Pierwszy dzień w klubie – cz. 2 (FIFAM.info Pro Licence)

fpl_2

fpl_2W pierwszym naszym spotkaniu omówiliśmy sprawy pozyskiwania sponsorów oraz miejsc, w których możemy kontrolować nasz aktualny budżet. Przeprowadziliśmy także pierwsze zmiany w składzie personalnym naszego sztabu szkoleniowego. Teraz nadszedł czas na przeprowadzenie wraz z naszymi asystentami pierwszych zajęć, na których poznamy możliwości piłkarzy jakich otrzymaliśmy do osiągnięcia postawionych przed nami tegorocznych zadań. Spotkanie z piłkarzami posłuży wyselekcjonowaniu zawodników przydatnych do gry oraz takich, którym będziemy musieli podziękować za współpracę. Dzięki temu rekonesansowi będziemy mogli również przygotować wstępne zarysy taktyczne, jak również poznamy pozycje gdzie niezbędne będą wzmocnienia. Żeby nie tracić już czasu na zbędne gadanie przechodzimy do ekranu pierwszego składu (GŁÓWNE MENU – DRUŻYNA – PIERWSZY SKŁAD).

sklad

Na pierwszy rzut oka widać, że będziemy potrzebować zawodnika grającego na prawej pomocy. Ze względu na fakt, iż posiadamy w tym miejscu tylko jednego osobnika, musimy bezwzględnie pozyskać drugiego gracza. W innym wypadku możemy mieć poważne problemy gdy nasz jedyny prawoskrzydłowy dozna kontuzji. Zanim dojdziemy do pomocników zacznijmy pracę od poznania bramkarza i linii defensywnej.

Bramkarze:
Na tej pozycji mamy do wyboru trzech zawodników, co w klubie naszego pokroju oznacza konieczność podziękowania jednemu z nich. Ze względu na młody wiek wszystkich trzech najlepszym rozwiązaniem byłoby wypożyczenie, niestety jeżeli chętny do takiej transakcji się nie pojawi, tzeba będzie  sprzedać zawodnika.

Jim Provett – najstarszy (27 lat) zawodnik na tej pozycji, w porównaniu do kolegów jest najlepszy pod względem cech umysłowych, co zapewne wynika z jego wieku i przede wszystkim zmysł taktyczny. Do tej pory pełnił rolę pierwszego bramkarza.  

Paul Farman –  Najmłodszy w gronie bramkarzy  (20 lat), najmocniejszą jego stroną jest ambicja i lepsze od Proveta umiejętności bramkarskie. Ze względu na młody wiek brakuje mu doświadczenia i tylko tym nieznacznie przegrywa ze starszym kolegą.

Mark Cook – 21 lat i zdecydowanie najlepszy z zawodników pod względem umiejętności, podobnie jak Farman jest nieograny i niedoświadczony, a także słaby kondycyjnie. Niemniej jego statystyki sprawiają, że kryje się w nim ogromny potencjał.

Podsumowanie:  Nie ukrywam, że wybór tylko dwójki zawodników w sytuacji gdzie poziom jest naprawdę wyrównany jest ciężkie. Doszedłem jednak do wniosku, że kolejność w bramce będzie wyglądać następująco:

1.    Farman
2.    Cook
3.    Provett 

Dlaczego tak? Odpowiedź jest bardzo prosta Farman oraz Cook są zawodnikami znacznie młodszymi  od Provetta i w perspektywie kilkuletniego budowania zespołu to znacznie lepsza inwestycja. Oczywiście przy wyborze zawodników musimy brać pod uwagę poziom rozgrywek w jakich występujemy. W naszym przypadku rywali z jakimi przyjdzie nam się zmierzyć nie odstają znacząco umiejętnościami, tak więc możemy swobodnie ogrywać naszych młodziaków. Jednak gdy naszym zadaniem jest poprowadzenie zespołu, który walczy z dużo mocniejszymi rywalami, trzeba się zastanowić czy pozbywanie się doświadczonego zawodnika nie będzie strzałem we własną stopę. Kluczem do osiągania sukcesów jest optymalne połączenie młodości i doświadczenia, jeżeli źle wyważymy wiek składu może się okazać, że albo długi sezon wykończy naszych seniorów jeszcze przed końcem rozgrywek lub nasz młody skład będzie tracił punkty po głupich błędach spowodowanych zbyt małym ograniem. Wróćmy jeszcze na moment do omawianej wcześniej trójki, chciałbym tylko napomnieć, że obecny wybór kolejności może jeszcze ulec zmianie po zapoznaniu się z tym co prezentuje linia defensywna oraz po odwiedzeniu naszych juniorów, ale o tym później.

Nadszedł czas na poznanie innych zawodników, z tego miejsca zaznaczę, że studiujemy wszystkie pozycje, tak więc dany zawodnik może się powtarzać w zależności w zależności od umiejętności gry na poszczególnej pozycji. Poniżej znajduje się lista dostępnych oraz ich umiejscowienie na boisku:

LO – Lewy Obrońca 
PO – Prawy Obrońca
CLS – Cofnięty Lewy Skrzydłowy
CPS – Cofnięty Prawy Skrzydłowy
SO –  Środkowy Obrońca
ST – Stoper
WO – Rozgrywający
DP – Defensywny pomocnik
ŚP – Środkowy Pomocnik
OP – Ofensywny Pomocnik
LP – Lewy Pomocnik
PP – Prawy Pomocnik
LS – Lewy Skrzydłowy
PS – Prawy Skrzydłowy
ŚN – Środkowy Napastnik
N – Atakujący

pozycje

Zapoznanie się ze wszystkimi możliwościami naszych piłkarzy jest bardzo ważnym etapem planowania taktyki, okresu przygotowawczego oraz ewentualnych wzmocnień. Chociaż jest zajęciem mozolnym, to nadaje całego smaku zawodowi wirtualnego menadżera. Wielu początkujących trenerów popełnia podstawowy błąd dobierając skład pod kątem wymyślonego przez siebie ustawienia, niestety często kończy się to marnymi wynikami lub rozpoczęciem zabawy „Save & Load”. Na luksus dobierania składu do swojej wizji założeń taktycznych posiadają tylko osoby pracujące w największych potęgach piłkarskich naszego globu. Nas, których nazwiska nie znają jeszcze nawet nasi podopieczni czeka bardzo długa droga do zdobycia sławy i wielkich pieniędzy.  Czas jednak przejść do właściwych zadań.

Pierwszym etapem jest poznanie sektorów boiska, w których mogą operować poszczególne jednostki naszej drużyny. Bardzo ważnym punktem budowy zespołu jest zebranie jak największej liczby piłkarzy posiadających umiejętność gry na więcej niż jednej pozycji. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta, otóż wszechstronni zawodnicy są nie tylko lekarstwem na okresowe luki w składzie (kontuzje, kartki, itp.) dają nam menadżerom swobodę płynnej reakcji na boiskowe wydarzenia bez konieczności wprowadzania zmian. Biorąc za przykład mój zespół, w którym czterej zawodnicy grający w środku pola mogą występować na każdej pozycji od defensywnego przez środkowego, a na ofensywnym pomocniku kończąc. Takie pole manewru pozwala mi operować w zakresie poniższych ustawień:

442

Jeżeli dorzucimy do tego możliwość gry moich bocznych obrońców jako cofniętych skrzydłowych otrzymujemy bardzo szeroki wachlarz możliwych rozwiązań taktycznych, a przecież dodatkowo mamy jeszcze możliwość wprowadzania zmian. Dlatego tak ważne jest poznanie swojego zespołu i wykorzystywanie potencjału jaki w nim drzemie.  Jeżeli gonimy wynik, a nasz środkowy pomocnik złapie kontuzje i nie będziemy mieli odpowiedniego zmiennika w jego miejsce, to żeby nie osłabiać zespołu jedynym rozwiązaniem będzie zmiana ustawienia, ale żeby dokonać mądrej zmiany należy mieć odpowiednie pole manewru. Wprowadzając w jego miejsce napastnika otrzymujemy ultra ofensywne ustawienie.

22123

Oczywiście to tylko najprostszy możliwy przykład, bo ustawieniem nie wygrywa się meczów. Do tego celu jest jeszcze potrzebna taktyka i odpowiednie dobranie poleceń  dla jej wykonawców. Szczegółowymi założeniami taktycznymi zajmować się będziemy w późniejszym czasie. Teraz natomiast przejdziemy do właściwej części, czyli selekcji naszego składu i ustawienie go odpowiednio na boisku w oparcie przez posiadane umiejętności.

Wybraliśmy już bramkarza i co teraz? Polecam budowanie zespołu zaczynając od środkowych pozycji, czyli środkowi obrońcy, pomocnicy i napastnicy. Natomiast później w zależności od tego co nam pozostało zajmujemy się bokami naszego zespołu i nanosimy ewentualne korekty na wcześniejsze wybory. Polecam taki rozwiązanie kilku powodów:

1)    Środkowi obrońcy to najważniejsze pozycje w naszej drużynie, bez solidnych punktów w tym miejscu nie będzie sukcesów.
2)    Napastnicy podobnie jak obrońcy muszą zapewniać nam zdobycze punktowe.
3)    Nawet jeżeli oprzemy grę na skrzydłach to i tak środkowi pomocnicy będą mieli kluczowe rolę do odegrania.
4)    Zazwyczaj zawodników grających w bocznych sektorach będzie w naszej drużynie mniej, a co za tym idzie łatwiej ich będzie przeglądnąć i ocenić.

Jeszcze odrobina teorii. Porównywać zawodników można na dwa sposoby. Pierwsza, to przeglądanie  poprzez wybór poszczególnych opcji  z wybieranego menu nad listą zawodników. W liście mamy do wyboru wszystkie możliwe statystyki posegregowane na poszczególne rodzaje statystyk. Jeżeli decydujemy się używać tej opcji, to polecam wybieranie zawodników, których oceniamy do wyjściowego  składu (nie ma znaczenia pozycja lecz podświetlenie ich nazwisk),  dzięki temu widok jest przejrzysty i łatwy do ogarnięcia.

sortowanie

Drugi sposób to indywidualne porównywanie zawodników poprzez opcje porównaj dostępną z poziomu informacji o piłkarzu.  Rozwiązanie zdecydowanie lepsze i dające więcej informacji w jednym miejscu. Oczywiście jego wada jest możliwość podglądu jedynie dwóch piłkarzy w danej chwili.

porownanie

 

Środkowi obrońcy

Czas przejść do sedna, czyli zaczynamy od dobrania środkowych obrońców.  W przypadku mojego zespołu, w tym sektorze może występować  pięciu zawodników. Chociaż w teorii dla środkowych obrońców najważniejszymi umiejętnościami są: odbiór, krycie, główkowanie, i skoczność, to osobiście polecam stosować odrobinę bardziej rozwinięty system oceny umiejętności (te, które stosuje zaznaczyłem poniżej kolorem jasnopomarańczowym). Pamiętajcie, że nawet najlepszy „plaster” doskonale odbierający piłkę może skiksować lub niefortunnie podać w sposób otwierający drogę do bramki. Oczywiście spowodowane to będzie brakiem wyszkolenia technicznego i słabą koncentracją. O tym, że interwencje powinny być  pewne, zdecydowane i wykonane w sposób opanowany wspominać chyba nie muszę.

zjazd
Środkowi Obrońcy

–    Ben Clark – bezapelacyjnie najlepszy zawodnik na pozycje środkowego obrońcy. W chwili obecnej zdecydowanie bezkonkurencyjny w linii defensywnej, powinien pomóc w zachowaniu spokoju młodym bramkarzom mojego zespołu. 

–    James Curtis – Równie doświadczony jak Clark, niestety znacznie słabszy pod względem umiejętności. Dodatkową wadą jest nawyk przyjmowania piłek, co według mojej oceny na pozycji, na której chciałem go ustawić nie jest zaletą. Na chwilę obecną jest drugim środkowym, ale głównie z braku alternatywy.

–    Carl Jones – Najsłabszy z trójki nominalnych środkowych, a na dodatek ma problemy z koncentracją i opanowaniem. Niższy od starszych kolegów tylko da centymetry, jednak znacznie mniej skoczny. Na chwilę obecną, szanse na grę ma iluzoryczne. 

–    Paul Heckingbottom – jego największą zaletą jest wszechstronność, dobrze się czuje na wszystkich defensywnych pozycjach, co zapewne uczyni z niego ważny element zespołu. Jeżeli chodzi o pozycję środkowego obrońcy, to jest lepszym piłkarzem od omawianego wyżej Jonesa i wyprzedza go w moich notowaniach. 

–    Craig Baxter – Jest nominalnym prawym obrońcą i występ na środku obrony maiłby miejsce tylko po pladze kontuzji lub kartek. 

Podsumowanie:  Przed sezonem postaram się ściągnąć do klubu jeszcze jednego piłkarza z tej pozycji, bo na chwilę obecną mam zbyt mało możliwości ruchu. Szczytem marzeń byłoby pozyskanie kogoś na poziomie Clarka plus jakiś uzdolniony junior, dałoby to spokój w tym sezonie i pozwoliło na pozbycie się lub wypożyczenie Carla Jonesa.

 

Środkowi Pomocnicy

Jak wspominałem wcześniej, na tej pozycji udało mi się utrafić zawodników, którzy mogą występować na wszystkich pozycjach w linii pomocy.  I tak:

Martin Brittain    – Na dzisiaj podstawowy zawodnik pierwszej jedenastki. Kreatywny i dobrze podający będzie motorem napędowym mojego zespołu.

Craig Nelthorpe     – Podobnie jak wyżej, jednak z małą różnicą. Stosunkowo niskie umiejętności bronienia mogą sprawić, że niektóre mecze będzie zaczynał z ławki. 

Alex Francis – Młody i perspektywiczny zawodnik z predyspozycjami do gry obronnej, dostanie swoją szansę gdy będzie potrzebny ktoś do przypilnowania niebezpiecznego rywala.      

Phil Turnbull – Ciężko na chwilę obecną przewidzieć jego rolę w drużynie. Jeżeli nie uda się zrealizować planu transferowego, a w juniorach nie będzie kogoś w kogo bardziej opłaci się inwestować, to dostanie szansę z racji morderczego sezonu jaki nas czeka.

James Marwood – Jest nominalnym prawym pomocnikiem i na dodatek jedynym w całym zespole, a do zestawienia trafił tylko przez umiejętność gry jako ofensywny pomocnik. Nie ukrywam jednak, że jego miejsce w zespole będzie nieco inne. Do Jamesa wrócimy nieco później.

Podsumowanie:  Chciałbym pozyskać prawego pomocnika, który  będzie również grał na środku pola. Jeżeli się to uda to będę mógł spać spokojnie.  Jeżeli w juniorach będzie perełka, to również zasili szeregi pierwszej drużyny.

zjazd
Środkowi Pomocnicy

Przy przeglądaniu naszych pomocników musimy uświadomić sobie jak ważny jest to element naszego zespołu.  W środku pola zawodnicy muszą połączyć grę defensywną z atakowaniem przeciwnika. Ciężko jest wygrać sezon z lukami w tej części boiska, bo rywal będzie znał doskonale nasz słaby punkt i starał się jak najlepiej przełożyć widzę na strzelone bramki. Natomiast nam, rozgrywanie piłek z pominięciem środka nie przyniesie wielkich sukcesów. Dlatego jeżeli nie posiadamy na pęczki wybitnych piłkarzy, to do wyważania obrony z atakiem powinniśmy użyć wyrównanego stanu grajków o odmiennych umiejętnościach. Jednocześnie to czym dysponujemy na tych pozycjach będzie też miało wpływ na końcowe ustawienie i taktykę całej naszej formacji ale o tym przy ostatecznych podsumowaniach.

Na koniec kilka słów o umiejętnościach branych pod uwagę podczas dobierania pomocy. Zawodnicy występujący w rolach defensywnych, powinni posiadać wysokie zdolności odbioru piłki, gry głową,  przewidywania poczynań przeciwnika, a także posiadać siłę do walki z rywalem. Wskazanym atrybutem defensywnego pomocnika jest również umiejętność krycia, jednak ja osobiście nie oczekuję wybitnych plastrów na tej pozycji. Pomocnicy środkowi powinni mieć wysoko rozwinięty spryt i zwinność, a także potrafić raz na jakiś czasu uderzyć z dystansu. Ofensywni pomocnicy muszą potrafić wykańczać akcję oraz w stopniu bardziej rozwiniętym od środkowych strzelać z za pola karnego. Jeżeli natomiast chodzi o wspólne umiejętności to bardzo ważne w przypadku pomocników są wszystkie atrybuty fizyczne! Zawodnik musi biegać i walczyć przez cały mecz, tak więc oprócz kondycji potrzeba również determinacji. Pamiętajmy, że zdeterminowany piłkarz w 119 minucie spotkania wyciśnie z siebie ostatnie rezerwy. Oczywiście piłkarzom bardziej ofensywnym nie potrzeba już tak dużo siły jak tym z zadaniami defensywnymi, ale tylko jeżeli ich wyszkolenie będzie pozwalało na pokonanie rywala w innym atrybucie np. dryblingu lub doskonałych podaniach. 

W tabeli wyboru nie zaznaczałem wszystkich umiejętności, natomiast nie oszukujmy się, że doskonały pomocnik powinien posiadać na wysokim poziomie praktycznie wszystkie cechy. Wiemy jednak, że takich grajków jest niewielu, a więc naszym zadaniem jest wyciśnięcie maksimum możliwość z tego co posiadamy.

 

Napastnicy

Przyznam, że na pierwszy rzut oka ten element mojego zespołu wygląda całkiem nieźle. Do dyspozycji mam sześciu zawodników, którzy przynajmniej w teorii deklarowani są jako osoby potrafiące występować jako napastnicy. Jeszcze bardziej cieszy fakt, iż mogą grać jako cofnięci napastnicy jak również typowi snajperzy. Zaraz przekonamy się jednak jak teoria będzie miała przełożenie na praktykę:  

zjazd
Napastnicy

Gary Mulligan – Zdecydowanie pierwszy napastnik zespołu. Wysoki, szybki o dobrej technice i silnym strzale, potrafiący również minąć rywala zwodem oraz grać głową. Na dodatek , może wystapić na prawym skrzydle i ma przy tym wysokie zdolności  podań na dalszą odległość oraz dośrodkowań co w połączeniu z jego szybkością daje mu pewne miejsce w pierwszym składzie.

John Shaw – Równie wysoki jak Mulligan, niestety  jest od niego słabszym piłkarzem. Ze względu na małą kreatywność i przewidywanie pożytek z jego gry będzie wtedy, gdy piłki będą dogrywane dokładnie do niego. Na teraz drugi napastnik w zespole i przypuszczam, że jeżeli nie stanie się nic złego to obaj z Mulliganem będą mieli najwięcej spotkań w sezonie.

Dawid Dowson – Młody zawodnik, który został trzecim napastnikiem w zespole właśnie na swój wiek. Może występować jako skrzydłowy, niestety niskie umiejętności podań i dośrodkowań na chwilę obecną nie czynią go groźnym na tych pozycjach. 

Brian Wake – Pożytek największy można uzyskać wykorzystując jego umiejętności umysłowe, bo łowca bramek to wielki nie jest.   Z mojego punktu widzenia bardzo pożyteczne są u niego zdolności odbioru piłki oraz krycia, które będę mógł wykorzystać przy nękaniu rozgrywających piłkę rywali.      

Andy Ferrel – Może grać jako napastnik chociaż jego ulubioną pozycją jest lewa pomoc, dlatego w przypadku nagłej potrzeby można skorzystać z jego usług ale tylko na bardzo krótką metę. W perspektywie jego gry na lewej stronie boiska martwią mnie jego umiejętności, ale o nich później. 

Jonny Allan – Zawodnik do odstrzału i to możliwie najszybciej. Ciężko znaleźć plusy w tym co pokazuje, a jeżeli popatrzymy na jego wiek to dojdziemy do wniosku, że zbyt dużo też nie będzie w stanie się nauczyć. W metryce wpisana jest jeszcze umiejętność gry na lewym skrzydle, jednak patrząc na to co z jego umiejętności może nam się przydać jeszcze bardziej utwierdziłem się w przekonaniu, że trzeba się go pozbyć.

Podsumowanie: Przyznam, iż nie mogę narzekać na posiadaną linie defensywną. Mam dwóch stosunkowo dobrych napastników i kolejną dwójkę, która będzie mogła powalczyć w potrzebie. Zobaczę jeszcze co posiadam w juniorach, niemniej młody Dowson zasługuję na otrzymanie szansy rozwoju. 

Teraz trochę o doborze napadu, zawodnicy odpowiedzialni za zdobywanie bramek muszą wykazać się dobrymi parametrami wyjścia na pozycję oraz wykończenia akcji. Ważna jest też siła fizyczna, spryt oraz mocne uderzenie. Co do pozostałych składowych dobrego napastnika to oczywiście możemy tutaj niwelować braki umiejętności poprzez ustawienie sposobu gry i w przypadku gdy posiadamy słabego technicznie olbrzyma, który w miarę dobrze gra głową to gramy mu wysokie piłki. Natomiast gdy dysponujemy maluchami, którzy są szybcy, zwrotni i dobrze wyszkoleni technicznie stawiamy na grę po ziemi i ich pojedynki 1 na 1. Więcej oczywiście przy okazji rozważań taktycznych. 

 

Boczni obrońcy i boczni cofnięci skrzydłowi

Uzupełniliśmy już środek naszej formacji, czas na powrót do obrony i skompletowanie jej boków. Zaczynamy od lewej strony, na której mamy czterech zawodników występujących po tej stronie zarówno jako obrońcy jak również skrzydłowi.  Najpierw trochę różnic pomiędzy środkowymi i skrajnymi obrońcami oraz cofniętymi skrzydłowymi. Zacznijmy może od tego, że skrzydłowy również jest obrońcą, jednak ze znacznie większym nastawieniem ofensywnym. Tak naprawdę, w największych światowych potęgach, typowych bocznych obrońców wypierają właśnie cofnięci skrzydłowi. Skoro więc zawodnik oprócz obrony musi atakować, to automatycznie jego możliwości kondycyjne i wytrzymałościowe są kluczowe podczas selekcji. Oczywiście do ataku potrzebna jest również technika i umiejętność dryblingu, podań oraz dośrodkowań. Ważna jest także współpraca z partnerami jak również zdolność wyjścia na pozycję. W przypadku gdy zawodnik musi bronić, to w pierwszej kolejności powinien posiadać zdolność odbioru piłki i krycia rywala. Na pewno umiejętnościami na plus są siła, przewidywanie, zdecydowanie oraz kreatywność, niemniej jednak można mieć dobrego bocznego defensora nie wyróżniającego się w tych czterech statystykach. Zerknijmy kogo mam w moich szeregach.

zjazd
Lewi i Prawi obrońcy oraz cofnięci skrzydłowi

Strona Lewa

James Curtis – Wyróżnia się zdecydowanie umiejętnościami defensywnymi, natomiast jego rolą na chwilę obecną jest gra jako środkowy obrońca. Jeżeli uda się pozyskać na pozycję środkowego lepszego od niego zawodnika, to często będzie występował na lewej obronie. 

Paul Heckingbottom – Jest stosunkowo dobrym zawodnikiem na lewą stronę, jednak z racji jego szerokich umiejętności nie podjąłem decyzji gdzie ostatecznie zagra. 

Mark Robinson i David Brown – Zawodnicy o podobnych umiejętnościach i w zależności od tego co przyniosą działania transferowe, a także gdzie ostatecznie zagra Heckingbottom jeden z nich opuści nasze szeregi. Na chwilę obecną z racji wieku faworytem do gry jest Brown, który jest dziewięć lat młodszy od Robinsona i znacznie bardziej utalentowany.

Strona Prawa

–    Ben Clark – Jest filarem obrony i prawa strona musi sobie radzić bez niego.

–    Paul Heckingbottom –  Niestety jeszcze nie ma sprecyzowanej pozycji, wszystko zależy od potrzeb jakie będą w pomocy. 

–    Craig Baxter  i Carl Jones – Rówieśnicy, z których ten drugi jest nieznacznie lepszy. Przyznam, że mam dylemat na chwilę obecną. Clark jest filarem środka, a Heckingbottom może być potrzebny na lewej pomocy, automatycznie w wypadku kontuzji środkowego obrońcy będę zmuszony wystawić tam Jonesa, tak więc Baxter jest obecnie potrzebny.  Jeżeli jednak uda się zrealizować transfer dodatkowego obrońcy to Baxter będzie zmuszony opuścić klub, takie rozwiązanie jest również możliwe w wypadku posiadania zdolnego gracza w drużynie juniorów.

 

Boczni pomocnicy  i skrzydłowi

Podobnie jak w przypadku linii defensywnej tak i tutaj zasadniczą proporcją pomiędzy zwykłym pomocnikiem, a skrzydłowym jest  proporcja pomiędzy atakiem i obroną. Jakich umiejętności potrzebuje zawodnik operujący w bocznych sektorach boiska? Oczywiście dobrych zdolności szybkościowych i wytrzymałościowych, musi również dobre umiejętności dośrodkowań i podań, a ponadto dryblingu, techniki oraz współpracy z partnerami. Zobaczymy w praktyce kogo mam w swojej drużynie. Zaznaczę z tego miejsca, że ze względu na zbliżone wymagania przeglądam zarówno pomocników jak i skrzydłowych. Warto również zwrócić uwagę na to, którą nogą gra zawodnik. Pamiętajmy, że prawonożny zawodnik grający na lewym skrzydle, będzie miał tendencje do schodzenia na środek boiska, tak samo jego odpowiednik po drugiej stronie.

zjazd
Lewi i Prawi pomocnicy oraz skrzydłowi

Lewa Strona:

Kris Gate – Nie oszołomił mnie tym co potrafi, niemniej jest w chwili obecnej najbardziej optymalnym zawodnikiem na tej pozycji.

Paul Heckingbottom – Będzie grał na prawej obronie i ewentualnie na wypadek kontuzji Gata zastąpi go na lewej pomocy. 

James Marwood i David Dowson – Pierwszy na chwilę obecną będzie grał na prawej pomocy, drugi jest trzecim napastnikiem. Cieszy fakt, że mogą występować jako skrzydłowi, martwi fakt, że w Dowsonie potencjału na tej pozycji nie ma. 

Andy Ferrel – Jest słaby i nie należy do najmłodszych zawodników, tak więc znalazł się na czarnej liście. 

Jonny Allan – wspominałem to już przy okazji przeglądu napastników, gracz do usunięcia z listy płac.

Prawa Strona:

James Marwood – Na teraz jest na tej pozycji niezagrożony, będę jednak chciał pozyskać mu jakiegoś konkurenta. Kuleją u niego dośrodkowania, jednak ma dopiero 20 lat i czas na naukę. 

Paul Heckingbottom – W razie potrzeby może zastąpić Marwooda. Jest chyba moim najcenniejszym zawodnikiem, bo potrafi zagrać łącznie na ośmiu pozycjach.

Drużyna juniorów

Ian Reynolds – 17 lat (PO, CPS i ŚO) – do zakontraktowania jako zawodnik pierwszego składu. Oaza spokoju, opanowania i koncentracji (ponad 70) świetna szybkość i przyspieszenie. Już teraz doskonale podaje, będzie musiał popracować nad defensywą, bo ofensywnie jest już teraz bardzo dobry (oczywiście na tle zespołu)

Ian Bywater – 16 lat (PP, DP, CPS, PS) – dołączy do pierwszego zespołu. Już teraz wyróżnia się doskonałymi statystykami na pozycję prawego pomocnika i skrzydłowego.

 

Jak przełożyć posiadane zasoby ludzkie na optymalną formacje?

Skoro wiemy czym dysponujemy możemy sobie układać pierwsze zarysy naszych formacji. Musimy sobie jednak uświadomić, że nasz zespół ma przed sobą bardzo dużą liczbę spotkań i nasze obecne założenia muszą działać w momencie, gdy zostaniemy pozbawieni kilku kluczowych wykonawców naszych planów. Zapewniam Was, że rozgrywanie najważniejszych spotkań sezonu bez Waszych liderów będzie bolesnym doświadczeniem. Dlatego kluczem do sukcesu, będzie nie tyle zbudowanie mocnej jedenastki, co zapewnienie godnego następstwa nieobecnym.  Macie trzech wybitnych środkowych obrońców lub tylu napastników, to może warto zamiast 4-4-2 zagrać 3-4-3, pamiętajcie jednak, żeby  w nagłym wypadku nie zostać na lodzie. Tak naprawdę ustawienie nie jest tak ważne, jak to co potrafią nasi podopieczni.

 

Końcowa selekcja na sezon przed transferrami.

PIERWSZY SKŁAD
Br – Mark Cook
ŚO –  Ben Clark
ŚO –  James Curtis
LO – David Brown
PO – Paul Heckingbottom
ŚP –  Martin Brit
ŚP – Craig Nelthorpe 
LP – Kris Gate
PP – James Marwood
N – Gary Mulligan
N – John Shaw

REZERWOWI
BR – Paul Farman
ŚO,PO – Carl Jones
ŚO, PO – Ian Reynolds (JUNIOR)
PO – Carl Jones
DP, ŚP – Alex Francis
DP, ŚP – Phil Turnbull
PP – Ian Bywater (JUNIOR)
ŚN,N – Dawid Dowson
ŚN, N – Brian Wake

Zawodnicy do sprzedania:
Jim Provett, Andy Ferrel, Jonny Allan, Mark Robinson, Craig Baxter

Zawodnicy do kupienia
Środkowy obrońca i Środkowy pomocnik z możliwością gry na prawej lub lewej stronie

Stan kadry pierwszego zespołu na dzień zamknięcia okienka transferowego powinien wynieść 23 zawodników. Ponadto do drużyny rezerw trafi 6 zawodników z juniorów ( 17/18 lat). Z mojej strony jeszcze jedna mała uwaga,  otóż polecam nie przekraczać liczby 25 piłkarzy w pierwszej drużynie. Oprócz możliwości ogrania wszystkich zawodników uzyskamy również komfort lepszego panowania nad ich nastrojami. 

 

Zakończenie:

W taki sposób dobrnęliśmy do końca naszego pierwszego treningu, następnie czeka nas szykowanie taktyki i realizacja założeń transferowych. Zajmiemy się również planowaniem zajęć treningowych w skali dłuższego okresu czasu.  Zanim się jednak pożegnamy przedstawię Wam krótką ściągawkę dotyczącą umiejętności:

Siła strzału – Wyjaśniać tej umiejętości nie trzeba chyba nikomu. Przydatna przy pozycji napastnika oraz przy stałych fragmentach gry.
Strzały z dystansu – Umiejętność uderzeń z za pola karnego, najbardziej ceniona u pomocników z środka pola.
Drybling – Zdolność mijania przeciwników zwodami. Wskazana u zawodników ofensywnych pomocników i napastników.
Technika – Poziom ogólnego wyszkolenia technicznego. Na technikę składa się mnóstwo ważniejszych lub mniej ważnych umiejętności i potrzebna jest wszsytkim zawonikom bez względu na pozycję.
Dośrodkowania – Umiejęstność dogrania piłki w pole karne z bocznych sektorów boiska oraz stałych fragmentów gry. Wskazana u bocznych obrońców z nastawieniem ofesnywny, a także wymagana u bocznych pomocników i skrzydłowych.
Kreatywność – Zdolność do reagowania na wydażenia w sposób szybki i zaskakujący rywala. Kreatywność jest niezbędna dla piłkarzy odpowiedzialnych ze rozgrywanie akcji, dzięki czemu mogą oni budować skuteczne akcję wykraczające po za ramy założeń taktycznych. 
Wykończenie – Zdolność niezbędna u ofensywnych pomocników i napastników. Jest wyznacznikiem poziomu na jakim dany piłkarz będzie potrafił przełożyć liczbę 100% sytuacji na liczbę goli.
Podania – Umiejętność podawania piłki na bliskie odległości. Bardzo ważna u wszystkich zawodników, ewentualne braki w tym elemencie można wybaczyć jedynie typowym snajperom. Zawodnik, który nie potrafi celnie podać do kolegi lub bramkarza jest wielkim zagrożeniem dla naszego zespołu.
Długie podania – Umiejętności podawania piłki na dalsze odległości. Potrzebna u pomocników i mile widziana u obrońców, pozwalanam na odciązanie gry w danym ektorze boiska lub wyprowadzenie napastnika na czystą pozycję w miejscu, w którym nikt sie tego nie spodziewa.
Spryt – Zbiór cech i umiejętności pozwalających zawodnikowi oszukać rywala lub wyjść z opresji. Ceniony u wszystkich piłkarzy, ma bezpośrednie przełożenie na całokształt gry zawodnika. Sprytny zawodnik bedzie potrafił lepiej zastawiać piłkę, lepiej ją odbierać, a w sytuacji bez wyjścia wywalczy dla nas kilka stałych fragmentów gry. 
Odbiór – umiejętność czystego zabierania lub wybijania piłki rywalom. Niezbędna u zawodików defensywnych (obrońców, pomocników i skrzydłowych) 
Krycie – zdolność do czytania zachowania rywala i ustawiania się w stosunku do niego, tak aby uniemozliwić mu przejęcie piłki, podanie lub strzał. Niezbędna u środkowych obrońców, mile widziana u bocznych oraz defensywnych pomocników.
Gra głową – umiejętność celnego i dokładnego zagrywania głową, bezwzględnie wymagana u środkowych obrońców. Przydatna również w innych zadaniach defensywnych oraz w przypadku napastników.
Przyjecie piłki – zdolność opanowania lecącej piłki. Podobnie jak w przypadku techniki wskazana u wszystkich zwodników. Zmniejsza ryzyko kiksów w defensywie oraz straconych piłek w ataku.
Wyjście na pozycję – Zdolność do umiejętnego przesuwania sie po boisku w celu umożliwienia partnerowi dokładnego zagrania. Wymagana u ofesnywnych zawodników, pomoże w ograniczeniu liczby pozycji spalonych, a także pozowli na gre przy pomocy odań prostopadłych.

**********
Przewidywanie – Umiejętność czytania gry i reakcji na zamiary przeciwnika. Potrzeba obrońcom i napastnikom, mile widziana u rozgrywających. Zawodnik dobrze przewidujący bedzie w stanie określić czy przeciwnik ma zamiar podawać czy próbować zwodu. Napastnik natomiast nie zostanie zskoczony w momenice kidy obrońca skiksuje lub bramkarz nie dojdzie do dośrodkowania. 
Agresja – Cecha wpływająca na sposób gry piłkarza (nie mylić z chamstwem). Zawodnik grający agresywnie nie odstwi nogi w starciu z rywalem, częściej i szybciej bedzie atakował. Zawodnicy o wysokim poziomie agresii doskonale nadają się do gry presingiem.   
Opanowanie – Podejście zawodnika do skrajnie stresujących sytuacji. Zawodnik opanowany znacznie rzadziej bedzie prowadził bezsensowne dyskusje z arbitrem, a w sytuacji podbramkowej zachowa zimną krew do końca. Najbardziej ceniona zdolność w przypadku obrońców, którzy bedą w stanie wyczekać na ruch rywala i nie pójść na tak zwany “raz”. 
Koncentracja – Poziom skupienia danego zawodnika na grze. Skoncentrowany zawodnik nie pozwoli sobie na głupi błęa w końcówce spotkania, jak równiez zaraz po strzeleniu gola. Ogólnie gracze o wysokiej koncentracji popełniają mniej błędów od innych.  
Zdecydowanie – Dobiegnę czy nie dobiegnę, podawać czy strzelać, gonić go czy robić wślizg? Ile takich sytuacji mamy na boisku, kiedy to zawodnik popełia błąd przez zmianę decyzji w ostatnim momencie. Im wieksze statystki na tym polu tym mniej pytań w głowie naszego piłkarza. Zdolność najbardziej potrzebna u obrońców, ale przydaje sie również naszym napastnikom. 
Determinacja – Cecha odpowiedzialna za grę do końca i walkę do granic mozliwości. Zawodnik zdeterminowany przegrywa mecz dopiero po ostatnim gwizdku i nawet prz 0-3 daje z siebie 120%.
Współpraca – Cecha odpowiedzialna za umiejętność gry z w drużynie. Wymagana u obrońców i pomocników, ale wskazana również w ataku. Im wiekszy współczynnik współpracy tym częściej zawodnik odda piłkę lepiej ustawionemu koledze lub będzie go asekurował wobronie.
Stabilność formy – Checha odpowiedzialna za częstotliwośc pojawienia się kryzysów i słabszych spotkań.
Zastraszenie – Umiejętność wpływania na emocję przeciwnika, którzy bedą unikali starć z naszym piłkarzem. Wymagana u obrońców i napastników.
Przywództwo – Cecha odzwierciedlająca wpływ jaki dany piłkarz wywiera na swoich kolegów. Pomaga w wyborze kapitana drużyny.

**********
Przyspieszenie – Start do piłki jakim dysponuje zawodnik, inaczej czas w jakim osiąga swoją maksymalną prędkość.
Szybkość – Prędkość maksymalna zawodnika.
Pracowitość – Cecha ospowiedzialna za chęć udoskonalania swoich umiejętności oraz oddania dla zespołu w czasie meczu.
Siła – Cecha pomagajaca walczyć i przepychać się z rywalami, niezbędna w obronie i ataku.
Zwinność – Zbiór umiejętności wpływający na lepszą równowagę, orientację i balans ciałem, a także wychodzenie cało z niebezpiecznych starć.
Skoczność – inaczej wyskok, atrybut wskazujący jak wysoko jet w stanie wyskoczyć dany zawodnik.
Wytrzymałość – wydolność organizmu, czyli wskaźnik tego jak długo i z jakim obciążeniem nasz zawodnik wytrzyma na boisku.

**********
Wiek – Od wielu zależą mozliwości naszego piłkarza. Starszy zawodnik, znacznie wolniej poprawia swoje umiejętności. 
Wzrost – Bardzo ważny współczynnik wyboru obrońców. Ma także znaczenie przy ustalaniu taktyki dla naszego zespołu.
Noga – parametr wskazujący, którą nogą posługuje się piłkarz. 
Styl gry – Sposób w jaki gra nasz zawodnik, bardzo ważna informacja przy tworzeniu schematów taktycznych.
Charakter – Informacja, dzięki której bedziemy mogli poznać zachowanie naszego piłkarza i przewidzieć jego ewentualne nawyki.
Talent – Piłkarz obdarzony dużym talentem uczy się szybciej, ale tylko jeżeli tego chce.
Zmysł taktyczny – umiejętność wprowadzania w życe założeń swojego trenera. Nawet najlepsza taktyka nie przyniesie efektów bez jej dobrych wykonawców.