Wywiad z Geraldem i Adrianem o FIFA Manager 12

brightfuture

Tegoroczne wydanie gry FIFA Manager oznaczone numerem 12 jest właśnie doszlifowywane przez studio Bright Future. W związku z tym zapytaliśmy Adrian Wahla oraz Geralda Kohlera co ciekawego w niej znajdziemy oraz jak przebiegają aktualnie prace. Życzymy udanej lektury.

 

1. Na jakim etapie produkcyjnym znajduje się obecnie FIFA Manager 12?

Gerald: Zakończyliśmy wszystkie funkcje za wyjątkiem jednej. Większość inżynierów jest już skupiona na naprawianiu błędów i szlifowaniu gry.

2. Inicjatywa „Twoja Funkcja” zyskała duże uznanie wśród społeczności FIFA Manager. Kto jest ojcem jej sukcesu i czy możemy zakładać że zostanie ona wpisana do kalendarza na stałe? A może rozszerzycie ją powierzając fanom gry większe funkcje?

Gerald: To był pomysł zespołu, sama akcja będzie nadal kontynuowana. Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyników i zwiększymy dostępny czas projektowy w przyszłości dla funkcji. Pomysłem jest posiadanie co najmniej jednego inżyniera dla całego projektu tych funkcji i zwiększenie liczby ankiet. Ważne jest że nasi użytkownicy rozumieją, że “tryb LAN” lub “nowy silnik meczowy 3D” nie są funkcjami wybieranymi w ankiecie. Każda z tych funkcji będzie trzymać nas wszystkich zajętych przez cały rok. To nie jest intencją inicjatywy.

3. Jak bardzo FIFA Manager 12 będzie różniła się od poprzedniczki? Czy mógłbyś pokrótce opisać obszary, w których nastąpiły największe zmiany?

gerald1
Tryb 3D w FIFAM 12, w którym poczyniono największe zmiany.
Gerald: Różni się ona znacznie. Największą zmianą w tym roku był nasz cel projektowy, który powrócił do trybu offline. Tryb online będzie nadal istniał i będzie rozszerzony o zeszłoroczne funkcje premium, które są teraz za darmo. Wszystkie nowe funkcje dotyczą trybu offline. Główne obszary to mecz 3D, budynki klubowe, finanse, trening oraz rynek transferowy. Ponadto istnieją setki mniejszych funkcji i oczywiście około dziesięciu funkcji z inicjatywy “Twoja funkcja!”.

Innym obszarem, który musimy poprawić jest nasza usługa „Sezon na żywo”. Aktualnie dokonujemy pełnej aktualizacji bazy danych, oznacza to że dostaniemy cotygodniową aktualizacje, dzięki której możesz w każdej chwili rozpocząć grę z danymi z ostatniego sezonu, co jest całkiem fajne i warte swoich pieniędzy. Wspieramy 10 lig, w tym oczywiście pierwszą ligę Polski.

4. Kolejne pytanie odnosi się do trybu 3D. Czy zamierzacie zmienić silnik meczowy? Mógłbyś opisać zmiany dotyczące meczu 3D?

Gerald: Nie w tej chwili. Chcemy pokazać, tryb 3D w akcji – oczywiście przed wydaniem. Będą filmiki i oczywiście będzie można sprawdzić również demo. W każdym razie mieliśmy jeden zespół składający się z kilku osób pracujących wyłącznie nad trybem 3D. Więc można spodziewać się ogromnego postępu.

5. Mógłbyś ujawnić jedną nową funkcję zaimplementowaną w grze FIFA Manager12? Obecnie na scenie FIFA Managera mało się dzieje, taka informacja mogłaby rozpocząć ciekawą dyskusję.

Gerald: Ostatnio skończyliśmy prace nad bardzo ciekawą nową funkcją. Zawodnicy mogą od teraz kontynuować swoją karierę po zakończeniu tej piłkarskiej. Możesz zobaczyć plany na ekranie „informacji o zawodniku”, a także na ekranie statystyk graczy odchodzących na emeryturę. Kolejnym niezłym dodatkiem są członkowie klubu, którzy są źródłem dochodu. Powstał także nowy ekran statystyk ligi pod tą funkcje. W ramach kampanii członkowskiej można zdobyć nowych członków – ale powinieneś przeprowadzać również np. prawidłowe transfery.

6. Jaki cel postawiliście sobie przy planowaniu prac nad FIFAM 12?

Gerald: Naszym wielkim celem był naprawdę “Rok społeczności”. Oznacza to, że bardzo dokładnie przeanalizowaliśmy, co nasi użytkownicy oczekują od nas w tym roku i staraliśmy się zawrzeć jak najwięcej ich życzeń w naszym harmonogramie. Osobiście uważam, że mamy najlepszy zestaw nowych funkcji od wielu, wielu lat i jestem z nich bardzo dumny.

7. Adrian, wydanie aktualizacji bazy danych to naprawdę ogrom pracy. Czy w etap jej powstawania byli zaangażowani wszyscy resercherzy jak przy produkcji gry?

Adrian: Proces wydania „dużej” aktualizacji bazy danych, jak w przypadku aktualizacji zimowych transferów, jest bardzo podobny do pracy jaką wykonujemy w fazie produkcyjnej gry. Należy dokonać ponownej oceny wielu zawodników w odniesieniu do ich wyników osiągniętych w sezonie, dodatkowo trzeba wprowadzić wiele transferów. Po zebraniu danych od naszych researcherów mamy ponad dwa tygodnie na zbalansowanie wszystkiego.

8. Jak aktualnie przebiegają prace nad bazą danych w FIFA Manager 12?

Adrian: Na początku lipca roześlemy nowe edytory wraz z najnowszą bazą danych do naszej grupy researcherów. Ponad 70 osób z całego świata pomaga nam w dostarczaniu jak najbardziej autentycznej bazy danych. Następnie mają oni około miesiąca aby sfinalizować składy lig oraz pierwsze transfery, a 5 sierpnia wyślą nam swoje pierwsze wersje bazy danych.

9. Czy możesz nam powiedzieć o najnowszym edytorze? Mamy spodziewać się rewolucji czy raczej małych zmian jak np nowe narzędzia?

Adrian: W edytorze nie będzie rewolucji, nasza uwaga skupiona była na narzędziach zmniejszających liczbę błędów w bazie danych oraz zwiększających poziom jakości. Dla przykładu przekodowaliśmy silnik dla zduplikowanych zawodników, dzięki czemu edytor jest teraz w stanie wyszukać zawodników, którzy są zdublowani, nawet jeśli popełniono drobne błędy podczas wpisywania ich nazwisk. Kolejne znaczne ulepszenie to opcja wprowadzenia więcej niż jednej umowy wypożyczenia w jednym roku, co pomoże sprawić, aby baza danych była bardziej realistyczna.

10. Czy mógłbyś się z nami podzielić wstępnymi informacjami o bazie danych? Czy zostanie ona rozbudowana pod względem licencji czy należy oczekiwać stanu z FIFAM 11?

gerald1
Gerald podczas pracy.

Adrian: Nie będzie nowych lig w grze FIFA Manager 12, ponieważ FIFA również nie pozyskała żadnej nowej ligi.

11. Mija dokładnie siedem lat od czasu, kiedy to seria FIFA Manager według większości ekspertów była najlepszym produktem w swoim gatunku. Dlaczego od tego czasu rozwój tytułu poszedł w zupełnie innym kierunku, stając się bardziej grą nastawioną na ekonomię niż aspekty typowo trenerskie?

Gerald: Nie sądzę że to stwierdzenie jest poprawne. Mogą być głośni “eksperci” na forach, którzy mówią tak – ale w rzeczywistości aspekty ekonomiczne nie odgrywają już tak ważnej roli jak w poprzednich latach. Funkcje takie jak “Aktywni fani” lub realistyczny system sponsorski musiał czekać aż do tego roku, by w końcu zostać zaimplementowanym. Muszę przyznać, że istnieją pewne elementy gry, które zostały uproszczone z różnych powodów –ale nie dotyczy to wszystkiego np. treningów. Dlatego możesz ponownie planować treningi indywidualne – jak można to było robić w przeszłości. Myślę również że miłym i małym aspektem jest fakt, że możesz teraz przetestować zawodnika biorąc go na próbę, nie tylko podczas treningów, ale również w meczach towarzyskich..

12. Wiemy już, że w tym roku zobaczymy wreszcie odświeżone funkcje związane z rozbudową infrastruktury klubowej, czy możemy się również spodziewać poprawionego edytora stadionów, który od momentu wprowadzenia nie doczekał się znaczących poprawek?

Gerald: Nie, edytor stadionów nie został rozbudowany. Ale jest od teraz nowy sposób na udoskonalenie stadionu, który jest związany z budynkami klubowymi. Jest to coś, co wielu ludzi bardzo polubi. Ale nie mogę o tym teraz mówić, ponieważ będzie to na filmiku o budynkach klubowych, który wydamy w ciągu kilku miesięcy.

adrian1
Adrian odpowiedzilany jest za pracę resercherów, tworzących bazę danych do FIFAM.
13. Mocną stroną FIFA Manager jest możliwość jej edycji przez graczy. Niestety, część funkcji jak dodawanie strojów, flag kibiców, czy dodatkowych sponsorów nie działa tak jak powinna. Z tego powodu moje pytanie, czy możemy spodziewać się jakiejś większej rewolucji w temacie jeszcze większego ułatwienia modyfikowania gry?

Gerald: Jeśli są błędy, będziemy je naprawić. Słyszałem, że ponownie będziesz częścią zespołu beta testerów (przypis. chodzi tutaj Łukasza), więc masz szansę, zgłosić nam szczegółowo błędy, a my wtedy przyjrzymy się im z bliska. Ale pozostaniemy w granicach dokumentu „Workbench” (przypis. zbiór poradników do FIFAM). Co nie jest zawarte w nim nie jest przeznaczone do edycji z waszej strony, wynika to z ograniczeń prawnych lub problemów technicznych. 


14. Edytor bazy danych jest świetnym narzędziem, jednak posiada pewne ograniczenia jak na przykład ograniczenia w liczbie dodawanych drużyn. Dlatego chcielibyśmy się dowiedzieć czy studio planuje zwiększenie lub całkowitą likwidację limitów.

Adrian: Zdecydowaliśmy, że w FIFAM12 nie będziemy zmieniać niczego w kwestii ograniczeń. Takich ograniczeń jest niewiele i domyślam się, że chodzi Wam o liczbę potencjalnych drużyn w niższych ligach w polskim systemie ligowym. Będę o tym pamiętał i postaram się to naprawić w przyszłym roku.

15. Czy tworząc bazę danych sam robisz ją w edytorze czy korzystasz z innych narzędzi?

Adrian: Pracujemy tylko na oficjalnym edytorze, który wypuszczany jest razem z grą. Uważam, że to narzędzie jest bardzo przydatne i łatwe w obsłudze. Pomysł na pracę z wykorzystaniem tego edytora polega na tym, aby czynić tą część gry tak dobrą jak to tylko możliwe. Zapewne zdajecie sobie sprawę, że pracujemy z tym narzędziem cały dzień, dlatego z tegoż względu chcemy, aby naprawdę było tak znakomite jak to tylko możliwe.

16. Wiele osób po zmianie systemu oceniania nadal twierdzi że poziomy gwiazd są zbyt wysokie. Jakbyś ustosunkował się do tych wypowiedzi?

Adrian: No cóż, zasadniczo większości graczy nowy system umiejętności przypadł do gustu. Naszym planem było pełne wykorzystanie zakresu 1-99 i teraz Messi jest na poziomie 97, dla naszej gry jest to dużo łatwiejsze, aby pokazać Messiego będącego na topie. Myślę, że ta zmiana byłą dużym krokiem w przód dla naszej gry i nie sądzę abyśmy zmienili ten system.

17. Czy macie w planach w tym wydaniu rozbudować skrypty rozgrywek tak aby ułatwić ich tworzenie? FIFA Manager 11 wprowadziła pewne trudności .

Adrian: Mamy pewne pomysły na ulepszenie skryptów, jednak było zbyt mało czasu, aby skupić się na tym w kontekście gry FIFA Manager 12.

18. Spytałem Gerlada spytam również Ciebie. W jaki sposób można jednym zdaniem opisać wrażenia jakie czekają gracza wraz z nową odsłoną gry?

Adrian: Rozegrałem jak do tej pory kilka godzin w nowej grze i mogę szczerze powiedzieć, iż jest to najlepsza edycją jaką kiedykolwiek zrobiliśmy. FIFA Manager 12 zawiera wiele nowych funkcji, a także spełnia wiele życzeń naszej społeczności, fani serii pokochają tegoroczną odsłonę gry.

19. Czy biorąc pod uwagę popularność przeglądarkowych gier menadżerskich wycofywanie się z udostępniania rozgrywek sieciowych jest dobrym posunięciem?

Gerald: Tryb online jest nadal w grze i nie czujemy się osamotnieni. Ale jest to bardzo szczególny rodzaj gry – skierowany do 1-8 doświadczonych gracz, a nie MMO piłki nożnej. Naszym głównym problemem jest fakt, że większość ludzi nawet nie próbowała tego trybu ani razu do tej pory. Może się to zmieni w tym sezonie, w przeciwnym razie będziemy musieli prawdopodobnie znaleźć inne rozwiązanie.

20. Jakich działań najbardziej Wam brakuje ze strony serwisów fanowskich, jakie przy tworzeniu kolejnych edycji gry byłyby najbardziej pomocne, a jakie powodują najwięcej problemów?

Adrian: Zawsze służymy pomocą, kiedy strony fanowskie pytają się nas przed spróbowaniem czegoś nowego. Czasami próbują rzeczy, które stwarzają dla nich niebezpieczeństwo problemów prawnych z innymi ludźmi. Wtedy musimy ich powstrzymać. Szczególnie pomocne są dodatkowe treści, które tworzą i oferują – i oczywiście również ich pomoc w odpowiadaniu na pytania zadawane przez graczy.

gerald2.jpg
Gerald i jego pasja jaką niewątpliwie jest futbol.
21. Od jakiegoś czasu studio zacieśnia stosunki z fanami, czego przykład najlepszy mamy w liczbie wprowadzonych do gry w tym roku funkcji. Czy studio nie myślało o szerszej współpracy ze stronami fanowskimi, która znacznie bardziej przyczyniłaby się do rozwoju tytułu? Myślę tutaj o budowie narzędzi, które stale monitorowałyby opinie na temat poszczególnych elementów gry, raportowały błędy znalezione przez fanów, a także badało oczekiwania wobec tytułu. Przecież stałe raporty z całego świata byłyby bardziej efektywne niż okresowe akcje zbierania informacji?

Gerald: Cały czas jesteśmy bardzo otwarci, ale wiele stron fanowskich jest nastawiona bardzo pasywnie, jednak wy jesteście w tej kwestii bardzo pozytywnym wyjątkiem. Nie pomoże tutaj jakiekolwiek narzekanie. Najlepiej jest się z nami skontaktować i powiedzieć nam jak najwięcej szczegółów na temat problemu. Gdy tylko błąd pojawi się w naszej bazie danych będzie prędzej czy później naprawiony.

Chcielibyśmy również, wydać więcej edytorów do specjalnych części gry, ale nasze doświadczenia w przeszłości było trochę rozczarowujące. Wiąże się z tym zawsze dużo więcej pracy, niż można się spodziewać przy wydaniu takiego wewnętrznego narzędzia (tłumaczenia, łatwości obsługi itp.), a następnie bardzo niewiele osób rzeczywiście go używa. Przykładem jest bardzo stary edytor mediów i trybu tekstowego.

22. W jaki sposób można jednym zdaniem opisać wrażenia jakie czekają gracza wraz z nową odsłoną gry?

Gerald: Gra, która ma tak wiele nowych małych elementów, że nie można przestać w nią grać, zanim nie pozna się ich wszystkich. 

23. Nasz serwis obchodzi w tym roku swoje trzecie urodziny, chcielibyśmy się dowiedzieć czy śledzicie jego rozwój, a jeżeli tak to jak oceniacie trzy lata naszej działalności i co według Was powinniśmy poprawić, a co jest naszą mocną stroną?

Gerald: Twoje wywiady są zawsze bardzo rozległe. 🙂 Lubię również, że zawsze szybko reagujesz, jeśli mam pytanie o język polski! Oczekujemy nadal współpracy z tobą w ciągu najbliższych latach i dziękuję za wasze wsparcie!

Adrian: Mimo że jestem bardzo zajęty to zdarza mi się czasami zajrzeć na strony fanowskie.
Bardzo podoba mi się to, że tłumaczycie nasze oficjalne newsy z angielskiego na polski; to naprawdę pomaga w tym, aby wszyscy w Polsce byli na bieżąco z newsami na temat gry FIFA Manager. Dziękuję Wam chłopaki za Wasze wsparcie i życzę wszystkiego dobrego w przyszłości.

 

Chcielibyśmy podziękować za poświęcony czas Gerldowi, Adrianowi oraz Sorenowi, który pomagał nam przy organizacji wywiadu oraz Bartkowi i Robertowi za ich pytania.

Wywiad przeprowadził Łukasz Tomczyk wraz z Kilym.

© FIFAM.info Wszystkie prawa zastrzeżone.