Wywiad z Geraldem i Adrianem o FIFA Manager 13

brightfuture

Do premiery FIFA Manager 13 zostały dwa miesiące, w związku z tym postanowiliśmy zobaczyć co słychać w Bright Future. Na nasze pytania do wywiadu odpowiedzieli Adrian Wahl odpowiedzialny za bazę danych oraz Gerald Kohler jeden z projektantów gry. Życzymy udanej lektury.

 

1. Na jakim aktualnie etapie prowadzone są prace nad najnowszą odsłoną menadżera? 

Gerald: Osiągnęliśmy status alfa dwa tygodnie temu, wszystkie funkcje tegorocznej edycji gry zostały wprowadzone. W poprzednich dwóch tygodniach zespół naprawiał błędy i będzie to kontynuował przez kolejne 7-8 tygodni. Następnie rozpocznie się proces produkcji płyt DVD.

2. Jaki cel zespół deweloperski postawił sobie  przy projektowaniu FIFAM 13 w tym roku?

Gerald: Głównym celem było wprowadzenie do życia relacji między zawodnikami w zespole. W grze od teraz jest zupełnie nowa sekcja, która skupia się na hierarchii zespołu, osobistych celach zawodników, powiązań między graczami, dobrej strukturze zespołu itp. Wizualizowane jest to za pomocą np. player matrix, piramidy hierarchii i team matrix. Baza danych będzie wiedziała że dwoje zawodników są kuzynami lub braćmi i będzie korzystać z tego rodzaju informacji w grze. Na przykład zawodnik może postawić sobie za cel grę w jednej drużynie z bratem.

3. W zapowiedzi FIFAM 13 po wizycie naszego partnera gry-online.pl w Vancouver wśród wielu pochlebnych opinii o grze trafiły się zarzuty  że niektóre pogaduszki brzmiały strasznie drętwo i naiwnie oraz że skupiacie się bardziej na wyglądzie niż taktyce. Mógłbyś się ustosunkować do tych zarzutów?

gerald1
Sekcja nagradzania pokazana na czacie w Kolonii
Gerald: FIFA MANAGER jest dużą  grą i w ciągu roku pracujemy na wielu jej obszarach. Jest około 15 nowych rozmów z zawodnikiem, niektóre z nich współpracują z nową sekcją dynamiki zespołu, ale większość z nich została dodana po ankiecie na naszej stronie. Ankieta jasno wskazała najważniejsze obszary do rozmów, np. oznajmienie zawodnikowi że nie jest już nam potrzebny,  wyjaśnić przeniesienie do rezerwy,  pogratulować mu za pewne wydarzenie lub trofeum, wreszcie wytłumaczyć dlaczego powinien zaakceptować wypożyczenie. To jest to czego chcieli użytkownicy i wdrożyliśmy to.

Wygląd gry jest dla nas ważny, bardzo istotną zmianą w tym roku jest nowa rozdzielczość podstawowego  ekranu – i to jest coś, co każdemu graczowi się spodoba. Efektem jest dużo lepsze doświadczenie użytkownika.

W sekcji taktycznej mamy również kilka ulepszeń, np. opcje taktyczne nie są już ograniczone do 3 lub 5 różnych wartości. Zamiast tego wybór jest teraz ciągły.

4. Wiele osób twierdzi że FIFA Manager zbliża się do kresu swoich możliwości. Czy studio jest  w stanie nas czymś jeszcze zaskoczyć np. nowym silnikiem napędzającym tryb 3D?

Gerald: Nie mamy nowego trybu 3D, ale na pewno mamy wiele zaskakujących funkcji w tegorocznej grze. Na przykład nową opcją w tym roku jest otrzymywanie funkcji za sukcesywne granie (nie można po prostu ich “kupić”).

Oznacza to, że grając nawet wiele godzin w FIFA Manager wciąż są nowe funkcje do zobaczenia. W sumie możesz dodać  ich 30 do gry. Niektóre z nich są naprawdę wszechstronne.
Chciałbym podkreślić, że gra nie będzie posiadała dodatkowych elementów za które trzeba zapłacić dodatkowe pieniądze, za wyjątkiem Sezon Live / Baza danych Live – usługę oferujemy już trzeci rok.

5. Czy grupa ressercherów w tym roku uległa powiększeniu i na jakim etapie prac aktualnie się znajdujecie?

Adrian: Jesteśmy zadowoleni zespołu i z faktu że udało nam się znaleźć nowe osoby do krajów, które szukaliśmy. Ogólnie posiadamy 60 resercherów. Wszyscy wysłali już swój drugi plik przed końcowym terminem i  teraz finalizują swoje kraje. Ostateczną pracę prześlą do nas na początku września.

6. Adrian, jak widzisz dalszy rozwój funkcji Sezon Live? Czy w tej kwestii jeszcze byś coś zmienił?

Adrian: W tym roku po raz kolejny Sezon Live pozwoli nam usprawnić pracę nad główną bazą danych. Ulepszyliśmy edytor Sezon Live dzięki czemu możemy szybciej wprowadzić raporty meczowe, więc można spędzić więcej czasu na analizowaniu statystyk. Z baza danych Live, dodaną w zeszłym roku, możesz pobierać  zaktualizowaną bazę danych co tydzień. Najlepsze trzy wzloty i upadki można zobaczyć na naszej stronie internetowej, jak tylko Sezon Live zostanie uruchomiony.

7. Co skłoniło was do usunięcia poziomów pozycji i zastąpienia jej odpowiednią formułą?

Adrian: Po wdrożeniu nowego systemu poziomu z poziomem pozycji i umiejętności często otrzymywałem pytania od użytkowników, którzy nie rozumieli obliczenia ogólnego rankingu. Nowy system jest dużo bardziej intuicyjny niż stary. Szczególnie silnik 3D było trudno z balansować ze starym silnikiem poziomu, od teraz będzie to o wiele łatwiejsze. Z FM13 będziemy również mieć takie same atrybuty jak FIFA 13, co jest dużym plusem dla graczy, którzy grają w obie gry.

8. Edytor z roku na rok staje się coraz bardziej rozbudowanym narzędziem umożliwającym stworzenie własnej bazy danych. Czy nadal masz pomysły na jego ulepszenie i co zmieniło się w najnowszej wersji?

Adrian: Mam jeszcze wiele pomysłów na funkcję, które chciałbym zobaczyć w edytorze. Mamy listę możliwych nowych funkcji i liczy ona ponad 100 stron. W tym roku głównym ulepszeniem jest nowy system poziomu. Od teraz ogólny ranking opiera się na umiejętnościach zawodnika w połączeniu z jego stylem gry. Na przykład Messi będzie dryblerem z ogólną oceną napastnika 93 i snajperem z oceną 80. Dodaliśmy również wiele nowych cech charakteru i wiele innych nowych funkcji. 

9. W ostatnim wywiadzie obiecałeś przyjrzeć się skryptowi do naszej ligi, umożliwiając nam tym samym rozbudowę naszego flagowego dodatku. Czy w tej edycji możemy liczyć na pomoc?

gerald1
Gerald i Adrian.

Adrian: W FIFA MANAGER 13 niestety nie mieliśmy czasu aby poprawić system skryptów.

10. W tym roku wśród lokalizacji zabraknie ponownie języka polskiego. Co sądzisz o spolszczeniach robionych przez zwykłych userów jak mnie?

Gerald: Dla nas te dodatki są bardzo ważne, ponieważ pozwalają one wielu użytkownikom na grę mimo tego że nie mówią po angielsku lub jednym z innych obsługiwanych języków. FIFA MANAGER jest ogromną grą z mnóstwem tekstu, dlatego profesjonalne tłumaczenie w grze jest bardzo drogie. Fakt, że jest tak dużo tekstu jest zdecydowanie duża wadą dla nas, jeśli chodzi o zlokalizowanie wersji, ale potrzebujemy po prostu dużo treści i nie ma sensu jej redukować, a tym samym umniejszyć grę. To proste – jeśli coraz więcej ludzi zakupi grę w Polsce istnieje bardzo duża szansa, że gra będzie tłumaczona ponownie. Nadal 80% tekstu w naszej bazie danych istnieje w języku polskim.

11. Czy obserwujecie poczynania konkurencji (czyt. Football Manager) by próbować być zawsze przed nimi?

Gerald: To część mojej pracy.  Na rynku w tej chwili pozostały tylko dwie wielkie gry i są one bardzo różne. Obie gry czasem obejmują te same tematy, ale większość  funkcji jest realizowana w bardzo różny sposób. Patrzymy oczywiście na przeglądarki, gry mobilne i Facebook, aby zobaczyć, co dzieje się w tych obszarach. Ale to tylko jedno źródło, ważniejsze jest spojrzenie na prawdziwy świat piłki nożnej i zobaczyć co się w nim dzieje i dostosować się do najnowszych trendów.

Na koniec chciałbym podziękować  tobie za nieustające wsparcie, a zespół FIFA MANAGER życzy wszystkim naszym graczom w Polsce, dużo zabawy z nową grą!

 

Wywiad przeprowadził Lukasvista.

© FIFAM.info Wszystkie prawa zastrzeżone.