Wywiad z Bartoszem Kiewra, założycielem FIFAM.info

Bart6qx

Bart6qxPrzyszła kolej na drugi urodzinowy wywiad, tym razem na przesłuchaniu pojawił się założyciel i głównodowodzący Bartosz Kiewra, który uważa się za upartego egocentryka, przyznał w poniższej rozmowie, iż nigdy nawet nie przeszło mu przez myśl rzucenie FifaM.info w kąt. Nie rzucił on także palenia przez trzeci rok działalności wortalu. A o zmianach jakie nastąpiły w tym czasie opowiedział w rozmowie poniżej. Zapraszam do lektury 🙂

 

 

Na początku tego wywiadu chciałabym pogratulować trzecich urodzin serwisu. Co się zmieniło w ciągu tych trzech lat?
Dziękuję w imieniu całej ekipy tworzącej, a co do zmian, to na pierwszy rzut oka widać, iż fifam.info cały czas ewoluuje. Ciężko wymienić jedną konkretną rzecz, bo zmienia się cały wortal tj. treść, funkcjonalność, zaplecze techniczne itd.

Jakie są Twoje plany na najbliższą przyszłość?
Jeżeli chodzi o serwis, to w najbliższym czasie wystartuje angielskojęzyczne forum oraz rozpoczniemy akcję mającą na celu zachęcić ludzi do sięgnięcia po tytuł FIFA Manager, a co za tym idzie dołączenia do rozrastającej się nasze społeczności. W życiu prywatnym spodziewam się potomka, a więc cały mój świat stanie na głowie, co wyklucza na chwilę obecną dalekosiężne planowanie.

Czy jesteś w stanie wyobrazić sobie co będziesz robił za rok przy 4 urodzinach? Jakieś plany na ewolucję?
Chciałabym zbudować bazę zawodników, dostępnych dla researcherów z całego świata, którzy na bieżąco będą mogli uzupełniać statystyki poszczególnych zawodników.

To teraz pytanie nieco odwrotne. Gdybyś mógł cofnąć się w czasie o te trzy lata postąpiłbyś dokładnie tak samo w związku z FifaM.info?
Oczywiście, tempo rozwoju i miejsce w społeczności, jakie zajmuje obecnie serwis jest pozytywną rekomendacją dla strategii jego rozwoju.

A w ciągu trwania tych trzech lat z perspektywy czasu, zrobiłbyś coś inaczej?
Nie należę do osób, które gdybają i wracają do przeszłości. Wszystko co się wydarzyło w znaczeniu pozytywnym i negatywnym wiele mnie nauczyło oraz pozwoliło na lepsze planowanie posunięć w przyszłości.

Bartek, słyniesz z pomysłowości, czy są jakieś nowe projekty, które chodzą Ci po głowie?
Okres letni to zawsze dla mnie natłok pracy, dlatego na chwilę obecną nie planuję żadnych nowych projektów. Nie zamierzam również oficjalnie się w jakieś dzieła angażować, natomiast nieoficjalnie mam swój udział w kilku mniejszych lub większych projektach z różnych tematów i z takiej działalności jestem bardziej zadowolony.

bart6qx_5Jak w ciągu tych trzech lat ewoluowały Twoje stosunki z kolegami?
Przyznam się, że straciłem ogromną ilość kolegów i teraz nie mam żadnego, jednak trzeba powiedzieć, że zyskałem znacznie więcej przyjaciół i to jest chyba największy sukces, jaki osiągnąłem. Nigdy nie sądziłem, że działalność strony pozwoli mi na poznanie tak wspaniałych ludzi z całego kraju.

Kiedy rok temu Piterson przeprowadzał z Tobą wywiad, zapytał o cel na trzeci rok działalności FifaM.info. Odpowiedziałeś wtedy: „Cel jest jeden, rozwój głównego serwisu i ekspansja w kierunku nowych społeczności”. W jakim stopniu udało się zrealizować ten cel?
W stu procentach, jednak jak wspomniałem wcześniej zmieniłem odrobinę podejście do tematu ekspansji na inne społeczności. Teraz robię to bardzo powoli i bez nachalnego wciskania się na inne sceny.

W takim razie, jakie cele stawiasz na następny rok i kolejne lata?
Oprócz światowej bazy danych zawodników, planuję również uruchomienie nowych wersji językowych serwisu.

W tym samym wywiadzie życzyłeś sobie 48 godzinnej doby, podejrzewam, że nie udało się nic zrobić w tej kwestii, ale może coś się jednak zmieniło? Masz więcej czasu dla siebie?
Mam dla siebie czasu znacznie mniej niż ostatnio 🙂

Nadal uważasz się za pracoholika?
Nie, teraz za pracoholika uważa mnie żona i rodzina. Ja natomiast uważam, że nie jestem od pracy uzależniony, po prostu jest dla mnie na tym samym poziomie ważności jak oddychanie. Skoro nie mogę na dłuższą chwilę wstrzymać oddechu to i nie pracować też długo nie potrafię.

Piotrek w wywiadzie pytał o wady i zalety kolegów. Ja mam pytanie nieco inne, największe wady i zalety, ale Twoje?
O zaletach i wadach powinni się wypowiadać inni, żeby jednak nie było podejrzeń o uciekanie od odpowiedzi napiszę, że jestem upartym egocentrykiem i wielu przypadkach nie liczę się ze zdaniem innych osób. Jestem również miły, sympatyczny i słodziutki, mam również takie ładne oczka.

O to zdecydowanie xD. Czy kiedykolwiek myślałeś, żeby rzucić to w kąt i uciec z dala od tego chaosu związanego z FifaM.info i całą resztą nawału pracy?
Nie, nigdy nie przyszło mi to do głowy.

Podejrzewam, że z takim nawałem pracy człowiek łatwo może zostać wytrącony z równowagi, łatwo Cię wkurzyć?
O tak, w ostatnich kilku miesiącach bardzo łatwo.

Czy jest coś, co pozwala Ci trzymać nerwy na wodzy? Albo coś, co Cię uspokaja?
Jaranie xDDDDDDD. Dużo palę i zawsze uciekam po papierosa w chwilach skrajnych emocji. Zakaz palenia w miejscach publicznych i w domu, ze względu na ciążę małżonki sprawiły, że dodatkowo mogę się odciąć od wszystkiego.

W poprzednim roku wystartowałeś ze Światową Piłką, do której miałam przyjemność pisać :). Niestety wszystko skończyło się nie tak, jakbyśmy sobie tego życzyli, czy uważasz, że czas poświęcony na ŚP był czasem straconym?
Nigdy nie żałuję tego co zrobiłem w swoim życiu, identycznie jest w przypadku Światowej Piłki. Nie udało się to trudno, niemniej współpraca z ludźmi tworzącymi tygodnik była świetnym okresem i stwierdzenie, że straciłem czas byłoby barkiem szacunku dla osób zaangażowanych w ŚP.

Gdybyś mógł się cofnąć w czasie zmieniłbyś coś w związku z tygodnikiem?
Jak wspomniałem wcześniej nie cofam się w czasie i nie gdybam. Stało się, jak się stało i trzeba wyciągać wnioski na przyszłość.

A nie myślałeś może o jakimś podobnym projekcie teraz albo w niedalekiej, lub dalszej nieco przyszłości?
Myślę cały czas i cały czas mam propozycje udziału w różnych projektach. Nie robię tego jednak na razie oficjalnie, tak jak to miało miejsce w poprzednich projektach.

Przechodząc na chwilę do tematów związanych z piłką nożną. Oglądałeś finał Ligi Mistrzów? Wynik 3:1 dla Barcelony uradował Cię, czy raczej zawiódł?
W każdym kraju mam bardziej i mniej lubiane zespoły. Duma Katalonii oraz Czerwone Diabły należą do zespołów, które posiadają moją sympatię, dlatego wynik rywalizacji nie miał dla mnie większego znaczenia. Liczyłem na więcej ze strony angielskiej drużyny, ale Hiszpanie są na obecną chwilę chyba nieosiągalni dla innych zespołów.

Euro 2012 już niedługo, myślisz, że uda się nam zdążyć ze wszystkim na czas?
Zawsze mówiłem, że zdążymy, jednak poziom produktów będzie bardzo niski. Jesteśmy takim narodem, iż nigdy w naszym kraju nie będzie dobrze i nie widzę na najbliższe stulecie możliwości poprawy sytuacji.

Większość użytkowników forum wie, że już za miesiąc będziesz ojcem. Z tej strony moje gratulacje i pytanie: jak wyobrażasz siebie w roli ojca?
Dziękuje bardzo i przyznam się, że nie jestem w stanie powiedzieć jak sobie wyobrażam ojcostwo, na pewno będzie fantastycznie.

bart6qx_3Wymień trzy rzeczy bez których nie mógłbyś się obyć w życiu?
O rany to chyba najcięższe pytanie, na pewno nie wyobrażam sobie teraz życia bez najbliższych mi ludzi, wliczając w to rodzinę oraz osoby, które poznałem właśnie dzięki fifam.info, również będącej w kręgu najważniejszych w moim życiu.

Jesteś pesymistą, realistą czy optymistą?
Zdecydowanym optymistą 🙂

Łukasz w wywiadzie, który również miałam przyjemność przeprowadzić napisał, że współpraca z BF zacieśnia się i idzie w dobrym kierunku. Czy Ty również tak uważasz?
Zdecydowanie tak, i mam nadzieję, że nic nie zmieni tego stanu rzeczy.

Planujecie pierwszy zjazd sympatyków FIFA Manager. Czego się po nim spodziewasz?
Chciałbym, żeby wreszcie się odbył, bo na razie ciężko przychodzi nam zorganizowanie pospolitego ruszenia.

W tym roku ukaże się jubileuszowe wydanie FIFA Manager. Czego oczekujesz po tegorocznej edycji?
Liczę, że wreszcie otrzymamy produkt pozbawiony rażących błędów.

Wydaliście w tym roku PGP 4.0. Jakie są reakcje społeczności na niego?
Jak zawsze PGP jest przyjmowane bardzo pozytywnie przez światową społeczność. W tym roku płyty z dodatkiem powędrowały na sześć kontynentów.

Za rok jubileuszowe wydanie oznaczone numerkiem 5.0. Mamy oczekiwać czegoś naprawdę wyjątkowego w związku z tym?
Problem z PGP jest taki, że jego zawartość uzależniona jest od produktu głównego, czyli FIFA Manager, a więc o tym, jaki będzie PGP 5.0 możemy rozmawiać dopiero po premierze gry.

Twój największy sukces w grze FIFA Manager?
Zespołem Dorchester Town zdobyłem wszystko co jest do zdobycia na świecie 🙂

Teraz kilka pytań od Twoich kolegów z którymi pracujesz na co dzień 🙂 Kiedy ligę wygrywa Legia to palisz cygaro jak Maaskant?
Oczywiście, specjalnie sprowadzam je z Kuby, niestety ostatnio już trochę zawilgotniało i chyba zapale je po pierwszym od kilu lat sukcesie w europejskich pucharach.

Czy zaczynając przygodę z FIFA Manager (wcześniej TCM) wiedziałeś, że to gra, która na tyle Cię wciągnie, że zdecydujesz się na założenie strony o niej?
Musimy zaznaczyć jedną bardzo ważną rzecz, to nie gra mnie wciągnęła, lecz ludzie tworzący polską społeczność graczy. Gdybym na poprzedniej stronie nie poznał wyjątkowych ludzi, to nigdy fifam.info nie ujrzała by światła dziennego.

Oglądasz Kapitana Bombę i Generała Italie?
Raz podczas pobytu w Kaliszu miałem taki maraton i w zupełności wystarczy.

Czy „Tajemniczy żyły” dostanie się kiedyś do świata równoległego? xD
Hmmm…

Niedługo zostaniesz tatą. Chodzisz z żoną na szkołę rodzenia?
Nie, jeżdżę…

Czy dostałeś kiedyś mandat prowadząc samochód? Jeśli tak, to za co?
Tak, w prezencie na tegoroczne święta Wielkiej Nocy. Z tego miejsca pozdrawiam mondziołów w czarnym Oplu Vectra.

Czy Polska reprezentacja to drużyna, która może namieszać na ME2012?
Oczywiście, przecież nasz zespół zawsze miesza na ME i MŚ, to znaczy zawsze mamy wielkie nadzieję, które mieszane są z błotem. Poważnie jednak, nie oczekiwałbym tutaj jakiejś wielkiej rewolucji, jak mawiał stary mędrzec: „z gówna bata nie ukręcisz”, i tak będzie w przypadku naszych reprezentantów. Nie mamy obecnie drużyny, która powalczyć może w Europie i w najbliższych latach nie zapowiada się zmiana tego stanu rzeczy, bo nie widać alternatywy dla zawodników obecnie występujących w narodowych barwach.

bart6qx_4Co słychać u Twojej pociechy, jakim niewątpliwie jest piesek żony?
Zaczęła pylić, ale tak to ok.

Mówiłeś kiedyś że potrzebujemy konkurencji. Pojawiła się takowa, więc może kilka słów o tym?
Pozostawię to bez komentarza…

Po raz kolejny spotykamy się z plagiatorstwem. Tym razem padło na zdjęcia z naszego serwisu. Masz pomysł jak z tym walczyć?
Tak jak ze stadionowym chuligaństwem – zamknąć Internet. Poważnie jednak, bez zaangażowania rodziców i władz w edukację młodych ludzi problem nigdy nie zniknie. Najczęściej za takimi zachowaniami stoją dzieci, które poprzez zaistnienie w Internecie rekompensują sobie brak zainteresowania ze strony rodziców. Najczęściej sprawcy całego zamieszania, żeby zwrócić na siebie uwagę sięgają po pracę innych ze względu na brak własnych umiejętności lub chęć osiągnięcia szybkich rezultatów bez żadnego wkładu własnego.

Udało nam się dojść do końca. Mam nadzieję że nie było tak źle, prawda?
Było całkiem sympatycznie i mam nadzieję, że moje odpowiedzi nasyciły ciekawość.

Dziękuję bardzo za wywiad i życzę kolejnych sukcesów 🙂
Dziękuję i wzajemnie 🙂

Wywiad przeprowadziła: Paulina Solarz
Po raz kolejny z tego miejsca wielkie podziękowania powinny trafić do Łukasza, za znaczący udział przy wywiadzie 🙂