FIFAM11 – O taktyce słów kilka

tactics

tacticsSekcja taktyki to jeden z najważniejszych elementów gry menadżerskiej. To przecież od naszych ustawień indywidualnych oraz zespołowych zależy sukces drużyny. Bynajmniej tak powinno być. Odnosząc się do gry FIFA Manager 10 słyszeć można było wiele głosów niezadowolenia, gracze narzekali na słabo rozbudowany ekran taktyczny, na nikłe przekładanie się założeń taktycznych na rozgrywany mecz szczególnie w trybie 3D. Jak będzie tym razem?

Jakiś czas temu, producenci najnowszej odsłony gry zapowiedzieli duże zmiany obejmujące ekran taktyki. Cały ten obszar miał być z założenia kompletnie przebudowany. Dzisiaj, dzięki opublikowanym screenom, jesteśmy już w stanie przyjrzeć się trochę bliżej zmianom zaimplementowanym w wersji oznaczonej numerkiem 11. Co z nich wynika? Przede wszystkim, zgodnie z zapowiedziami, obszar taktyczny został przedstawiony w zupełnie odmienny sposób. Szczególnie dla nowicjuszy nowe ekrany powinny być bardziej wyraziste i zrozumiałe. Wszelkie polecenia i założenia zostały przeniesione na boisko i przedstawione graficznie w taki sposób, aby gracz od razu wiedział „co w trawie piszczy”. Dla początkujących wirtualnych managerów będzie to z pewnością bardzo pomocne. Spójrzmy zatem na pierwszy screen:

1
Polecenia typu ustawienie linii obronnej, styl lub kierunek podań zostały zilustrowane na boisku tak, abyśmy wiedzieli jak dokładnie ich użyć. Wielu managerów zastanawia się jak wysoko powinni zagrać jego obrońcy. Z pomocą przychodzi im linia odwzorowana na boisku, pokazująca, przy danym ustawieniu, w którym dokładnie miejscu będą ustawiać się nasi defensorzy. Widzimy również w jakim zakresie nasi zawodnicy będą stosować pressing, w zależności od wybranej opcji. Dzięki takiemu zobrazowaniu wiemy jakie obszary boiska będą pokryte przez naszych piłkarzy po wybraniu np. krycia na całym boisku. Sposoby wykonywania rzutów wolnych czy też rożnych zostały pokazane również w bardzo czytelny sposób. Podsumowując, wszelkie polecenia taktyczne, które do tej pory przedstawione były w formie opisowej, zostały teraz przeniesione na wirtualne boisko i pokazane w sposób bardziej obrazowy. Jestem przekonany, że szczególnie nowicjusze będą sobie chwalić takie przedstawienie obszaru taktycznego.

2

3

4

5

6

Kolejne screeny pokazują z kolei zawodników wraz z przypisanymi im poleceniami indywidualnymi. W obrębie jednego ekranu widzimy jak każdy zawodnik z podstawowej jedenastki ma się zachowywać podczas spotkania. Czy ma dryblować, czy oddawać strzały z dystansu, czy też absorbować pole karne rywala podczas wykonywania stałych fragmentów gry itd. Dodatkowo jeśli wybierzemy jednego z zawodników otworzy nam się dodatkowe okno, w którym będziemy mogli ustawić każde polecenie indywidualne dla wybranego gracza. Wybierając pozycję, na której piłkarz ma grać, wyświetlone zostaną po prawej stronie najważniejsze dla tej pozycji atrybuty. To z pewnością pomoże w doborze odpowiednich poleceń indywidualnych dla konkretnego zawodnika. W ten sposób otrzymujemy zbiorcze zestawienie poleceń indywidualnych dla całego składu wyjściowego w jednym miejscu.

Do tej pory odnosiłem się tylko do tych elementów taktyki, które funkcjonowały już w poprzedniej edycji gry. Jedyną zmianą było inne ich przedstawienie, bardziej obrazowe, tak aby ułatwić graczom podejmowanie decyzji w tym obszarze. Jakiś czas temu wycięto z gry system 5×5 pozwalający określić ruch piłkarzy na boisku. W związku z tym producenci gry narażeni byli, słusznie zresztą, na głosy krytyki płynące ze strony społeczności. Tym razem jednak otrzymaliśmy coś w zamian:

7

Na powyższym obrazku widać możliwość ustawienia zakresu poruszania się każdego zawodnika. Dla mnie, jako zwolennika systemu 5×5, a jednocześnie zagorzałego przeciwnika jego zniesienia, to rozwiązanie stanowi pewnego rodzaju rekompensatę za brak podobnego systemu w poprzednich edycjach gry. Ruch piłkarzy na boisku stanowi integralną część obszaru taktycznego. Na powyższym screenie możemy dokładnie dostrzec ruch każdego piłkarza z podstawowej jedenastki. Widać ofensywne ruchy skrajnych obrońców wspierających w akcjach ofensywnych zawodników grających na skrzydłach. Widać również asekurację defensywnych pomocników, czy też zakres poruszania się ofensywnego pomocnika, będącego łącznikiem pomiędzy linią pomocy a napastnikiem. Za ten element należy się wielki PLUS dla panów z Bright Future.

„Na papierze” obszar taktyczny prezentuje się bardzo dobrze. Lepsze, korzystniejsze przedstawienie poleceń taktycznych oraz indywidualnych, wprowadzenie możliwości określenia ruchu na boisku każdego zawodnika – to wszystko sprawia, że ten bardzo ważny, jeśli nie najważniejszy element gry jest odbierany bardzo pozytywnie. Jednak praktyka pokaże, czy to co widzimy na screenach będzie odwzorowane jak należy w rozgrywanych spotkaniach, szczególnie w trybie 3D. O tym jednak przekonamy się nie wcześniej niż w dniu wydania wersji demonstracyjnej, wtedy wszelkie zapowiedzi zostaną zrewidowane przez oddanych fanów serii.