Raport z Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2018

XXI Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej rozpoczęły się 14 czerwca 2018 roku i trwały nieco ponad miesiąc – do 15 lipca. W tym czasie 32 reprezentacje biorące w nim udział (w tym dwa państwa debiutujące: Islandia i Panama) rozegrały dokładnie 64 mecze na 12 stadionach ulokowanych w 11 miastach. Zwycięzcą ostatecznie została Francja.

Pod wieloma względami mundial w Rosji był wyjątkowy. Był to pierwszy turniej mistrzostw świata zorganizowany w Europie Wschodniej. Co więcej – w kraju, leżącym na dwóch kontynentach, więc mecze rozgrywane były zarówno na Starym Kontynencie, jak i w Azji. Można też mówić o nim jak o przełomie w kwestiach technicznych. Chodzi o zastosowanie słynnej techniki VAR – czyli wideoidentyfikacji decyzji sędziego.

Grupy i drużyny

Gospodarze trafili do drużyny A, w której znalazły się również Urugwaj, Arabia Saudyjska i Egipt. Choć szło im dobrze i zdobyli wiele bramek, ostatecznie wyszli z grupy razem z Urugwajem.

Do grupy B wylosowane zostały reprezentacje Hiszpanii, Portugalii, Iranu i Maroko. To ta pierwsza drużyna uznawana była za faworyta i to ona, obok Portugalii wyszła z fazy grupowej.

W grupie C zdecydowanym faworytem była Francja, która grała z Danią, Peru i Australią. Duńczykom również dawano spore szanse. Nie było tu niespodzianek.

Grupę D tworzyły drużyny Argentyny, Chorwacji, Nigerii i debiutującej Islandii. Faworytem byli Argentyńczycy, którym bukmacherzy, tacy jak PZbuk, dawali najwięcej szans. W połączeniu z oferowanymi przez bukmachera kodami promocyjnymi ułatwiało to fanom podjęcie decyzji i trafne obstawienie swojej ulubionej drużyny. Ostatecznie awansowali Aregentyńczycy i Chorwaci.

Czarnym koniem grupy E byli Brazylijczycy, wylosowani tę grupę obok Szwajcarii, Serbii i Kostaryki. Po jednym remisie i dwóch zwycięstwach przeszli dalej, a obok nich Szwajcarzy.

Grupę F tworzyły zespoły Szwecji, Meksyku, Niemiec i Korei Północnej. Faworytem byli obrońcy tytułu. Jakież było zaskoczenie, kiedy to Szwedzi wyszli z grupy, pozostawiając Niemców daleko w tyle. Do dalszej gry przeszła też drużyna Meksyku.

Do grupy G trafiły: Anglia, Belgia, Panama i Tunezja. To Belgom dawano największe szanse na wyjście z grupy – i tak się stało. Mając aż 16 punktów więcej niż debiutująca Panama, reprezentacja Belgii przeszła dalej – razem z Anglikami.

W ostatniej grupie, H, znalazła się reprezentacja Kolumbii, Polski, Senegalu i Japonii. Faworyt – biało-czerwoni – po sromotnej porażce w dwóch z trzech meczów odpadli, a Kolumbia i Japonia przeszły dalej.

Faza pucharowa i finał mundialu

W ⅛ finału znalazło się 16 drużyn, z których do ćwierćfinału przeszły ostatecznie Urugwaj, Francja, Brazylia, Belgia, Rosja, Chorwacja, Szwecja i Anglia. Po widowiskowych meczach w półfinale znalazły się: Belgia, Chorwacja, Francja i Anglia. W spotkaniach ćwierćfinałowych Chorwaci i Francuzi pokonali swoich przeciwników i oni 15 lipca stanęli na murawie, by walczyć o mistrzostwo. Po zaciętej i bardzo efektownej walce zwyciężyli Francuzi, pokonując Chorwatów 4:2.

Ciekawostki i nietypowe dane

  • Oficjalną maskotką mistrzostw został wilk Zabiwaka
  • Oficjalną piłką mundialu był model Adidas Telstar 18, który premierę miał 9 listopada 2017 roku w Moskwie
  • Największym stadionem tych mistrzostw był obiekt Łużniki w Moskwie, mieszczący tysięcy widzów
  • Łącznie wszystkie stadiony jednocześnie pomieścić mogły aż 576 163 kibiców
  • 400 mln dolarów – tyle wyniosła łączna suma nagród dla drużyn biorących udział w turnieju. Zwycięzca zgarnął niemal 10 procent tej sumy – 38 mln dol.