Ile jesteś wart?

8

Z pewnością każdy z was spotkał się w życiu ze słowem „sport”, mniej czy bardziej interesując się nim, „sport” to szeroki wachlarz dyscyplin. Najbardziej popularną dyscypliną związaną ze sportem w przeciągu roku stała się sama piłka nożna, jak i Reprezentacja Polski oraz sam kraj Polska. Reprezentacja dzięki dobrej grze w grupie, z wymagającymi rywalami do finałów „Euro 2008”, pierwszy raz w historii zdołała awansować do elitarnych rozgrywek Mistrzostw Europy, a sam kraj uzyskał wraz z Ukrainą prawo do organizacji Mistrzostw Europy w 2012r. (Euro 2012).

Część z was czytając początek artykułu zadaje sobie pytanie „A co ma piłka nożna wspólnego z tematem artykułu?”. Odpowiadając ma i to wiele, ponieważ artykuł poświęcimy mniej lub bardziej znanej pozycji firmy Electronic Arts z serii „FIFA Manager”.

Wprowadzając do dalszej części artykułu, pozwolę sobie na trochę historii. Seria gry, ujrzała swoje światło dzienne w roku 2002, pod tytułem, „Total Club Manager” i tak trwało to do roku 2005, od roku 2006, istnieje już pod zmienionym tytułem jako „FIFA Manager” aż do dzisiaj. Każde kolejne wydanie posiada w swoim tytule numerek, czyli rok wydania np.: FIFA Manager 08. Gra ukazuje się w kilku wersjach językowych gdzie posiada zmieniony tytuł, np.: Fussball Manager (Niemcy), LFP Manager (Francja), Total Club Manager (Hiszpania,Włochy). Dla fanów, jak i pasjonatów gry w Polsce ze stajni EA rok 2008, był przełomowy właśnie w tym roku gra wyszła w całości z interfejsem w języku polskim, poprzednie wydania posiadały tylko spolszczoną instrukcję gry.

Produkt firmy Electronic Arts jest managerem piłkarskim, w którym wcielamy się w rolę trenera lub managera klubu wybór zależy od tego w czym się najbardziej widzimy. Producenci bardzo starali się, aby gra odwzorowywała realne warunki bycia trenerem lub managerem, co w pełni udało się producentowi zrealizować. Opcji, jakie mamy do dyspozycji, aby zarządzać piłkarzami, klubem czy nawet zespołem narodowym jest wiele, które pozwalają nam poczuć się jak rasowy Trener/Manager. Zaczynając od stworzenia ulubionego klubu, piłkarza a to wszystko dzięki zaimplementowanemu edytorowi gry, lub wyboru już istniejących klubów przez szkolenia, taktykę, treningi, a także indywidualne rozmowy z piłkarzami aż do zawansowanego trybu edycji stadionu.

Dobrze prosperujący klub jak i jego gospodarz nie będzie funkcjonował bez pieniędzy, w grze mamy możliwość ich zarabiania jak i dyspozycji, na co i ile potrzebujemy, co daje nam pełną kontrolę nad finansami klubu. Dzięki zarobionej gotówce z kontraktów, w grze mamy do dyspozycji coś dla siebie jako Managera danego klubu, którym zarządzamy, a jest nim życie prywatne. Gdzie mamy możliwość: założenia rodziny, zakup dóbr materialnych np. w postaci domu, auta, itp.

Nie chciałbym zanudzać i opisywać każdej opcji, jaka znajduje się w grze, ponieważ stworzyłbym mini poradnik, ale zapewniam, że jest ich mnogo dla jednych będą atutami dla innych zbędną opcją. Z całości gry zapomniałbym z tego wszystkiego o ważnym elemencie, który wyróżnia grę „FIFA Manager”, wśród innych managerów, a jest nim zapewne możliwość oglądania gry w trybie 3-D dzięki zapożyczonemu enginowi graficznemu ze znanej już każdemu miłośnikowi piłki nożnej „FIFY”, odczucia dzięki takiemu rozwiązaniu są bliskie realnemu oglądaniu meczu np: w TV. Informacje, jakie pragnąłem przekazać wam dzięki temu artykułowi, to chęć pokazania, że każdy oglądający mecze piłki nożnej w podświadomości sobie myśli-(ał), pragnąłbym być taki jak José Maurinho, Sir Alex Ferguson lub inni.

Dzięki grze i jej rozbudowanemu interfejsowi spełnienie marzeń może nie będzie tak realne jak byście tego chcieli, ale zmierzenie się w wirtualnym świecie gry z zadaniami, jakie przed wami, mogłyby stanąć w życiu realnym. Co byście zrobili w danym momencie, sytuacji, jak z tego wyjść to daje wam gra z serii „FIFA Manager”.

Zapamiętajcie, aby stać się dobrym managerem należy zacząć od zera i piąć się po szczeblach kariery, w której są wzloty i upadki, a więc od zera do Manager.