Kreator taktyki w FIFA Manager 11

tactics2

tactics2Kontynuując wątek taktyczny dzisiaj chciałbym się skupić na nowej funkcji, która ułatwi życie niejednemu wirtualnemu menadżerowi. Kreator taktyki, bo o nim mowa, zostanie zapewne entuzjastycznie przyjęty szczególnie przez te osoby, które dopiero co zaczynają swoją przygodę z grą FIFA Manager. Dzięki temu narzędziu można szybko i łatwo ustawić taktycznie swój zespół, bez zagłębiania się w detale.

FIFA Manager to gra nie tylko dla osób lubujących się w poszukiwaniu idealnych ustawień taktycznych, zagłębianiu się w niuanse taktyczne, dbających o każdy szczegół w tym obszarze gry. To gra również dla tych, którzy swoją uwagę skupiają bardziej na innych jej aspektach, a ustawienie taktyczne zespołu traktują bardzo po macoszemu. To dla nich właśnie dedykowana jest nowa funkcja zaimplementowana w grze FIFA Manager 11 – Kreator taktyki. Dzięki temu narzędziu gracz jest w stanie w czterech krokach ustawić taktycznie swój zespół.

Krok pierwszy – Styl gry

1

W pierwszym etapie musimy zbalansować własną drużynę. W zależności od tego jaki styl gry preferujemy, mamy do wyboru jedną z trzech opcji: gra defensywna, gra zrównoważona oraz gra ofensywna. Należy pamiętać, że silne ekipy preferują ofensywniejsze ustawienie, gdyż w ich przypadku ryzyko utraty gola jest mniejsze. Z drugiej zaś strony drużyny słabsze powinny skupić się na zabezpieczeniu drogi do własnej bramki, w tym przypadku zalecany jest zatem wybór ustawienia defensywnego.

Krok drugi – Kontrataki

2

W kroku drugim kreator automatycznie dobierze odpowiednią formację bazując na posiadanych piłkarzach. W tym miejscu mamy również możliwość włączenia kontrataków. To polecenie taktyczne oznacza, że w momencie odzyskania piłki przez twoich zawodników linia pomocy będzie wykonywać długie, lecz ryzykowne podania.

Krok trzeci – Linia defensywna

3

Teraz pora na określenie pozycji obrońców w momencie, gdy nasza drużyna jest w posiadaniu piłki. Wysokie ustawienie spowoduje, że nasi defensorzy będą się znajdować stosunkowo daleko od własnego pola karnego, sprawiając jednocześnie, że zespół będzie narażony na szybkie kontrataki rywala. Z drugiej zaś strony takie ustawienie poprawia konstruowanie akcji ofensywnych, gdyż nasi obrońcy są w dogodniejszej pozycji, aby otrzymać podanie. Ustawiając wysoko linię defensywną, pożądane jest posiadanie szybkich środkowych obrońców. Drugą kwestią, jaką musimy się zająć w tej fazie, jest określenie czy drużyna ma używać pułapek ofsajdowych. Jeśli zdecydujecie się na taki wariant musicie pamiętać o tym, aby pułapki ofsajdowe były regularnie trenowane przez Wasz zespół. Stosowanie pułapek ofsajdowych będzie skuteczniejsze (a tym samym mniej niebezpieczne), jeśli dysponujemy obrońcami dobrze wyszkolonymi pod względem taktycznym oraz z wysoko rozwiniętymi atrybutami Koncentracji i Opanowania.

Krok czwarty – Konstruowanie akcji

4

W ostatnim etapie musimy zdecydować o sposobie rozgrywania akcji ofensywnych. Należy określić czy akcje mają być rozgrywane przez środek boiska, czy może skrzydłami. Możemy stosować też różne kombinacje: rozgrywanie przez środek/lewe skrzydło lub środek/prawe skrzydło. Naturalnie możliwe jest również rozgrywanie piłki we wszystkich możliwych kierunkach. Na zakończenie pozostaje jedynie określenie długości podań. Jeśli dysponujesz dobrymi pomocnikami z wysoko rozwiniętymi podaniami oraz techniką, możesz używać krótkich podań. W przeciwnym wypadku zalecane jest stosowanie podań długich.

Jak widzicie zaledwie kilka kliknięć myszką sprawi, iż taktyka zespołu zostanie bardzo szybko ustawiona. Jeśli nie chcecie tracić dużo czasu na ten element gry, to zapewne przyjmiecie Kreator taktyki z wielkim entuzjazmem.