Najlepsza europejska drużyna piłkarska 2018 roku

Choć rankingi drużyn piłkarskich są bardzo płynne, to zauważyć należy, że w obrębie czołówki – czy to notowań klubowych UEFA i FIFA, czy krajowych – zwykle wielkich roszad nie ma. Hiszpania, Wielka Brytania, Belgia, Niemcy, Francja – to państwa, które zwykle są w czołówce rankingów europejskich. Jak prezentują się obecne rankingi, latem 2018 roku?

Najlepsi w ocenie fanów i bukmacherów

Rankingi to jedno, a uznanie wśród fanów – to drugie. Zanim przedstawimy poniżej zestawienia UEFA i FIFA zaznaczmy, że to, którą z drużyn jako najlepszą widzą fani, jest sprawą bardzo względną. Wśród klubów piłkarskich to hiszpańskie i niemieckie mają największe rzesze fanów, którzy gorąco im kibicują w każdym meczu. Podobnie z drużynami krajowymi. Jeśli dany kraj nie ma swojej reprezentacji w jakimś turnieju, to zwykle kibicuje się temu, który darzy się sympatią i uważa za najlepszy czy najbardziej wart zwycięstwa.

Przykładem jest nastawienie do drużyn grających w finale mundialu. Po całym turnieju kibice tych państw, które już odpadły, niejako opowiadają się po którejś ze stron. Sympatie i antypatie widać też u bukmacherów. Większość z nich nie dawało Chorwatom większych szans na zwycięstwo, choć kibice i tak obstawiali wygraną Słowian z południa. (Jeśli nie wiesz jeszcze, na czym polega typowanie zwycięzców, zobacz jak to działa na najpopularniejszych serwisach bukmacherskich. Wybierz tych, którzy oferują ciekawe promocje, na przykład PZbuk kod bonusowy, czy promocje Fortuny). Wielu widziało w nich po prostu drużynę, która przeszła długą drogę, by móc walczyć o wygraną na mundialu.

Ranknigi UEFA i FIFA

Na wstępie należy zauważyć, że obydwa rankingi – UEFA, czyli Unii Europejskich Związków Piłkarskich, oraz FIFA, Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej – różnią się sposobem punktowania. Kraje, które w rankingu światowym są na wysokiej pozycji, w notowaniach europejskich mogą być znacznie gorzej.

Rozbieżności w klasyfikacjach UEFA i FIFA wynikają z metody obliczania punktów. W klasyfikacji FIFA uwzględnia się spotkania rozegrane w ostatnich czterech latach, a ponadto, to od rezultatu meczu, poziomu gry rywala oraz typu rozgrywek zależy, ile punktów otrzyma dana drużyna. Z kolei w zestawieniach UEFA bierze się pod uwagę wyłącznie spotkania o punkty w Mistrzostwach Europy oraz mundialach, jak te zdobyte w turniejach eliminacyjnych. Istotny jest również fakt, że turnieje eliminacji i finałów widziane są jako jeden cykl, a w rankingu uwzględnia się jedynie dwa ostatnie takie cykle.

Jedną z drużyn, po których zdecydowanie widać rozbieżności w punktacji jest reprezentacja Polski. W rankingu europejskim drużyna jest obecnie na 21 miejscu, zaś w klasyfikacji FIFA – na pozycji ósmej.

Najlepsza drużyna krajowa

W czołówce rankingu UEFA pierwsza jest tu Hiszpania z bardzo dużą przewagą punktową nad drugą w zestawieniu Anglią. Na kolejnych pozycjach są Włochy, Niemcy i Francja. W dziesiątce znalazły się także Rosja, Portugalia, Ukraina, Belgia i Turcja.

Jak nietrudno się domyślić, drużyną europejską, która jest najwyżej notowana w rankingu FIFA, wcale nie jest Hiszpania. Pierwszą reprezentacją z Europy, która się w nim pojawia są Niemcy, będące jednocześnie na pierwszym miejscu całego notowania. Z rankingu FIFA wynika więc, że Niemcy są najlepszą drużyną światową. Ironią losu jest fakt, że odpadli w fazie grupowej mundialu.

Najlepszy europejski klub sportowy

Tu nie będzie niespodzianek. W klubowym rankingu UEFA na pierwszym miejscu jest Real Madryt, skupiające największe piłkarskie gwiazdy.Tuż zanim Atletico i Bayern Monachium z Robertem Lewandowskim.