z zawodnikami prowadzą do większego zaufania, które w efekcie zaowocuje premią w nadchodzących negocjacjach kontraktowych.

Juniorzy: Powinieneś dawać szansę w pierwszym składzie swoim najbardziej utalentowanym juniorom, pozwalając im zagrać kilka minut w meczu. W ten sposób zyskają doświadczenie ucząc się od doświadczonych zawodników, przez co będą szybciej się rozwijać. Jeśli jesteś w stanie zagwarantować 5-6 takich występów swoim juniorom, zwiększysz szanse na to, że trochę się polepszą na koniec sezonu.

Brak formy: Mecze towarzyskie rozgrywane przeciwko słabszym drużynom dają szansę na wyciągnięcie zawodników ze słabej formy, zwycięstwo poprawia niskie morale.

Sklepy zagraniczne: Jeśli posiadasz przynajmniej 3 zawodników z innego kraju, wybudowanie sklepu w tym kraju może być opłacalne. Jeśli posiadasz już tam obóz juniorów, szanse na to, że będziesz miał przyszłych zawodników z tego kraju, są duże. Jeśli zorganizujesz mecz towarzyski w tym kraju, obroty sklepu wybudowanego na tym terenie również się zwiększą.

Budżet: Miej oko na finanse. Zwłaszcza po udanym sezonie, nagrody za zdobycie mistrzostwa lub utrzymanie się w lidze są wymagalne. Dlatego też dostępne środki powinny być wystarczające, w przeciwnym razie zarząd nie będzie zadowolony. Możesz przeglądać wszystkie uzgodnione premie w zakładce Sytuacji finansowej.

Umowy o współpracy: Poszukuj partnerów do współpracy, aby wzmocnić swoją drużynę wypożyczonymi zawodnikami oraz otrzymać finansowe dotacje. To pozwoli twojej drużynie wspiąć się na wyżyny tabeli ligowej.

Łowcy talentów: Kiedy wysyłasz swoich łowców regularnie do konkretnego kraju, zaczną się specjalizować, dzięki czemu będą w stanie ocenić piłkarza pochodzącego z tego kraju szybciej i bardziej precyzyjnie. Jeśli nie przydzieliłeś żadnych specjalnych zadań swoim skautom, pozwól im obserwować krótką listę. W ten sposób będą oni obserwować zawodników będących w kręgu zainteresowania, zmniejszając ryzyko błędnych zakupów.

Trening: Jeśli trenujesz słabą drużynę z ograniczonymi możliwościami transferowymi, koncentruj się na kondycji i sprawności fizycznej własnych zawodników. W ten sposób będziesz miał fizyczną przewagę pod koniec sezonu co pozwoli Ci zdobyć trochę punktów, kiedy silniejsi rywale będą wyczerpani.

Transfery: Wykorzystaj przerwę zimową na poszukiwania zawodników, którzy nie otrzymali zbyt wiele okazji do gry w ich macierzystych klubach ze względu na silną konkurencję. Często takich zawodników możesz wypożyczyć lub kupić za niewielkie pieniądze.

Wypożyczenia: Kiedy wypożyczasz zawodników upewnij się, że ustaliłeś sumę odstępnego. Jeśli dany zawodnik rozwinie się w Twoim klubie, a jego wartość rynkowa odpowiednio wzrośnie, będziesz musiał zapłacić za niego tylko wcześniej ustaloną kwotę, nawet jeśli jego wartość rynkowa podwoi się.

Częstotliwość obietnic: Sprawdzaj częstotliwość obietnic regularnie i dopasowuj je, kiedy przewidujesz silne odchylenia. Zawodnik z obietnicą tylko regularnych występów będzie na początku zawiedziony, jednak na dłuższą metę doceni Twoją sprawiedliwość i szczerość.

Kadra narodowa: Przyjrzyj się bliżej zawodnikom z podwójnym obywatelstwem, aby naturalizować ich na czas, zanim inny związek wyśle powołanie danemu zawodnikowi i pozwoli mu zagrać dla własnego kraju. Aby oceniać takich zawodników możesz wykorzystać w tym celu łowców talentów, którzy są dostępni również w trybie kadry narodowej.

Transfery: Zawodnikom, których chcesz sprzedać, pozwól na krótkie występy na poziomie krajowym jak i międzynarodowym. To zwiększy ich doświadczenie oraz wartość rynkową, co doprowadzi do lepszych ofert i przychodów. Zawodnicy kontuzjowani lub bez formy są mniej warci od piłkarzy będących w pełni sprawnych fizycznie i zdrowych. Lepiej abyś poczekał aż zawodnik wyzdrowieje, zanim wystawisz go na listę transferową.

Pensje personelu: Jeśli zarząd nie zgadza się na pozyskanie nowego członka personelu klubowego, możesz zmienić pensje personelu w zakładce Sytuacji finansowej (Aktualna kalkulacja). Po prostu kliknij na liczbie, aby edytować ilość.

Taktyka:

Prowadzisz jednym golem, a rywal zaczyna napierać na Twoją bramkę? Włącz Grę Na Czas na kilka minut, żeby wybić ich z natarcia, albo przesuń linię obrony wyżej. Dzięki temu gra zostanie przesunięta na drugą połówkę co może odmienić losy spotkania.
Pozwól swoim bocznym obrońcom często wychodzić na pozycję, dzięki temu zdominujesz skrzydła, co pozwoli Ci poprzez liczne dośrodkowania zdominować grę. Jeśli wybierzesz tą raczej ofensywną taktykę, powinieneś trenować i włączyć pułapki ofsajdowe, aby uniknąć goli straconych po kontrach.
Jeśli wyraźnie prowadzisz, zaleca się zmniejszenie poświęcenia, aby zredukować utratę energii Twoich zawodników. W ten sposób Twój skład będzie wypoczęty przed kolejnym spotkaniem, nie będziesz musiał stosować rotacji, ponadto zmniejszysz ryzyko kontuzji oraz liczbę kartek.