Encyklopedia FIFAM: Liga Stanów Zjednoczonych (Major League Soccer)

Stany Zjednoczone to kraj wielkich wieżowców, pieniędzy i odważnych decyzji, ale także wspaniałych i bardzo profesjonalnych lig z różnych dziedzin sportu. Kiedyś głównie kojarzone wyłącznie z NBA, NHL czy NFL, dziś śmiało można dołączyć do nich MLS – zawodową ligę piłkarską znajdującą się na najwyższym szczeblu rozgrywek w USA i Kanadzie. Obecnie liga ta zaliczana jest do jednej z najlepszych na świecie i co najważniejsze wciąż rozwija się w zastraszającym tempie. Wielkie pieniądze jakie przeznaczane są na amerykańskie i kanadyjskie zespoły oraz dążenie do pełnego profesjonalizmu powoduję coraz to większe zainteresowanie tą ligą. Widzą to także największe gwiazdy współczesnego futbolu, które chętniej wybierają kierunek amerykański jak choćby David Beckham, Thierry Henry, Rafael Márquez czy Fredrik Ljungberg.

Jednak Major League Soccer nieco różni się od tych najlepszych na czele z Premier League i nie chodzi tylko o poziom sportowy, który co prawda z roku na rok jest coraz wyższy, ale przede wszystkim z zasad jakie panują w tej lidze. Warto nadmienić, że w rozgrywkach nie obowiązuje reguła awansu i spadku do tego do ligi zostają dopuszczone tylko zespoły spełniające restrykcyjne kryteria. To pokazuję jak bardzo Amerykanom zależy na zbudowaniu bardzo silnej ligi, poziomie równającą się nawet do najlepszych w Europie.

W opisie zespołów jakie zaprezentowałem poniżej możecie się dowiedzieć w jakim mniej więcej stopniu radzą sobie dane kluby i czego należy spodziewać się w ich prowadzeniu. Wiadomo, że nie jest to na 100% pewna prezentacja, jednak informację, które prześledziłem przez miesiąc grania oraz 3-kotną symulacje wybranych lig na pewno może pomóc wam przy wyborze klubu z najpopularniejszego państwa świata. Tak więc zapraszam do lektury.

Chicago Fire

Image

Nazwa klubu: Chicago Fire (pol. Chicago Fire)
Liga: Major League Soccer
Budżet początkowy: 1,7 mln €
Presja mediów: Normalna
Prestiż w kraju/za granicą: 14/6
Spółka akcyjna/Własność bogacza: Tak/Nie
Najlepszy piłkarz: Brian McBride (Stany Zjednoczone) – poziom 74
Najlepszy junior (do lat 21): Sean Johnson (Stany Zjednoczone) – poziom 63
Opis:

Chicago Fire to obecnie jedna z najlepszych amerykańskich drużyn. Drużyna ma na swoim koncie 4 tryumfy w Pucharze krajowym oraz mistrzostwo ugrane w 1998 roku. W składzie drużyny grają takie rekomendowane nazwiska jak McBride, Ljungberg czy Nery Castillo. Grając tą drużyna z początku możemy osiągnąć dużo, później jednak musimy się liczyć z transferami. Kadra drużyny z “Wietrznego miasta” jest dosyć podstarzała, ale mając krajowy prestiż na poziomie 14 będziemy mogli sprowadzić wartościowych zawodników.

Ocena: Bardzo dobra. Wszystko poukładane i bardzo silny skład z którym przez kilka sezonów można wojować w lidze.

Club Deportivo Chivas USA

Image

Nazwa klubu: Club Deportivo Chivas USA (pol. Club Deportivo Chivas USA)
Liga: Major League Soccer
Budżet początkowy: 1,8 mln €
Presja mediów: Normalna
Prestiż w kraju/za granicą: 9/4
Spółka akcyjna/Własność bogacza: Nie/Tak
Najlepszy piłkarz: Giancarlo Maldonado (Wenezuela) – poziom 71
Najlepszy junior (do lat 21): Blair Gavin (Stany Zjednoczone) – poziom 64
Opis:

Decydując się na prowadzenie tego zespołu musimy być z początku przegotowani na trudną walkę o góra środek tabeli. Chivas dysponuję bardzo przeciętnym składem co postawia nas w trudnej sytuacji juz na samym początku. Co prawda spadek z ligi nam nie grozi nawet jakbyśmy zajęli ostanie miejsce, ale by walczyć o coś więcej niż środek tabeli będziemy musieli trochę popracować. Drużyna z Los Angeles to ciekawy zespół tym bardziej, że znajduję się on w rękach prywatnego inwestora, ale by osiągnąć nim coś więcej potrzeba do niego sporo cierpliwości. Niemniej drużyna jak na początek naszej menadżerskiej kariery na pewno do rozważenia.

Ocena: Przeciętna. Plusem jest na pewno prywatny inwestor, ale jak na Stany to dosyć przeciętna ekipa i do tego mająca na “swoim podwórku” bardzo medialnego konkurenta Los Angeles Galaxy.

Colorado Rapids

Image

Nazwa klubu: Colorado Rapids (pol. Colorado Rapids)
Liga: Major League Soccer
Budżet początkowy: 1,5 mln €
Presja mediów: Normalna
Prestiż w kraju/za granicą: 9/4
Spółka akcyjna/Własność bogacza: Nie/Tak
Najlepszy piłkarz: Claudio López (Argentyna) – poziom 73
Najlepszy junior (do lat 21): Anthony Wallace (Stany Zjednoczone) – poziom 58
Opis:

Zespół z Denver to od kilku sezonów typowy średniak MLS, niemniej w składzie można znaleźć dosyć ciekawe nazwiska jak choćby Claudio López czy Conor Casey. W drużynie za to próżno szukać młodych zdolnych juniorów którzy w ciągu kilku najbliższych sezonów mogliby wzmocnić naszą kadrę. Colorado Rapids to ekipa dobra na góra trzy sezony, później lepiej zdecydować się na przeprowadzkę do innej drużyny.

Ocena: Średnia. Drużyna z przeciętnym składem i brakiem juniorów. Raczej nie polecam.

Columbus Crew

Image

Nazwa klubu: Columbus Crew (pol. Columbus Crew)
Liga: Major League Soccer
Budżet początkowy: 1,6 mln €
Presja mediów: Normalna
Prestiż w kraju/za granicą: 12/5
Spółka akcyjna/Własność bogacza: Nie/Tak
Najlepszy piłkarz: Guillermo Barros Schelotto (Argentyna) – poziom 76
Najlepszy junior (do lat 21): Dilaver Duka (Stany Zjednoczone) – poziom 56
Opis:

Sytuacja niemal identyczna jak w przypadku Colorado Rapids z małym wyjątkiem w postaci Guillermo Barros Schelotto. Argentyński napastnik w pierwszych sezonach może bardzo nam pomóc w osiągnięciu całkiem przyzwoitych wyników. Problemem jest jednak jego wiek co sprawia, że po zakończeniu przez niego kariery nie będziemy mieli tak naprawdę kim go zastąpić. Columbus to dobra drużyna w początkowych latach później bywało różnie, niemniej jeżeli ktoś chce powalczyć może zdecydować się na pokierowanie tym zespołem.

Ocena: Przeciętna. Dla chcących się wykazać jak najbardziej tak, ale raczej bez większych perspektyw.

D.C. United

Image

Nazwa klubu: D.C. United (pol. D.C. United)
Liga: Major League Soccer
Budżet początkowy: 2,4 mln €
Presja mediów: Normalna
Prestiż w kraju/za granicą: 18/10
Spółka akcyjna/Własność bogacza: Tak/Nie
Najlepszy piłkarz: Jaime Moreno (Boliwia) – poziom 74
Najlepszy junior (do lat 21): Andy Najar (Honduras) – poziom 64
Opis:

Jeden z najlepszych teamów w całej historii Major League Soccer. Całkiem pokaźny jak na amerykańskie warunki budżet do tego bardzo wysoki prestiż powodują, że tą drużyną można osiągnąć wiele. W składzie taki weteran MLS jak Jaime Moreno oraz bardzo utalentowany Andy Najar na którego warto stawiać. Jeśli ktoś chce szybko i łatwo zbudować silny zespół nie tylko walczący o mistrzostwo, ale także o tytułu międzynarodowe powinien zdecydować się na poprowadzenie tej drużyny.

Ocena: Świetna. Wszystko tak jak powinno być. Jak najbardziej polecam!

FC Dallas

Image

Nazwa klubu: FC Dallas (pol. FC Dallas)
Liga: Major League Soccer
Budżet początkowy: 1,9 mln €
Presja mediów: Normalna
Prestiż w kraju/za granicą: 10/4
Spółka akcyjna/Własność bogacza: Nie/Tak
Najlepszy piłkarz: Kevin Hartman (Stany Zjednoczone) – poziom 72
Najlepszy junior (do lat 21): Brek Shea (Stany Zjednoczone) – poziom 63
Opis:

Dallas to zdecydowanie najsłabszy zespół ligi, ale jeżeli ktoś ma chęci zbudować silny, dobrze prosperujący team to jak najbardziej powinien to robić w Teksasie. Prawie dwumilionowy budżet oraz prywatny inwestor pozwolą nam w ciągu pięciu sezonów zrobić ze “słabiaka” ligowego drużynę walczącą o najwyższe cele.

Ocena: Pozytywna. Jeśli poświecimy tej drużyny cierpliwości i zaangażujemy się w budowę silnego składu to kwestią czasu będzie osiągnięty sukces.

Houston Dynamo

Image

Nazwa klubu: Houston Dynamo (pol. Houston Dynamo)
Liga: Major League Soccer
Budżet początkowy: 2,1 mln €
Presja mediów: Normalna
Prestiż w kraju/za granicą: 12/3
Spółka akcyjna/Własność bogacza: Tak/Nie
Najlepszy piłkarz: Pat Onstad (Kanada) – poziom 72
Najlepszy junior (do lat 21): Daniel Cruz (Stany Zjednoczone) – poziom 59
Opis:

Drużyna z Houston to młody zespół założony zaledwie 9 lat temu. Mimo tego klub już dziś dysponuję jednym z najsilniejszych składów w MLS, do tego jeszcze wywalczone nie tak dawno dwa mistrzostwa kraju. Warto zainteresować się tą drużyną bo jest to jedna z bogatszych drużyn amerykańsko-kanadyjskiej ligi. Houston Dynamo to drużyna dla osób chcących pograć w stabilnym i dobrze zarządzanym zespole. Z tą ekipą można zdziałać dużo, a jak się zadba także o juniorów to możemy stworzyć naprawdę wspaniały “team” na długi lata.

Ocena: Świetna. Można tym zespołem naprawdę osiągnąć dużo. Polecam.

Sporting Kansas City (w grze: Kansas City Wizards)

Image

Nazwa klubu: Sporting Kansas City (pol. Sporting Kansas City)
Liga: Major League Soccer
Budżet początkowy: 1,5 mln €
Presja mediów: Normalna
Prestiż w kraju/za granicą: 11/4
Spółka akcyjna/Własność bogacza: Tak/Nie
Najlepszy piłkarz: Josh Wolff (Stany Zjednoczone) – poziom 71
Najlepszy junior (do lat 21): Teal Bunbury (Kanada) – poziom 62
Opis:

Sporting Kansas City albo jak kto woli Kansas City Wizards to dosyć słaba ekipa, co gorsza bez perspektyw na lepsze jutro. Skład drużyny już w sile wieku do tego dochodzi nie za wysoki budżet. Ogólnie odradzam tę drużynę chyba, że ktoś będzie miał ochotę na granie nią góra dwa sezony. Jeżeli, jednak będziemy na tyle zdeterminowani i uprzemy się by stworzyć tutaj coś ciekawego musimy się liczyć z dużymi przeszkodami oraz masą poświęconego czasu.

Ocena: Poniżej średniej. Sytuacja klubu nie jest najgorsza, ale nie ma co liczyć na szybkie sukcesy z tą drużyną. Osobiście nie polecam.

Los Angeles Galaxy

Image

Nazwa klubu: Los Angeles Galaxy (pol. Los Angeles Galaxy)
Liga: Major League Soccer
Budżet początkowy: 2,5 mln €
Presja mediów: Normalna
Prestiż w kraju/za granicą: 17/10
Spółka akcyjna/Własność bogacza: Nie/Tak
Najlepszy piłkarz: David Beckham (Anglia) – poziom 79
Najlepszy junior (do lat 21): Michael Stephens (Stany Zjednoczone) – poziom 65
Opis:

Obok New York Red Bulls najsilniejszy zespół ligi amerykańskiej, posiadający takie gwiazdy jak David Beckham, Landon Donovan i Eddie Lewis. Żyć nie umierać chciałoby się powiedzieć. Los Angeles Galaxy to zdecydowanie najbardziej rozpoznawalny klub MLS, a do tego z silną kadrą gwarantującą walkę o mistrzostwo kraju. Decydując się na prowadzenie tego zespołu musimy się liczyć tylko z wysokimi celami.

Ocena: Świetna. Jest to jeden z zespołów, który prowadzi się dosyć łatwo. Z początku nawet fajnie, ale później coraz nudniej, mimo to polecam.

New England Revolution

Image

Nazwa klubu: New England Revolution (pol. New England Revolution)
Liga: Major League Soccer
Budżet początkowy: 2,0 mln €
Presja mediów: Normalna
Prestiż w kraju/za granicą: 10/6
Spółka akcyjna/Własność bogacza: Nie/Tak
Najlepszy piłkarz: Matt Reis (Stany Zjednoczone) – poziom 72
Najlepszy junior (do lat 21): Sainey Nyassi (Gambia) – poziom 61
Opis:

Drużyna z bardzo małego miasteczka w Massachusetts z początku jest jednym ze słabszych zespołów w MLS. Sytuacje w tej drużynie ratuję jedynie bardzo duży stadion oraz całkiem przyzwoity budżet. Tak naprawdę New England Revolution to bardzo przeciętna drużyna, którą co najwyżej warto poprowadzić na początku kariery, później, jednak nie ma co liczyć na jakieś większe sukcesy z tym team’em.

Ocena: Bardzo przeciętna. Dobre przetarcie przed większą karierą. Tyle.

New York Red Bulls

Image

Nazwa klubu: New York Red Bulls (pol. Nowy Jork Red Bulls)
Liga: Major League Soccer
Budżet początkowy: 2,4 mln €
Presja mediów: Normalna
Prestiż w kraju/za granicą: 10/5
Spółka akcyjna/Własność bogacza: Tak/Tak
Najlepszy piłkarz: Thierry Henry (Francja) – poziom 84
Najlepszy junior (do lat 21): Juan Agudelo (Stany Zjednczone) – poziom 58
Opis:

Piękne miasto, super stadion i do tego bardzo silny skład, który tworzą takie gwiazdy jak Henry, Marquez czy Juan Ángel. Drużyna z Nowego Jorku to dziś na pewno najlepsza ekipa MLS. Jeżeli zdecydujemy się na grę tym klubem to przede wszystkim powinniśmy odmłodzić nieco kadrę i celować tylko w najwyższe cele. Ogólnie jak najbardziej polecam!

Ocena: Kapitalna. Drużyna jeszcze bez znaczącego sukcesu, ale to tylko kwestia czasu, bo takim składem nie ma możliwości nic nie osiągnąć.

Philadelphia Union

Image

Nazwa klubu: Philadelphia Union (pol. Philadelphia Union)
Liga: Major League Soccer
Budżet początkowy: ? mln €
Presja mediów: Normalna
Prestiż w kraju/za granicą: 0/0
Spółka akcyjna/Własność bogacza: Nie/Nie
Najlepszy piłkarz: Eduardo Germán Coudet (Argentyna) – poziom 73
Najlepszy junior (do lat 21): Danny Mwanga (Kongo) – poziom 69
Opis:

Bardzo młody klub założony ledwie 3 lata temu, do tego debiutujący w rozgrywkach MLS. Nie ma co się spodziewać wielkich wyników w początkowych etapach kariery tą drużyną. W zespole z Filadelfii próżno szukać gwiazd. Uwagę jedynie można zwrócić na zawodników młodych jak Danny Mwanga czy Roger Torres. Ogólnie można budować historię tym zespołem, ale musimy liczyć się z tym, że może to potrwać co najmniej kilka sezonów.

Ocena: Przeciętna. Praktycznie budowanie nowej marki. Dla wytrwałych.

Real Salt Lake

Image

Nazwa klubu: Real Salt Lake (pol. Real Salt Lake)
Liga: Major League Soccer
Budżet początkowy: 1,2 mln €
Presja mediów: Normalna
Prestiż w kraju/za granicą: 6/2
Spółka akcyjna/Własność bogacza: Tak/Nie
Najlepszy piłkarz: Alvaro Saborío (Kostaryka) – poziom 71
Najlepszy junior (do lat 21): Nelson Ezequiel Gonzalez (Argentyna) – poziom 61
Opis:

Klub z Salt Lake City to jedna z silniejszych ekip Major League Soccer. Niemniej ciężko ją porównywać do Nowego Jorku, LA Galaxy czy nawet Chicago Fire. Liderem zespołu jest Alvaro Saborío, który jakoś za specjalnie nie razi swoim poziomem. W drużynie także brakuję juniorów co powoduję pewne problem w przyszłości, do tego dochodzi bardzo niski budżet nie gwarantujący nam “wielkich transferów”. Ogólnie polecam na góra trzy sezony, później radzę zmienić otoczenie.

Ocena: Średnia. Z początku można coś osiągnąć później, jednak coraz słabiej.

San Jose Earthquakes

Image

Nazwa klubu: San Jose Earthquakes (pol. San Jose Earthquakes)
Liga: Major League Soccer
Budżet początkowy: 2,0 mln €
Presja mediów: Normalna
Prestiż w kraju/za granicą: 14/4
Spółka akcyjna/Własność bogacza: Tak/Nie
Najlepszy piłkarz: Geovanni Deiberson Maurício “Geovanni” (Brazylia) – poziom 72
Najlepszy junior (do lat 21): Omar Jasseh (Gambia) – poziom 56
Opis:

Kolejna z przeciętnych drużyn w rozgrywkach MLS. Ani nie za słaba, ani za dobra. Klub jedynym czym może się pochwalić, to świetnymi zawodnikami takimi jak Geovanni czy André Luiz, ale nie ma co ukrywać, że są oni w sile wieku i pograją góra 2-3 sezony. Warto też zaznaczyć, że San Jose Earthquakes to jeden z tych zespołów gdzie o juniorów się po prostu nie dba. W klubie z Kalifornii na 25-osobowy skład jest tylko jeden zawodnik poniżej 21 roku życia! Drużyna dobra na początek kariery, później bywa różnie. Osobiście odradzam.

Ocena: Przeciętna. Fajny budżet i początkowy skład, dobry zespół na początki kariery, ale tylko początki.

Seattle Sounders FC

Image

Nazwa klubu: Seattle Sounders FC (pol. Seattle Sounders FC)
Liga: Major League Soccer
Budżet początkowy: 1,5 mln €
Presja mediów: Normalna
Prestiż w kraju/za granicą: 8/4
Spółka akcyjna/Własność bogacza: Nie/Tak
Najlepszy piłkarz: Blaise N’Kufo (Szwajcaria) – poziom 72
Najlepszy junior (do lat 21): Sanna Nyassi (Gambia) – poziom 60
Opis:

Bardzo ciekawa drużyna mają w swoim składzie takich zawodników jak Blaise N’Kufo, Kasey Keller czy Tyrone Marshall do tego z dużego miasta oraz z niemałym budżetem. Seattle to drużyna dopiero raczkująca w MLS i bez większych sukcesów, ale można tu naprawdę zrobić świetną drużynę. Aby jednak tego dokonać będziemy musieli poświecić temu klubowi trochę czasu.

Ocena: Bardzo dobra. Jeżeli ktoś ma chociaż trochę cierpliwości to jak najbardziej polecam!

Toronto FC

Image

Nazwa klubu: Toronto F.C. (pol. Toronto F.C.)
Liga: Major League Soccer
Budżet początkowy: 1,7 mln €
Presja mediów: Normalna
Prestiż w kraju/za granicą: 5/2
Spółka akcyjna/Własność bogacza: Tak/Nie
Najlepszy piłkarz: Dwayne De Rosario (Kanada) – poziom 72
Najlepszy junior (do lat 21): Abdus Ibrahim (Etiopia) – poziom 62
Opis:

Jedyna kanadyjska drużyna w rozgrywkach MLS (oczywiście jeżeli chodzi o FIFAM11, bo w kolejnym sezonie dojdą już zespoły Vancouver Whitecaps FC i Montreal Impact). Klub z aspiracjami, może nie mający w swojej kadrze takich gwiazd jak w Nowym Jorku i Los Angeles Galaxy, ale na pewno można nimi powalczyć. Dobry zespół na pierwsze lata kariery, jeżeli zainwestujemy w rozwój juniorów z sezonu na sezon będziemy coraz silniejsi i mieli realne szanse na osiągnięcie wysokich lokat.

Ocena: Dobra. Na pewno należy zadbać o kadrę, a kto wie może w niedalekiej przyszłości uda się nam tą drużyną coś osiągnąć.
__________________________________________________________________________________________

1. Gra była symulowana na trzech róznych save’ach.
2. W ocenie drużyn pod uwagę wzięto średnią z tych trzech karier.
3. Wyniki oraz ocena przeze mnie opisana nie są 100 procentową gwarancją przyszłości danego klubu.
4. Wszystkie rozgrywki były symulowane na poziomie bardzo trudnym.