Interfejs w FIFA Manager

7

Interfejs w każdej grze jest jej najważniejszą cechą. Dobrze zaprojektowany i przemyślany pozwala użytkownikowi czerpać przyjemność z gry. Niedopracowany może wzbudzić frustracje i w ogóle zniechęcić do gry. A jak wyglądały zmiany w interfejsie FIFA Manager poczynając od wersji 2003 możecie zobaczyć i przeczytać w tym artykule.  

Zacznę od Total Club Manager 2003 tutaj menu było dostępne z prawej strony. Miało ono specyficzny wygląd poprzez zakrzywiona formę z poszczególnymi kolorami podkreślającymi daną kategorie. Główny interfejs Total Club Manager 2003 składał się z 19 elementów menu, podzielonego na 5 kategorii. W TCM występowały również podmenu służące do przechodzenia w bardziej szczegółowe dane.

 

 

 

Total Club Manager 2004 wnosi coś zupełnie nowego do serii. Jak się później okaże jest to najbardziej sprawdzony układ, który jest kontynuowany do dziś. Menu znajduje się w górnej części okna podzielonego na 5 kategorii. Po naciśnięciu jednej z nich wysuwało się podmenu, z którego wybierałeś interesującą cię rzecz. Dodatkowe cztery przyciski w prawym górnym rogu odpowiadały za: główne opcje gry, cofnięcie do poprzedniego ekranu, pomoc i stronę główną. W tym samym rogu wyświetlany był także przycisk „Proceed”, którego naciśnięcie powodowało przejście do następnego dnia w grze.

 

 

 

Wydany w roku 2005 Total Club Manager przyniósł kolejną zmianę. Menu zostało usadowione na samym dole ekranu. Na początku musieliśmy wybrać jedną z trzech dostępnych opcji (organizacja, zespół, klub). Po wybraniu jednej z nich pojawiał nam się powyżej specjalny pasek dla tej kategorii, z której to wybieraliśmy już interesujący nasz dział. Ponadto po lewej jak i prawej stronie dostępny był przycisk National team (zespół narodowy) i Proceed (kontynuuj). W prawym rogu podobnie jak w poprzedniej wersji 2004 umieszczone były cztery przyciski: strona główna, pomoc, asystent i opcje.

 

 

 

Ale gra dawała również możliwość użytkownikowi aby się poczuł jak prawdziwy menadżer w swoim biurze. Każdy przedmiot w około krył w sobie funkcje np. kliknięcie w książkę na biurku prowadziło do news center. Oczywiście dokładne poznanie co do czego prowadzi , zajmowało chwile czasu, ale później mogłeś się czuć jak u siebie.

 

 

 

W FIFA Manager 06 i 07 menu po raz kolejny zostało całkowicie zmienione. Jego główna struktura została oparta na Total Club Manager 2004. Zmiany nastąpiły jednak w kategoriach w porównaniu ze starszą jej wersją. Menu kategorii zostało kompletnie przeorganizowane. Ponadto w grze pojawiły się nowe elementy takie jak: opcje wyszukiwania, kariera i zupełnie nowa strona główna, na której wyświetlane były najważniejsze informacje dla każdego menadżera.

 

 

W FIFA Manager 08 pozostał ten sam system menu co zawierały wersje 2004, 06 i 07. Jednakże został on nieco zmieniony. Klikając na jedną z głównych kategorii otwiera się nie tylko ta konkretna, ale całe drzewo menu. W prawym górnym rogu został umieszczony przycisk opcje, po którego rozwinięciu mamy dostęp do wielu kategorii gry. Przycisk w dolnym rogu po prawej zmienia się w zależności od sytuacji z “gotowe” na „wydarzenia”. Czerwony przycisk oznaczał min. wciąż ważny e-mail, a zielony mówił, że można kontynuować grę.

 

 

 

A co z wersją FIFA Manager 09 zapytacie pewnie? No cóż mogę powiedzieć ze rewolucji żadnej na pewno nie będzie. Świadczą o tym pierwsze opublikowane screeny, jednak autorzy obiecują zmiany w interfejsie gry mające na celu jeszcze łatwiejsze poruszanie się po menu. Aktualne wersje są bardzo dopracowane i przemyślane niż ich niektóre poprzednie edycje. Co na pewno pomoże nowym użytkownikom mającym pierwszy kontakt z FIFA MANAGER. Bo gra powinna przede wszystkim bawić, a nie irytować np. niedopracowanym interfejsem.