Encyklopedia FIFAM: Liga Stanów Zjednoczonych (Major League Soccer)

encyklopedia_managera

encyklopedia_manageraLiber kontynuuje swój cykl poradników pomagających Wam podjąć decyzję odnośnie wyboru klubu przed rozpoczęciem rozgrywki w danej lidze. W pierwszej części autor poddał analizie ekipy rosyjskie grające zarówno na szczeblu pierwszo- jak i drugoligowym. W dzisiejszej odsłonie natomiast Liber bierze pod lupę kluby rywalizujące w amerykańskiej lidze MLS. Jeśli zamierzacie rozpocząć karierę w tymże kraju, druga część cyklu stanowi dla Was obowiązkową lekturę.
   
„Stany Zjednoczone to kraj wielkich wieżowców, pieniędzy i odważnych decyzji, ale także wspaniałych i bardzo profesjonalnych lig z różnych dziedzin sportu. Kiedyś głównie kojarzone wyłącznie z NBA, NHL czy NFL, dziś śmiało można dołączyć do nich MLS – zawodową ligę piłkarską znajdującą się na najwyższym szczeblu rozgrywek w USA i Kanadzie. Obecnie liga ta zaliczana jest do jednej z najlepszych na świecie i co najważniejsze wciąż rozwija się w zastraszającym tempie. Wielkie pieniądze jakie przeznaczane są na amerykańskie i kanadyjskie zespoły oraz dążenie do pełnego profesjonalizmu powoduje coraz to większe zainteresowanie tą ligą. Widzą to także największe gwiazdy współczesnego futbolu, które chętniej wybierają kierunek amerykański jak choćby David Beckham, Thierry Henry, Rafael Márquez czy Fredrik Ljungberg.

Jednak Major League Soccer nieco różni się od tych najlepszych na czele z Premier League i nie chodzi tylko o poziom sportowy, który co prawda z roku na rok jest coraz wyższy, ale przede wszystkim z zasad jakie panują w tej lidze. Warto nadmienić, że w rozgrywkach nie obowiązuje reguła awansu i spadku do tego do ligi zostają dopuszczone tylko zespoły spełniające restrykcyjne kryteria. To pokazuje jak bardzo Amerykanom zależy na zbudowaniu bardzo silnej ligi, poziomie równającą się nawet do najlepszych w Europie.

W opisie zespołów jakie zaprezentowałem poniżej możecie się dowiedzieć w jakim mniej więcej stopniu radzą sobie dane kluby i czego należy spodziewać się w ich prowadzeniu. Wiadomo, że nie jest to na 100% pewna prezentacja, jednak informacje, które prześledziłem przez miesiąc grania oraz 3-kotną symulacje wybranych lig na pewno może pomóc wam przy wyborze klubu z najpopularniejszego państwa świata. Tak więc zapraszam do lektury.” – Liber, w przedsłowiu do Encyklopedii FIFAM: Liga Stanów Zjednoczonych (Major League Soccer).

Kliknij aby przeczytać cały tekst