Rozmowa z Łukaszem Tomczykiem, redaktorem naczelnym FIFAM.info

lukasvista

lukasvistaŁukasz mimo upływających trzech lat działalności FIFAM.info wcale nie czuje się wypalony, w dodatku wciąż pamięta początki strony. Teraz możecie poznać go troszeczkę z innej strony w rozmowie poniżej, a już niedługo na planowanym zjeździe sympatyków FIFA Manager. Zapraszam do lektury.

 

Na początku tego wywiadu chciałabym pogratulować trzecich urodzin serwisu. Co się zmieniło w ciągu tych trzech lat?
Dziękuje bardzo 🙂 Ostatnie trzy lata pokazały nam, że przy dobrze obranym kierunku rozwoju oraz z odpowiednim zespołem możemy naprawdę dużo zdziałać. Aktualnie serwis umacnia swoją pozycję jednego z najlepszych serwisów o tematyce FIFA Manager, wydając coraz większe i lepiej dopracowane dodatki, jak WGP oraz PGP. Mimo, że trzy lata to kawał czasu nadal nie czujemy się wypaleni, a w naszych głowach wciąż krąży masa pomysłów.

Jakie są Twoje plany na najbliższą przyszłość?
Planów jest bardzo dużo, główną kwestią jest znalezienie czasu na ich realizację. Natłok pracy, strona oraz pozostałe rzeczy, na które składa się życie naprawdę utrudniają ich realizację. Wierzę, że chociaż część z nich uda mi się zrealizować w tym roku.

Czego oczywiście Ci życzę i trzymam za to kciuki 🙂 Dlaczego akurat strona o tematyce FIFA Manager? Czy gdybyś mógł się cofnąć w czasie o te trzy lata postąpiłbyś tak samo?
Moja przygoda z grą trwa od jej pojawienia się na rynku zagranicznym. Sentyment oraz rodzaj rozgrywki spowodowały chęć zrobienia czegoś, co pozwoli innym graczom poznać grę, a mi czerpać przyjemność z pracy nad stroną. Współtworzenie takiego serwisu było i nadal jest sukcesem wielu osób, w tym Pitersona, który odszedł z redakcji w tamtym roku. Wszystko co realizowałem przez cały okres uważam za sukces, dlatego cofając się w czasie postępowałbym tak samo.

Jak układa się praca pomiędzy głównie dowodzącymi FifaM.info?
Od początku uważaliśmy, że atmosfera, poziom i morale w zespole muszą stać na wysokim poziomie i wciąż tak jest. Wszystkie konflikty w redakcji w końcu odbijają się na jakości serwisu, a żaden z nas tego nie chce. Dlatego też większość decyzji jakie podejmujemy są poddane głosowaniu lub poprzedzone rozmowami.

Pamiętasz jeszcze same początki tworzenia FifaM.info?
Oczywiście, że tak, mimo tego, że minęły już trzy lata od startu wciąż mam w pamięci naszą rozmowę z Bartkiem. Wspólna decyzja, a później ogrom prac, żeby wszystko to, co planowaliśmy ruszyło i jesteśmy do dziś. Oczywiście bez zgranej ekipy przyjaciół, którą niewątpliwie jesteśmy trudno byłoby osiągnąć aktualny stan serwisu.

W jednym z poprzednich wywiadów doczytałam się, że nie palisz a wolisz zimne piwko w zamian, czy nadal kontynuujesz ten rodzaj przyjemnego spędzania czasu? 😀
Nadal nie palę i już chyba nie będę tego robił w tym życiu. Zimnym piwem ze szronem na butelce w takie ciepłe dni, jakie mamy ostatnio raczej nie pogardzę.

Lubisz czytać książki, co ostatnio przeczytałeś? I czy jest książka, którą w szczególny sposób mógłbyś mi polecić?
Pomimo licznych obowiązków zawsze staram się znaleźć czas na książkę. Myślę, że jest ona dla mnie jakąś odskocznią, w którą mogę wejść zostawiając wszystko w koło samemu sobie. Ostatnio jedną z nich była książka Fredricka Forsytha „Fałszerz”, mogę ci ją szczerze polecić, a nawet pożyczyć jak będziesz w Kaliszu.

O dziękuję, teraz mam dodatkową motywację, aby zagościć do Kalisza :). Czy nadal grając w FIFAM preferujesz głównie włoską ligę i nadal pozostajesz wierny Milanowi?
Tak, jednak muszę szczerze przyznać, że nie gram w FIFAM tak długo jak kiedyś potrafiłem.

A nadal nie interesuje Cię polska liga? Nadal uważasz, że „jej poziom jest za niski”?
W tej kwestii nadal nie zmieniłem zdania i z tego co doświadczam czytając różne serwisy piłkarskie szybko się to nie zmieni.

Myślisz, ze Euro wypali, czy będzie straszna siara i wszyscy będą chcieli z wstydu wyemigrować z Polski?
Biorąc pod uwagę ostanie incydenty, jak źle zbudowane schody, przeciekające sky roomy i problemy z autostradami, sytuacja nie jest wesoła. Cóż, nasz naród ma mentalność budowania szybko za małe pieniądze, nie patrząc perspektywicznie. Gdyby odebrali nam Euro, a jest to możliwe, stalibyśmy się pośmiewiskiem Europy. Nie spodziewam się jednak jakiejkolwiek emigracji.

Myślisz że Polacy mają szansę na wyjście z grupy?
Powiada się że „nadzieja umiera ostatnia”, u mnie umarła, zanim się jeszcze rozpoczął pierwszy mecz Euro.

Aż tak nie wierzysz w biało-czerwonych?
Nie oszukujmy się, że poziom reprezentowany przez naszych piłkarzy jest żenujący. Bez drastycznych zmian w kadrze nic nie ugramy.

Oglądałeś finał Ligi Mistrzów. Jak Ci się podobało to spotkanie i czy jesteś zadowolony z wyniku?
Takiego wydarzenia, jak finał Ligi Mistrzów nie mogłem przegapić. Mecz podobał mi się, ale wygrała drużyna, za którą akurat nie trzymałem kciuków.

A więc jesteś fanem Czerwonych Diabłów?
Fanem nie, bo jak wiesz kibicuje Milanowi. Po jego odpadnięciu przyglądałem się Manchesterowi i podobała mi się ich gra. Dlatego też w meczu finałowym to za nich trzymałem kciuki.

Gdzie widzisz się za rok, o ile miejsca nie będzie miał zaplanowany na październik przez Harloda Campinga kolejny koniec świata?
Rozmawiałem z Haroldem i powiedział mi, żebym się nie bał, bo znowu źle coś przeczytał. Tak więc za rok widzę się starszym i jeszcze bardziej zapracowanym człowiekiem niż jestem teraz.

Czy jest coś czego żałujesz w życiu ?
Na pewno znajdzie się parę sytuacji, w których wiedząc jakby się to potoczyło zmieniłbym zdanie lub postąpił inaczej. Niestety świat jest ułożony tak, a nie inaczej i nasze decyzje ciąganą się za nami przez całe życie.

Ale czujesz, że dzięki tym decyzjom nauczyłeś się na błędach?
Wiesz niektórych błędów człowiek stara się nie popełniać, ale nieraz i tak się powielają. Wiele rzeczy przybiera różną postać losu i wiedząc nieraz, że już tak w życiu postąpiłem rzucam sam sobie wyzwanie sądząc, że będzie inaczej. Najlepszym weryfikatorem naszych poczynań jest w tym wypadku czas, bo to on wszystko odsłania.

Czy pracując słuchasz muzyki, czy raczej Cię to dekoncentruje?
Pracuję słuchając radia internetowego, w której leci moja ulubiona muzyka. Kiedy nie mogę zebrać myśli pisząc coś lub odpowiadając jak teraz, wolę jednak ciszę, żeby najlepiej się wyrazić.

Twoja ulubiona muzyka czyli?
Głównie jest nią gatunek zwany alternatywny rock, ale słucham także muzyki, która aktualnie przewija się w radiu.

Jest jakaś piosenka, która ostatnio szczególnie chodzi Ci po głowie? Albo płyta, której ostatnio nałogowo słuchasz?
Nie mam takowej słucham wszystkiego co leci.

Czy gdybyś dostał propozycję uczestnictwa w „tańcu z gwiazdami”, albo w programie typu „jak oni śpiewają?”, wziął byś w nim udział? Jak sprawa wygląda u Ciebie z tańczeniem/ śpiewaniem?
Nie wziąłbym, bo kompromitacji nie potrzebuję na całą Polskę. Śpiewać nie umiem, a z tańcem daję radę jakoś, co udowodniłem na ostatnim weselu xD

Taki z Ciebie dobry tancerz? Już wiem, do kogo się zgłoszę, jak będę potrzebowała partnera do tańca xD.
Pokazałbym Ci film, ale nie będę robił przysłowiowej „siary”. Co do partnera to śmiało pisz xD

Będę pamiętać xD. Piterson pytał Cię w wywiadzie o największe wady i zalety Twoich kolegów, a gdybyś miał o sobie powiedzieć jakieś 3 najpoważniejsze wady i 3 najlepsze Twoje zalety?
Trudno szukać w sobie zalet i wad. Najlepiej wiedzą to osoby, z którymi się przebywa lub współpracuje.

Wakacje za pasem, masz jakieś plany? Czy raczej nawał pracy będzie Ci przeszkadzał w zaplanowaniu czegokolwiek?
Oczywiście będzie trzeba się oderwać od komputera na tydzień lub dwa i pojechać nad jezioro. Aktualnie nie wiem kiedy to nastąpi, bo nie dostałem jeszcze urlopu ale na pewno pojadę.

Możesz wymienić mi trzy rzeczy bez których nie mógłbyś się obyć w życiu?
Trudno mi odpowiedzieć na to pytanie, bo w sumie można się przyzwyczaić do wszystkiego. Nie będę miał komputera to będzie książka i na odwrót 😉

Jesteś pesymistą, realistą czy optymistą?
W najmniejszym stopniu jestem pesymistą. Ogólnie rzecz ujmując najwięcej jest we mnie optymizmu, chociaż realizm to tez ważna cecha, której nieraz jest za mało.

Co będziesz robił na emeryturze? 🙂
Jak jej do żyję to pewnie będę czytał książki ;p

Łukasz, wiem, że nadal współpracujesz ze studiem Bright Future. Jak wyglądają twoje relacje z nimi?
Ostatnimi czasy moja współpraca zacieśniła się i rozwija się w dobrym kierunku. Staramy się pomagać sobie nawzajem, bo obaj gramy na tym samym boisku. Efekt na pewno będziemy widzieć przy tegorocznym wydaniu FIFA Manager. Ogólnie nasze relacje są bardzo dobre i cały czas ewoluują.

A jak wygląda współpraca z innymi partnerami?
Również układa się ona bardzo dobrze. W poprzednim roku udało mi się nawiązać współpracę z gry-online.pl, natomiast Bartkowi udało się pozyskać jako partnera sklep z grami bestgame.pl. Dzięki temu jeszcze prężniej możemy promować naszą stronę. Oczywiście nie mogę tutaj pominąć EA Polska, którzy pomagają mi już od trzech lat. Za co im oraz reszcie osób, z którymi współpracuję chciałbym serdecznie podziękować.

Planujecie pierwszy zjazd sympatyków FIFA Manager. Czego się po nim spodziewasz?
Jak zawsze na spotkaniach z moimi kolegami super atmosfery. Mam nadzieję, że też przyjedziesz 😉

Dziękuję za zaproszenie, jeśli tylko będę mogła to się pojawię, zwłaszcza ze względu na to obiecane przez Ciebie piwo :D. Ale wracając do tematu – w tym roku ukaże się jubileuszowe wydanie FIFA Manager. Czego oczekujesz po tegorocznej edycji?
Po wstępnych informacjach oraz funkcjach zawartych dzięki inicjatywie „Twoja funkcja” zapowiada się naprawdę postęp w trybie offline. Ten z resztą z powodu prac nad trybem online został trochę ostatnio niedoszlifowany.

Przejdźmy teraz do pytan od Towich kolegów.

Jaki był w tym roku Twój udział w pracach nad PGP 4.0?
Jak co roku byłem odpowiedzialny za oskryptowanie obozów treningowych oraz stworzenie instalatora. W tym roku doszły jeszcze opisy 54 miast oraz stworzenie polskich derbów.

W tym roku do gry FIFA Manager 12 zostanie wydany nasz jubileuszowy dodatek PGP oznaczony numerkiem 5.0. Czy związku z tym użytkownicy mogą się spodziewać jakiejś niespodzianki?
Na pewno mogą oczekiwać większego rozmiaru niż to miało miejsce w tym wydaniu i kolejnych nowości, jeżeli na takowe pozwoli nam wydanie 12. Aktualnie zaczęły się już prace nad dodatkiem i na pewno zobaczymy kolejne opisy miast oraz historie rozgrywek klubowych od roku 1990.

Wiele osób jak jeden mąż twierdzi, że rozwój gry FIFA Manager zmierza w złym kierunku. Zgadzasz się z tym?
Myślę, że coraz większy nacisk społeczności na twórców gry wywiera korzystny wpływ na model rozgrywki. Jeżeli studio będzie kontynuowało inicjatywę „Twoja funkcja”, która pozwoliła dodać kilka naprawdę fajnych propozycji fanów, uważam, że będzie naprawdę dobrze.

Czego najbardziej brakuję ci w grze FIFA Manager?
Większego nacisku na taktykę oraz nowego silnika meczowego np. z FIFA 12 🙂

Jak oceniasz obecny sezon 2010/2011 dla naszej sceny?
Możemy zaliczyć go do bardzo udanego. Wydaliśmy dużo dodatków, które zyskały uznanie w międzynarodowej społeczności, a także pozyskaliśmy nowych partnerów dla strony. Pomału przymierzamy się do nowego sezonu, mam nadzieje, że dojdzie do zgrupowania, na którym omówimy taktykę :D.

Czy sądzisz, że ostatnie problemy z warzywami, a konkretniej z ogórkami u naszych zachodnich sąsiadów to przypadek?
Bin Laden na szczęście nie żyje, tak więc to chyba przypadek xD

A jesz ogórki czy się boisz?
Liber: Only Polish cucumbers xD

Czy w 2012 roku zakończymy nasz żywot na tej planecie?
Pożyjemy zobaczymy ;p Mam nadzieje, że do tego czasu w końcu spotkamy się na coli ;p

O na pewno, do 2012 jeszcze mamy troszkę czasu :p. Kto to jest Tajemniczy żyły?
Żeby już nie był taki tajemniczy przybliżę ci go xD Żyły (łac. venae) – wszystkie naczynia krwionośne prowadzące krew do serca. Najczęściej jest to krew odtlenowana.

Czy jesteś abstynentem?
Wiem, że tacy są, aczkolwiek ja nie poznałem takiego i się do nich nie zaliczam xD

Z zawodu jesteś elektrykiem. Dlaczego akurat ten kierunek?
Lubię ryzyko, a w tym zawodzie ono właśnie jest. Zresztą panuje przysłowie w branży, że elektryk jak saper może pomylić się tylko raz xD

Za niedługo Bartek będzie ojcem. Ty nie planujesz pójść w jego ślady?
W najbliższym czasie nic takiego nie planuję. Aktualnie postawiłem sobie inne priorytety. Korzystając z okazji oczywiście gratulacje dla przyszłych rodziców.

Dziękuję bardzo za rozmowę i znaczącą pomoc w pozostałych wywiadach, oraz życzę kolejnych sukcesów 🙂
Ja również dziękuje za Twój czas, jaki poświęciłaś na tworzenie pytań i redagowaniu całości.

Wywiad przeprowadziła: Paulina Solarz