World Cup Fantasy Football: jak się zarejestrować i jak grać?

Mundial 2018 trwa, nic dziwnego, że piłka nożna cieszy się szczególną popularnością. I nie chodzi tylko i piłkarskie rozgrywki na Mistrzostwach świata w piłce nożnej, ale i o gry związane z tą dyscypliną sportu. Ci, którzy lubią wcielać się w zawodników, wybierają zwykle FIFĘ. Dla tych, którzy chcą stać się menedżerami klubów i drużyn piłkarskich jest gra World Cup Fantasy Football. Na czym ona polega i jak zacząć grać?

Trochę historii

Fantasy Football to prawdopodobnie jedna z najstarszych gier związanych z piłką nożną. Jej podwaliny opracowane zostały jeszcze na początku lat 60. ubiegłego wieku! W 1962 roku w pokoju w jednym z hoteli w Nowym Jorku spotkało się trzech panów: biznesmen z Oakland – Wilfred “Bill The Gill” Winkenbach, spec od PR-u Bill Tunnel oraz reporter Scotty Stirling. To właśnie oni opracowali pierwszy system i reguły gry. Wkrótce potem, latem 1963 roku w Oakland powstała inauguracyjna liga, nazwana Greater Oakland Professional Pigskin Prognosticators League (GOPPPL).

Współcześnie Fantasy Football to już nie tylko football amerykański, od którego wszystko zaczęło się ponad 55 lat temu, ale również szereg innych dyscyplin. Przede wszystkim, to gra towarzyska wzbudzająca ogromne zainteresowanie na całym  świecie, której gracze wcielają się w menedżerów, tworzą własne ligi, kibicują, a nawet obstawiają zakłady, kto z kim wygra. Umożliwia to szerokie grono serwisów hazardowych: johnnybet, williamhill czy bet7.pl.

Brzmi to nieprawdopodobnie, jednak analitycy zajmujący się FF cieszą się popularnością nie mniejszą, niż spece od “prawdziwych” sportów. Cały ten “biznes” skupia na świecie setki tysięcy fanów i graczy. Ci, przed sezonem, przygotowują – zgodnie z wcześniej ustalonymi regułami – kolejność wybierania zawodników do swoich drużyn. Następnie, już w trakcie rozgrywek, osiągnięcia zawodników z “prawdziwej” ligi przeliczane są punkty, które ostatecznie dają wynik danej drużyny.

Samo Fantasy Football stało się olbrzymim biznesem, o którym rozpisują się znane media. YouTuberzy czy blogerzy dzielą się w sieci wskazówkami o tym, jak stworzyć najlepszą drużynę czy jak osiągnąć sukces.

Jak i gdzie grać w World Cup Fantasy Football?

Jednym ze sportów, dla którego odbywają się “zawody” Fantasy Football, jest piłka nożna. Tuż przed rozpoczęciem Mistrzostw świata w piłce nożnej FIFA stworzyła swoją własną stronę do gry w World Cup Fantasy Football. Uwzględniono tu wszystkie 32 kraje, które brały udział w mundialu w Rosji. Spośród wszystkich zawodników należy skompletować własną piętnastkę: dwóch bramkarzy, pięciu obrońców, pięciu pomocników oraz trzech napastników. Następnie spośród tej piętnastki wybierana jest podstawowa jedenastka. Należy pamiętać, że wartość pierwszego składu nie może przekraczać 100 milionów euro. To jednak tylko jedna z zasad, których trzeba przestrzegać. Wszystkie wytyczne znajdują się we wspomnianym serwisie FIFA.

Zgodnie z zasadami, ceny zawodników są stałe do pewnego etapu turnieju, potem ulegają zmianom zależnie od tego, co dany zawodnik prezentuje na prawdziwym boisku.

Na czym polega gra w World Cup Fantasy Football?

Kolejne etapy gry polegają na wykonywaniu konkretnych zadań, związanych z zarządzaniem zespołem – czyli po prostu polegają na byciu menedżerem drużyny. Dokonywać trzeba np. Transferów zawodników, zmian kapitana itp. Punktacja zależna jest jednak od ligi, w przypadku World Cup Fantasy Football punktowane są np. Czasy gry na boisku, asysty, czy oczywiście zdobyte gole. Dostać można także punkty ujemne: np. za samobóje oraz żółte i czerwone kartki.