Tworzenie herbów (PS) – poradnik FIFA Manager 13

tworzenie_herbw_ps

tworzenie_herbw_psOstatnie edycje FIFA Manager nieco różnią się od tych poprzednich. Czas więc odświeżyć także poradniki, które mam nadzieję, pomogą wam w nauce oraz dopracowaniu prac, tak abyście sami mogli edytować grę FIFA Manager, bez większych problemów.

Pierwszym poradnikiem z “nowej serii” będzie zrobienie loga klubowego dla wybranej drużyny. Jest to łatwy wręcz dziecinny sposób stworzenia sobie jednej z najważniejszych rzeczy dla klubu piłkarskiego. Jak zauważyliście w ostatnich edycjach gry, herby mają nakładki dające efekt szkła, co oczywiście poruszę także i w tym poradniku. Najpierw jednak zacznijmy od początku. Co nam będzie potrzebne?

PRZYBORY

1. Najważniejszym składnikiem przy tworzeniu herbu jest oczywiście program graficzny. Jako, że poradnik będzie dotyczył pracy z Photoshopem musimy pozyskać wersję tego programu na nasze komputery. Stąd pobieramy Adobe Photoshop 7.0 dostępny w wersji trial przez 30 dni.
2. Po ściągnięciu i zainstalowaniu edytora graficznego, możemy rozpocząć na nim pracę. Jednak musimy mieć do tego niezbędne materiały w postaci grafiki czyli w tym przypadku herbu. Łatwo je znaleźć w internecie (Google.com, wikipedia.pl, itd.) Ja się posłużę logotypem Interu Mediolan.
2a. Oczywistą rzeczą jest, że dla klubów z górnej półki znalezienie herbu w dobrej jakości nie jest wielkim wyzwaniem. Problem pojawia się dopiero, kiedy szukamy coś z mniejszego kalibru. Tak więc tutaj polecam następujące strony, gdzie znajdziemy naprawdę nie małą kolekcję logotypów, najczęściej w znakomitej jakości:
http://www.google.pl/imghp?hl=pl&tab=wi
http://pl.wikipedia.org/wiki/Strona_g%C5%82%C3%B3wna (Częściej radzę szukać na niemiecko i angielskojęzycznej wersji).
http://www.brandsoftheworld.com/
http://www.seeklogo.com/
http://all-free-download.com/
http://logo-city.org/
http://www.weltfussballarchiv.com/
http://uefaclubs.com/html

TWORZENIE HERBÓW PKT I

1. Po zaopatrzeniu się w program graficzny oraz herbu do obróbki możemy rozpocząć pracę. Pierwszym krokiem jest odtworzenie naszego loga w PS-ie. Klikamy więc w lewym górnym rogu Plik->Otwórz… i wybieramy nasz herb.

1

2. Mamy nasze logo, które jak na razie zupełnie nie nadaję się do gry. Pierwszym czynnikiem by to zmienić, należy poprawić jego wymiary. Mój herb ma obecnie 300×413 pikseli rozmiaru. Jak to zmienić, by zrobić przysłowiowy kwadrat czyli równomierną długość i wysokość loga? Można się oczywiście bawić w skalowanie, ale ja mam szybszy i chyba lepszy sposób na zmianę wymiarów.

Zaznaczamy całe nasze logo (ctrl+A). Kopiujemy je klikając ctrl+C. Następnie z paska zadań wybieramy Plik->Nowy i ukaże nam się okno z ustawieniami nowego dokumentu. Jeżeli dobrze wszystko skopiowaliście, to w pikselach powinniście mieć wymiary herbu (w moim przypadku było to 300×413). Wystarczy zmienić szerokość (czyt. 300) na taką samą cyfrę jak wysokość czyli 413 pik.

2

Oczywiście wy zmieniacie według wymagań waszego herbu. Następnie po kliknięciu OK, pojawi nam się pusta warstwa w której wklejamy (ctrl+V) nasz logotyp.

3. Teraz jeżeli tak jak ja posiadacie herb z tłem należy je po prostu usunąć. Bierzemy magiczną różdżkę (W) bądź mag. gumkę (E) i likwidujemy tło zostawiając jedynie herb.

3

4

4. Większość pracy za nami, ale to jeszcze nie koniec. Teraz musimy sprawdzić czy pozostały jakieś “niechciane piksele”. W tym celu ustawiamy na palecie kolorów dwa kolory. Biały (FFFFFF) oraz czarny (000000). Drugi kolor ustawimy jaki główny i tworzymy nową pustą warstwę, którą umieszczamy pod naszym herbem.

5

6

Warstwę tą wypełniamy czarnym kolorem i spoglądamy na nasz herb, sprawdzając czy nie ma pozostałości po usuniętym tle.

7

Jak widać u mnie wyszedł perfekcyjnie. Zdarzają się jednak przypadki gdzie nasz logotyp jest poszargany bądź posiada elementy usuniętego tła. W tym wypadku musimy wrócić do kroku drugiego i zmniejszyć (bądź zwiększyć w zależności jaka jest sytuacja) tolerancje różdżki bądź gumki. Domyślna wynosi 32 piksele. W przypadku gdy mamy zbyt poszargany herb musimy tą tolerancje zmniejszyć. Z kolei zwiększamy ją jeżeli nie usuwa się dokładnie tło. Tolerancja znajduję się w ustawieniach narzędzia pod zakładkami:

8

Po wszystkim usuwamy nie potrzebną warstwę z tłem (tą czarną). Pozostawiamy tylko herb.

5. Po załatwieniu sprawy z tłem skupiamy się na zmniejszeniu naszego herbu do wymaganych rozmiarów. Pierwszym z nich jest 256×256. Jak zmienić szerokość i długość logotypu? Wybieramy z zakładek Obrazek->Wielkość obrazka… . Pojawi nam się okno w którym wystarczy zmienić wartość herbu na 256×256 pikseli. Po wszystkim klikamy OK.

9

6. Po zmniejszeniu herbu wypadałoby zrobić go w stylu iście EA-owskim. Czyli w tzw. szkle. W tym celu stworzyłem dla was specjalny plik PSD*, który możecie otworzyć w programie i jedyne co macie zrobić to tylko podłożyć swoją pracę pod herb Interu (przy czym go usuwamy), uzyskując przy tym efekt EA Sport. Plik do pobrania tutaj.

Następnie znów zaznaczamy tło, ponieważ musimy usunąć pozostałości nakładki. Wybieramy warstwę 3 i usuwamy pozostałości. Kolejno łączymy obie warstwy klikając ctrl+shift+U.

7. Teraz nie pozostaje nic innego jak PPM kliknąć na herb i wybrać Zaznacz odwrotnie, a następnie nacisnąć na klawiaturze Q, by nałożyć maskę.

TWORZENIE HERBÓW PKT II

1. Po edycji i przygotowaniu herbu, uruchamiamy edytor gry FIFA Manager, skąd bierzemy Unikatowy Identyfikator Drużyny (ID) zespołu (znajdziemy go w ustawieniach klubu). W moim przypadku jest to 001B0009 i pod taką nazwą zapisuję go w folderze. Jak? Wybieram z zakładek Plik->Zapisz jako…, a ścieżką docelową oczywiście są Moje dokumenty\FIFA MANAGER 13\Graphics\Badges\Clubs\256×256.

1a. Nie zapominamy oczywiście o pozostałych rozmiarach 128×128, 64×64, 32×32. Rozmiar zmieniamy tak jak w punkcie 5, pierwszego etapu edycji. Po wszystkim nasz logotyp powinien pojawić się w edytorze oraz samej grze.

10