Encyklopedia FIFAM: Liga Rosyjska (Premjer Liga & Pierwyj Diwizion)

Liga rosyjska, dzięki systematycznemu rozwojowi, obecnie zaliczana jest do jednej z najlepszych w Europie. Takie kluby jak Zenit Sankt Petersburg, Rubin Kazań, Spartak czy CSKA Moskwa to silne jednostki w europejskim futbolu klubowym. Pensje zawodników rosyjskiej ekstraklasy, a nawet drugiej ligi wzrosły w ostatnich kilku latach parokrotnie czego efektem było sprowadzenie do niej takich zawodników jak Bruno Alves, Roberto Carlos, Keisuke Honda, Aiden McGeady czy Kevin Kuranyi. Spore sumy inwestowane w rosyjskie zespoły przez holdingi, banki, miliarderów spowodowały duży rozwój rosyjskiego futbolu. To m.in. dzięki temu Rosja będzie gospodarzem Mistrzostw Świata w 2018 roku.

W opisie zespołów jakie zaprezentowałem poniżej możecie się dowiedzieć w jakim mniej więcej stopniu radzą sobie dane kluby i czego należy spodziewać się w ich prowadzeniu. Wiadomo, że nie jest to na 100% pewna prezentacja, jednak informację, które prześledziłem przez miesiąc grania oraz 3-kotną symulacje wybranych lig na pewno może pomóc wam przy wyborze klubu z największego państwa na świecie. Tak wiec zapraszam do lektury.

 

Alania Vladikavkaz

Image

Nazwa klubu: Alania Vladikavkaz (pol. Ałanija Władykaukaz)
Liga: Premjer Liga
Budżet początkowy: 4,3 mln €
Presja mediów: Normalna
Prestiż w kraju/za granicą: 14/5
Spółka akcyjna/Własność bogacza: Nie/Nie
Najlepszy piłkarz: Ivan Stoyanov (Bułgaria) – poziom 70
Najlepszy junior (do lat 21): Georgiy Gabulov (Rosja) – poziom 67
Opis:

Ałania to klub, który odnosił sukcesy głównie za czasów ZSRR. Dziś zespół z Republiki Północnej Osetii-Alanii, jest typowym klubem głównie “pałętającym się” w ogonach Ekstraklasy bądź dzielnie walczącym na jej zapleczu. Jest to dobry zespół by poprowadzić go w początkowych etapach kariery. Jeżeli chodzi o aspekty kadrowe, na pewno godnym zwrócenia uwagi jest 26-letni Stoyanov, który obok Mashukova i Dacosty jest gwiazdą zespołu. Z młodszych zawodników, całkiem niezłe pieniądze można zarobić na Georgiym Gabulovie, jednak trzeba dawać mu sporo szans gry oraz modlić się by omijały go kontuzje. Głównie klub nadaję się do promowania juniorów z czasem można nawet osiągnąć z nim niezłe wyniki, jednak do tego potrzeba czasu i dużo cierpliwości. Więc jeżeli masz te dwie rzeczy możesz spróbować pograć tą drużyną.

Ocena: Solidny drugoligowiec. W początkowych latach za słaby na Premjer Lige.

Amkar Perm

Image

Nazwa klubu: Amkar Perm (pol. Amkar Perm)
Liga: Premjer Liga
Budżet początkowy: – 20 mln €
Presja mediów: Normalna
Prestiż w kraju/za granicą: 11/7
Spółka akcyjna/Własność bogacza: Nie/Nie
Najlepszy piłkarz: Georgi Peev (Bułgaria) – poziom 72
Najlepszy junior (do lat 21): Josip Knezevic (Chorwacja) – poziom 69
Opis:

Katastrofalna sytuacja finansowa sprawia już na samym początku olbrzymie problemy, nie tylko kadrowe, ale także organizacyjne. Klub ma ponad 20 mln euro długu co dla nawet tak dobrze płatnej ligi jest olbrzymim problemem. Sytuacji nie ratuję nawet fakt, że zespół jest solidną drużyną pierwszoligową. Jeżeli zdecydujemy się grać drużyną Amkaru, będziemy musieli budować ją niemal od początku. By wydostać się z tych potwornych długów trzeba będzie pozbyć się kilku klasowych graczy, a to i tak nie gwarantuję nam spłaty całego zadłużenia. Do tego pozostanie nam heroiczny bój o utrzymanie, które i tak nawet jak tego dokonamy nie daję nam gwarancji pozostania w lidze (związek może wyrzucić nas o klasę niżej).

Ocena: Skład na spokojną rozgrywkę, jednak finanse już nie. Jeżeli chcesz sprawdzić się w naprawdę ekstremalnej sytuacji to klub dla ciebie, choć nie ma co ukrywać początkowe lata to odbudowa marki.

Anzhi Makhachkala

Image

Nazwa klubu: Anzhi Makhachkala (pol. Anży Machaczkała)
Liga: Premjer Liga
Budżet początkowy: 4,9 mln €
Presja mediów: Normalna
Prestiż w kraju/za granicą: 8/1
Spółka akcyjna/Własność bogacza: Nie/Nie
Najlepszy piłkarz: Nikolay Josan (Mołdawia) – poziom 69
Najlepszy junior (do lat 21): Ali Gadzhibekov (Rosja) – poziom 61
Opis:

Anży w świecie realnym to dobrze prosperujący klub, jednak w grze jeszcze tego nie widać. Tam drużyna z Dagestanu, to najgorsza drużyna Premjer Ligi. W okresie kilkudziesięciu sezonów przez jakie obserwowałem ten zespół nie wyróżniał się niczym szczególnym. Drużyna po spadku już w pierwszym sezonie zakotwiczyła na dobre 12 lat na zapleczu. Bez żadnych szczególnych transferów i wyników . Typowa średniak drugiej ligi. Zespół bardzo podobny do Ałanii, jednak z mniejszą tradycją oraz zdecydowanie słabszą kadrą. Dobry klub na początek w którym można zebrać doświadczenia, ale by osiągnąć nim więcej trzeba się wysilić.

Ocena: Jeśli poświecimy temu klubowi kilka lat można stworzyć całkiem przyzwoity zespół. Na początku jednak jest to zupełnie przeciętna drużyna. Utrudnienia dodaję fakt, iż posiada ona słaby prestiż więc nie należy spodziewać się (przynajmniej na początku) fajnych zawodników chcących dołączyć do twojego teamu.

Avangard Kursk

Image

Nazwa klubu: Avangard Kursk (pol. Awangard Kursk)
Liga: Pierwyj Diwizion
Budżet początkowy: 2,8 mln €
Presja mediów: Normalna
Prestiż w kraju/za granicą: 9/0
Spółka akcyjna/Własność bogacza: Nie/Nie
Najlepszy piłkarz: Sergey Strukov (Rosja) – poziom 62
Najlepszy junior (do lat 21): Alexandr Zobnin (Rosja) – poziom 61
Opis:

Kursk to dla większości kojarząca się okrętem podwodnym nazwa, jednak znajduję się w tym mieście też drugoligowa drużyna. Zespół co prawda na razie bez większych osiągnięć w rosyjskim futbolu, ale jeżeli lubimy grać tzw. słabiakami w niższych klasach rozgrywkowych to drużyna na pewno dla kogoś takiego. Ogólnie ciężko mi ocenić te drużynę bo po pierwszym sezonie spadła z drugiej ligi i pojawiła się dopiero po 5 latach, gdzie znów spadła. Pewne jest to, że to drużyna na pewno potrzebująca zmian. Szczególnie jeżeli chodzi o kadrę zawodniczą, bo ta nie powala. Gwiazdą zespołu jest Sergey Strukov z mającym ledwie 62 poziom oraz posiadającym 4 gwiazdki talentu, do tego nie pierwszej młodości. Ogólnie trzon zespołu tworzą zawodnicy w przedziale wiekowym 27-35 lat więc to także można uznać  za duży minus.

Ocena: Jest to bardzo słaba drużyna. Bez perspektyw i jakiegokolwiek planu na lepsze jutro. Jeżeli zdecydujemy się nią grać należy spodziewać się bardzo trudnej przeprawy.

Baltika Kaliningrad

Image

Nazwa klubu: Baltika Kaliningrad (pol. Bałtika Kaliningrad)
Liga: Pierwyj Diwizion
Budżet początkowy: 2,0 mln €
Presja mediów: Normalna
Prestiż w kraju/za granicą: 4/0
Spółka akcyjna/Własność bogacza: Nie/Nie
Najlepszy piłkarz: Vitaily Timofeev (Rosja) – poziom 66
Najlepszy junior (do lat 21): Dmitriy Stotskiy (Rosja) – poziom 57
Opis:

Mimo marnego budżetu, kadrowo zespół za naszej północnej granicy prezentują się całkiem przyzwoicie. W ciągu 4 kolejnych sezonów mojej obserwacji drużyna zdołała wywalczyć awans do Premjer Ligi i zdołała się nawet utrzymać przez dwa lata. Później jednak z powodu coraz starszej kadry i marnych transferów (kiepski poziom prestiżu zrobił swoje) Kaliningradzki klub spadł na samo dno drugiej ligi, a po roku pożegnał się z centralnym szczeblem rozgrywek na stałe. Jeżeli zdecydujemy się poprowadzić ten zespół możemy nim sporo osiągnąć, jednak z początku będziemy musieli oprzeć nasze ruchy transferowe tylko na dobrze wyszkolonych juniorach bo na lepszego zawodnika po prostu stać nas nie będzie. Niemniej drużyna jak dla początkowego trenera jest dobra.

Ocena: Z początku zespól stać nawet na awans w kolejnych latach należy zadbać o kadrę bo może się skończyć to źle. Drużyna solidna, jednak sporym minusem jest jej budżet oraz prestiż.

CSKA Moscow

Image

Nazwa klubu: CSKA Moscow (pol. CSKA Moskwa)
Liga: Premjer Liga
Budżet początkowy: 63 mln €
Presja mediów: Normalna
Prestiż w kraju/za granicą: 20/15
Spółka akcyjna/Własność bogacza: Nie/Tak
Najlepszy piłkarz: Alan Dzagoev (Rosja) – poziom 80
Najlepszy junior (do lat 21): Alan Dzagoev (Rosja) – poziom 80
Opis:

Jeden z gigantów rosyjskiego futbolu. Wspaniały stadion, skład, prestiż, budżet. Grając tym zespołem należy mieć tylko jeden cel – Mistrzostwo w przeciwnym razie szybko ci podziękują. Z sukcesami na arenie krajowej oraz międzynarodowej. CSKA to na Wschodzie zespół pokroju Barcelony, Manchesteru czy Bayernu. Solidny, posiadający wspaniałe zaplecze. Obserwując go w swojej karierze przez kilkanaście lat zdominował rosyjskie rozgrywki, a do klubu trafili m.in. Ruud van Nistelrooy, Aaaron Lennon czy nawet Diego Forlán. Tak naprawdę granie tą drużyną to czysta zabawa. Tu należy mierzyć nie tyle co w mistrzostwa, ale także w puchary międzynarodowe.

Ocena: Wszystko poukładane i mistrzowski skład. Gra prosta i czasami aż za nudna.

Dynamo Bryansk

Image

Nazwa klubu: Dynamo Bryansk (pol. Dinamo Briańsk)
Liga: Pierwyj Diwizion
Budżet początkowy: 2,7 mln €
Presja mediów: Normalna
Prestiż w kraju/za granicą: 5/0
Spółka akcyjna/Własność bogacza: Nie/Nie
Najlepszy piłkarz: Veniamin Mandrykin (Rosja) – poziom 66
Najlepszy junior (do lat 21): Alexandr Minchenkov (Rosja) – poziom 65
Opis:

Typowy średniak drugiej ligi. Solidna kadra, niski prestiż i budżet. Drużyna bardziej do stawiania pierwszych kroków niż walczenia o coś więcej. W ciągu kilku lat grania można wywalczyć awans i pewnie grać o utrzymanie, ale to chyba maks. Słaba baza treningowa nie zagwarantuję nam juniorów z talentem po 10, a i na warte uwagi transfery po prostu nas nie stać.

Ocena: Solidna drużyna drugiej ligi. Można spróbować, ale bez większych perspektyw.

Dynamo Moscow

Image

Nazwa klubu: Dynamo Moscow (pol. Dinamo Moskwa)
Liga: Premjer Liga
Budżet początkowy: 54 mln €
Presja mediów: Normalna
Prestiż w kraju/za granicą: 16/11
Spółka akcyjna/Własność bogacza: Nie/Nie
Najlepszy piłkarz: Kevin Kuranyi (Niemcy) – poziom 79
Najlepszy junior (do lat 21): Alexandr Kokorin (Rosja) – poziom 69
Opis:

Kolejny z krezusów ligi. Zespół może nie tak silny jak CSKA, ale na pewno jeden z lepszych w Premjer Lidze. Do tego dochodzi bajeczny budżet. Pamiętam jak z symulowałem kilka sezonów i Dynamo potrafiło wydać 25 mln na Cristiana Ansaldiego z Rubina. Jeżeli chcemy mieć pewne zaplecze to ten klub jest jak najbardziej do wzięcia. Drużyna z silnym składem m.in. w zespole gra Kevin Kuranyi, do tego pojemny stadion oraz wspaniała historia. W ciągu 2-3 sezonów można zrobić prawdziwą ekipą zdolną do wygrania ligi (ostatni tytuł w 1976 roku więc bardzo dawno).

Ocena: Gra nim to prawdziwa przyjemność, jednak z początku trzeba być cierpliwym. Początkową kadrą można osiągnąć dużo, ale by zdobywać mistrzostwa należy pamiętać o transferach.

Dynamo Saint Petersburg

Image

Nazwa klubu: Dynamo Saint Petersburg (pol. Dinamo Sankt Petersburg)
Liga: Pierwyj Diwizion
Budżet początkowy: 3,2 mln €
Presja mediów: Normalna
Prestiż w kraju/za granicą: 5/0
Spółka akcyjna/Własność bogacza: Nie/Nie
Najlepszy piłkarz: Artem Pershin (Rosja) – poziom 66
Najlepszy junior (do lat 21): Evgeniy Malkov (Rosja) – poziom 60
Opis:

Zespół zdecydowanie słabszy i mniej znany od swojego rywala zza miedzy. Chociaż jeżeli zdecydujmy się nim zagrać, można osiągnąć dużo. Dużym plusem tej drużyny to średnia wieku kadry. Także Artem Pershin, który jest najlepszym zawodnikiem “Dinamowców” może sprawić nam sporo korzyści, nie tylko z gry, ale także finansowych. Ogólnie drużyna w której można dzielnie zbierać szlify menadżerskie.

Ocena: Stabilny klub z którym można coś osiągnąć, jednak pasuję on bardziej do tych cierpliwych graczy.

FK Khimki

Image

Nazwa klubu: FK Khimki (pol. FK Chimki)
Liga: Pierwyj Diwizion
Budżet początkowy: 7 mln €
Presja mediów: Normalna
Prestiż w kraju/za granicą: 7/1
Spółka akcyjna/Własność bogacza: Nie/Nie
Najlepszy piłkarz: Lev Korolev (Rosja) – poziom 65
Najlepszy junior (do lat 21): Artur Yusupov (Rosja) – poziom 64
Opis:

Jeden z najlepiej prosperujących klubów w Federacji Rosyjskiej. Mimo, że powstał dopiero w 1997 roku to może się pochwalić już dosyć wysokim prestiżem. Do tego jak na drugoligowe realia bardzo duży budżet i co najważniejsze bardzo niska średnia wieku. Jeśli chcesz zagrać dobrze zarządzaną drużyną ze stabilną sytuacją finansową i mocną kadrą to jak najbardziej polecam Chimki. W mojej obserwacji ten klub w ciągu 5 lat potrafił awansować do Premjer Ligi i świetnie radził sobie w Lidze Europy!

Ocena: Drużyna jak najbardziej rokująca, ale na początku należy poświecić trochę cierpliwości. Warto stawiać na Artura Yusupova 20-letniego pomocnika i Igora Klimova, również 20-latka, a na pewno dzięki temu stworzyć całkiem solidną drużynę.

FK Krasnodar

Image

Nazwa klubu: FK Krasnodar (pol. FK Krasnodar)
Liga: Pierwyj Diwizion
Budżet początkowy: 2,5 mln €
Presja mediów: Normalna
Prestiż w kraju/za granicą: 0/0
Spółka akcyjna/Własność bogacza: Nie/Nie
Najlepszy piłkarz: Nikolay Markov (Rosja) – poziom 69
Najlepszy junior (do lat 21): Ivan Novovic (Czarnogóra) – poziom 52
Opis:

Bardzo młoda i tak naprawdę dopiero raczkująca drużyna. Założony w 2007 roku zespół jedynie czym może się pochwalić to silny skład jak na drugoligowe rozgrywki. Budżet klubu jak i sama infrastruktura już w tak różowych barwach się nie przedstawia. Niemniej klub ten jest zdecydowanie lepszy od choćby Dynama Bryańsk czy Avangardu Kursk. Można z nim osiągnąć dosyć łatwo awans, ale to by było chyba na tyle. Prestiż zespołu jest katastrofalny więc nie ma co liczyć na porządne transfery, a juniorów przynajmniej na początku będziemy mieli kiepskich.

Ocena: Jedna z lepszych drużyn na zapleczu Premjer Ligi. Jest to zdecydowanie zespół dla osób cierpliwych. Ogólnie średniak, ale przez kilka lat grania kto wie?

FK Nizhny Novgorod

Image

Nazwa klubu: FK Nizhny Novgorod (pol. FK Niżny Nowogród)
Liga: Pierwyj Diwizion
Budżet początkowy: 2,1 mln €
Presja mediów: Normalna
Prestiż w kraju/za granicą: 5/0
Spółka akcyjna/Własność bogacza: Nie/Nie
Najlepszy piłkarz: Maxim Zyuzin (Rosja) – poziom 65
Najlepszy junior (do lat 21): Kantemir Berkhamov (Rosja) – poziom 65
Opis:

Mocna drużyna zaplecza w początkowych latach kariery. Później jednak wraz ze starzeniem się kadry, drużyna mocno podu.pada. Mały budżet oraz niewielki prestiż powodują, że ciężko sprowadzić w ich miejsce kogoś sensownego. To zespół na pewno dla chcących zebrać pierwsze szlify, ale na dłużą metę odpada, chyba, że poświecimy mu bardzo, ale to bardzo dużo czasu. Ogólnie w kiepskich barwach.

Ocena: Z początku nie jest źle, później jednak coraz gorzej. Tylko dla wytrwałych.

FK Rostov

Image

Nazwa klubu: FK Rostov (pol. FK Rostów)
Liga: Premjer Liga
Budżet początkowy: 5,9 mln €
Presja mediów: Normalna
Prestiż w kraju/za granicą: 12/7
Spółka akcyjna/Własność bogacza: Nie/Nie
Najlepszy piłkarz: Isaac Okoronkwo (Nigeria) – poziom 71
Najlepszy junior (do lat 21): Gia Grigalava (Rosja) – poziom 70
Opis:

Bardzo ciekawy klub. Jeżeli planujemy rozpocząć karierę w lidze rosyjskiej, ale nie chcemy pałętać się po niższych ligach to jak najbardziej polecam Rostów. Dobry budżet, silny skład do tego takie talenty w jak Gia Grigalava czy Alexandr Pavlenko. Kilka sezonów, pewne decyzje i można śmiało myśleć o ataku na “majstra”. Drużyna na pewno perspektywiczna i godna uwagi.

Ocena: Jak najbardziej na plus. Świetny wybór dla każdego starającego grać się zespołami mniej znanymi.

Irtysh Omsk

Image

Nazwa klubu: Irtysh Omsk (pol. Irtysz Omsk)
Liga: Pierwyj Diwizion
Budżet początkowy: 800 tyś. €
Presja mediów: Normalna
Prestiż w kraju/za granicą: 2/0
Spółka akcyjna/Własność bogacza: Nie/Nie
Najlepszy piłkarz: Alexnadr Storozhuk (Rosja) – poziom 65
Najlepszy junior (do lat 21): Vladimir Drukovskiy (Rosja) – poziom 61
Opis:

Zdecydowanie odradzam. Słaby prestiż, kadra oraz niski budżet sprawią, by osiągnąć sukces utknięcie w tym klubie na wieki. To jest typowy zespół do poprowadzenia na sezon góra dwa. Mistrzostwa z nim raczej przez najbliższe 10 lat nie zdobędziecie, a co gorsza możecie zlecieć nim z drugiej ligi już po pierwszym sezonie. Drużyna zdecydowanie dla ludzi lubiących ekstremalne sytuacje.

Ocena: Tragiczna. Zespół bez perspektyw, dużo trzeba by było mu poświecić.

KAMAZ Naberezhnye Chelny

Image

Nazwa klubu: KAMAZ Naberezhnye Chelny (pol. KAMAZ Nabierieżnyje Czełny)
Liga: Pierwyj Diwizion
Budżet początkowy: 4,3 mln €
Presja mediów: Normalna
Prestiż w kraju/za granicą: 9/0
Spółka akcyjna/Własność bogacza: Nie/Nie
Najlepszy piłkarz: Andrey Lozhkin (Rosja) – poziom 70
Najlepszy junior (do lat 21): Dmitry Abakumov (Rosja) – poziom 60
Opis:

Co mnie rozbraja w tym klubie to jego nazwa. Na pewno jedna z najoryginalniejszych na świecie. Niemniej, jednak gdyby, klub był hojnie obdarowany przez rosyjski kombinat przemysłowy, dziś zapewne budżetem dosięgał do najlepszych w tej lidze. Mimo, że tak nie jest sytuacja finansowa klubu leżącym w Tatarstanie nie jest zła. Jak na drugoligowe boiska suma ponad 4 mln euro jest całkiem, całkiem. Martwi z kolei skład. Kadra zespołu jest jedną ze słabszych i w pierwszych sezonach naszej pracy w tym klubie na pewno nie można byłoby liczyć na szybki awans. Działając, jednak w klubie kilka lat śmiało można by wywalczyć promocje do wyższej ligi. Może nie ugralibyśmy nim mistrzostwa, ale zrobić z tej drużyny solidnego średniaka Premjer Liga jak najbardziej tak.

Ocena: Jest to zespół bez większych sukcesów. Głównym atutem jest jego budżet oraz całkiem przyzwoity prestiż. Dla osób lubiących klimaty ZSRR, klub jak najbardziej godny polecenia uwagi.

Krylia Sovetov Samara

Image

Nazwa klubu: Krylia Sovetov Samara (pol. Krylja Sowietow Samara)
Liga: Premjer Liga
Budżet początkowy: 19,6 mln €
Presja mediów: Normalna
Prestiż w kraju/za granicą: 14/8
Spółka akcyjna/Własność bogacza: Nie/Nie
Najlepszy piłkarz: Alexandr Belozerov (Rosja) – poziom 73
Najlepszy junior (do lat 21): Pavel Yakovlev (Rosja) – poziom 67
Opis:

Krylja Sowietow Samara to typowy średniak ligi. Nigdy nie mierzy w mistrzostwo, a spadek tym bardziej im nie grozi. Fajnym aspektem w tym zespole jest budżet, sięgający niemal 20 mln. Porównałbym te drużynę do FK Rostów. Można nią naprawdę osiągnąć dużo, a w ciągu najbliższych sezonów wywalczyć mistrzostwo. Kiedy symulowałem karierę drużyna co roku grywała w pucharach europejskich więc jej sytuacja finansowa z roku na rok była coraz lepsza. Jeśli pokierujemy tym klubem dobrze to przyjdą tego owoce.

Ocena: Pozytywna. Na wysokich pozycjach, jednak warto wzmocnić skład bo staranie tylko o grę w pucharach może w pewnym czasem stać się nudne.

Kuban Krasnodar

Image

Nazwa klubu: Kuban Krasnodar (pol. Kubań Krasnodar)
Liga: Pierwyj Diwizion
Budżet początkowy: 8,5 mln €
Presja mediów: Normalna
Prestiż w kraju/za granicą: 9/3
Spółka akcyjna/Własność bogacza: Nie/Nie
Najlepszy piłkarz: Artur Tlisov (Rosja) – poziom 70
Najlepszy junior (do lat 21): Sergey Gorelov (Rosja) – poziom 51
Opis:

Zdecydowanie najlepsza drużyna zaplecza Premjer Ligi. Zespół silny kadrowo do tego posiadający pokaźny budżet, gwarantujący gotówkę na wzmocnienia przy ewentualnym awansie. Minusem tej drużyny strasznie słaby dział juniorski co wiąże się brakiem utalentowanych młodych zawodników. Nie zmienia to faktu, że osoby chcące spróbować swoich sił drużyną z Krasnodaru w ciągu kilku najbliższych sezonów, będą mogły pochwalić się fajnymi wynikami.

Ocena: Mocny skład oraz budżet na poziomie gwarantują przyjemną pracę z tym zespołem. Pamiętać należy, jednak w inwestowanie w infrastrukturę, by po kilku sezonach nie obudzić się z ręką w nocniku.

Lokomotiv Moscow

Image

Nazwa klubu: Lokomotiv Moscow (pol. Lokomotiw Moskwa)
Liga: Premjer Liga
Budżet początkowy: 33,3 mln €
Presja mediów: Normalna
Prestiż w kraju/za granicą: 19/14
Spółka akcyjna/Własność bogacza: Nie/Tak
Najlepszy piłkarz: Alexandr Aliev (Ukraina) – poziom 76
Najlepszy junior (do lat 21): Maicon Marques Bittencourt “Maicon” (Brazylia) – poziom 71
Opis:

No co tu dużo mówić? Bardzo wysoki budżet, doskonały skład i perspektywy stworzenia wielkiej drużyny. Kto chce stworzyć “Barcelonę wschodu”, a nie lubi CSKA i Zenitu, to jak najbardziej może zagrać Lokomotiwem. Zresztą same nazwiska jakimi dysponuję drużyna ze stolicy Rosji robią wrażanie Aliev, Sychev, Wagner. To nie są przypadkowi piłkarze i poprzez dobrą pracę można wykorzystać ich potencjał w 100 procentach. Do tego dobra polityka transferowa załatwia wszystko. W ciągu dwóch, trzech sezonów można śmiało grać o mistrzostwo Federacji Rosyjskiej.

Ocena: Świetna. Tym klubem nie ma możliwości by czegoś nie osiągnąć.

Luch-Energiya Vladivostok

Image

Nazwa klubu: Luch-Energiya Vladivostok (pol. Łucz-Eniergija Władywostok)
Liga: Pierwyj Diwizion
Budżet początkowy: 3,1 mln €
Presja mediów: Normalna
Prestiż w kraju/za granicą: 5/2
Spółka akcyjna/Własność bogacza: Nie/Nie
Najlepszy piłkarz: Alexandr Dantsev (Rosja) – poziom 67
Najlepszy junior (do lat 21): Karen Akopyan (Rosja) – poziom 55
Opis:

W wersji 10 zespołem z Władywostoku można było zagrać w Premjer Liga. Dziś, jednak to bardzo słaba kadrowo i finansowo drużyna, którą dużo raczej nie osiągniemy. Budżet co prawda można podreperować sprzedając największą gwiazdę drużyny Dantseva, ale w jego miejsce tak naprawdę nie znalazł by się nikt chętny. Ogólnie po dwóch sezonach drużyna pożegnała się z Pierwszą Dywizją i wróciła dopiero po kilkuletniej przerwie. Ciężka sytuacja.

Ocena: Dobry klub dla początkującego. Później radzę uciekać jak najdalej.

Mordovia Saransk

Image

Nazwa klubu: Mordovia Saransk (pol. Mordowija Sarańsk)
Liga: Pierwyj Diwizion
Budżet początkowy: 900 tyś. €
Presja mediów: Normalna
Prestiż w kraju/za granicą: 2/0
Spółka akcyjna/Własność bogacza: Nie/Nie
Najlepszy piłkarz: Georgiy Mikadze (Gruzja) – poziom 65
Najlepszy junior (do lat 21): Bi Séhi Elysée Irié “Elysée” (Wybrzeże Kości Słoniowej) – poziom 61
Opis:

Sama nazwa już odstrasza od prowadzania tego zespołu. Brak pieniędzy, składu, infrastruktury to tylko niektóre aspekty ukazujące jak jest źle w tym klubie. Jeżeli ktoś jest naprawdę wytrwały może spróbować, jednak będzie to misja “Impossible”. Ogólnie źle, bardzo źle.

Ocena: Słabiutka. Zupełnie nie polecam tego zespołu osobom niedoświadczonym bo się może okazać to dla nich bardzo bolesne przeżycie.

Rotor Volgograd

Image

Nazwa klubu: Rotor Volgograd (pol. Rotor Wołgograd)
Liga: Pierwyj Diwizion
Budżet początkowy: 1,2 mln €
Presja mediów: Normalna
Prestiż w kraju/za granicą: 1/0
Spółka akcyjna/Własność bogacza: Nie/Nie
Najlepszy piłkarz: Igor Shestakov (Rosja) – poziom 65
Najlepszy junior (do lat 21): Oleg Aleynik (Rosja) – poziom 64
Opis:

Dobry klub na podłapanie doświadczenia, później już bez szaleństw. Dosyć ciężko wydostać mu się z Pierwyj Diwizion. Do tego dochodzi brak zaplecza finansowego i dosyć “stara kadra”. Wychowanków z wysokimi poziomami brak, a chętnych do zasilenia tej drużyny także nie widać. Ogólnie nie jest źle, ale za dobrze też nie.

Ocena: Średniak. Kilka sezonów na zapleczu dobre, później również. Głównie obrona przed spadkiem.

Rubin Kazan

Image

Nazwa klubu: Rubin Kazan (pol. Rubin Kazań)
Liga: Premjer Liga
Budżet początkowy: 32,9 mln €
Presja mediów: Normalna
Prestiż w kraju/za granicą: 13/11
Spółka akcyjna/Własność bogacza: Nie/Nie
Najlepszy piłkarz: Carlos Eduardo Marques “Carlos Eduardo” (Brazylia) – poziom 79
Najlepszy junior (do lat 21): Alexandr Antonyuk (Mołdawia) – poziom 61
Opis:

Zespół z bardzo dużymi aspiracjami. Jeżeli ułoży się odpowiednio taktykę, a w przyszłości odmłodzi skład utalentowanymi młodzianami można wygrywać ligę seryjnie. To na pewno dobra drużyna dla osób poszukujących praktycznie gotowych zespołów. W karierze, którą monitorowałem średnio Rubin wygrywał w ciągu 10 lat mistrzostwo z 5-6 razy co jest wynikiem kapitalnym, biorąc pod uwagę, że lepsze kadrowo oraz finansowo są od niego CSKA i Zenit. Do tego w klubie gra Polak Murawski więc jakby ktoś “zatęsknił” za krajem, będzie miał oparcie w postaci polskiego akcentu.

Ocena: Jak najbardziej na tak. Choć w późniejszych latach kariery nudy.

Salyut Belgorod

Image

Nazwa klubu: Salyut Belgorod (pol. Salut-Eniergija Biełgorod)
Liga: Pierwyj Diwizion
Budżet początkowy: 2,3 mln €
Presja mediów: Normalna
Prestiż w kraju/za granicą: 1/0
Spółka akcyjna/Własność bogacza: Nie/Nie
Najlepszy piłkarz: Dmitriy Sannikov (Rosja) – poziom 66
Najlepszy junior (do lat 21): Azat Bayryyev (Rosja) – poziom 64
Opis:

Jedna z silniejszych ekip Pierwyj Diwizion, jednak na przełomie kolejnych sezonów tylko pikowanie w dół. Brak pieniędzy oraz katastrofalny prestiż powodują, że tak naprawdę nie ma kim budować kadry, która już na początku wydaję się zbyt stara. Klub dobry to podszkolenia umiejętności oraz podłapanie doświadczenia, ale na góra dwa sezony.

Ocena: Taka sobie. Bez większych nadziei na lepsze jutro.

Saturn Ramenskoye

Image

Nazwa klubu: Saturn Ramenskoye (pol. Saturn Ramienskoje)
Liga: Premjer Liga
Budżet początkowy: -18 mln €
Presja mediów: Normalna
Prestiż w kraju/za granicą: 15/7
Spółka akcyjna/Własność bogacza: Nie/Nie
Najlepszy piłkarz: Ruslan Nakhushev (Rosja) – poziom 71
Najlepszy junior (do lat 21): Alexandr Sapeta (Rosja) – poziom 69
Opis:

Sytuacja niemal identyczna jak w Amkarze. Tutaj, jednak możemy pozwolić sobie na sprzedaż większej liczby piłkarzy, bowiem skład Saturna liczy ponad 40 zawodników! Warto też zaznaczyć, że zespół jest zdecydowanie silniejszy od w/w drużyny, a do tego posiada lepszą infrastrukturę, która pozwala na wychowanie sobie następnego pokolenia piłkarzy. Nie odradzam gry tym klubem, ale trzeba się liczyć z tym, że dwa pierwsze sezony będą ciężkie. Później może być tylko lepiej.

Ocena: Na początku bywa trudno, ale jeżeli uda się wydostać nam z tego “syfu” w postaci długu, idzie wyciągnąć klub na prostą. Dla lubiących emocję jak najbardziej polecam!

Sibir Nowosybirsk

Image

Nazwa klubu: Sibir Nowosybirsk (pol. Sibir Nowosybirsk)
Liga: Premjer Liga
Budżet początkowy: 3,9 mln €
Presja mediów: Normalna
Prestiż w kraju/za granicą: 5/0
Spółka akcyjna/Własność bogacza: Nie/Nie
Najlepszy piłkarz: Dmitriy Molosh (Bułgaria) – poziom 67
Najlepszy junior (do lat 21): Leonid Zuev (Rosja) – poziom 55
Opis:

Całkiem solidny klub z jednym mankamentem. Dosyć duża kadra licząca prawie 50 zawodników, zdecydowanie za szeroka patrząc na budżet zespołu “Czikałdy”. Ogólnie zespołem idzie się utrzymać w najwyższej klasie rozgrywkowej, jednak pierwsze co należy zrobić to zdecydowanie pożegnać się z kilkunastoma piłkarzami. Nie ma też co się napalać na jakiś większy sukces z tą drużyną, kilka świetnych sezonów i tyle.

Ocena: Generalnie średnia. Z klubu dużo się nie wyciągnie, ale też z drugiej strony za bardzo nie straci. Pamiętać jednak należy o zmniejszeniu kadry. To priorytet by nie popaść w długi, które na dobrą sprawę zniszczyły by ten zespół.

SKA-Energiya Khabarovsk

Image

Nazwa klubu: SKA-Energiya Khabarovsk (pol. SKA-Eniergija Chabarowsk)
Liga: Pierwyj Diwizion
Budżet początkowy: 2,1 mln €
Presja mediów: Normalna
Prestiż w kraju/za granicą: 5/0
Spółka akcyjna/Własność bogacza: Nie/Nie
Najlepszy piłkarz: Alexey Stepanov (Rosja) – poziom 65
Najlepszy junior (do lat 21): Gadzhi Navruzov (Rosja) – poziom 63
Opis:

Klub zagdka. W jednej karierze potrafi awansować bez problemu do Premjer Ligi, mimo bardzo przeciętnego składu z kolei w drugiej spaść z hukiem do Wtoroj Diwizion. Ogólnie drużyna z bardzo kiepskim składem i budżetem. Nie ma co się łudzić, że osiągniemy nim wielkie sukcesy, wręcz przeciwnie. Do tego nie może się poszczycić żadnymi juniorami.

Ocena: Bardzo kiepska drużyna i nie przekonuje mnie ten awans znikąd. Strasznie drewniany skład, a i także gotówką nie grzeszą. Zdecydowanie nie dla początkujących menadżerów.

Spartak Moscow

Image

Nazwa klubu: Spartak Moscow (pol. Spartak Moskwa)
Liga: Premjer Liga
Budżet początkowy: 28,4 mln €
Presja mediów: Normalna
Prestiż w kraju/za granicą: 18/12
Spółka akcyjna/Własność bogacza: Nie/Tak
Najlepszy piłkarz: Welliton Soares de Morais “Welliton” (Brazylia) – poziom 80
Najlepszy junior (do lat 21): Evgeniy Makeev (Rosja) – poziom 73
Opis:

Mimo wysokiego budżetu, mocnego składu strasznie topornie się wiedzie temu zespołowi. Można z nim w cuglach wgrać ligę, ale także z całych sił bronić się przed spadkiem! Mimo to warto nim pograć, jeżeli komuś nie chce się czekać na efekty pracy w mniejszych klubach. Spartak w Rosji od zawsze był zaliczany do faworytów ligi i tak jest tym razem. Pamiętać, jednak trzeba o “silnej ręce“, która w odpowiednim momencie walnie o stół, szczególnie w przypadku Wellitona, który dosyć często ma kaprysy “gwiazdki”.

Ocena: Pozytywna. Drużyna pokroju Dynama, trzeba przy niej, jednak trochę popracować.

Spartak Nalchik

Image

Nazwa klubu: Spartak Nalchik (pol. Spartak Nalczyk)
Liga: Premjer Liga
Budżet początkowy: 6,1 mln €
Presja mediów: Normalna
Prestiż w kraju/za granicą: 7/3
Spółka akcyjna/Własność bogacza: Nie/Nie
Najlepszy piłkarz: Leandro da Silva “Leandro” (Brazylia) – poziom 69
Najlepszy junior (do lat 21): Patrick Kidangev Etchini “Patrick” (Demokratyczna Republika Kongo) – poziom 65
Opis:

Jedna z gorszych drużyn Premjer Ligi. Z drugiej strony za mocna dla Pierwyj Diwizion. Śmieszna sytuacja jaka została symulowana na trzech rożnych save’ach. Praktycznie co roku Spartak spadał po czym z powrotem awansował. Jeżeli poświecimy czasu na potrzebne wzmocnienia, a mamy za nie czym zapłacić, to można powalczyć nawet o europejskie puchary. Niemniej jest to drużyna dobra na kilka pierwszych sezonów, później bywało to różnie.

Ocena: Średniak dla początkujących. Warto nim trochę pograć, ale nie spodziewajmy się cudów po tej drużynie.

Terek Grozny

Image

Nazwa klubu: Terek Grozny (pol. Tieriek Grozny)
Liga: Premjer Liga
Budżet początkowy: 8,2 mln €
Presja mediów: Normalna
Prestiż w kraju/za granicą: 12/5
Spółka akcyjna/Własność bogacza: Nie/Nie
Najlepszy piłkarz: Shamil Lakhiyalov (Rosja) – poziom 70
Najlepszy junior (do lat 21): Maurício José da Silveira Júnior “Maurício” (Brazylia) – poziom 63
Opis:

Klub z bardzo niebezpiecznej okolicy. Na szczęście to tylko gra i nie grozi nam ostrzał przez jakiegoś mafiosa. Ogólnie budżet jak i sam skład mogą się podobać. Z początku, jednak musimy się liczyć z wydaniem gotówki na wzmocnienia, bo w przeciwnym razie możemy spaść z ligi. Na szczęście prestiż zespołu pozwoli sprowadzić wartościowych zawodników. Tak więc dla osób chcących budować drużynę na poziomie Premjer Ligi jak najbardziej polecam.

Ocena: Przyszłość klubu rysuję się jak najbardziej w różowych barwach, jednak w osiągnięciu pierwszych sukcesów będziemy musieli się nasilić. Mimo to polecam!

Tom Tomsk

Image

Nazwa klubu: Tom Tomsk (pol. Tom Tomsk)
Liga: Premjer Liga
Budżet początkowy: 5,5 mln €
Presja mediów: Normalna
Prestiż w kraju/za granicą: 11/7
Spółka akcyjna/Własność bogacza: Nie/Nie
Najlepszy piłkarz: Alexandr Kharitonov (Rosja) – poziom 70
Najlepszy junior (do lat 21): Victor Svezhov (Rosja) – poziom 66
Opis:

Dosyć solidny zespół na początku kariery, jednak w późniejszych latach równia pochyła. Problemem tego zespołu były bardzo nie przemyślane transfery, które wyrzuciły drużynę z ligi. Ogólnie można nim zacząć swoją karierę, ale czy osiągniemy nim sukcesy na miarę mistrzostwa? Raczej nie.

Ocena: Dobry na początku, później już tylko coraz gorzej. Raczej nie polecam.

Ural Sverdlovsk Oblast

Image

Nazwa klubu: Ural Sverdlovsk Oblast (pol. Urał Jekaterynburg)
Liga: Pierwyj Diwizion
Budżet początkowy: 2,0 mln €
Presja mediów: Normalna
Prestiż w kraju/za granicą: 5/0
Spółka akcyjna/Własność bogacza: Nie/Nie
Najlepszy piłkarz: Artem Fidler (Rosja) – poziom 66
Najlepszy junior (do lat 21): Evgeniy Pomazan (Rosja) – poziom 64
Opis:

Kolejny słaby klub. Kończą szybciej niż zaczynają. Kilka początkowych sezonów i heroiczna walka o utrzymanie w Pierwyj Diwizion. Bez kasy, prestiżu i składu. Ogólnie ciężko coś nimi osiągnąć. Tak więc nie polecam!

Ocena: Słaba. Zespół na jeden sezon.

Volga Nizhny Novgorod

Image

Nazwa klubu: Volga Nizhny Novgorod (pol. Wołga Niżny Nowogród)
Liga: Pierwyj Diwizion
Budżet początkowy: 3,5 mln €
Presja mediów: Normalna
Prestiż w kraju/za granicą: 5/0
Spółka akcyjna/Własność bogacza: Nie/Nie
Najlepszy piłkarz: Igor Stasevich (Bułgaria) – poziom 70
Najlepszy junior (do lat 21): Alexandr Salugin (Rosja) – poziom 63
Opis:

Z początku dosyć łatwo idzie tą drużyną dostać się do Premjer Ligi. Później to bywa różnie. Przede wszystkim warto wzmocnić zespół bo takim składem, który jest całkiem niezły na drugą ligę, na pierwszą już jest zdecydowanie słabszy. Mimo to dla początkującego gracza całkiem przyzwoity zespół. Pamiętać, jednak należy, że nie awansując w pierwszym sezonie, łatwo można stracić posadę.

Ocena: Pozytywna. Warto spróbować swoich sił w tym klubie.

Volgar-Gazprom Astrakhan

Image

Nazwa klubu: Volgar-Gazprom Astrakhan (pol. Wołgar-Gazprom Astrachań)
Liga: Pierwyj Diwizion
Budżet początkowy: 10 mln €
Presja mediów: Normalna
Prestiż w kraju/za granicą: 5/0
Spółka akcyjna/Własność bogacza: Nie/Nie
Najlepszy piłkarz: Lubos Kalouda (Czechy) – poziom 70
Najlepszy junior (do lat 21): Anton Zabolotny (Rosja) – poziom 62
Opis:

Jeśli jakaś drużyna ma w nazwie słowo Gazprom to pewne, że nie jest to biedny klub. Wołgar to jedna z silniejszych ekip na zapleczu rosyjskiej Ekstraklasy, do tego bajeczny budżet jak na drugoligowe realia powodują, że tym zespołem można osiągnąć sukces. Polecam jak najbardziej te drużynę, bo można stworzyć naprawdę fajny, dobrze prosperujący team. Trzeba mieć, jednak do tego klubu trochę cierpliwości. Poziom prestiżu nie jest za wysoki co sprawia pewne problemy przy transferach, ale za to można śmiało zainwestować w juniorów, którzy w niedalekiej przyszłości na pewno się zwrócą.

Ocena: Jak najbardziej pozytywna. Z początku trochę ciężko, ale w kolejnych latach już tylko z górki.

Zenit Sankt Petersburg

Image

Nazwa klubu: Zenit Sankt Petersburg (pol. Zenit Sankt Petersburg)
Liga: Premjer Liga
Budżet początkowy: 80 mln €
Presja mediów: Normalna
Prestiż w kraju/za granicą: 19/13
Spółka akcyjna/Własność bogacza: Tak/Tak
Najlepszy piłkarz: Vladimir Bystrov (Czechy) – poziom 80
Najlepszy junior (do lat 21): Maxim Kanunnikov (Rosja) – poziom 68
Opis:

Najlepszy i najbogatszy klub rosyjskiego futbolu. Tak naprawdę jest to drużyna, która praktycznie ma wszystko co powinien mieć klasowy zespół. Jeżeli miałbym się do czegoś przyczepić to tylko do średniej wieku, która już teraz jest dosyć wysoka. Niemniej jest to klub dla osób, którzy już w początkowych latach swojej przygody menadżerskiej chcą rywalizować z CSKA i Rubinem. Pamiętać należy o przygotowaniu odpowiedniej taktyki pod ten klub, bo nawet silny skład nie gwarantuję tego, że będzie się wygrywać rodzime rozgrywki.

Ocena: Z początku świetnie, ale później zaczyna wiać nudą.

Zhemchuzhina Sochi

Image

Nazwa klubu: Zhemchuzhina Sochi (pol. Żemczużyna Soczi)
Liga: Pierwyj Diwizion
Budżet początkowy: 2,5 mln €
Presja mediów: Normalna
Prestiż w kraju/za granicą: 5/0
Spółka akcyjna/Własność bogacza: Nie/Nie
Najlepszy piłkarz: Evgeniy Osipov (Rosja) – poziom 64
Najlepszy junior (do lat 21): Vladislav Ryzhkov (Rosja) – poziom 63
Opis:

Do klasowych zespołów tej drużynie bardzo daleko. Z początku grając tym klubem przygotujmy się na zaciętą rywalizację o utrzymanie w Pierwyj Diwizion. Nie spodziewajmy się także wielkich transferów, bo zarówno finanse jak i sam prestiż na kolana nie powalają. Drużynę można oprzeć na juniorach, ale tak naprwdę nic więcej nie osiągniemy tą drużyną jak awans do Premjer Ligi. Marna historia, brak kasy i solidnych zawodników.

Ocena: Słaba. Nie polecam.

__________________________________________________________________________________________

1. Gra była symulowana na trzech róznych save’ach.
2. W ocenie drużyn pod uwagę wzięto średnią z tych trzech karier.
3. Wyniki oraz ocena przeze mnie opisana nie są 100 procentową gwarancją przyszłości danego klubu.
4. Wszystkie rozgrywki były symulowane na poziomie bardzo trudnym.